logo

İNSANLIK KIYIYA VURDU

1649

Üç yaşındaki Suriyeli göçmen Aylan Kurdi’nin cansız bedeni Bodrum sahiline vurdu. Bu fotoğraf dünyada yankı buldu. Kıyıya vuran çocuk Suriyeli değil de, bir İngiliz, bir Fransız çocuğu ya da bir balina olsaydı, şimdi bütün dünya ayağa kalkar yer yerinden oynar, gazete ve televizyonlar canlı yayına geçer, sivil toplum örgütleri ayaklanırdı. Ölen Müslüman olunca dünya üç maymunu oynadı. Görmedi, duymadı, konuşmadı. İki buçuk milyon mülteciye kucak açan Türkiye’ye övgüler söylendi. Avrupa’da yüz bin mülteciye yer bulunamadı.

1929
Ailesiyle birlikte Bodrumdan 8 mil uzakta olan İstanköy (Kos) adasına umuda yolculukta lastik bir botla ulaşmaya çalışan Kurdi ailesinin dramı Kanada hükümetinin sığınma taleplerini ret etmeleri ile başladı. Abdullah Kurdi Kanada da yaşayan ablası Teema’nın yanına iltica başvurusu yapmış. Ablasının kefil olmasına rağmen ilticaları kabul edilmemişti. Kobani’de berberlik yapan Abdullah Kurdi savaş nedeniyle 4 yıldır Türkiye’de yaşıyordu. On gün önce bodruma gelmişlerdi. Kıyıdan beş yüz metre açılınca bot su aldı ve alabora oldu, panik başladı. Baba Abdullah Kurdi o günü şöyle anlattı:
“Gecenin karanlığında eşimin elini bırakmadım ama çocuklarım ellerimin ucundan kaydı gitti. Sesimi eşime ve çocuklarıma duyuramadım. Işığa doğru yüzdüm. Karaya çıkınca onları aradım, bulamadım. Hastaneye gittim acı haberi aldım. Olaydan sonra Kanada Hükümeti bizi kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Cenazeleri Kobani’ye götüreceğim. Bende bundan sonra orada yaşayacağım. Türk yetkililer cenazelerle ve benimle çok ilgilendi onlara teşekkür ediyorum.”
Olay dünya basında eleştirel başlıklarla yorumlarla yer aldı.
Alman Bild gazetesi; Aylanın fotoğrafını yayınlayarak”Vatanında savaş vardı, Avrupa yolunda öldü. Eğer Kıyılarımız da çocukların boğulmasına izin vermeye devam edersek, suç zengin Avrupa kıtasınındır” diye yorumladı.
İtalya’nınII Manifesto gazetesi dokuz sütuna ; ”Sığınması yok,ismi yok, toprağı da olmayacak”, başlığıylaçıktı. Fotoğrafın altında “ Bir fotoğrafsa dünyayısarstı ”başlığını attı.La Stampa gazetesi; “Avrupa’nın öldüğü sahil” başlığıyla yayınlandı.
Fransız Le Monde gazetesinde başlık “Gözlerinizi açacak fotoğraf başlığıyla”çıktı.
İngiliz gazetesi “insanlık felaketinin minik kurbanı”diye yazdı.İndependent gazetesi”O dabirisinin çocuğu”manşetini atarken “Eğer bu fotoğraf da Avrupa’nın göçmen krizine yönelik tutumunu değiştirmeyecekse nedeğiştirir”, Diye sordu?
İngiliz başbakanı David Cameron:” Türkiye sahilinde o görüntüden çok etkilendim. Bu görüntü sorumlusu Esad,Deaşkasapları ve bu korkunç ticareti yapan suç çeteleridir ”diye yorumladı.
Bu fotoğrafı anlatan başka bir yorum ise:
“Bazen bir kare fotoğraf yüzlerce haberin, köşe yazısının, şiirin, tablonun anlatamayacağı bir hikâyeyi bütün açıklığıyla ve çarpıcılığıyla anlatıverir.”oldu.

Share
1.387 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...
 • Sıla-i Rahim – 2

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul'dan Develi'ye bir gönül köprüsü kurmuştuk. Şenliklerle, açılışlarla ve ziyaretlerle bu yıllarca devam etti. Elbette bu iki haftaya sığmayacak kadar değerli büyüklerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımız vardı. Özür dileyerek belirtmem gerekir ki pandemi ve zaman dolayısıyla hepsinin ziyaret etmek mümkün olmadı. Değerli hocamız Ömer Kaliber ile aynı mekânlarda birkaç kez karşılaşıp sohbet etmemize rağmen bir fotoğrafımız olmadı. Yıllar sonra karşılaştığımız arkadaşlarımızla hasret giderdik. Kaymakamlık ve Belediye personeline, beni kucak...
 • DÜNYA GÖKDELEN GÜNÜ

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Gökdelenler, arazinin pahalı olduğu şehirlerde görülen çok yüksek yapılardır. Genellikle metal iskelet üzerine beton dökülerek inşa edilmekte olup, büro ve apartman (daire) olarak kullanılmaktadır. Gökdelen ayrıca gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bugünlerde en az 40 veya daha fazla kattan oluşan binalar, gökdelen olarak ifade edilmektedir. Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler. Ancak gökdelenler çelik iskeletle...