logo

Hz. Peygamberin Vefat Haberinden Sonra Meydana Gelen Olaylar

Değerli Okurlar!
Hz. Peygamberin vefatından önce telaffuz ettiği son sözleri bundan önceki yazımda arz etmiştim. Yazdıklarım kaynaklarda zikredilen ve gerçeğe en yakın kabul edilen rivayetlerdi. Bu gün ki yazımda ise Rasulullah (s.a.v)’ vefatından hemen sonraki, cenazesi kaldırılmadan önceki hadiseleri sunmaya çalışacağım.
Rasulullah vefatı edip son nefesini verince Medine Müslümanları yani Ensar koşup Benu Saidelerin avlusunda Sakife denilen yerde Saad b. Ubadenin başkanlığında toplandılar. Medinelilerin bir kısmı Kayle oğullarından Yesrib’li biri tarafından yönetilmesinin gerektiğini düşünüyordu. Çoğu da Saad b. Ubade’ye biat etmek istiyordu.
Bu sırada Hz. Ali, Talha ve Zübeyr çok üzüntülü bir halde cenazenin bulunduğu Hz. Aişen’in evine gittiler. Diğer muhacirler ise Hz. Ebu Bekir’in yanına gittiler. Bu sırada bir sahabe Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’in yanına gelerek önemli bir haber getirdiğini söyler.” Medineliler (Ensar) Beni Saidelerin avlusunda (Sakife) Saad b. Ubade’nin başkalığında toplamıştır. Eğer yönetime talipseniz durum ciddiyet kazanmadan onların yanına gidiniz”.
Hz. Peygamber henüz defnedilmemişti. Vefat ettiği evinde duruyordu. Defin hazırlığı bile yapılmamıştı. Bunun üzerine Hz. Ömer Hz. Ebu Bekir’e: “ Kardeşlerimiz Ensar’ın yanına gidelim ve ne yapmak istediklerine bakalım”dedi. Amaçları Müslümanların muhtemel bir ayrılığa düşmemeleriydi.
Hz. Ömer ile Hz. Ebu Bekir Beni Saidelerin avlusuna doğru hızlı bir şekilde yanlarında muhacirlerden ve Medinelilerden birkaç sahabe olduğu halde toplantı mahalline giderken yolda Uveym b. Saide ile Maan b. Adi el Aclani adındaki sahabe ile karşılaştılar. Bu iki sahabe Hz. Ebu Bekir ile Hz. Ömer’e bir kavga çıkar endişesiyle kendilerini vazgeçirmeye çalıştılar. Hz. Ömer ısrar etti, Hz. Ebu Bekir’i ikna etti ve birlikte “Sakifé de toplanmış olan Ensar’ın yanına gittiler. Medinelilerı Saad bi Ubadenin başkanlığında toplanmışlardı.
O sırada Medine’li bir sahabe de ashaba konuşma yapıyordu. Konuşmasında Mekke Muhacirlerinin de aleyhinde bulunuyor, onları bütün idareyi ve hâkimiyeti ellerine geçirmek istediklerini, Medineliler tarafından İslam’a verilen hizmeti tanımamazlığa geldiklerini söyleyerek onları suçluyordu. Hz. Ömer dayanamayıp şiddetle konuşmayı reddederek cevap vermek istedi. Fakat daha ihtiyatkâr ve daha mülayim olan Hz. Ebu Bekir kendisini teskin ederek konuşmayı kendisinin yapacağını kabul ettirdi. Hz. Ebu Bekir sakin ve gayet iltifatkar sözlerle konuşmaya başladı. Medinelilerin İslam’a ve onun Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v)’e gösterdikleri büyük ilgiye, Muhacirlere kapılarını açarak unutulmaz misafirperverlik gösterdiklerin, İslam’ın yayılmasında Medine’nin bir merkez olduğunu ve bunda tüm Medinelilerin payı olduğunu söyleyerek ortalığı teskin etti.
Sonra da esas konuya yani biat edilecek kişiye getirdi ve Arapların yalnız seçilmiş Kureyişli bir Arap’ın etrafında birleşeceğini, hüküm ve nüfuzun ancak kureyşli bir Arap’ın sağlayacağını, barışın ancak böyle sağlanacağını gayet sarih bir şekilde izah etti.
Sonra da orada bulunan Hz. Ömer veya Ebu Ubeyde el-Cerrah’a sadakat ve yeminle biat etmeleri ısrarla vurguladı.

Share
1.801 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...