logo

İLKÖĞRETİM HAFTASI

Okullar açıldı. 18 milyon öğrenci yeni bir eğitim ve öğretim dönemine başladı. Bir insanın yaşamını, kişiliğini, hayata bakışını şekillendiren en önemli dönem ilköğretim dönemidir. Her yıl Eylül ayının üçüncü haftası, okuma yazma öğrenmenin sevinci ve mutluluğunun yaşanması için İlköğretim Haftası olarak kutlanmaktadır.
Bu hafta içerisinde okullarda törenler düzenlenmekte, radyo ve televizyonlarda konuşmalar yapılmaktadır. Bu tören ve konuşmalarda eğitimin önemi vurgulanarak ilköğretimin gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Okuma yazmanın bireyin yaşamı ve eğitimi için ne kadar önemli olduğu anlatılmaktadır.
İlköğretim; Okumanın, anlamanın, görmenin ve görebildiğinden anlam çıkarmanın, ders almanın, düşünmenin, zekâyı terbiye etmenin yani kültürün temellerinin atıldığı yerdir. Bu nedenle okuma yazmanın çeşitli yönlerden anlam ve öneminin anlatıldığı bu haftaya İlköğretim Haftası denilmiştir. 1961 yılında çıkarılan kanunla Eylül ayının üçüncü haftası İlköğretim Haftası olarak kabul edilmiştir. Eğitimin sağlam temeller üzerinde kurulmasında ve kişilerin ileri yaşlardaki başarılarında ilköğretimin önemi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
İnsanların hayatlarındaki başarıların temelinde eğitim yatmaktadır. Kişilerin, önce kendisine, sonra aile ve çevrelerine yararlı olmaları okumakla mümkün olmaktadır. Dolayısıyla okul, hayatımızın ilk dönemlerinde oldukça önemli yer tutmaktadır. Temel öğrenim olan ilköğretim, yasalarımıza göre zorunlu ve parasızdır. Kendimize, çevremize, ailemize, milletimize ve insanlığa yarar sağlamak için okuma ve yazmaya önem verilmelidir. Çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biri eğitim olup, bize yaşam boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temelini atmamıza neden olmaktadır.
Bu vesileyle önce ilköğretimin tarihçesinden kısaca bahsetmek istiyorum. Fatih Sultan Mehmet döneminde, “Sübyan Mektebi” ve “Mahalle Mektebi” adı ile eğitim hayatına başlayan ilköğretim okulları, o dönem büyük kent mahallelerinde bulunmaktadır. Yoksul ve kimsesiz çocuklara Kuran öğretmeyi amaçlayan Sübyan okullarına 4-7 yaş arasında bulunan çocuklar alınmaktadır.
Sübyan okullarından sonra öğrenim görmek isteyenler medreseye giderek eğitimlerini sürdürmekte ve mezun olduktan sonra “molla” olarak hayata atılmaktadır. Mollaların görevleri ise, dini hizmet vermektir.
Osmanlılarda bir de “Enderun” denilen saray okulu bulunmaktadır. Bu okulların ilki, 14. yüzyılda 1. Mahmut zamanında Edirne’de açılmıştır. Enderun Mektebinin amacı ise sarayda çalışacak kişileri yetiştirmektir. Dini konular, bu okullarda da başı çeken konular arasındadır.
Cumhuriyet döneminde ise ilköğretim alanında yapılmış en büyük gelişme de 1924’te kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu’dur. Bu kanunla beraber medreseler kapatılmış ve bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmıştır. Böylece eğitim, laik ve bilimsel temellere oturtulmuştur. İlköğretimin çok önemli olduğunu bilen Atatürk, cumhuriyetin ilanından sonra harf devrimini gerçekleştirmiştir. Halk arasında pek yaygın olmayan Arap Harfleri yerine bugün kullandığımız Latin harfli Türk yazısını getirmiştir. Harf devrimi neticesi, yurdumuzda okuma ve yazma bilenlerin sayısı gittikçe çoğalmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığının 1961 tarih ve 2222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Eylül Ayının 3. haftasında İlköğretim Haftası kutlanması kararlaştırılmıştır. Bu sene 2017 -2018 İlköğretim Haftası 18-23 Eylül tarihleri arasında kutlanacaktır.
Çağımız, bilim, teknik ve bilgisayar çağıdır. Dünya milletleri arasında sürdürülen ekonomik, kültürel, bilimsel ve teknolojik yarışta yerimizi alabilmek ve gelişmelere ayak uydurabilmek için, işe ilköğretimden başlamamız gerekmektedir.
Hızla gelişen ve değişen dünyamızda en önemli unsur, yetişmiş insan gücüdür. Eğitim ve öğretime ileri dönük bir yatırım olarak baktığımızda, gelecekte büyük sorumluluklar taşıyacak çocuklarımızın, bu günden daha karmaşık teknolojileri kullanmak zorunda kalacaklarını görebiliriz. Bu nedenle bu hızlı tempoya kolay uyum sağlayacak gelecek nesilleri yetiştirmenin bilinç ve sorumluluğunu taşımalıyız.
Çocuklarımız, bizler için çok önemlidir. Onlar geleceğimizin güvencesidir. İyi bir eğitim sistemi ve bu sisteme ayak uyduran çocuklarımız olduğu müddetçe refah ve bilgi toplumuna ulaşmak daha kolay olacaktır. Aynı zamanda iyi bir eğitim onların hayat standartlarını yükseltecektir. Onların yaşamını değiştirecek biçimde atacağımız en küçük bir adım, bize olumlu olarak geri dönecektir.
Sürekli değiştirilen eğitim anlayışları olmadan çağdaşlaşma ve ilerleme yolunda her gün yeni buluşların yapıldığı dünyamızda dinamik, bilgili ve bilgisini, kültürünü günlük yaşama geçirecek bireylere ihtiyaç vardır. Çocuklarımızı ülkesini seven vatanının bir karış toprağına zarar gelmemesi için kanının son damlasına kadar mücadele eden bireyler olarak yetiştirelim.
Bir milletin okur-yazar oranı yüksek olursa, o millet kalkınır. Okumuş ve aydın kişileri fazla olan bir millet, her alanda ilerler. İlköğretim Haftası hepimizin haftasıdır. Bu vesileyle tüm öğrenci, öğretmen ve velilerin ilköğretim haftasını kutlar, başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim.

Share
956 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...
 • Merhum Mehmet Özdemir ve Milli Mücadele’de Develi

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Milli Mücadele'de Develi konusunu araştırırken merhum Develi Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in "Milli Mücadele'de Develi" isimli kitabını görmüş lakin kitabı edinememiştim... Kurban Bayramında M. Orhan Cebeci Amcayı babam, (Emekli Öğretmen Hakkı Kalkan) arayarak konuyu iletti... Sağ olsun kendi kütüphanesinden okumam için kitabı Orhan Amca kitabı bana gönderdi. 1973'te Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları münasebeti ile Mehmet Özdemir'den kitabın yazılması talep edilmiş ve kitap 50. Yıl kutlamalarına yetişmiş... Okuduğum nüsha muhtemelen ilk ...
 • DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır. Kaplanlar su t...