logo

İNSAN ÖLÜR, KALIR ESERİ

1649

Eski insanlar yaptıklarını pek söylemezler. Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli derler. Kısaca; övünme nedir bilmezler. Ama şimdi bunları yazmak, teşvik etmek, örnek olma açısından çok önemli. Birde bu açıdan bakmak lazım. Eseri olmayanın yerinde yeller eser. Ne yaparsan elinle, o gide seninle. İnsan ölür, eseri kalır.” Özdeyişleri bunu çok güzel anlatmaktadır.
“At ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır. Yaşayan bir gün ölür. Ancak yaşayışına bağlı birtakım izler sürüp gider. At ölmekle birlikte onun koştuğu meydanın kalması, insan ölmekle birlikte adının anılması gibi: Onun için kişi yaşarken iyi işler yapmalı, iyi bir ad bırakmaya çalışmalıdır.”Özilhan gibi bir ad bırakarak, hayırla yâd edenlere ne mutlu.

ÖZİLHAN’A DEMİREL’DEN ÜSTÜN HİZMET MADALYASI
T.C. Devlet üstün hizmet madalyası; “Yurtiçinde veya yurtdışında herhangi bir alanda feragat, fedakârlık ve gayreti ile yaptığı çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine nazaran üstün başarı göstererek Devleti yücelten ve milli menfaatlere önemli ölçüde katkısı olan Türk vatandaşlarına verilen madeni ve altın kaplama semboldür. Bu madalya ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulu’nun onayı ve Cumhurbaşkanı’nın yönlendirilmesi ile verilir.” Bu madalyalardan birine layık görülen merhum İzzet Özilhandır. Hatıratta zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ilgili bir anasını paylaşır.
Cumhurbaşkanı Demirel madalyayı verirken gözlerimin içine bakarak bana dedi ki:
– Sende bu Dedeman gibi uzun ömürlü olmaya gayret et.
– Bu benim içimde yıllardır var zaten Sayın Cumhurbaşkanım. Dedim.
– Peygamberimiz altmış üç yaşında vefat etmiş. Benim hedefim onun iki katı,yani yüz yirmi altı yaşına kadar yaşamak……”Diye ekledim.Sayın Demirel çok güldü.Politikaya girmedim.Çünkü politikayı sevmedim ve hiç bulaşmadım.Politika aracılığıyla politikacılara gidip hiçbir istekle bulunmadım.Çünkü bilirim taş yerinde ağırdır.
Kayserililer için zeki derler. Zeki oluşları daha çok ortama ayak uydurabilme yetenekleriyle birazda öngörülü ve tutumlu olmalarından kaynaklanır. Bir Kayserili ne yapacaksa, onun hem önünü düşünüp hesaplar, hem ardını. Hem geçmişine bakar, hem geleceğine. Ben bunca yaşıma geldim hep böyle yaptım.
Eski bakanlardan Ziya Müezzinoğlu birgün şöyle demişti:”Eli işe yatkın ve işe yarar çocukları küçükken çalışmaya başlatılırlar. Birazda işe yarar olanları ortaokul sıralarındayken işe koşarlar. Benim ve bizim gibilerini de üniversiteye yollarlar.”
KENDİ GİTTİ, ADI KALDI YADİGÂR
Merhum İzzet Özilhan’ın 1979 yılında, ortağı Kamil Yazıcı ile birlikte kurdukları Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, Türkiye’ye 50’nin üzerinde kalıcı eser kazandırmış, vakıf bin beş yüz öğrenciye burs vermektedir. Kayseri’de yaptırdığı hayır eserleri ise şunlardır.
– Tomarza da 144 yataklı bir Vesile Özilhan Öğrenci Yurdu var. Annemin adına yapılmıştır.
– Kayseri’de Fehmi Özilhan Sivil Havacılık Okulu, genç yaşta kaybettiğim kardeşimin adını taşır.
– İzmir’de Bornova’da Türkan Özilhan Acil Yardım ve Travma Hastanesi eşimin adınadır.
– Pusatlı Köyünde “Ayşe Ana Sağlık Merkezi” babaannemin anısını yaşatmak için yaptırılmıştır
– Sarımehmetli Köyünde annemin adına bir sağlık ocağı yapılmıştır.
– Tomarza ilçe Emniyet Müdürlüğü ve lojmanları, Hacı Mahmut Özilhan adını taşır. Ayrıca İstanbul’da ve İzmir’de yaptırdığı hayır eserleri vardır.
Özilhan 22 Haziran 2014 tarihinde İstanbul da vefat etmiştir. Ruhu şad, mekânı Cennet olsun.
Kaynak: Bir Hayat Hikâyesi
Sonsöz:
“İnsan büyüdükçe küçülecek, kibirdir adamı yakan.” İzzet Özilhan

Share
1.011 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...