logo

İmanın Kazandırdığı Evrensel Değerler

Sevgili Okuyucularım!
Bugün ki yazımda siz değerli okurlarıma Müminin imanının kendisine kazandırdığı evrensel değerleri ve bu evrensel değerlerin de neler olduğunu özetlemek istiyorum.
Öncelikle şunu arz etmek isterim ki müminin imanı kişiyi Allah sevgisinde ve insan sevgisinde birleştirir. Kötü arzulardan ve bayağılıklardan doğruyagüzele, saygıya ve sevgiye doğru göç etmesini sağlar. Kötülüğeiyilikle muamele eder.
Hakkı,hayrı arar. Ülkesini, vatanını ve bayrağını sever. Azim ve iradesiyle her türlü zorluğu yener.
Hayatta düzenli harekete ve yüce değerlere karşı muameleye, kadirşinaslığa sevk eder. İnsanı Yaratanla bütünleştirir. İmanda birliği gönüllerde dirliği temin eder. Böylece tüm insanları vicdan huzuruna, felah ve saadete kavuşturur.
Nitekim Kur’an-ı Kerim imanın ve gönül huzuruyla yapılan ibadetin kişiyi kurtuluşa erdireceğini beyan eder (Hac, Suresi ayet:77).
Mümin imanı sayesindeher zaman kendisini kötü ve küfür sözlerden uzak tutar. O kimseyi aldatmaz, yalan söylemez, kimsenin ardından laf etmez, gönül kırmaz, kimseyle alay etmez, yani kötülüğe iyilikle muamele eder.
Başkalarının ayıbını araştırmaz, kovuculuk yapmaz. Kimsenin onur ve şerefine tecavüz etmez. İhtiraslarına dizgin vurur. Yoksulu doyurur. Başkalarını kendisine tercih eder.
Bollukta ve darlıkta muhtaçları besler. Öfkesini yener veinsanlara af ile muamele eder. Suçları bağışlar. Kusurları örter. Kin gütmez. Dargın durmaz.Öç alma duygularını yok eder. Tüm insanları ve canlıları sever. Rızayı İlahinin gönül muhabbetinden geçtiğini bilir. İnsan gönlünü ilahi varlığın tecelli ettiği yer olarak görür. Onun için de kötülüğe iyilikle muamele eder.
Müslümanlarla kaderde, kıvançta, varlıkta ve yoklukta, aşkta ve sevgide kenetlenir, bütünleşir. Kendisi için istediğini başkaları için de ister. Dini menfaatlerine alet etmez. Komşusu aç iken, kendisi lüks ve bolluk içinde yaşamayı onaylamaz. Kimseyi haset etmez, kıskanmaz, kanaatkârdır. Başkalarının kazançlarına göz dikmez. işine hile karıştırmaz, böbürlenmez, büyülük taslamaz, fırsattan istifade etmez. O daima merhametlidir, güler yüzlü ve tatlı sözlüdür. Herkesin hak ve hukukuna saygılıdır. Medeni, insani ve İslami bir kişiliği özetleyen evrensel değerleri Kur’an ayetleri ışığında sunmuşmuş bulunuyorum.
Sevgili Okuyucularım!
Kuran-ı Kerim, bu gezegeni Yüce Yaratanın zihinsel ve bedensel kötülüklerden arınmış olan erdemli insanlara miras bıraktığını ifade ediyor.

Share
1.114 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...