logo

İmanın Kazandırdığı Evrensel Değerler

Sevgili Okuyucularım!
Bugün ki yazımda siz değerli okurlarıma Müminin imanının kendisine kazandırdığı evrensel değerleri ve bu evrensel değerlerin de neler olduğunu özetlemek istiyorum.
Öncelikle şunu arz etmek isterim ki müminin imanı kişiyi Allah sevgisinde ve insan sevgisinde birleştirir. Kötü arzulardan ve bayağılıklardan doğruyagüzele, saygıya ve sevgiye doğru göç etmesini sağlar. Kötülüğeiyilikle muamele eder.
Hakkı,hayrı arar. Ülkesini, vatanını ve bayrağını sever. Azim ve iradesiyle her türlü zorluğu yener.
Hayatta düzenli harekete ve yüce değerlere karşı muameleye, kadirşinaslığa sevk eder. İnsanı Yaratanla bütünleştirir. İmanda birliği gönüllerde dirliği temin eder. Böylece tüm insanları vicdan huzuruna, felah ve saadete kavuşturur.
Nitekim Kur’an-ı Kerim imanın ve gönül huzuruyla yapılan ibadetin kişiyi kurtuluşa erdireceğini beyan eder (Hac, Suresi ayet:77).
Mümin imanı sayesindeher zaman kendisini kötü ve küfür sözlerden uzak tutar. O kimseyi aldatmaz, yalan söylemez, kimsenin ardından laf etmez, gönül kırmaz, kimseyle alay etmez, yani kötülüğe iyilikle muamele eder.
Başkalarının ayıbını araştırmaz, kovuculuk yapmaz. Kimsenin onur ve şerefine tecavüz etmez. İhtiraslarına dizgin vurur. Yoksulu doyurur. Başkalarını kendisine tercih eder.
Bollukta ve darlıkta muhtaçları besler. Öfkesini yener veinsanlara af ile muamele eder. Suçları bağışlar. Kusurları örter. Kin gütmez. Dargın durmaz.Öç alma duygularını yok eder. Tüm insanları ve canlıları sever. Rızayı İlahinin gönül muhabbetinden geçtiğini bilir. İnsan gönlünü ilahi varlığın tecelli ettiği yer olarak görür. Onun için de kötülüğe iyilikle muamele eder.
Müslümanlarla kaderde, kıvançta, varlıkta ve yoklukta, aşkta ve sevgide kenetlenir, bütünleşir. Kendisi için istediğini başkaları için de ister. Dini menfaatlerine alet etmez. Komşusu aç iken, kendisi lüks ve bolluk içinde yaşamayı onaylamaz. Kimseyi haset etmez, kıskanmaz, kanaatkârdır. Başkalarının kazançlarına göz dikmez. işine hile karıştırmaz, böbürlenmez, büyülük taslamaz, fırsattan istifade etmez. O daima merhametlidir, güler yüzlü ve tatlı sözlüdür. Herkesin hak ve hukukuna saygılıdır. Medeni, insani ve İslami bir kişiliği özetleyen evrensel değerleri Kur’an ayetleri ışığında sunmuşmuş bulunuyorum.
Sevgili Okuyucularım!
Kuran-ı Kerim, bu gezegeni Yüce Yaratanın zihinsel ve bedensel kötülüklerden arınmış olan erdemli insanlara miras bıraktığını ifade ediyor.

Share
1.034 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...