logo

İNSAN ÖLÜR, KALIR ESERİ

1649

Eski insanlar yaptıklarını pek söylemezler. Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli derler. Kısaca; övünme nedir bilmezler. Ama şimdi bunları yazmak, teşvik etmek, örnek olma açısından çok önemli. Birde bu açıdan bakmak lazım. Eseri olmayanın yerinde yeller eser. Ne yaparsan elinle, o gide seninle. İnsan ölür, eseri kalır.” Özdeyişleri bunu çok güzel anlatmaktadır.
“At ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır. Yaşayan bir gün ölür. Ancak yaşayışına bağlı birtakım izler sürüp gider. At ölmekle birlikte onun koştuğu meydanın kalması, insan ölmekle birlikte adının anılması gibi: Onun için kişi yaşarken iyi işler yapmalı, iyi bir ad bırakmaya çalışmalıdır.”Özilhan gibi bir ad bırakarak, hayırla yâd edenlere ne mutlu.

ÖZİLHAN’A DEMİREL’DEN ÜSTÜN HİZMET MADALYASI
T.C. Devlet üstün hizmet madalyası; “Yurtiçinde veya yurtdışında herhangi bir alanda feragat, fedakârlık ve gayreti ile yaptığı çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine nazaran üstün başarı göstererek Devleti yücelten ve milli menfaatlere önemli ölçüde katkısı olan Türk vatandaşlarına verilen madeni ve altın kaplama semboldür. Bu madalya ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulu’nun onayı ve Cumhurbaşkanı’nın yönlendirilmesi ile verilir.” Bu madalyalardan birine layık görülen merhum İzzet Özilhandır. Hatıratta zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ilgili bir anasını paylaşır.
Cumhurbaşkanı Demirel madalyayı verirken gözlerimin içine bakarak bana dedi ki:
– Sende bu Dedeman gibi uzun ömürlü olmaya gayret et.
– Bu benim içimde yıllardır var zaten Sayın Cumhurbaşkanım. Dedim.
– Peygamberimiz altmış üç yaşında vefat etmiş. Benim hedefim onun iki katı,yani yüz yirmi altı yaşına kadar yaşamak……”Diye ekledim.Sayın Demirel çok güldü.Politikaya girmedim.Çünkü politikayı sevmedim ve hiç bulaşmadım.Politika aracılığıyla politikacılara gidip hiçbir istekle bulunmadım.Çünkü bilirim taş yerinde ağırdır.
Kayserililer için zeki derler. Zeki oluşları daha çok ortama ayak uydurabilme yetenekleriyle birazda öngörülü ve tutumlu olmalarından kaynaklanır. Bir Kayserili ne yapacaksa, onun hem önünü düşünüp hesaplar, hem ardını. Hem geçmişine bakar, hem geleceğine. Ben bunca yaşıma geldim hep böyle yaptım.
Eski bakanlardan Ziya Müezzinoğlu birgün şöyle demişti:”Eli işe yatkın ve işe yarar çocukları küçükken çalışmaya başlatılırlar. Birazda işe yarar olanları ortaokul sıralarındayken işe koşarlar. Benim ve bizim gibilerini de üniversiteye yollarlar.”
KENDİ GİTTİ, ADI KALDI YADİGÂR
Merhum İzzet Özilhan’ın 1979 yılında, ortağı Kamil Yazıcı ile birlikte kurdukları Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, Türkiye’ye 50’nin üzerinde kalıcı eser kazandırmış, vakıf bin beş yüz öğrenciye burs vermektedir. Kayseri’de yaptırdığı hayır eserleri ise şunlardır.
– Tomarza da 144 yataklı bir Vesile Özilhan Öğrenci Yurdu var. Annemin adına yapılmıştır.
– Kayseri’de Fehmi Özilhan Sivil Havacılık Okulu, genç yaşta kaybettiğim kardeşimin adını taşır.
– İzmir’de Bornova’da Türkan Özilhan Acil Yardım ve Travma Hastanesi eşimin adınadır.
– Pusatlı Köyünde “Ayşe Ana Sağlık Merkezi” babaannemin anısını yaşatmak için yaptırılmıştır
– Sarımehmetli Köyünde annemin adına bir sağlık ocağı yapılmıştır.
– Tomarza ilçe Emniyet Müdürlüğü ve lojmanları, Hacı Mahmut Özilhan adını taşır. Ayrıca İstanbul’da ve İzmir’de yaptırdığı hayır eserleri vardır.
Özilhan 22 Haziran 2014 tarihinde İstanbul da vefat etmiştir. Ruhu şad, mekânı Cennet olsun.
Kaynak: Bir Hayat Hikâyesi
Sonsöz:
“İnsan büyüdükçe küçülecek, kibirdir adamı yakan.” İzzet Özilhan

Share
1.081 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...