logo

Hz. Ali’den Öğütler

Sevgili okuyucular, bugünkü yazımda siz değerli okuyucularıma Muharrem ayı vesilesiyle Hz. Alinin çağımıza ışık tutan sözlerinden bir demet sunmak istiyorum. Umarım yaşamımızda örnek almamıza vesile olur.
Hz. Ali ( r.a.)diyor ki:
Kim bir işte halka öncü olursa başkasını terbiyeye kalkmadan önce kendisini terbiye etmeli; bu terbiyede diliyle öğüt vermeden önce yaşantısıyla örnek olmalıdır. Nefsine muallim olup kendini terbiye eden kişi, insanlara muallimlik edip onları terbiye edenden daha fazla değerlidir.
Akıl gibi mal, güzel huy gibi dost, edep gibi miras, tevfiki ilahi gibi rehber, ilim gibi şeref yoktur.
İlim rütbelerin en yükseğidir.
Allah’ın insanlara verdiği nimetlerin en büyüğü akıldır.
İktisada riayet eden yoksulluğa düşmez.
İktisat az şeyi çoğaltır israf çok şeyi azaltır
Başkasıyla istişareyi terk eden hakikate ulaşamaz.
Cahilin kalbi dudaklarındadır, alimin ağzı kalbindedir
Akıllı gönlüne danışır doğru bildiğini söyler, ahmak diline geleni söyler.
Bilginin en aşağısı dilde olanıdır; en yücesi de insanın uzuvlarında ve işlerinde görünenidir.
Nice bilgin vardır ki bilgisi olduğu halde ona fayda vermez de bilgisizliği öldürür gider onu.
Hikmet sahibi kişilerin sözleri doğruysa devadır, yanlışsa hastalık.
Hz.Ali oğlu Hz.Hasan’a dedi ki: “Oğulcuğum, benden dört şey belle, işlediğin zaman sana zarar vermeyecek dört şeyi de aklında tut:
Zenginliğin en üstünü akıldır;
Yoksulluğun en büyüğü ahmaklıktır.
Korkulacak şeylerin en korkuncu kendini beğenmektir;
Soyun sopun en yücesi güzel huy.”
“Oğulcuğum ahmakla eş dost olmaktan sakın; sana fayda vermek isterken zararı dokunur. Cimri ile eş dost olmaktan sakın; ona en fazla muhtaç olduğun zaman yardımına koşmaz, oturur. Kötülük edenle eş dost olmaktan sakın; o pek az bir şeye seni satar gider. Yalancıyla eş dost olmaktan sakın, çünkü o seraba / çöle benzer uzağı yakın gösterir, yakını senden uzaklaştırır.

Hz.Ali Hz.Hüseyin’e şu nasihatte bulundu:

“Adalet dört kısımdır: Anlayışta derine dal. Bilgide derin ol..Aydın hükümle karar ver. Yumuşak huylu ol.Hoşgörülü yaşa. Kim anlayış sahibi olursa, ilmin dibine dalar; kim ilmin dibine dalarsa hükümde yol yordam neyse onu elde eder; hoşgörü sahibi olansa yaptığı işlerde ileri gider ve insanlar arasında tertemiz yaşar.”

Mısır Vali’si Ejder bin Malik’e yazdığı mektupta Hz.Al şöyle der:
“Halkın içinde en faziletli olanlardan hâkimleri seç! İşleri çözmede zorluk çekmeyen, duruşmalarda hiddetlenmeyen, acele etmeyen, hak belli olunca derhal kabul edip hatasında ısrar etmeyen, hiçbir şeye tamahı olmayan, vereceği hükümde davanın kesin sonuca erişmeden derin derin düşünen, ilk tahkikatla yetinmeyen, en küçük tereddütte teenni gösteren, delilleri titizlikle arayan, davalının savunmasını dinlemekte kusur etmeyen, gerçekleri bulmada çok sabır ve metanet gösteren, övülmeye ve yerilmeye kapılmayan, aldatmalarla düşüncesinin metanetine zarar gelmeyen ve kendisine tam kanaat geldiğinde hükmü açıklamakta sakınca görmeyenlere itimat et!.. Ancak, şunu da bil ki, bu nitelikleri kendilerinde toplayabilenler çok azdır.
Bunların, gerçekleri bulup ortaya koymalarında onlara kolaylık gösterici ve yardımcı ol, onlara bol maaş ver ki, halka ihtiyaçları azalsın.”

Share
3.422 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...