logo

İLTİFAT GÖRMEK

Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir.
Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm.
Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şunu yıllar içerisinde gördüm ki sen kendi bölgenin sanatçısına değer vermezsen, başkalarının senin sanatçına önem vermesine!
Geçenlerde bir dergiyi okurken şöyle bir cümle gördüm: ”Sait Faik’i unutturmayacağız!” Bir başka yazıda ise şöyle yazıyor: ”Mutlaka Sebahattin Ali’yi okutmalıyız !”Her ikisi de Türk edebiyatının zirve hikayecileridirler. Peki…Menduh Şevket Esendal, Ömer Seyfettin’in ve Mustafa Kutlu’nun, Sevinç Çokum’un ve Kayseri’den İmdat Avşar’ın kıymetini kim bilecek?.
Bu yazarlarımız sakıncalı mı yani? Hoş ideolojilerin kafasını kelepçelediği yazar ve eleştirmenlerden bir fayda beklemek, zaten abesle iştigaldir!
Kayseri’de san zamanlarda özellikle Kayseri Kayseri ve çevresi doğumlu şair ve yazarlarımız eserlerini bir sistem içerisinde durmadan yayınlıyorlar.
Bu yayınlarda Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin büyük rolü olmaktadır. Kitapların kağıt kalitesi, resimlerin netliği, cildin sağlamlığı ve düzen güzellikleri; kitapların albenisini artırmaktadır.
Ziya Şahin de Dağlara Döneceğim Kayseri-2008 adlı şiir kitabından sonra doğup büyüdüğü Pazarören üzerine bir kitap yayınladı: Can Pazarören, Ankara 2019.Yaşadığımız coğrafyayı tanıtan eserleri çok severim. Özellikle kültürel ve sosyal hayatı zengin olan yerleri anlatan eser olursa!
Kitabın yayınlandığını öğrenmiştim. Dost bir büyüğüm olan emekli öğretmen, şair, Gönül Közü,Kayseri 2015, adlı millî değerleri ele alan şiirlerini topladığı bir kitabı da vardır.
Ziya Şahin’in kitabını sorduğumda, kendisinde fazla bir kitap olduğunu ve bize vereceğini söyledi ve verdi de! Evvela yazarını telefonla arayarak tebrik ettim. Tabii o da çok memnun oldu.
Beni değerlendiren, öven ve hakkımda değerli sözler söyleyen bir hayli mektup, şiir ve yazı yazanlar olmuştur.
Elbette fikir ve yazı çilesi çekenler gayet iyi bilir ki “Marifet biraz da iltifata tabiidir.”
Kitabı açtığımda Nafiz Ağca abimiz kitabın iç kapağına, hiç beklemediğimiz, hakkımız olmayan iltifat dolu bir ithaf yazısı yazmış.
Doğrusu çok memnun oldum ve kendisine çok teşekkür ettim.
Bu ilfat dolu yazıyı değerli okuyucularımla paylaşmak isterim:
İlmi irfan bilgisiyle dolduran
Cenk Ozanı ilhamıyla coşturan
Sayın Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarlar Bey’e,
Yazar, araştırmacı, edebiyatçı, akademisyen
Kalemiyle gönüllerde yaşayan, unutmayan unutulmaz adam.
Kalbi sevgi dolu, kültür meşalesini tutuşturan, faziletli insan.
Hayatınızda başarılı, mutlu yıllar dilerim.
Allah’a emanet olunuz.
23.12.2019
Nafiz Ağca
(Cenk Ozan)
Umulur ki bu ithaf yazısı, bir gururun okşanması olarak değil, bir gönlün samimi dileği veya bir ithaf yazısı örneği olarak değerlendirilmesi olarak beklerim.

Çağdaş Develi Gazetesi 20.02.2020

Share
2.878 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 1 NİSAN ŞAKASI NEDİR?

  27 Mart 2020 Köşe Yazarları

  Her yıl 1 Nisan tarihinde sevdiklerimize, tanıdıklarımıza çeşitli şakalar yapar ya da şakalarına maruz kalırız. Hemen hepimiz hayatında en az bir kere yaptığı ya da en az bire maruz kaldığı Nisan şakaları akıllarımızda yer etmiştir. Genellikle yapılan kişiye olmayan bir şeyi inandırmak amacıyla bu sert şakalar yapılmaktadır. Her yıl dünyanın birçok ülkesinde insanlar, 1 Nisan günü yüzlerce komik ya da tuhaf şakaların kurbanı olmakta ve bu şakalara yakınlarını kurban etmektedir. Üstelik bu 1 Nisan geleneği yüzyıllardır devam etmektedir. Peki, 1 ...
 • BİR HİKAYEM VAR

  27 Mart 2020 Köşe Yazarları

  1.Dünya Savaşı 35 milyon insanın ölümüne sebep olmuştu. Osmanlı Devleti 9 cephede ülkesini koruma adına 5 milyon askerini cepheye sürmüştü. Bu askerlerin büyük çoğunluğu tifo, veba, açlık, soğuktan donma vb. yanında esaret belası gibi çeşitli sebeplerin yanında çoğu da şehit olmuştu. Söz konusu vatan müdafası söz konusu olduğunda gerisi teferruattır olduğu gerçeğinden hareketle bu ordudan geride kalanlar, 8.5 milyon insanın içinden çıkıp yine yedi düvele karşı İstiklal Savaşı vermiş ve nice şehitler pahasına Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğm...
 • DÜNYA MUTLULUK GÜNÜ

  19 Mart 2020 Köşe Yazarları

  Mutluluk, bütün özlemlere, bütün isteklere eksizsiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvançtır. Mutluluk, insanın hiçbir sıkıntı ve kederinin olmaması durumudur. Mutlu olan insan, çevresine ışık saçar ve yaydığı pozitif enerji ile hayatımıza anlam ve güzellik kazandırır. İnsanlığın var olma sebeplerinden biri olarak görülen mutluluk, her insana göre değişen bir tanıma sahiptir. 20 Mart 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler, dünya üzerindeki insanların mutluluk fikrini hatırlamaları ve kutlamaları için 20 Mart tarihini, “Dünya Mu...
 • YENİ KORONAVİRÜS SALGINI NEREYE GİDECEK? / 2

  19 Mart 2020 Köşe Yazarları

  YENİ KORONAVİRÜS SALGINI NEREYE GİDECEK? / 2 Virüsler, Bakteriler ve Yaşamımıza Etkileri (Prof. Dr. Paşa GÖKTAŞ)   Yeni Koronavirüs Riskine Karşı #14 KURAL   1-Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın. 2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun. 3- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın. 4- Kıyafetlerinizi 60-90 derece normal deterjanla yıkayın. 5- Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikâyetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna b...