logo

İLTİFAT GÖRMEK

Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir.
Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm.
Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şunu yıllar içerisinde gördüm ki sen kendi bölgenin sanatçısına değer vermezsen, başkalarının senin sanatçına önem vermesine!
Geçenlerde bir dergiyi okurken şöyle bir cümle gördüm: ”Sait Faik’i unutturmayacağız!” Bir başka yazıda ise şöyle yazıyor: ”Mutlaka Sebahattin Ali’yi okutmalıyız !”Her ikisi de Türk edebiyatının zirve hikayecileridirler. Peki…Menduh Şevket Esendal, Ömer Seyfettin’in ve Mustafa Kutlu’nun, Sevinç Çokum’un ve Kayseri’den İmdat Avşar’ın kıymetini kim bilecek?.
Bu yazarlarımız sakıncalı mı yani? Hoş ideolojilerin kafasını kelepçelediği yazar ve eleştirmenlerden bir fayda beklemek, zaten abesle iştigaldir!
Kayseri’de san zamanlarda özellikle Kayseri Kayseri ve çevresi doğumlu şair ve yazarlarımız eserlerini bir sistem içerisinde durmadan yayınlıyorlar.
Bu yayınlarda Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin büyük rolü olmaktadır. Kitapların kağıt kalitesi, resimlerin netliği, cildin sağlamlığı ve düzen güzellikleri; kitapların albenisini artırmaktadır.
Ziya Şahin de Dağlara Döneceğim Kayseri-2008 adlı şiir kitabından sonra doğup büyüdüğü Pazarören üzerine bir kitap yayınladı: Can Pazarören, Ankara 2019.Yaşadığımız coğrafyayı tanıtan eserleri çok severim. Özellikle kültürel ve sosyal hayatı zengin olan yerleri anlatan eser olursa!
Kitabın yayınlandığını öğrenmiştim. Dost bir büyüğüm olan emekli öğretmen, şair, Gönül Közü,Kayseri 2015, adlı millî değerleri ele alan şiirlerini topladığı bir kitabı da vardır.
Ziya Şahin’in kitabını sorduğumda, kendisinde fazla bir kitap olduğunu ve bize vereceğini söyledi ve verdi de! Evvela yazarını telefonla arayarak tebrik ettim. Tabii o da çok memnun oldu.
Beni değerlendiren, öven ve hakkımda değerli sözler söyleyen bir hayli mektup, şiir ve yazı yazanlar olmuştur.
Elbette fikir ve yazı çilesi çekenler gayet iyi bilir ki “Marifet biraz da iltifata tabiidir.”
Kitabı açtığımda Nafiz Ağca abimiz kitabın iç kapağına, hiç beklemediğimiz, hakkımız olmayan iltifat dolu bir ithaf yazısı yazmış.
Doğrusu çok memnun oldum ve kendisine çok teşekkür ettim.
Bu ilfat dolu yazıyı değerli okuyucularımla paylaşmak isterim:
İlmi irfan bilgisiyle dolduran
Cenk Ozanı ilhamıyla coşturan
Sayın Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarlar Bey’e,
Yazar, araştırmacı, edebiyatçı, akademisyen
Kalemiyle gönüllerde yaşayan, unutmayan unutulmaz adam.
Kalbi sevgi dolu, kültür meşalesini tutuşturan, faziletli insan.
Hayatınızda başarılı, mutlu yıllar dilerim.
Allah’a emanet olunuz.
23.12.2019
Nafiz Ağca
(Cenk Ozan)
Umulur ki bu ithaf yazısı, bir gururun okşanması olarak değil, bir gönlün samimi dileği veya bir ithaf yazısı örneği olarak değerlendirilmesi olarak beklerim.

Çağdaş Develi Gazetesi 20.02.2020

Share
4.601 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...