logo

Hz. Ali’den Öğütler

Sevgili okuyucular, bugünkü yazımda siz değerli okuyucularıma Muharrem ayı vesilesiyle Hz. Alinin çağımıza ışık tutan sözlerinden bir demet sunmak istiyorum. Umarım yaşamımızda örnek almamıza vesile olur.
Hz. Ali ( r.a.)diyor ki:
Kim bir işte halka öncü olursa başkasını terbiyeye kalkmadan önce kendisini terbiye etmeli; bu terbiyede diliyle öğüt vermeden önce yaşantısıyla örnek olmalıdır. Nefsine muallim olup kendini terbiye eden kişi, insanlara muallimlik edip onları terbiye edenden daha fazla değerlidir.
Akıl gibi mal, güzel huy gibi dost, edep gibi miras, tevfiki ilahi gibi rehber, ilim gibi şeref yoktur.
İlim rütbelerin en yükseğidir.
Allah’ın insanlara verdiği nimetlerin en büyüğü akıldır.
İktisada riayet eden yoksulluğa düşmez.
İktisat az şeyi çoğaltır israf çok şeyi azaltır
Başkasıyla istişareyi terk eden hakikate ulaşamaz.
Cahilin kalbi dudaklarındadır, alimin ağzı kalbindedir
Akıllı gönlüne danışır doğru bildiğini söyler, ahmak diline geleni söyler.
Bilginin en aşağısı dilde olanıdır; en yücesi de insanın uzuvlarında ve işlerinde görünenidir.
Nice bilgin vardır ki bilgisi olduğu halde ona fayda vermez de bilgisizliği öldürür gider onu.
Hikmet sahibi kişilerin sözleri doğruysa devadır, yanlışsa hastalık.
Hz.Ali oğlu Hz.Hasan’a dedi ki: “Oğulcuğum, benden dört şey belle, işlediğin zaman sana zarar vermeyecek dört şeyi de aklında tut:
Zenginliğin en üstünü akıldır;
Yoksulluğun en büyüğü ahmaklıktır.
Korkulacak şeylerin en korkuncu kendini beğenmektir;
Soyun sopun en yücesi güzel huy.”
“Oğulcuğum ahmakla eş dost olmaktan sakın; sana fayda vermek isterken zararı dokunur. Cimri ile eş dost olmaktan sakın; ona en fazla muhtaç olduğun zaman yardımına koşmaz, oturur. Kötülük edenle eş dost olmaktan sakın; o pek az bir şeye seni satar gider. Yalancıyla eş dost olmaktan sakın, çünkü o seraba / çöle benzer uzağı yakın gösterir, yakını senden uzaklaştırır.

Hz.Ali Hz.Hüseyin’e şu nasihatte bulundu:

“Adalet dört kısımdır: Anlayışta derine dal. Bilgide derin ol..Aydın hükümle karar ver. Yumuşak huylu ol.Hoşgörülü yaşa. Kim anlayış sahibi olursa, ilmin dibine dalar; kim ilmin dibine dalarsa hükümde yol yordam neyse onu elde eder; hoşgörü sahibi olansa yaptığı işlerde ileri gider ve insanlar arasında tertemiz yaşar.”

Mısır Vali’si Ejder bin Malik’e yazdığı mektupta Hz.Al şöyle der:
“Halkın içinde en faziletli olanlardan hâkimleri seç! İşleri çözmede zorluk çekmeyen, duruşmalarda hiddetlenmeyen, acele etmeyen, hak belli olunca derhal kabul edip hatasında ısrar etmeyen, hiçbir şeye tamahı olmayan, vereceği hükümde davanın kesin sonuca erişmeden derin derin düşünen, ilk tahkikatla yetinmeyen, en küçük tereddütte teenni gösteren, delilleri titizlikle arayan, davalının savunmasını dinlemekte kusur etmeyen, gerçekleri bulmada çok sabır ve metanet gösteren, övülmeye ve yerilmeye kapılmayan, aldatmalarla düşüncesinin metanetine zarar gelmeyen ve kendisine tam kanaat geldiğinde hükmü açıklamakta sakınca görmeyenlere itimat et!.. Ancak, şunu da bil ki, bu nitelikleri kendilerinde toplayabilenler çok azdır.
Bunların, gerçekleri bulup ortaya koymalarında onlara kolaylık gösterici ve yardımcı ol, onlara bol maaş ver ki, halka ihtiyaçları azalsın.”

Share
4.024 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...