logo

Hocalı katliamı ve Bir Mucize

26 Şubat 1993 Bakü günlüğümden.
Bu gün Mübarek Cuma. Hocalı katliamına maruz kalmış ve Hocalıdan göçmüş kaçkınların (muhacirlerin) yıl dönümü münasebetiyle İşletme Fakültesinde yapılan merasime katıldım.
Bu fakülte Türk Dünyası Araştırmaları Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Turan Yazgan Hocanın gayretiyle açılmış. Dekanı ise Prof. Dr. Sacit Adalı.( Hoca bu görevde iken Özal tarafından Anayasa Mahkemesi Üyeliğine atanmıştır).
Bu toplantıda Hocalı katliamı anlatıldı.
Ermenilerin acımasızca yaptıkları zulüm ve işkenceleri bizzat yaşamış insanlar tarafından gözyaşları içinde dile getirildi. Bu acı tablo içinde toplantıya katılanları en çok etkileyen ise şu olaydır. Olayı bizzat yaşayan kişi şöyle anlattı: “Hocalı katliamında Ermeniler sivil halka bütün silahlarıyla saldırıyorlardı. Çoluk çocuk, kadın, erkek, yaşlı, genç demeden katleden Ermenilerin katliamına hazırlıksız yakalandık.
Bir yandan halkın arasına: “Ermeniler geliyor kaçın” diyerek korku salan ajanlar bir yandan da sürekli duyulan kurşun ve bomba sesleri halkta hem korku hem de panik yaratıyordu. Sanki bir can pazarı yaşanıyordu.
Halk canını kurtarmaya çalışıyordu. Ermeni katliamından kurtulanlar olarak evimizi, yurdumuzu, her şeyimizi terk edip can havliyle kaçtık. Üç yüz kişilik bir grup ormanda dar bir geçitte sıkışıp kaldığımız yerde Ermeni çetelerinin bizi takip ettiklerini anladık. Katliama maruz kalmamak için herkes sessizliğe bürünmüştü. Tam bu sırada bir yaşında bir çocuğun ağlaması herkeste bir tedirginlik meydana getirdi.
Çocuğun annesi, Ermeni çeteleri çocuğun sesini duyar da gelip üç yüz zavallı ve savunmasız insanları öldürür diye kendi çocuğunu boğar. Böylece üç yüz nefer kurtulmuş olduk. Aradan on saat geçmişti ki çocuğun ölmediği ve yaşama döndüğü haberi geldi.
Haberi duyanlar sevinç gözyaşları akıttılar ve Ulu Tanrıya şükrettiler. Bu mucize çocuk bu gün aramızda iki yaşında bulunuyor”.
Bu olayı anlatan kişinin haleti ruhiyesini, ses tonunu, gözyaşlarını burada ifade etmek sözcüklere, cümlelere sığmaz.
Hani derler ya: “Nerede dert varsa deva oraya gidermiş”.
Bu bir yaşındaki çocuk üç yüz kişiye deva olmuş ama sanki şu önerileri söylercesine: “
Bu inişlerde, bu yokuşlarda yürüyen, koşan ey insanoğlu, neden ve niçin bu zulümleri yapıyorsunuz? Bu kavga, bu düşmanlık niye? Bu aşağılıkları, bu vahşilikleri aklınıza kim düşürüyor? Görüyor musunuz bir yaşındaki çocuk nasıl ve niçin sustu? Nasıl öldüm? Nasıl dirildim? Nasıl ders verdim? İbret alın da zulme, savaşa, düşmanlığa son verin artık”. Devam edecek)

Share
1.195 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...