logo

Hocaların Hocası : Prof.Dr.Hasibe Mazıoğlu

Yıllar önce, 1967 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kayıt yaptırmıştık.
O yıllarda 1. ve 2.sınıflar birlikte ders yapılırdı.
Derslere girmeden önce ağabeylerden en “belalı” öğretmen Prof.Dr.Hasibe Mazıoğlu olduğunu öğrenmiştik.Niçin belalı idi,doğru dürüst söyleyene rastlamamıştık.
Kendisi Develi’li idi.Çatbaşlar ailesinden idi.Münevver bir aile idi.Bir kardeşi de Develi ilkokullarında uzun süre başöğretmen olarak çalışan Mehmet Çatbaş’tı. İyi bir hatip ve eli kalem tutan bir eğitimciydi.Develi’de çıkmaya başlayan ilk özel gazetelerde bazı yazılarına rastlamıştık.Çocukları da Develispor’un ilk sporcularıydı.İşte H.Çatbaş böyle özellikleri olan bir ailenin zeki bir kızıdır.Develi’den çıkan ilk profösörüdür.

1358
Derse ilk geldiğinde,sınıfta çıt çıkmıyordu.Bizim Develi’li Prof.Dr.Hasibe Mazıoğlu demek buydu.Önce sınıfta bir yoklama yaptı.Sonra tahtaya Osmanlıca bir beyit yazdı.Bu beyit 2.sınıfların baraj sorusu imiş.Osmanlıcayı iyi bilen bir öğrenci kalktı,bu metni günümüz Türkçesine çevirdi:
“Dahi kimden ümid-i sıdk idersin Nabiya bilmem
Sabahın bir nefeste nısf-ı kazıp nısf-ı sadıktır”
Anlamı: “Ey Nabî,bir günün bile yarısı gerçek ,yarısı ise yalancıdır.Sen daha kimden doğruluk bekliyorsun.”Ancak bu günümüz Türkçesi2ne çevriyi sadeleştiren ve ölçüsünü yazan bendim.Hoca Hanım şaşırmış:
-Dur bakalım,evladım.Sen nerelisin?Edebiyat Hocan kim demez mi?Hemen bizde cevapladık tabii:
-Develi’liyim Efendim.Hocamız da Mahir Tevfik Hocaoğlu’dur.
Sınıf kahkahalar içerisinde iken Hoca Hanım öyle bir memnun oldu ki:
-Gördüğünüz gibi Develi,ler böyle zeki olurlar,
diyerek bizi en çok korktuğumuz Hoca övüyordu.Geçen yıllarda öğretmen öğrenci dostluğumuz sevgi ve saygı içerisinde devam etti gitti.
Hasibe Çatbaş 1922 yılında doğmuştur.İlk tahsilini Merkez okulunda, orta tahsilini Develi Ortaokulu’nda,liseyi ise Kayseri lisesi’nde okudu.1940 yılında AÜ.DTCF’ne girdi. Her okulda olduğu gibi burayı da birincilikle bitirdi. Devrinin en iyi hocalarından dersler gördü.Ama özellikle Necmettin Halil Onan Hoca’nın yeri meslek hayatında ayrı olmuştur.
Aynı yıl fakülteye asistan olarak girdi.1948 yılında evlendi ama dört yıl sonra kocası öldü. Bir oğluyla yıllardır beraber yaşadılar.1955’te Doçent,1962 yılında da profösör oldu.Gerçek bir öğretim üyesiydi.
Evlendikten sonra Mazıoğlu soyadını alan hocamız aynı zamanda Fırat ve Selçuk Ünivertsitesi Fen-Edebiyat Fakültelerinin kurulmasında büyük hizmet gördü.Fazla makale yazmadı ama sahasında hala aşılamayan eserlere imza attı.
Büyük hocamız, Develi’den çıkan ilk akademisyen geçtiğimiz yıl hayata veda etti.Arkasında yüzlerce öğrenci ve ellerinden tuttuğu akademisyenleri geride miras bırakarak…
Develi’nin ve edebiyat dünyamızın bu büyük insanı hepimiz için onur kaynağıdır.
Ne kadar övünsek azdır.
Çağdaş Develi Gazetesi; 14.01.2014

Share
2.588 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...