logo

İHMAL EDİLEN TAŞRA EDEBİYATI

Haftada bir defa, ulusal basında çıkan Hürriyet gazetesi “Kitapsanat”, Aydınlık gazetesi “Kitap “ Cumhuriyet gazetesinin de “KİTAP” adlı, birer edebiyat eki vardır. Aşağı yukarı haftalık sanat haberlerinden ,yeni yayınlanmış eserlerden özlü bilgiler aktarılmaktadır. Biz de bunlardan faydalanıyoruz. Zaman zaman, Hürriyet Gazetesi yazarlarından Doğan hızlan ağırlığı İstanbul olmak üzere sanat çalışmaları olmak üzere, taşra edebiyatından da örnekler vererek; taşra edebiyatının önemini belirten ve değerlendiren denemeler ele alarak dikkati çekmektedir. İlgiyle alır ve okurum.
Başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi olmak başta olmak üzere bugün Aksaray, Bolu, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş,Karaman, Konya, Muğla, Ordu,Osmaniye, Urfa gibi şehir belediyelerimizin birbirinden değerli kitaplar yayınladıklarını görüyoruz. İşin acı olan tarafı bu değerli çalışmalar olmasına oluyor da arzu edilen veya hak ettikleri ilgiyi, bu yayınlanan eserlerin tanıtılması ve Türk kültürüne mal etmede bir ciddi gayret göremiyoruz.!
Bu konuyu beş altı yıl evvel ,bir defa daha işlerken ele almıştım: Değerli tarihçimiz merhum Prof.Dr.Osman Turan hocamız eserlerinin birinde:” Anadolu şehirlerinin tarihi tam olarak ortaya çıkarılmadan önce, sağlam bir Türkiye tarihi çıkarılamaz” anlamında düşüncesini açıklamıştı. Aynı kananatı paylaşıyorum.Çünkü taşra kültürel çalışmalarında ayrıntılar ve değişimler daha nettir. Ayrıntılar buralarda gizlidir! Bunun en güzel örneğini şahsen “Develi ve Yöresinin Folklor Halk Edebiyatı ve Etnografyası, Kayseri 1997” adlı doktora tezimi hazırlarken görmüştüm. Hatta değerli hocam Prof. Dr. Tuncer Gülensoy “…bu tezin tarih bölümü ayrı bir kitap olmalıdır! “demişti. Ama bu çalışmamızı maalesef kitap haline getiremedik!
Kitap meraklısı bir kişi olduğumuz için bütün belediyelerimizle ve vilayetlerimizle elimden geldiğince temasa geçerek bu yerel çalışmalardan haberdar olmaya gayret gösteririm. Bu yazışmalarımız ve telefon görüşmelerimiz sayesinde istediğimiz kitaplara da sahip olmuşuzdur ve de olmaktayız.
Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve gerekse İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz yetkililileri Kayseri yöresiyle ilgili kültürel çalışmalarda sağ olsunlar zaman zaman bizleri kaynak gösterirler. Tanışırız ve elimizden gelen yardımı yaparız. Geçenlerde Anadolu ‘da kadın başlıkları üzerinde bir alan araştırması yapan bir değerli bilim adamımız, emniyet müdürü eşiyle beraber evimize geldiler. Uzun bir süre bilgi alışverişinde bulunduk. Kütüphanemizdeki kaynaklardan az da olsa bir şeyler sunduk. Hemen belirtmeliyim ki kütüphanelerimizin en zayıf noktaları maalesef musıki ile etnografik eserlerdir. Biz de bazı giyim-kuşamlarla ilgili kitaplar ile yıllar içerisinde gazete ve dergilerden kesip biriktirdiğimiz değişik başlık örneklerini göstermiştik. Her halde memnun ayrılmışlardır.
Yıllar önce yanılmıyorsam Mahmut Makal adlı bir köy eğitmeni “Bizim Köy” adlı bir roman yazdığı zaman ciddi bir ilgi uyandırmıştı. Bu konuda yoğunlaşırken bir köy ve beldenin her konuda değerlerini ortaya koyan ve koyacak olan o yörenin münevverleridir. Ne kadar yetişmiş ve eli kalem tutan aydınları varsa ve onlar da kalemlerinin gücü nispetinde bu bildiklerini ve yaşadıklarını, duyduklarını “tarihe not düşme adına” ortaya koydukları zaman toprağıyla ödeşmiş olurlar. Ancak görüyoruz ki bu konuda henüz bir doygunluğumuz ne acıdır ki henüz yoktur. İstisnalar elbette kaideyi bozmaz. O bakımdan şu güzel örnekleri de vermeden edemeyiz.Kayserili Avşar yazarlarımızdan Yılmaz Ilık’ın “Avşar ağıtları”nı derlemesi, Metin Soylu’nun “Babam ve Bizimkiler”, İsmail Bozkurt’un “Armutlu Tarla” adlı hatıra-romanları mutlaka okunması gereken eserlerdir. Develi’de Ahmet Gürlek’in “Memleketim Develi “,Süleyman Kocabaş’ın nice tarihi eserleri yabana atılır eserler değildir. İstanbul başta olmak büyük şehirler bu eserlere karşı kulakları sağırdır. Halbuki bu eserler Anadolu’nun samimi sesleridir!
4-5-6.Ekim.2018 tarihleri arasında Develi’de ,Develi Belediyesi’nin önderliğinde I. ULUSLARARASI DEVELİ – AŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ, yapıldı. Develi bu konuda çok tecrübeli bir kazamızdır.1979 yılından beri Âşık Seyrânî adına “festivaller, sempozyumlar, şenlikler yapmakta ve hatta 2002 yılında da “Bütün Yönleriyle Develi, Bilgi Şöleni” düzenlemiş ve sunulan tebliğler kitaplaşmıştı. Öyle ki bu çalışma bir çok belde ve ilimize örnek olmuştu
Bu Kongrelerin tesiriyle Seyrânî üzerinde 20 adet müstakil eser yazılmıştır. İnanıyorum ki bu tür bilimsel çalışmalar artacak ve hem de ilim dünyamız ve Develi kültürü adına çok yararlı olacaktır.
Büyük emeklerle hazırlanan böyle organizelerin mutlak ilgi uyandırması ve hem de ortaya konan gerçekler ile sunulan önerilerin ayrı bir heyecan yaratması mutlaka faydalı olması beklenmektedir.
Ama ana meselemiz bu çalışmaların medyamız tarafından da destek görmesi, insanımız tarafından da çalışmaların, sunulan tekliflerin de değerlendirilmesidir.

Share
1.942 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...