logo

Hocaların Hocası : Prof.Dr.Hasibe Mazıoğlu

Yıllar önce, 1967 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kayıt yaptırmıştık.
O yıllarda 1. ve 2.sınıflar birlikte ders yapılırdı.
Derslere girmeden önce ağabeylerden en “belalı” öğretmen Prof.Dr.Hasibe Mazıoğlu olduğunu öğrenmiştik.Niçin belalı idi,doğru dürüst söyleyene rastlamamıştık.
Kendisi Develi’li idi.Çatbaşlar ailesinden idi.Münevver bir aile idi.Bir kardeşi de Develi ilkokullarında uzun süre başöğretmen olarak çalışan Mehmet Çatbaş’tı. İyi bir hatip ve eli kalem tutan bir eğitimciydi.Develi’de çıkmaya başlayan ilk özel gazetelerde bazı yazılarına rastlamıştık.Çocukları da Develispor’un ilk sporcularıydı.İşte H.Çatbaş böyle özellikleri olan bir ailenin zeki bir kızıdır.Develi’den çıkan ilk profösörüdür.

1358
Derse ilk geldiğinde,sınıfta çıt çıkmıyordu.Bizim Develi’li Prof.Dr.Hasibe Mazıoğlu demek buydu.Önce sınıfta bir yoklama yaptı.Sonra tahtaya Osmanlıca bir beyit yazdı.Bu beyit 2.sınıfların baraj sorusu imiş.Osmanlıcayı iyi bilen bir öğrenci kalktı,bu metni günümüz Türkçesine çevirdi:
“Dahi kimden ümid-i sıdk idersin Nabiya bilmem
Sabahın bir nefeste nısf-ı kazıp nısf-ı sadıktır”
Anlamı: “Ey Nabî,bir günün bile yarısı gerçek ,yarısı ise yalancıdır.Sen daha kimden doğruluk bekliyorsun.”Ancak bu günümüz Türkçesi2ne çevriyi sadeleştiren ve ölçüsünü yazan bendim.Hoca Hanım şaşırmış:
-Dur bakalım,evladım.Sen nerelisin?Edebiyat Hocan kim demez mi?Hemen bizde cevapladık tabii:
-Develi’liyim Efendim.Hocamız da Mahir Tevfik Hocaoğlu’dur.
Sınıf kahkahalar içerisinde iken Hoca Hanım öyle bir memnun oldu ki:
-Gördüğünüz gibi Develi,ler böyle zeki olurlar,
diyerek bizi en çok korktuğumuz Hoca övüyordu.Geçen yıllarda öğretmen öğrenci dostluğumuz sevgi ve saygı içerisinde devam etti gitti.
Hasibe Çatbaş 1922 yılında doğmuştur.İlk tahsilini Merkez okulunda, orta tahsilini Develi Ortaokulu’nda,liseyi ise Kayseri lisesi’nde okudu.1940 yılında AÜ.DTCF’ne girdi. Her okulda olduğu gibi burayı da birincilikle bitirdi. Devrinin en iyi hocalarından dersler gördü.Ama özellikle Necmettin Halil Onan Hoca’nın yeri meslek hayatında ayrı olmuştur.
Aynı yıl fakülteye asistan olarak girdi.1948 yılında evlendi ama dört yıl sonra kocası öldü. Bir oğluyla yıllardır beraber yaşadılar.1955’te Doçent,1962 yılında da profösör oldu.Gerçek bir öğretim üyesiydi.
Evlendikten sonra Mazıoğlu soyadını alan hocamız aynı zamanda Fırat ve Selçuk Ünivertsitesi Fen-Edebiyat Fakültelerinin kurulmasında büyük hizmet gördü.Fazla makale yazmadı ama sahasında hala aşılamayan eserlere imza attı.
Büyük hocamız, Develi’den çıkan ilk akademisyen geçtiğimiz yıl hayata veda etti.Arkasında yüzlerce öğrenci ve ellerinden tuttuğu akademisyenleri geride miras bırakarak…
Develi’nin ve edebiyat dünyamızın bu büyük insanı hepimiz için onur kaynağıdır.
Ne kadar övünsek azdır.
Çağdaş Develi Gazetesi; 14.01.2014

Share
3.688 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...