logo

İHMAL EDİLEN TAŞRA EDEBİYATI

Haftada bir defa, ulusal basında çıkan Hürriyet gazetesi “Kitapsanat”, Aydınlık gazetesi “Kitap “ Cumhuriyet gazetesinin de “KİTAP” adlı, birer edebiyat eki vardır. Aşağı yukarı haftalık sanat haberlerinden ,yeni yayınlanmış eserlerden özlü bilgiler aktarılmaktadır. Biz de bunlardan faydalanıyoruz. Zaman zaman, Hürriyet Gazetesi yazarlarından Doğan hızlan ağırlığı İstanbul olmak üzere sanat çalışmaları olmak üzere, taşra edebiyatından da örnekler vererek; taşra edebiyatının önemini belirten ve değerlendiren denemeler ele alarak dikkati çekmektedir. İlgiyle alır ve okurum.
Başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi olmak başta olmak üzere bugün Aksaray, Bolu, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş,Karaman, Konya, Muğla, Ordu,Osmaniye, Urfa gibi şehir belediyelerimizin birbirinden değerli kitaplar yayınladıklarını görüyoruz. İşin acı olan tarafı bu değerli çalışmalar olmasına oluyor da arzu edilen veya hak ettikleri ilgiyi, bu yayınlanan eserlerin tanıtılması ve Türk kültürüne mal etmede bir ciddi gayret göremiyoruz.!
Bu konuyu beş altı yıl evvel ,bir defa daha işlerken ele almıştım: Değerli tarihçimiz merhum Prof.Dr.Osman Turan hocamız eserlerinin birinde:” Anadolu şehirlerinin tarihi tam olarak ortaya çıkarılmadan önce, sağlam bir Türkiye tarihi çıkarılamaz” anlamında düşüncesini açıklamıştı. Aynı kananatı paylaşıyorum.Çünkü taşra kültürel çalışmalarında ayrıntılar ve değişimler daha nettir. Ayrıntılar buralarda gizlidir! Bunun en güzel örneğini şahsen “Develi ve Yöresinin Folklor Halk Edebiyatı ve Etnografyası, Kayseri 1997” adlı doktora tezimi hazırlarken görmüştüm. Hatta değerli hocam Prof. Dr. Tuncer Gülensoy “…bu tezin tarih bölümü ayrı bir kitap olmalıdır! “demişti. Ama bu çalışmamızı maalesef kitap haline getiremedik!
Kitap meraklısı bir kişi olduğumuz için bütün belediyelerimizle ve vilayetlerimizle elimden geldiğince temasa geçerek bu yerel çalışmalardan haberdar olmaya gayret gösteririm. Bu yazışmalarımız ve telefon görüşmelerimiz sayesinde istediğimiz kitaplara da sahip olmuşuzdur ve de olmaktayız.
Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve gerekse İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz yetkililileri Kayseri yöresiyle ilgili kültürel çalışmalarda sağ olsunlar zaman zaman bizleri kaynak gösterirler. Tanışırız ve elimizden gelen yardımı yaparız. Geçenlerde Anadolu ‘da kadın başlıkları üzerinde bir alan araştırması yapan bir değerli bilim adamımız, emniyet müdürü eşiyle beraber evimize geldiler. Uzun bir süre bilgi alışverişinde bulunduk. Kütüphanemizdeki kaynaklardan az da olsa bir şeyler sunduk. Hemen belirtmeliyim ki kütüphanelerimizin en zayıf noktaları maalesef musıki ile etnografik eserlerdir. Biz de bazı giyim-kuşamlarla ilgili kitaplar ile yıllar içerisinde gazete ve dergilerden kesip biriktirdiğimiz değişik başlık örneklerini göstermiştik. Her halde memnun ayrılmışlardır.
Yıllar önce yanılmıyorsam Mahmut Makal adlı bir köy eğitmeni “Bizim Köy” adlı bir roman yazdığı zaman ciddi bir ilgi uyandırmıştı. Bu konuda yoğunlaşırken bir köy ve beldenin her konuda değerlerini ortaya koyan ve koyacak olan o yörenin münevverleridir. Ne kadar yetişmiş ve eli kalem tutan aydınları varsa ve onlar da kalemlerinin gücü nispetinde bu bildiklerini ve yaşadıklarını, duyduklarını “tarihe not düşme adına” ortaya koydukları zaman toprağıyla ödeşmiş olurlar. Ancak görüyoruz ki bu konuda henüz bir doygunluğumuz ne acıdır ki henüz yoktur. İstisnalar elbette kaideyi bozmaz. O bakımdan şu güzel örnekleri de vermeden edemeyiz.Kayserili Avşar yazarlarımızdan Yılmaz Ilık’ın “Avşar ağıtları”nı derlemesi, Metin Soylu’nun “Babam ve Bizimkiler”, İsmail Bozkurt’un “Armutlu Tarla” adlı hatıra-romanları mutlaka okunması gereken eserlerdir. Develi’de Ahmet Gürlek’in “Memleketim Develi “,Süleyman Kocabaş’ın nice tarihi eserleri yabana atılır eserler değildir. İstanbul başta olmak büyük şehirler bu eserlere karşı kulakları sağırdır. Halbuki bu eserler Anadolu’nun samimi sesleridir!
4-5-6.Ekim.2018 tarihleri arasında Develi’de ,Develi Belediyesi’nin önderliğinde I. ULUSLARARASI DEVELİ – AŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ, yapıldı. Develi bu konuda çok tecrübeli bir kazamızdır.1979 yılından beri Âşık Seyrânî adına “festivaller, sempozyumlar, şenlikler yapmakta ve hatta 2002 yılında da “Bütün Yönleriyle Develi, Bilgi Şöleni” düzenlemiş ve sunulan tebliğler kitaplaşmıştı. Öyle ki bu çalışma bir çok belde ve ilimize örnek olmuştu
Bu Kongrelerin tesiriyle Seyrânî üzerinde 20 adet müstakil eser yazılmıştır. İnanıyorum ki bu tür bilimsel çalışmalar artacak ve hem de ilim dünyamız ve Develi kültürü adına çok yararlı olacaktır.
Büyük emeklerle hazırlanan böyle organizelerin mutlak ilgi uyandırması ve hem de ortaya konan gerçekler ile sunulan önerilerin ayrı bir heyecan yaratması mutlaka faydalı olması beklenmektedir.
Ama ana meselemiz bu çalışmaların medyamız tarafından da destek görmesi, insanımız tarafından da çalışmaların, sunulan tekliflerin de değerlendirilmesidir.

Share
2.214 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...