logo

HOŞGELDİN 2017

Yeni yıl özellikle yeni başlangıçlar için bir fırsat olarak algılanır. Çoğu insan ve hükümetler yeni kararlar almak ya da aldığı kararları uygulamaya geçirmek için belli başlangıçlara ihtiyaç duyar ki yeni yıl da bunlardan birisidir. Ancak 2016 yılı, hem ülkemizde hem de dünyada üzücü olayların yaşandığı bir yıl oldu.
Başta sivil, asker, polis, yüzlerce insanımızın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan PKK ve DAEŞ terörü olmak üzere 240 kişinin ölmesi, 1535 kişinin yaralanması ve 104 darbeci askerin öldürülmesiyle sonuçlanan 15 Temmuz darbe girişimi 2016 yılına damgasını vuran olayların başında yer aldı.
Diğer taraftan kadın cinayetleri ile katillere uygulanan indirimler, tutuklanan gazeteciler, Rusya krizi ve Rus Büyükelçisinin öldürülmesi, Güneydoğu Anadolu’da sokağa çıkma yasakları, canlı bombalar, çok üzücü iş kazaları ve yaşanan can kayıpları, sorumsuz insanlar yüzünden yurtlarda diri diri yanan çocuklar ve çatışmalar yaşanan olaylardı. Bunca sıkıntılar yetmiyormuş gibi doların tırmanışıyla başlayan ekonomik kriz, bu sayfaya sığmayacağından yazamadığım olaylar 2016 Türkiye’sine damga vuran diğer konuların içerisinde yer aldı.
ABD seçimleri, İngiltere referandumu, Euro Bölgesi’ndeki mülteci krizi ve Rusya’nın IŞİD mücadelesi ile ilgili gelişmeler, mevcut para politikalarındaki ayrışmalar, Amerikan dolarında güçlü hareketlenmelere sebep oldu. Dolarda yaşanan üst üste artışlar, Türkiye’nin dış borç yapısını bozma eğiliminde iken 15 Temmuz olaylarının ardından yaşanan geniş çaplı işten çıkarmalar, hükümetin vereceği kararların etkinliğini sıkıntıya sokmasına neden oldu.
Tansiyonun hiç düşmediği siyaset cephesinin gündeminde ise “Başkanlık – Partili Cumhurbaşkanlığı” ve “Yeni Anayasa” ile ilgili tartışmalar vardı. Aynı zamanda sınırlarımızın ötesinde devam eden savaşlar, bu yüzden verilen şehitler ve mülteci sorunları her gün gündemdeki ilk sıranı korudu. Bu yüzden 2016 yılı pek güzel bir yıl olmadı. Hem ekonomik yönden hem de siyasi yönden kötü bir yıl olarak tarihe geçti.
Bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi büyük şehirlerde askere, polise ve sivil halka yönelik gerçekleştirilen 19 bombalı saldırı 2016 yılının diğer olayları içerisinde yer aldı. En son İstanbul Beşiktaş’ta ve Kayseri’de yaşanan bombalı saldırılar tüm ülkeyi yasa boğdu.
Pekiyi 2017 yılında bizleri neler bekliyor? Astrolog Didem Şarman, 2017 yılının akıl ve aydınlatma yılı olacağını, insanların aklını başına almak için düşünme, idrak etme ve anlama, ayrıca doğruyu ve yanlışı ayırt etme, eksik parçaları birleştirerek tamamlama, bu gelişmeler doğrultusunda değişime hazırlık ve safları belirme yılı olacağı kehanetinde bulmuştur.
Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi, terör saldırısı, darbe girişimi gibi birçok nedenle turizmde çöküş yaşayan ve sezonu büyük kayıplarla kapatan turizmciler, önümüzdeki yıl için de karamsar tablo çiziyorlar. Bir kısım turizmciler, konaklama turizminde 2017 yılı kayıplarının şimdiden ürkütücü boyutlara ulaştığını dile getiriyorlar. Diğer taraftan bazı kesimler ise 2017 yılında hükümetin yeni reformları sayesinde Türkiye ekonomisinin hız kazanacağı beklentisi içerisinde olduklarını da söylüyorlar.
Tüm bu yaşanan olaylara bakınca zorluklarla kurduğumuz Cumhuriyetimizde, ”2016 yılında nasıl hayatta kalmayı başarmışız” diye düşünüyorum. Bu da bize “Ülkemizde yaşattıkları bu acılara rağmen teröre asla boyun eğmeyeceğimizi ve bizim ne kadar büyük ülke olduğumuzu” gösteriyor.
Yeni bir yıla girmenin heyecanını hissettiğimiz bu günlerde, yaşanan onca üzücü ve acı olayları geride bırakarak 2017 yılında bu olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum. Ülkemde ve dünyada felaketlerin, savaşların, acıların geride bırakılması umuduyla huzur, barış ve sevgi dolu bir hayatın sürmesi dileğiyle Yeni Yılınız kutlu olsun…

Share
1.100 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...