logo

Hz. Peygamberin vefatından Sonra Hz. Ebu Bekir’in Halife Seçilmesine Dair Rivayetler

Değerli Okurlar!
Bir önceki yazımda Rasulullah (s.a.v) vefatı edip henüz cenazesi defnedilmeden önce Medinelilerin Benu Saidelerin avlusunda Sakife denilen yerde halife seçimi için toplandıklarını, seçilecek halifenin Medinelilerden birinin olmasını istediklerini yazmıştım. İşte bu sırada toplantı mahalline gelen Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer yapılacak seçime iştirak ettiler. Seçilecek Halifenin Medinelilerden birinin olmasının sakıncaları üzerinde durdular.
Doğuracağı sonuçları ileri sürerek rıza göstermediler. Tam bu sırada Medinelilerden bir zat, seçilecek kişinin birinin Kureyş’ten diğerinin de Medineli Ensar’dan olmasını teklif etti. Bu teklif hüsnü kabul görmedi. Bunun üzerine şiddetli tartışma başladı. Hz. Ömer yapılan münakaşanın kavgaya dönüşmesinden korktu.
Münasip bir zamanı kolladı ve öne çıkıp Hz. Ebu Bekir’in elini tutarak ona sadakat ve bağlılık yemini ederek biat etti ve onu Peygamberin halefi ilan etti. Orada bulunanların birçoğu Hz. Ömer’in bu biatine muvafakat ederek Hz. Ebu Bekir’e biat ettiler. Hz. Ömer, “Hz. Ebu Bekir halife seçilmiştir” diyerek ilan etti. O sırada sonuca razı olmayan ve daha önce Medineliler tarafından benimsenen Sad b. Ubade’nin ortalığı fesada vermesine rıza göstermeyen Hz. Ömer onun katledilmesini istedi ama Hz. Ebu Bekir buna rıza göstermedi.
Hz. Ebu Bekir’in Sakife’de bulunanlar tarafından halife seçilmesi Medine’de duyulur duyulmaz ilk biat edenler muhacirler oldu. Bu biat öğle vaktine kadar devam etti. Sonra güneş batıncaya kadar Ensar biat etti. Geceleyin sabah vaktine kadar diğer ashap gelip biat ettiler. Bunlar arasında Üsame’nin komutasında sefere çıkan askerler de vardı. Ancak bu seçime rıza göstermeyenler de vardı. Bunlar, henüz Rasulullah (s.a.v) cenazesi kaldırılmadan alelacele böyle bir seçimin yapılmasının Rasulullaha saygısızlık olduğunu ileri sürüyorlardı. Bu sahabeler şunlardı: Hz. Ali, Hz. Abbas, Fudayl b. Abbas, Zübeyr b. Avvam, Halid b. Said, Mikdat b. Amır, Selmanı Farisi, Ebu Zer el Ğıfari, Ammar b. Yasir, Berra b. Azib, Übey bi Kab, Sad b. Ubade ve Talha hazaratıdır.
Hz. Ebu Bekir halife seçilişinin ikinci günü Mescitte minbere çıkarak konuşma yapmak istedi. Tam o sırada Hz. Ömer ayağa kalkarak orada bulunanlara hitap etti. Hz. Ebu Bekir’in ashabın en iyisi olduğunu, Ona yapılan biatin doğru ve isabetli bir karar olduğunu söyledi. Bunun üzerine orada bulunan tüm sahabe bir gün önce Benu Saide de yaptıkları biati tekrar ettiler. Sonra Hz. Ebu Bekir ayağa kalktı müminlere bir konuşma yaptı.
Konuşmasında halife seçilmiş olmakla aralarında en iyisi olmayı kabul etmediğini söyledi ve devam etti: “ Doğruluktan ayrılmazsam bana yardımcı olunuz. Fakat kötü idare ettiğim takdirde beni doğru yola getiriniz; hakikat imandır, yalan, hıyanettir. Aranızda zayıf olanlar Allah’ın yardımıyla haklarını alıncaya kadar benim yanımda güçlüdürler. İçinizde güçlü olanlar Allah’ın yardımıyla yaptıklarının hesabını verinceye kadar zayıftırlar. Kötülük yapanlar, haksızlık üzerine bina kuranlar erinde sonunda ilahi gazaba duçar olmuşlardır.
Allah’ın ve Resulünün emirlerini yerine getirdiğim müddetçe bana itaat ediniz. Fakat onların iradelerine karşı hareket ettiğim takdirde bana itaate mecbur değilsiniz. Haydi, namaza kalkınız. Allah’ın sonsuz rahmeti ve mağfireti üzerinize olsun”.
(Devam edecek)

Share
915 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...