logo

İHMAL EDİLEN TAŞRA EDEBİYATI


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Haftada bir defa, ulusal basında çıkan Hürriyet gazetesi “Kitapsanat”, Aydınlık gazetesi “Kitap “ Cumhuriyet gazetesinin de “KİTAP” adlı, birer edebiyat eki vardır. Aşağı yukarı haftalık sanat haberlerinden ,yeni yayınlanmış eserlerden özlü bilgiler aktarılmaktadır. Biz de bunlardan faydalanıyoruz. Zaman zaman, Hürriyet Gazetesi yazarlarından Doğan hızlan ağırlığı İstanbul olmak üzere sanat çalışmaları olmak üzere, taşra edebiyatından da örnekler vererek; taşra edebiyatının önemini belirten ve değerlendiren denemeler ele alarak dikkati çekmektedir. İlgiyle alır ve okurum.
Başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi olmak başta olmak üzere bugün Aksaray, Bolu, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş,Karaman, Konya, Muğla, Ordu,Osmaniye, Urfa gibi şehir belediyelerimizin birbirinden değerli kitaplar yayınladıklarını görüyoruz. İşin acı olan tarafı bu değerli çalışmalar olmasına oluyor da arzu edilen veya hak ettikleri ilgiyi, bu yayınlanan eserlerin tanıtılması ve Türk kültürüne mal etmede bir ciddi gayret göremiyoruz.!
Bu konuyu beş altı yıl evvel ,bir defa daha işlerken ele almıştım: Değerli tarihçimiz merhum Prof.Dr.Osman Turan hocamız eserlerinin birinde:” Anadolu şehirlerinin tarihi tam olarak ortaya çıkarılmadan önce, sağlam bir Türkiye tarihi çıkarılamaz” anlamında düşüncesini açıklamıştı. Aynı kananatı paylaşıyorum.Çünkü taşra kültürel çalışmalarında ayrıntılar ve değişimler daha nettir. Ayrıntılar buralarda gizlidir! Bunun en güzel örneğini şahsen “Develi ve Yöresinin Folklor Halk Edebiyatı ve Etnografyası, Kayseri 1997” adlı doktora tezimi hazırlarken görmüştüm. Hatta değerli hocam Prof. Dr. Tuncer Gülensoy “…bu tezin tarih bölümü ayrı bir kitap olmalıdır! “demişti. Ama bu çalışmamızı maalesef kitap haline getiremedik!
Kitap meraklısı bir kişi olduğumuz için bütün belediyelerimizle ve vilayetlerimizle elimden geldiğince temasa geçerek bu yerel çalışmalardan haberdar olmaya gayret gösteririm. Bu yazışmalarımız ve telefon görüşmelerimiz sayesinde istediğimiz kitaplara da sahip olmuşuzdur ve de olmaktayız.
Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve gerekse İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz yetkililileri Kayseri yöresiyle ilgili kültürel çalışmalarda sağ olsunlar zaman zaman bizleri kaynak gösterirler. Tanışırız ve elimizden gelen yardımı yaparız. Geçenlerde Anadolu ‘da kadın başlıkları üzerinde bir alan araştırması yapan bir değerli bilim adamımız, emniyet müdürü eşiyle beraber evimize geldiler. Uzun bir süre bilgi alışverişinde bulunduk. Kütüphanemizdeki kaynaklardan az da olsa bir şeyler sunduk. Hemen belirtmeliyim ki kütüphanelerimizin en zayıf noktaları maalesef musıki ile etnografik eserlerdir. Biz de bazı giyim-kuşamlarla ilgili kitaplar ile yıllar içerisinde gazete ve dergilerden kesip biriktirdiğimiz değişik başlık örneklerini göstermiştik. Her halde memnun ayrılmışlardır.
Yıllar önce yanılmıyorsam Mahmut Makal adlı bir köy eğitmeni “Bizim Köy” adlı bir roman yazdığı zaman ciddi bir ilgi uyandırmıştı. Bu konuda yoğunlaşırken bir köy ve beldenin her konuda değerlerini ortaya koyan ve koyacak olan o yörenin münevverleridir. Ne kadar yetişmiş ve eli kalem tutan aydınları varsa ve onlar da kalemlerinin gücü nispetinde bu bildiklerini ve yaşadıklarını, duyduklarını “tarihe not düşme adına” ortaya koydukları zaman toprağıyla ödeşmiş olurlar. Ancak görüyoruz ki bu konuda henüz bir doygunluğumuz ne acıdır ki henüz yoktur. İstisnalar elbette kaideyi bozmaz. O bakımdan şu güzel örnekleri de vermeden edemeyiz.Kayserili Avşar yazarlarımızdan Yılmaz Ilık’ın “Avşar ağıtları”nı derlemesi, Metin Soylu’nun “Babam ve Bizimkiler”, İsmail Bozkurt’un “Armutlu Tarla” adlı hatıra-romanları mutlaka okunması gereken eserlerdir. Develi’de Ahmet Gürlek’in “Memleketim Develi “,Süleyman Kocabaş’ın nice tarihi eserleri yabana atılır eserler değildir. İstanbul başta olmak büyük şehirler bu eserlere karşı kulakları sağırdır. Halbuki bu eserler Anadolu’nun samimi sesleridir!
4-5-6.Ekim.2018 tarihleri arasında Develi’de ,Develi Belediyesi’nin önderliğinde I. ULUSLARARASI DEVELİ – AŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ, yapıldı. Develi bu konuda çok tecrübeli bir kazamızdır.1979 yılından beri Âşık Seyrânî adına “festivaller, sempozyumlar, şenlikler yapmakta ve hatta 2002 yılında da “Bütün Yönleriyle Develi, Bilgi Şöleni” düzenlemiş ve sunulan tebliğler kitaplaşmıştı. Öyle ki bu çalışma bir çok belde ve ilimize örnek olmuştu
Bu Kongrelerin tesiriyle Seyrânî üzerinde 20 adet müstakil eser yazılmıştır. İnanıyorum ki bu tür bilimsel çalışmalar artacak ve hem de ilim dünyamız ve Develi kültürü adına çok yararlı olacaktır.
Büyük emeklerle hazırlanan böyle organizelerin mutlak ilgi uyandırması ve hem de ortaya konan gerçekler ile sunulan önerilerin ayrı bir heyecan yaratması mutlaka faydalı olması beklenmektedir.
Ama ana meselemiz bu çalışmaların medyamız tarafından da destek görmesi, insanımız tarafından da çalışmaların, sunulan tekliflerin de değerlendirilmesidir.

Share
1723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: III DR.RECAİ ÖZDİL

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Son dönem müzik hayatımızda üzerinde durulması gereken kişilerden biri de Dr.Recai Özdil'dir Kendisini bir tesadüf eseri 1967 yılında Ankara'da, Anafartalar Caddesi'ndeki muayehanesinde tanımıştım. Muayenehanesinde, DTCF Türkoloji bölümünde okurken İlhan isminde bir arkadaşım çalışıyordu. Niğdeli .Onunla fakültenin akşam bölümünde okuyor ve aynı zamanda aynı evi paylaşıyorduk. İkimiz de gündüzleri işimize, akşamları da eğitimimize gidiyorduk. İlhan ile beraber de Melek Hanım adında bir hemşire çalışıyordu. Bir vesile onları ziyarete gitti...
 • Aşık Seyrani İle İlgili Övgüler

  04 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'nin hayatı şiirleri üzerine birçok bilgi ve belge mevcuttur. 25'in üzerinde hayatı ve şiirleri ile ilgili kitap ve hayatını anlatan bir biyografik roman yazılmıştır. Seyrani hakkında asılsız mesnetsiz yazıları kaynak göstererek yanlış tanıtılmasına cevap olarak değerli üstatların, tarihçilerin, yazarların Seyrani hakkındaki görüşlerine yer verdim. Yer verdiğim bu övgüler ona değer veren Seyrani dostlarına bir armağanımdır. * Seyrani ekseriyetle sofiyane ve ahlaki mahiyette olan şiirlerinde halk edebiyatı ananaleri, halk ahlak...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma