logo

İNSAN HAYATINDA DİKSİYON EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimiz ‘de uzun yıllar önce Develili sanatçımız “Onur Akay” tarafından başlatılan ”Diksiyon Hitabet ve Güzel Konuşma ” kursumuza pandemi dolayısıyla bir müddet ara vermiştik. Bu dönem Çamlıca Özel Çağlar Okulları’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan önceki dönem derneğimizin gençlik komisyonu başkanı “Furkan Demir” tarafından yeni bursiyerlerimize “Diksiyon, Hitabet ve Güzel Konuşma” kursu veridi.
Yıllar önce üyelerimize ve bursiyerlerimize verilen diksiyon kursunun üniversite hayatına yeni başlayan öğrencilerimize büyük katkı sağladığını gördük.
Derneğimizin amaçlarından biri de İstanbul’da hemşehrilerimiz arasında birlik ve beraberliği sağlamak, ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere katkıda bulunmaktır. Dernekte konusunda uzman kişilere konferanslar verdirerek üyelerin ve bursiyerlerin genel kültürlerine ve birbirleriyle tanışıp kaynaşmalarını sağlamaktır. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi topluma donanımlı, vatan ve bayrak sevdalısı bir birey olarak kazandırmaktır.
Öğretmen Furkan Demir kardeşimize teşekkür ediyorum. “Diksiyon Eğitiminin Önemi” başlıklı yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.
DİKSİYON EĞİTİMİNİN ÖNEMİ :
İnsan hayatındaki belki de en önemli unsur iletişimdir. Kişi, iletişim sayesinde sosyalleşir ve ancak kendini ifade ederek rahatlar. Diksiyon da bu önemli yapının belki de temelinde olan gizli güçtür.
Diksiyon, hayatın tüm alanlarında insanlarla iletişim kurarken ifadelerimizi destekleyen ve yeri geldiğinde bizi kurtaran çok önemli yetidir. Sözcükleri doğru ve yerli yerinde kullanmak, tonlamalara ve vurgulara dikkat etmek, konuşma yaparken bunu jestlerle ve mimiklerle desteklemek diksiyonun temelinde olan prensiplerdir. Günümüzde artık insanların “ne anlattığı” değil “nasıl anlattığı” önemli bir konuma geldiği düşünülecek olursa işte tam burada devreye diksiyon girmektedir.
Diksiyon, ilk izlenimde çok önemli bir konumdadır. Yapılan araştırmalara göre diksiyon, ilk izlenimde dış görünüşten sonra en çok etkili olan ikinci unsurdur. Pek çok kişi diksiyonun doğuştan edinildiğini düşünse de aslında diksiyon ve güzel, etkili konuşma sadece alınacak olan eğitimlerle kazanılır. Bu eğitimlerde hedef bireyin ana diline ait olan standart konuşma dilini edinmesidir. Ama bir diksiyon eğitimini bununla sınırlandırmak yanlış olacaktır. Çünkü bu eğitimler içeriğinde nefes egzersizleri, soluk alma, vurgu, tonlama, etkili konuşma, fonetik gibi konular da barındırmaktadır.
Yani alınacak olan diksiyon eğitimi kişinin sağlık, kişisel gelişim ve konuşma açılarından bir üst seviyeye çıkmasını sağlayacaktır.
DİKSİYON EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
– Bireylerin kendini çok daha iyi tanıtmasını sağlar. Kendini iyi ifade eden kişiler sosyal yaşamlarında karşılarına çıkabilecek pek çok zorluğu daha kolay bir şekilde aşabilecektir.
– Diksiyon insanın kişilik elbisesidir. Güzel bir mekana giderken ya da bir davette bulunurken dış görünüşünüz ne kadar önemli ise diksiyon yani güzel konuşma da kişiliğinizi yansıtması bakımından o kadar önemlidir. Çünkü ilk izlenimde karşınızdakilerin size ön yargılı davranmamaları ve hakkınızda olumsuz düşünmemeleri önemli bir konudur.
– İletişimin her yerde ve her zaman olması: İnsanın iletişim macerası ana rahmine düşmesi ile başlar ve son nefesini verdiği zaman son bulur. Bu serüvenin her döneminde ve her zaman iletişim olgusunu yaşayacak olan birey için güzel, etkili ve anlaşılır konuşmak hayatına kalite katması bakımından fark yaratacaktır.
DİKSİYON EĞİTİMİYLE NE KAZANIRSINIZ?
– Bireylerin ve topluluğun önünde çok daha özgüvenli ve rahat konuşabilirsiniz.
– Konuşmanızda meydana gelen bozuklukları fark edip bunlardan kurtulabilirsiniz.
– Ana dilinizi gereğine uygun bir şekilde kullanıp doğru bir biçimde telaffuz edebilirsiniz.
– Etkili konuşma şeklinizle iletişimde inandırıcılığınızı artırabilirsiniz.
– Günlük yaşamınızda veya iş hayatında daha etkili ve saygın bir iletişim kurabilirsiniz.
– Etkili ve güzel konuşma sayesinde kariyerinizde daha başarılı bir konuma gelebilirsiniz.
– Yaptığınız güzel konuşmalar sonrası aldığınız olumlu geri dönütlerle özgüveninizi artırabilirsiniz.
Konuşma yalnızca ses frekansları ile başkalarına aktarılan düşünceler değildir.
Bunun yanında kendine özel kuralları ve teknikleri olan bir iletişim şeklidir. Alacağınız diksiyon eğitimi ile bu iletişimi güçlendirmek, sizin de güçlenmenizi sağlayacaktır.

Çünkü ses, kişinin kendisine duymuş olduğu özgüvenin en mühim göstergelerindendir.
Doğru bir eğitim ve çalışma ile sesinizi güzelleştirebilir, etkileyiciliğinizi artırabilirsiniz.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bugün aynı zamanda 24 Kasım “Öğretmenler Günü” Bu vesile ile başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü’nü” kutlarım.

Çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan her türlü fedakarlığı gösteren öğretmenlerimize çok şey borçluyuz. Hz. Ali’nin de dediği gibi “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.”

Share
362 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESLENMEDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  23 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Beslenme konusunda her geçen gün yepyeni bilgiler ortaya çıkmaktadır. Gerek televizyonlarda, gerek sosyal medyada, gerekse çevremizde yeni bilgiler duyuyoruz. Çoğumuz artık ne yiyip ne içeceğimizi şaşırmış haldeyiz. Günlük beslenmemizde veya diyet yaparken kulaktan dolma bilgiler ile yanlış beslenme davranışlarına yönelebiliriz. Bu yanlış beslenme davranışları bazı besinleri diyetten dışlamak, bazı besinleri masum zannedip fazla tüketmek veya bir takım besinleri yan yana tüketmekten kaçınmak gibi davranışlar olabilmektedir. Sağlığımız ile...
 • BU BERAT KANDİLİ BERATIMIZ OLUR MU?

  21 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Rahmet ayı Ramazan-ı şerife her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Ramazan ayından önceki son kandil olan Berat Kandil’ini, 24 Şubat 2024 Cumartesi günü idrak edeceğiz inşallah. Şaban ayının yarısına denk gelen bu gece; günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelir. Kısaca “Berat” günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade eder. Aslında, Allah (c.c.)’nün yarattığı her zaman dilimi; senenin hangi ayı, hangi günü ve hangi saati olursa olsun kulluk bilinciyle geçirilen her ânı değerlidir. Fakat bazı vakit...
 • Develili Efsane Bilim Adamı

  20 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Develili Efsane Bilim Adamı Prof. Dr. Kirkor Yalçın Hayatını anlattığı belgeselde Develiyi, eğitimini ve buluşlarına yer verdiği bu güzel yazıyı okurken onu daha iyi tanıyacak. Onunla hemşehrisi olarak gurur duyacaksınız. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin toplantılarına, iftarlarına katılırdı. Hayatı ve mücadelesi örnek alınacak bir bilim adamıydı. Ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Allah’tan rahmet eylesin. Hocamızın kendi anlatımıyla hayatından kesitler: Evet, Benim doğum yerim Kayseri’nin Develi ...
 • İSLÂMÎ SORUMLULUK İNSANÎ SORUMLUKTUR

  16 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Hz. Peygamber (sav), bir yandan gelen vahyi ve hidayeti yaşayarak bir yandan da ilâhî mesajları en hikmetli kelimelerle telaffuz ediyorlardı. Bir gün insanlık için hayatî bir önem taşıyan “sorumluluk” anlayışını arkadaşlarına şöyle bir örnekle ifade ettiler: “Allah Teâlâ’nın koymuş olduğu sınırlara uygun yaşayanlar ile bu sınırları ihlâl eden kimselerin durumu, bir gemiye binmiş, gemi içerisindeki yerleri kura ile belirlenmiş iki grup insanın durumuna benzer; Bunlardan bir kısmı geminin alt tarafında, bir kısmı da üst tarafında yolculuk etmeye ...