logo

İNSANLIK KIYIYA VURDU

1649

Üç yaşındaki Suriyeli göçmen Aylan Kurdi’nin cansız bedeni Bodrum sahiline vurdu. Bu fotoğraf dünyada yankı buldu. Kıyıya vuran çocuk Suriyeli değil de, bir İngiliz, bir Fransız çocuğu ya da bir balina olsaydı, şimdi bütün dünya ayağa kalkar yer yerinden oynar, gazete ve televizyonlar canlı yayına geçer, sivil toplum örgütleri ayaklanırdı. Ölen Müslüman olunca dünya üç maymunu oynadı. Görmedi, duymadı, konuşmadı. İki buçuk milyon mülteciye kucak açan Türkiye’ye övgüler söylendi. Avrupa’da yüz bin mülteciye yer bulunamadı.

1929
Ailesiyle birlikte Bodrumdan 8 mil uzakta olan İstanköy (Kos) adasına umuda yolculukta lastik bir botla ulaşmaya çalışan Kurdi ailesinin dramı Kanada hükümetinin sığınma taleplerini ret etmeleri ile başladı. Abdullah Kurdi Kanada da yaşayan ablası Teema’nın yanına iltica başvurusu yapmış. Ablasının kefil olmasına rağmen ilticaları kabul edilmemişti. Kobani’de berberlik yapan Abdullah Kurdi savaş nedeniyle 4 yıldır Türkiye’de yaşıyordu. On gün önce bodruma gelmişlerdi. Kıyıdan beş yüz metre açılınca bot su aldı ve alabora oldu, panik başladı. Baba Abdullah Kurdi o günü şöyle anlattı:
“Gecenin karanlığında eşimin elini bırakmadım ama çocuklarım ellerimin ucundan kaydı gitti. Sesimi eşime ve çocuklarıma duyuramadım. Işığa doğru yüzdüm. Karaya çıkınca onları aradım, bulamadım. Hastaneye gittim acı haberi aldım. Olaydan sonra Kanada Hükümeti bizi kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Cenazeleri Kobani’ye götüreceğim. Bende bundan sonra orada yaşayacağım. Türk yetkililer cenazelerle ve benimle çok ilgilendi onlara teşekkür ediyorum.”
Olay dünya basında eleştirel başlıklarla yorumlarla yer aldı.
Alman Bild gazetesi; Aylanın fotoğrafını yayınlayarak”Vatanında savaş vardı, Avrupa yolunda öldü. Eğer Kıyılarımız da çocukların boğulmasına izin vermeye devam edersek, suç zengin Avrupa kıtasınındır” diye yorumladı.
İtalya’nınII Manifesto gazetesi dokuz sütuna ; ”Sığınması yok,ismi yok, toprağı da olmayacak”, başlığıylaçıktı. Fotoğrafın altında “ Bir fotoğrafsa dünyayısarstı ”başlığını attı.La Stampa gazetesi; “Avrupa’nın öldüğü sahil” başlığıyla yayınlandı.
Fransız Le Monde gazetesinde başlık “Gözlerinizi açacak fotoğraf başlığıyla”çıktı.
İngiliz gazetesi “insanlık felaketinin minik kurbanı”diye yazdı.İndependent gazetesi”O dabirisinin çocuğu”manşetini atarken “Eğer bu fotoğraf da Avrupa’nın göçmen krizine yönelik tutumunu değiştirmeyecekse nedeğiştirir”, Diye sordu?
İngiliz başbakanı David Cameron:” Türkiye sahilinde o görüntüden çok etkilendim. Bu görüntü sorumlusu Esad,Deaşkasapları ve bu korkunç ticareti yapan suç çeteleridir ”diye yorumladı.
Bu fotoğrafı anlatan başka bir yorum ise:
“Bazen bir kare fotoğraf yüzlerce haberin, köşe yazısının, şiirin, tablonun anlatamayacağı bir hikâyeyi bütün açıklığıyla ve çarpıcılığıyla anlatıverir.”oldu.

Share
1.153 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...