logo

Hz. Peygamberin Vefat Haberinden Sonra Meydana Gelen Olaylar

Değerli Okurlar!
Hz. Peygamberin vefatından önce telaffuz ettiği son sözleri bundan önceki yazımda arz etmiştim. Yazdıklarım kaynaklarda zikredilen ve gerçeğe en yakın kabul edilen rivayetlerdi. Bu gün ki yazımda ise Rasulullah (s.a.v)’ vefatından hemen sonraki, cenazesi kaldırılmadan önceki hadiseleri sunmaya çalışacağım.
Rasulullah vefatı edip son nefesini verince Medine Müslümanları yani Ensar koşup Benu Saidelerin avlusunda Sakife denilen yerde Saad b. Ubadenin başkanlığında toplandılar. Medinelilerin bir kısmı Kayle oğullarından Yesrib’li biri tarafından yönetilmesinin gerektiğini düşünüyordu. Çoğu da Saad b. Ubade’ye biat etmek istiyordu.
Bu sırada Hz. Ali, Talha ve Zübeyr çok üzüntülü bir halde cenazenin bulunduğu Hz. Aişen’in evine gittiler. Diğer muhacirler ise Hz. Ebu Bekir’in yanına gittiler. Bu sırada bir sahabe Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’in yanına gelerek önemli bir haber getirdiğini söyler.” Medineliler (Ensar) Beni Saidelerin avlusunda (Sakife) Saad b. Ubade’nin başkalığında toplamıştır. Eğer yönetime talipseniz durum ciddiyet kazanmadan onların yanına gidiniz”.
Hz. Peygamber henüz defnedilmemişti. Vefat ettiği evinde duruyordu. Defin hazırlığı bile yapılmamıştı. Bunun üzerine Hz. Ömer Hz. Ebu Bekir’e: “ Kardeşlerimiz Ensar’ın yanına gidelim ve ne yapmak istediklerine bakalım”dedi. Amaçları Müslümanların muhtemel bir ayrılığa düşmemeleriydi.
Hz. Ömer ile Hz. Ebu Bekir Beni Saidelerin avlusuna doğru hızlı bir şekilde yanlarında muhacirlerden ve Medinelilerden birkaç sahabe olduğu halde toplantı mahalline giderken yolda Uveym b. Saide ile Maan b. Adi el Aclani adındaki sahabe ile karşılaştılar. Bu iki sahabe Hz. Ebu Bekir ile Hz. Ömer’e bir kavga çıkar endişesiyle kendilerini vazgeçirmeye çalıştılar. Hz. Ömer ısrar etti, Hz. Ebu Bekir’i ikna etti ve birlikte “Sakifé de toplanmış olan Ensar’ın yanına gittiler. Medinelilerı Saad bi Ubadenin başkanlığında toplanmışlardı.
O sırada Medine’li bir sahabe de ashaba konuşma yapıyordu. Konuşmasında Mekke Muhacirlerinin de aleyhinde bulunuyor, onları bütün idareyi ve hâkimiyeti ellerine geçirmek istediklerini, Medineliler tarafından İslam’a verilen hizmeti tanımamazlığa geldiklerini söyleyerek onları suçluyordu. Hz. Ömer dayanamayıp şiddetle konuşmayı reddederek cevap vermek istedi. Fakat daha ihtiyatkâr ve daha mülayim olan Hz. Ebu Bekir kendisini teskin ederek konuşmayı kendisinin yapacağını kabul ettirdi. Hz. Ebu Bekir sakin ve gayet iltifatkar sözlerle konuşmaya başladı. Medinelilerin İslam’a ve onun Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v)’e gösterdikleri büyük ilgiye, Muhacirlere kapılarını açarak unutulmaz misafirperverlik gösterdiklerin, İslam’ın yayılmasında Medine’nin bir merkez olduğunu ve bunda tüm Medinelilerin payı olduğunu söyleyerek ortalığı teskin etti.
Sonra da esas konuya yani biat edilecek kişiye getirdi ve Arapların yalnız seçilmiş Kureyişli bir Arap’ın etrafında birleşeceğini, hüküm ve nüfuzun ancak kureyşli bir Arap’ın sağlayacağını, barışın ancak böyle sağlanacağını gayet sarih bir şekilde izah etti.
Sonra da orada bulunan Hz. Ömer veya Ebu Ubeyde el-Cerrah’a sadakat ve yeminle biat etmeleri ısrarla vurguladı.

Share
1.293 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...