logo

İbadet Kulun Zihnen ve Bedenen Münasebete Geçmesidir

İbadet, varlık alemini ve yaşam mucizesini yaratan Yüce Allah’a karşı bir sevgi ve tapma iradesi ile kulun zihnen ve bedenen münasebete geçmesidir.
İbadet, bütün varlığımızı, en değerli uzvumuz olan başımızı secdeye koyduğumuz an da bile Hak varlığında yok etmek, Hakk’dan başkasını terk ederek Yaratanla bütünleşmektir.
Şairin: “Sen çık aradan, hemen kalır Yaratn “ sözü bu gerçeği ifade eder. Çünkü yaratanla yaratanı bütünleştiren yegâne şey ibadettir. Onun içindir ki, Hz.Peygamber: “Namaz müminin miracıdır “, yani kulun Allah’a yükseldiği bir makamdır, buyurmuştur. Bu makam sonsuz varlık olan Allah aşkı ile insanlık aşkının buluştuğu noktadır. Bu buluşmada egoizm, ben, bencillik, korku, tamah, hırs, azgınlık, kıskançlık, yalan, hile, kabalık gibi noksanlıklar kaybolur. Bunların yerinini, sevgi, güzellik aşkı, güzel ahlak, hakkaniyet, barış ve huzur gibi değerler alır.
Bu makamda kul, birliğin ve tamlığın içinde sükun bularak insanlık idealine yükselecek, evrenle bütünleşerek gerçeği bulacak ve doğruya ulaşacaktır.
İbadette şekil önemli değildir. Önemli olan, her türlü “ beni” yok etmek, her türlü riya ve gösterişin ötesinde kalan ihlas ve ihsanı öne çıkarmaktır. Bunun için de her zaman ve her mekanda Hakk’ı yani Allah’ın kudretini görmeli ve böylece kul yaptığı ibadeti bile kendine isnat etmeyerek aradan çekilmelidir. Özetle: Kul aradan çekilmeli ve her şeyi Hakk’tan ibaret görmeli, Allah’ı düşünerek ona yükselmelidir. İşte böyle bir ibadet yapan kul, yaptığı ibadetin şekil ve içeriği yönüyle değil, kendini hak varlığında görebilmesiyle Arşa yükselecektir.
“Namazınla, niyazınla sücudun Kamu mahveylemek içindir vücudun” diyen Del-i Dâna yazarı İbrahim Efendinin de ifade ettiği gibi, namazın rükû ve secdeleri, dua ve niyazları şekil bakımından ne kadar tam ve mükemmel olursa olsun, namazı kılan, ibadet yapan mümin gururunu, egoizmini mutlaka yok etmeli ve kötü alışkanlıklardan arınmalıdır. İşte o zaman kul, gönlünü hakikat, güzellik ve hayırdan ibaret üç kaynaktan doyurabilir. Böylece kul birliğe ve kemale yükselebilir, aşk ve sevgi atmosferinde yaratanla yaratılan işte o zaman bütünleşebilir.
Kura’an-ı Kerim, hakikati asla sevmeyen, kötülüğün karanlığı içinde gönüllerini riya, gösteriş ve yalanla körleten Mekke müşriklerinin kıldıkları namazın şekilciliğine dikkat çekerek, özü ve değeri olmayan, mensuplarını her yerde erdemli, dürüst ve güzel ahlak sahibi yapmayan, ben ve bencilliklerini öne çıkaran ve kendilerini deşifre eden namazın bir değer ifade etmediğini ilan eder.
(Enfal Suresi, 35, Maun Suresi,5-7).
Buna göre, ibadette Allah ile ibadeti hangi dilde yapacağımız tartışması yapanlar, ya da Allah ile bütünleşmeyi şu veya dile endeksleyenler şu örneği çok iyi düşünmeliler:
Caminin en arka safında arapça bir duayı bilemeyen yaşlı bir kadına, namazda ne diye bir şey okumadığını sorana: “Ben O’na bakıyorum, O da bana bakıyor” diye cevap verir.
Yüce Peygamberimiz, gerçek ibadetin, gerçek ihsanın ve güzelliğin “ Yüce Allah’ı görür gibi kulluk yapmak “ olduğunu haber vermiştir. İşte, bu temel unsur yaratanla yaratılanı bütünleştirecek, insan ruhunu arındıracak, aydınlığa ve erdemliğe yükseltecektir.

Share
2.128 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...