logo

İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın!

“Her yardım cennete doğru bir basamaktır.” Durumu iyi olan insanlar, durumu iyi olmayanlara, dar gelirlilere, günlük işte çalışanlara, durumu daha iyi olan hayırsever, vefakâr, kadirşinas, insanlar yardım ediyor. Çünkü Hayırseverlik Türk insanının mayasında var. “Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir.”(Hadis) Devlet bir vasıta “Biz Bize Yeteriz” kampanyası çığ gibi büyüyor.
“Yardımlar çiçek gibidir, ne kadar taze ise, insanları o kadar memnun eder.”(Chillon)
Dağlardaki canlıların, sokak hayvanlarının aç kalmamasını düşünen Türk insanı, elbette komşusu açken kendisi tok yatamaz. Kumbarasındaki harçlığını, oyuncak için, bisiklet için biriktirdiği parayı, emekli maaşını bu kampanyaya bağışlayan koca yürekli insanları kutluyorum. Kimi 9 yaşında, kimi 86 yaşında çok farklı kuşaklar yardımlaşma ve dayanışma örneği veriyorlar
İstanbul Rum Patrikliği ve Süryani Kadim Vakfı kampanyaya katılarak birlik ve dayanışmaya destek oldular. Tıpkı bizim gibi Avrupa’ya, İtalya’ya, Fransa’ya, Çin’e, Almanya’ya, İran dâhil 32 ülkeye yardım ederek dünyaya yardımlaşma ve dayanışma örneği verdiğimiz gibi.
“Gözü yaşlı, kalbi kırık her vatandaşımızın vebali sizlerin üzerinedir” diyen şükürler olsun bir Cumhurbaşkanımız var. “Panik yapmadan, dengeli ve gerçekçi adımlarla mücadelemizi yürütüyoruz. Türkiye bu salgını yenecek güce ve kapasiteye sahiptir. Bu projeyi dinamitlemeye çalışmak ise gafletten ötedir. Türkiye’de kimse hukukun ve kanunların üzerinde değildir. Bu mücadeleyi sulandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Böyle bir dönemde siyasi rant hesabı yapanları, mahşeri vicdan asla unutmayacaktır.” Sözleri hiçbir zaman unutulmayacaktır. İçinde yaşadığımız bu süreç insanlık için en büyük derstir. Her insan kendini sorgulamalı.
Kula bela gelmez hak yazmadıkça,
Hak bela yazmaz kul azmadıkça.
Türkiye Covid-19 ile Mücadele’de Nerede?
Bu virüs din, dil, ırk, sosyal sınıf, siyasi görüş ayırmadan tüm dünyada insanlara bulaşıyor. Biz de insanlarımızı ayrıştırmadan el ele gönül gönüle vererek hep birlikte halkımızla başaracağız. Görünmeyen bir düşmanla savaşıyoruz. Türkiye birçok gelişmiş Avrupa ülkesine göre daha önce önlem aldı. Türkiye’de okullar ilk vaka görüldüğünden 1 gün sonra, İtalya’da 34, İspanya’da 38,İngiltere’de 47 gün sonra kapatıldı. Seyircisiz futbol oynanma kararı; İspanya’da 39 gün, İtalya’da 33 gün, Türkiye’de de 1 gün sonra seyircisiz futbol oynama kararı alındı.
ABD’de bir genç sigortası olmadığı için muayene bile edilmeyerek geri çevrildi ve koronavirüsten hayatını kaybedenler arasında maalesef yer aldı. İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles kan donduran açıklamalarda bulundu. Bakan, askerlerin bazı yaşlı bakım evlerini terk edilmiş halde bulduğunu ve hatta yatağında ölmüş yaşlıların da olduğunu söyledi.
Türkiye’de hastaneden geri çevrilen bir tek vaka yoktur. Çünkü Türk Halkı topyekûn sosyal güvence altındadır. Binlerce insanımız yurt dışından özel uçaklarla ülkelerine getirildiler, çoğu vatan toprağını öperek, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu bir kez daha anlayarak teşekkür ettiler.
Bu virüs süper devlet, zengin, fakir, sınıf tanımıyor. Türkiye’de son 18 yılda sağlık harcamaları 14 kat, sağlık çalışanlarının sayısı da 3 kat artmıştır. Bu da ülkemizin bir sosyal devlet olduğunu göstermektedir. Sosyal devlet insanına sahip çıkan devlettir. Devlet millete hizmet etmekle mükelleftir. Devlet millet için vardır. Millet güçlü olursa devlet güçlü olur. Devletin de dimdik ayakta durabilmesi ve güçlü olabilmesi, milletin güçlü, sağlıklı olmasına bağlıdır.
Dostuna da, düşmanına da yardım et; çünkü o zaman dostunla daha yakın dost, düşmanınla da dost olursun. (Cledbul)
Şeyh Edebali’nin Osmangazi’ye söylediği gibi “Ey oğul! İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” Sözü sanki bugünler için söylenmiş.

Share
9.617 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...