logo

İHMAL EDİLEN TAŞRA EDEBİYATI

Haftada bir defa, ulusal basında çıkan Hürriyet gazetesi “Kitapsanat”, Aydınlık gazetesi “Kitap “ Cumhuriyet gazetesinin de “KİTAP” adlı, birer edebiyat eki vardır. Aşağı yukarı haftalık sanat haberlerinden ,yeni yayınlanmış eserlerden özlü bilgiler aktarılmaktadır. Biz de bunlardan faydalanıyoruz. Zaman zaman, Hürriyet Gazetesi yazarlarından Doğan hızlan ağırlığı İstanbul olmak üzere sanat çalışmaları olmak üzere, taşra edebiyatından da örnekler vererek; taşra edebiyatının önemini belirten ve değerlendiren denemeler ele alarak dikkati çekmektedir. İlgiyle alır ve okurum.
Başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi olmak başta olmak üzere bugün Aksaray, Bolu, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş,Karaman, Konya, Muğla, Ordu,Osmaniye, Urfa gibi şehir belediyelerimizin birbirinden değerli kitaplar yayınladıklarını görüyoruz. İşin acı olan tarafı bu değerli çalışmalar olmasına oluyor da arzu edilen veya hak ettikleri ilgiyi, bu yayınlanan eserlerin tanıtılması ve Türk kültürüne mal etmede bir ciddi gayret göremiyoruz.!
Bu konuyu beş altı yıl evvel ,bir defa daha işlerken ele almıştım: Değerli tarihçimiz merhum Prof.Dr.Osman Turan hocamız eserlerinin birinde:” Anadolu şehirlerinin tarihi tam olarak ortaya çıkarılmadan önce, sağlam bir Türkiye tarihi çıkarılamaz” anlamında düşüncesini açıklamıştı. Aynı kananatı paylaşıyorum.Çünkü taşra kültürel çalışmalarında ayrıntılar ve değişimler daha nettir. Ayrıntılar buralarda gizlidir! Bunun en güzel örneğini şahsen “Develi ve Yöresinin Folklor Halk Edebiyatı ve Etnografyası, Kayseri 1997” adlı doktora tezimi hazırlarken görmüştüm. Hatta değerli hocam Prof. Dr. Tuncer Gülensoy “…bu tezin tarih bölümü ayrı bir kitap olmalıdır! “demişti. Ama bu çalışmamızı maalesef kitap haline getiremedik!
Kitap meraklısı bir kişi olduğumuz için bütün belediyelerimizle ve vilayetlerimizle elimden geldiğince temasa geçerek bu yerel çalışmalardan haberdar olmaya gayret gösteririm. Bu yazışmalarımız ve telefon görüşmelerimiz sayesinde istediğimiz kitaplara da sahip olmuşuzdur ve de olmaktayız.
Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve gerekse İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz yetkililileri Kayseri yöresiyle ilgili kültürel çalışmalarda sağ olsunlar zaman zaman bizleri kaynak gösterirler. Tanışırız ve elimizden gelen yardımı yaparız. Geçenlerde Anadolu ‘da kadın başlıkları üzerinde bir alan araştırması yapan bir değerli bilim adamımız, emniyet müdürü eşiyle beraber evimize geldiler. Uzun bir süre bilgi alışverişinde bulunduk. Kütüphanemizdeki kaynaklardan az da olsa bir şeyler sunduk. Hemen belirtmeliyim ki kütüphanelerimizin en zayıf noktaları maalesef musıki ile etnografik eserlerdir. Biz de bazı giyim-kuşamlarla ilgili kitaplar ile yıllar içerisinde gazete ve dergilerden kesip biriktirdiğimiz değişik başlık örneklerini göstermiştik. Her halde memnun ayrılmışlardır.
Yıllar önce yanılmıyorsam Mahmut Makal adlı bir köy eğitmeni “Bizim Köy” adlı bir roman yazdığı zaman ciddi bir ilgi uyandırmıştı. Bu konuda yoğunlaşırken bir köy ve beldenin her konuda değerlerini ortaya koyan ve koyacak olan o yörenin münevverleridir. Ne kadar yetişmiş ve eli kalem tutan aydınları varsa ve onlar da kalemlerinin gücü nispetinde bu bildiklerini ve yaşadıklarını, duyduklarını “tarihe not düşme adına” ortaya koydukları zaman toprağıyla ödeşmiş olurlar. Ancak görüyoruz ki bu konuda henüz bir doygunluğumuz ne acıdır ki henüz yoktur. İstisnalar elbette kaideyi bozmaz. O bakımdan şu güzel örnekleri de vermeden edemeyiz.Kayserili Avşar yazarlarımızdan Yılmaz Ilık’ın “Avşar ağıtları”nı derlemesi, Metin Soylu’nun “Babam ve Bizimkiler”, İsmail Bozkurt’un “Armutlu Tarla” adlı hatıra-romanları mutlaka okunması gereken eserlerdir. Develi’de Ahmet Gürlek’in “Memleketim Develi “,Süleyman Kocabaş’ın nice tarihi eserleri yabana atılır eserler değildir. İstanbul başta olmak büyük şehirler bu eserlere karşı kulakları sağırdır. Halbuki bu eserler Anadolu’nun samimi sesleridir!
4-5-6.Ekim.2018 tarihleri arasında Develi’de ,Develi Belediyesi’nin önderliğinde I. ULUSLARARASI DEVELİ – AŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ, yapıldı. Develi bu konuda çok tecrübeli bir kazamızdır.1979 yılından beri Âşık Seyrânî adına “festivaller, sempozyumlar, şenlikler yapmakta ve hatta 2002 yılında da “Bütün Yönleriyle Develi, Bilgi Şöleni” düzenlemiş ve sunulan tebliğler kitaplaşmıştı. Öyle ki bu çalışma bir çok belde ve ilimize örnek olmuştu
Bu Kongrelerin tesiriyle Seyrânî üzerinde 20 adet müstakil eser yazılmıştır. İnanıyorum ki bu tür bilimsel çalışmalar artacak ve hem de ilim dünyamız ve Develi kültürü adına çok yararlı olacaktır.
Büyük emeklerle hazırlanan böyle organizelerin mutlak ilgi uyandırması ve hem de ortaya konan gerçekler ile sunulan önerilerin ayrı bir heyecan yaratması mutlaka faydalı olması beklenmektedir.
Ama ana meselemiz bu çalışmaların medyamız tarafından da destek görmesi, insanımız tarafından da çalışmaların, sunulan tekliflerin de değerlendirilmesidir.

Share
1.698 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklediğim Paket Geldi

  13 Aralık 2019 Köşe Yazarları

  Sayın Orhan Bey, Kitabınızı, dergi ve gazeteleri bugün aldım. Beklediğim paket geldi. Teşekkür ederim. Beni bayram çocukları gibi sevindirdiniz. Dağdaki evimdeyim. Benden başka koskoca dağda kimse yok. Dışarıda yağmur yağıyor, kasvetli bir hava var, her tarafı sisle kaplı, sobayı yaktım, arkama uzandım, kitabınızı elime aldım, önce sayfaları arasında bir dolaştım. Evdeki kasvetli hava dağıldı, sanki pencerelerden daha fazla ışık gelmeye başladı. Üşüyen bacaklarım ve kollarım yavaş yavaş ısındı. 'Gerçekler teferruatta saklıdır.' derler, g...
 • NOBEL ÖDÜLÜ NEDİR?

  13 Aralık 2019 Köşe Yazarları

  Nobel Ödülü, 30 Aralık 1896 tarihinde Stockholm'de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan itibarlı bir ödüldür. İlk Nobel Ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır. Dinamitin mucidi Alfred Nobel onuruna, 1901 yılından bu yana insanlığa hizmet eden insanları ödüllendirmek amacıyla Fizik, Kimya, Tıp veya Fizyoloji, Edebiyat, Ekonomi ve Barış alanlarında ödüller, gerçek veya tüzel kişilere verilmektedir. 1940 ve 1942 yılları arasında 2. Dünya Savaşı...
 • İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları Uzm. Klinik Psk. Simla Metiner

  06 Aralık 2019 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin “Ayın Konuşmacısı” ve burs dağıtım programı 30.11.2019 Cumartesi günü dernek merkezinde gerçekleştirildi. Konuşmacımız Uzman Klinik Psikolog Simla Metiner'di. Bursiyerimiz sunucu Merve Yürek konuklara hoş geldiniz dedikten sonra açılış konuşmasını yapmak üzere Dernek Başkanı olarak beni kürsüye davet etti. Kasım ayının burslarının tamamı ve ikramları değerli istişare kurulu üyelerimiz, hayırsever iş adamlarımız; Sayın Sait Erdal Metiner ve Şükrü Kulak tarafından karşılandı. Hayırseverlerim...
 • ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK GÜNÜ

  06 Aralık 2019 Köşe Yazarları

  Teknolojinin günümüzde hızla gelişmesine paralel olarak sivil havacılık alanı da büyük hızla gelişmektedir. Ülkeler arasında yapılan ticaretlerin büyümesi, hava ulaşımının güvenli ve hızlı olması gibi nedenler de sivil havacılık sektörüne ilgiyi artırmıştır. Sivil Havacılık, havacılığın spor ya da ticari bir faaliyet olarak, askeri olmayan amaçlarla yürütülmesinin genel adıdır. Sportif havacılık, planör, yamaç paraşütü, paraşüt, yelken kanat gibi yolcu ve yük taşımacılığı, havadan çekim gibi havacılık, sivil havacılık kapsamına girmektedir. 1...