logo

İLHAMİ ŞEKERCİOĞLU VE GÖÇ BİZİM KADERİMİZDİ

 

Çok acele olarak ayrılmak durumunda kalırlar. Mustafa Hafız’ın eşi Gülşen Çulhaoğlu’nun çocuklarına anlattığı gibi yiyeceklerini bile almaya zamanları yoktur. Artık göç başlamıştır. Geçtikleri yerdeki bir köye ulaşırlar. Köy, Rus korkusundan henüz boşaltılmıştır. Yiyecek bulma ümidiyle evlere bakarlar. Bu köyden ayrılanlar o kadar acil ayrılma durumunda kalırlar ki yiyeceklerini bile yanlarına alamazlar. Uğradıkları birkaç evde mısır unu, tereyağı ve pekmez bulurlar. Unu yağ ile kavurup, pekmezle karıştırır un helvası yaparlar. Bu yol boyunca azıkları olur. Nereye nasıl gidecekler? Ne gidecekleri mekânı belirleyebilirler nede nasıl gideceklerini bilebilirler. Sonra gidecekleri mekânlara sağ salim ulaşabilecekler mi? Yolculuk. Sadece umuda yolculuk. Ama bu yolculuk savaş kadar zor olacaktı… Göç Bizim Kaderimizdi.
Eğitimci yazar, değerli kardeşim İlhami Şekercioğlu 3. kitabı “Göç Bizim Kaderimizdi” ile okuyucularına bir kez daha merhaba dedi. İlk yayınlanmış kitabı Ses Temelli Kur’an-ı Kerim Okuma Metodu,2. si Yüzüncü Yılında Hazin Bir Göç Hikâyesi Develi Çukuryurt adlı kitabıyla köyü Çukuryurt’un yaşanmış acı göç hikâyelerini anlatan eseriyle onu tanıdık. Hatıratın önsözünde yazdığı gibi, sel gider, kum kalır. Söz uçar, yazı kalır.
Hatıratlar, hatırda kalan şeyler. İnsanın yaşadığı zamana, yaptığı işlere, görüştüğü kimselere dair düşüncelerini ve duygularını içermek üzere yazdığı eserlerdir. Yazdıklarınızı yıllar sonra hatırlamak çok zordur. Yazarın tuttuğu günlüklerden yola çıkarak bu eseri yazdığını düşünüyorum. Yazıldığı yıllar ile bize bilgi ve belge sunan eser büyük bir çalışmanın ve emeğin ürünü. Şekercioğlu’nu bu eserinden dolayı tebrik ediyorum. Ayrıca yazılarda ve fotoğraflarda bana da yer verip andığı için teşekkür ediyorum.
Kitabın önsözünde; Birçoğumuz, “Ben neler yaşadım, neler gördüm, hayatımı yazsam roman olur. Sözlerini birçok defa söylemişizdir yahut gönlümüzden öyle geçmiştir. Bu serzeniş, yaşanan hayata önem atfetmektedir, bende öyle düşündüm. Kendi hayatımı roman olarak olmasa da edebiyatımızın içerisinde oldukça önem arz ettiğini düşündüğüm yazı türünden biri olan, HATIRAT şeklinde yazmağa karar verdim.” Diye not düşüyor.
19. yüzyılda orta Anadolu’da Bir Osmanlı Kazası Develi ile başlayan göçerlerin Develi’ye iskânı, tarihe bir yolculuk, Karamani Türkleri, Ermeni Tarihini, Çukuryurt Mahallesi’nin tarihini, baba tarafından soyağacını, Artvin (Hod = Yukarı Maden Köyü) işgal yıllarını, göç ile ilgili insanların anlattıklarını kayıt altına almış.
Develi tarihi, Develi’de kurulan Milli Cemiyetler ve Faaliyetleri, Yemen savaşının yansımaları, Çukuryurt mahallesine kim nereden geldi anılarla devam ediyor. Anne tarafında soy ağacı, Dedesi Hafız Mehmet ve eşi Emine ninesi ile ilgili bilgiler var. Anne ve babası ile ilgili düşünceleri yazdığı bölümler evladın anne baba sevgisinin çok güzel bir örneği. Çocukluğu, okul yılları, görev yaptığı yerler, ailesi ile ilgili bölümler o zamanlara ait bilgileri içeriyor.
Sakarya Akyazı Çakıroğlu Mahallesi İlkokulu ile başlayan sınıf öğretmenliği, Kayseri Kadir Rezzan Has İlkokulu müdürlüğü ile başarılı bir öyküyü zevkle okudum. Öğretmenlikle ilgili değerlendirmesi öğretmen mesleğini seçmek isteyenler bir ders niteliğinde anlatılıyor.
Bu yazım bu kitapla ilgili bir makaleye sığmayacak bir yazı. Yazarın emeğine saygı ve onu teşvik ve toplum adına teşekkür için kaleme aldım. Yöremden çıkmış bir yazar kardeşimin yazdıklarını hatıratını okumakla büyük bir keyif aldım. İmzalı kitabı bana ulaştığında bir hafta içinde okudum. Zaman zaman, balık tutarken, köyde öğretmenlik yaparken, o onları onunla birlikte adeta yaşadım. Kitap bunu başarabiliyorsa görevini yapmış demektir. İlhami Bey kardeşim iyi ki bu hatıratı yazmışsın kalemine yüreğine sağlık.

Dorlion Yayınları 2019, 335 Sayfa
(Haftaya: Göçlerde Endişe, Hüzün ve Gözyaşı Vardı)

Çağdaş Develi Gazetesi, 05 Temmuz 2019, Sayfa 7

Share
2.256 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O BİZİM ERCİYESİMİZDİ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne Derneğimizin Hafızası adlı yayına hazırladığım kitabımızda Başkanımız merhum Zeki Sevimay'a ait bölümünü kızı Devrim Hanım'dan yazmasını rica ettim. Ulusal medyada uzun müddet gazetecilik yapan değerli hemşehrim ailesi ile ilgili yazısını fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Buraya aldığım o yazıdan çok küçük bir bölüm. Tamamı ileride kitabımızda yayınlanacak. Devrim Hanım'a ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ediyor, Başkanımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Devrim Hanım Sevgili Babası Zeki Sevimay'ı anlatıyor: Gazeteci ...
 • DÜNYA DENİZ FENERİ GÜNÜ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Deniz Feneri, denizlerde karanlıklardan dolayı tehlike oluşturabilecek durumlarda adalarda, kayalarda veya kara parçalarında inşa edilen ve görüş mesafesinin düştüğü gecelerde veya sisli havalarda gemilere yol gösteren bir tür kuledir. Kulenin tepesindeki cam odada yanıp sönen güçlü ve uzun mesafeli bir ışık kaynağı bulunmaktadır. Bu kuleler, denizcileri kayalıklardan, büyük resiflerden ve gözle görülmeyen tehlikelere karşı uyarmak için inşa edilmiştir. İlk deniz feneri M.Ö. 7 yy. da, Çanakkale Boğazının Asya yakasında yer alan ve bugünkü adıy...
 • DEVELİ’DE KEYF VEREN MESİRE ALANLARI

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Keşişin Havuzu Mesire alanları bir bölge insanlarının boş zamanlarını değerlendirdikleri, birlik ve beraberlik tesisi için toplu yemek yedikleri, eğlendikleri hülasa kendilerine zaman ayırdıkları insanları dillendiren yeşili ve suyu bol olan yerlerdir. Eğlenmek bir kültür işidir. Zevk işidir. Develi bu konuda bazı köyleriyle beraber zengin mesire yerlerine sahiptir.Develi’nin bir zamanlar adı:Yeşil Everek’ti.Bir zamanlar çeşitli ceviz ağaçları dolu idi ve XVI.Asır Develi ticarî hayatının en çok vergi getiren neması ceviz öşürüdür. Önce Fenes...
 • DÜNYA LAZANYA GÜNÜ

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  İster bayram ve tatiller olsun, ister tüm dünyada merakla beklenen günler olsun neredeyse kutlanmayan bir gün bile yok gibidir. Dünyada hemen her ülkede resmi ve dini bayramlar ile önemli günler bulunmaktadır. Bu önemli günler kültürlere göre farklı şekilde kutlanmakta ya da anılmaktadır. Bu önemli günlerin yanında dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ve çeşitli günlerde kutlanmaktadır. İşte bu kutlanan günlerden birisi de Lazanya Günüdür. Lazanya, İtalyan mutfağında makarnalar arasında yer alan özel ve leziz bir yemek türüdür. Lazanya, geniş, ...