logo

İNSANLIK KIYIYA VURDU

1649

Üç yaşındaki Suriyeli göçmen Aylan Kurdi’nin cansız bedeni Bodrum sahiline vurdu. Bu fotoğraf dünyada yankı buldu. Kıyıya vuran çocuk Suriyeli değil de, bir İngiliz, bir Fransız çocuğu ya da bir balina olsaydı, şimdi bütün dünya ayağa kalkar yer yerinden oynar, gazete ve televizyonlar canlı yayına geçer, sivil toplum örgütleri ayaklanırdı. Ölen Müslüman olunca dünya üç maymunu oynadı. Görmedi, duymadı, konuşmadı. İki buçuk milyon mülteciye kucak açan Türkiye’ye övgüler söylendi. Avrupa’da yüz bin mülteciye yer bulunamadı.

1929
Ailesiyle birlikte Bodrumdan 8 mil uzakta olan İstanköy (Kos) adasına umuda yolculukta lastik bir botla ulaşmaya çalışan Kurdi ailesinin dramı Kanada hükümetinin sığınma taleplerini ret etmeleri ile başladı. Abdullah Kurdi Kanada da yaşayan ablası Teema’nın yanına iltica başvurusu yapmış. Ablasının kefil olmasına rağmen ilticaları kabul edilmemişti. Kobani’de berberlik yapan Abdullah Kurdi savaş nedeniyle 4 yıldır Türkiye’de yaşıyordu. On gün önce bodruma gelmişlerdi. Kıyıdan beş yüz metre açılınca bot su aldı ve alabora oldu, panik başladı. Baba Abdullah Kurdi o günü şöyle anlattı:
“Gecenin karanlığında eşimin elini bırakmadım ama çocuklarım ellerimin ucundan kaydı gitti. Sesimi eşime ve çocuklarıma duyuramadım. Işığa doğru yüzdüm. Karaya çıkınca onları aradım, bulamadım. Hastaneye gittim acı haberi aldım. Olaydan sonra Kanada Hükümeti bizi kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Cenazeleri Kobani’ye götüreceğim. Bende bundan sonra orada yaşayacağım. Türk yetkililer cenazelerle ve benimle çok ilgilendi onlara teşekkür ediyorum.”
Olay dünya basında eleştirel başlıklarla yorumlarla yer aldı.
Alman Bild gazetesi; Aylanın fotoğrafını yayınlayarak”Vatanında savaş vardı, Avrupa yolunda öldü. Eğer Kıyılarımız da çocukların boğulmasına izin vermeye devam edersek, suç zengin Avrupa kıtasınındır” diye yorumladı.
İtalya’nınII Manifesto gazetesi dokuz sütuna ; ”Sığınması yok,ismi yok, toprağı da olmayacak”, başlığıylaçıktı. Fotoğrafın altında “ Bir fotoğrafsa dünyayısarstı ”başlığını attı.La Stampa gazetesi; “Avrupa’nın öldüğü sahil” başlığıyla yayınlandı.
Fransız Le Monde gazetesinde başlık “Gözlerinizi açacak fotoğraf başlığıyla”çıktı.
İngiliz gazetesi “insanlık felaketinin minik kurbanı”diye yazdı.İndependent gazetesi”O dabirisinin çocuğu”manşetini atarken “Eğer bu fotoğraf da Avrupa’nın göçmen krizine yönelik tutumunu değiştirmeyecekse nedeğiştirir”, Diye sordu?
İngiliz başbakanı David Cameron:” Türkiye sahilinde o görüntüden çok etkilendim. Bu görüntü sorumlusu Esad,Deaşkasapları ve bu korkunç ticareti yapan suç çeteleridir ”diye yorumladı.
Bu fotoğrafı anlatan başka bir yorum ise:
“Bazen bir kare fotoğraf yüzlerce haberin, köşe yazısının, şiirin, tablonun anlatamayacağı bir hikâyeyi bütün açıklığıyla ve çarpıcılığıyla anlatıverir.”oldu.

Share
1.525 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...
 • Merhum Mehmet Özdemir ve Milli Mücadele’de Develi

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Milli Mücadele'de Develi konusunu araştırırken merhum Develi Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in "Milli Mücadele'de Develi" isimli kitabını görmüş lakin kitabı edinememiştim... Kurban Bayramında M. Orhan Cebeci Amcayı babam, (Emekli Öğretmen Hakkı Kalkan) arayarak konuyu iletti... Sağ olsun kendi kütüphanesinden okumam için kitabı Orhan Amca kitabı bana gönderdi. 1973'te Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları münasebeti ile Mehmet Özdemir'den kitabın yazılması talep edilmiş ve kitap 50. Yıl kutlamalarına yetişmiş... Okuduğum nüsha muhtemelen ilk ...
 • DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır. Kaplanlar su t...