logo

İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın!

“Her yardım cennete doğru bir basamaktır.” Durumu iyi olan insanlar, durumu iyi olmayanlara, dar gelirlilere, günlük işte çalışanlara, durumu daha iyi olan hayırsever, vefakâr, kadirşinas, insanlar yardım ediyor. Çünkü Hayırseverlik Türk insanının mayasında var. “Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir.”(Hadis) Devlet bir vasıta “Biz Bize Yeteriz” kampanyası çığ gibi büyüyor.
“Yardımlar çiçek gibidir, ne kadar taze ise, insanları o kadar memnun eder.”(Chillon)
Dağlardaki canlıların, sokak hayvanlarının aç kalmamasını düşünen Türk insanı, elbette komşusu açken kendisi tok yatamaz. Kumbarasındaki harçlığını, oyuncak için, bisiklet için biriktirdiği parayı, emekli maaşını bu kampanyaya bağışlayan koca yürekli insanları kutluyorum. Kimi 9 yaşında, kimi 86 yaşında çok farklı kuşaklar yardımlaşma ve dayanışma örneği veriyorlar
İstanbul Rum Patrikliği ve Süryani Kadim Vakfı kampanyaya katılarak birlik ve dayanışmaya destek oldular. Tıpkı bizim gibi Avrupa’ya, İtalya’ya, Fransa’ya, Çin’e, Almanya’ya, İran dâhil 32 ülkeye yardım ederek dünyaya yardımlaşma ve dayanışma örneği verdiğimiz gibi.
“Gözü yaşlı, kalbi kırık her vatandaşımızın vebali sizlerin üzerinedir” diyen şükürler olsun bir Cumhurbaşkanımız var. “Panik yapmadan, dengeli ve gerçekçi adımlarla mücadelemizi yürütüyoruz. Türkiye bu salgını yenecek güce ve kapasiteye sahiptir. Bu projeyi dinamitlemeye çalışmak ise gafletten ötedir. Türkiye’de kimse hukukun ve kanunların üzerinde değildir. Bu mücadeleyi sulandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Böyle bir dönemde siyasi rant hesabı yapanları, mahşeri vicdan asla unutmayacaktır.” Sözleri hiçbir zaman unutulmayacaktır. İçinde yaşadığımız bu süreç insanlık için en büyük derstir. Her insan kendini sorgulamalı.
Kula bela gelmez hak yazmadıkça,
Hak bela yazmaz kul azmadıkça.
Türkiye Covid-19 ile Mücadele’de Nerede?
Bu virüs din, dil, ırk, sosyal sınıf, siyasi görüş ayırmadan tüm dünyada insanlara bulaşıyor. Biz de insanlarımızı ayrıştırmadan el ele gönül gönüle vererek hep birlikte halkımızla başaracağız. Görünmeyen bir düşmanla savaşıyoruz. Türkiye birçok gelişmiş Avrupa ülkesine göre daha önce önlem aldı. Türkiye’de okullar ilk vaka görüldüğünden 1 gün sonra, İtalya’da 34, İspanya’da 38,İngiltere’de 47 gün sonra kapatıldı. Seyircisiz futbol oynanma kararı; İspanya’da 39 gün, İtalya’da 33 gün, Türkiye’de de 1 gün sonra seyircisiz futbol oynama kararı alındı.
ABD’de bir genç sigortası olmadığı için muayene bile edilmeyerek geri çevrildi ve koronavirüsten hayatını kaybedenler arasında maalesef yer aldı. İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles kan donduran açıklamalarda bulundu. Bakan, askerlerin bazı yaşlı bakım evlerini terk edilmiş halde bulduğunu ve hatta yatağında ölmüş yaşlıların da olduğunu söyledi.
Türkiye’de hastaneden geri çevrilen bir tek vaka yoktur. Çünkü Türk Halkı topyekûn sosyal güvence altındadır. Binlerce insanımız yurt dışından özel uçaklarla ülkelerine getirildiler, çoğu vatan toprağını öperek, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu bir kez daha anlayarak teşekkür ettiler.
Bu virüs süper devlet, zengin, fakir, sınıf tanımıyor. Türkiye’de son 18 yılda sağlık harcamaları 14 kat, sağlık çalışanlarının sayısı da 3 kat artmıştır. Bu da ülkemizin bir sosyal devlet olduğunu göstermektedir. Sosyal devlet insanına sahip çıkan devlettir. Devlet millete hizmet etmekle mükelleftir. Devlet millet için vardır. Millet güçlü olursa devlet güçlü olur. Devletin de dimdik ayakta durabilmesi ve güçlü olabilmesi, milletin güçlü, sağlıklı olmasına bağlıdır.
Dostuna da, düşmanına da yardım et; çünkü o zaman dostunla daha yakın dost, düşmanınla da dost olursun. (Cledbul)
Şeyh Edebali’nin Osmangazi’ye söylediği gibi “Ey oğul! İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” Sözü sanki bugünler için söylenmiş.

Share
9.907 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...