logo

HOCA AHMET YESEVİ ADINA KONFERANSLAR

Türk dünyasının çok önemli şahsiyetlerinden,manevî liderlerinden biri Hoca Ahmet Yesevî’dir.Bu sebeple ikinci defa “UNESKO 2016 Hoca Ahmet Yesevî Yılı” dolayısıyla ülkemizde bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir. Kayseri’de de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde ve Kayseri Türk Ocağı Şubesi desteğinde hazırlanan bir çalışma programı hazırlanmıştır.Bu çalışmalardan ilki Pîr-i Türkistan,Müslüman Türk dünyasının manevî lideri,Hak ârifi için O’nun hayatı, Türk dünyasındaki önemi,öğretici şiirleri olan Hikmetleri,eserleri hakkında konferanslar düzenlenmiştir.

11-18 Ekim 2016 tarihlerinde Kayseri merkezindeki liselerde öğrencilere bu konferanslar verilmeye başlanmıştır.Bizim de görev aldığımız bu konferanslar dizisinde şu değerli ilim adamları görev almışlardır:Abdulkadir Yuvalı ,İlhami Vural, Kadir Özdamarlar, Kudret Altun, M.Kemal Atik, Mustafa Argunşah, Mustafa Ünal, Nevzat Özkan, Süleyman Aydın, Şerafettin Severcan…Bir kaç kişi hariç biz de dahil çoğu Kazakistan’ın Türkistan şehrinde Türkiye’nin büyük desteğiyle açılmış olan Hoca Ahmet Yesevî Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nde görev yapmış,Hoca Ahmet Yesevî’den feyzlenmiş,o tarihi mekanlardan nasiplenmiş değerli ilim adamlarımızdır.İnanıyorum ki dolu dolu bilgilerle öğrencilerimize ve okul öğretmenlerimize layıkıyla Ahmet Yesevi hakkında şanına layık bilgiler aktarmaktadırlar.

UNESKO’nun bildiğimiz kadarıyla Mevlâna ve Yunus Emre’den sonra Hoca Ahmet Yesevi gündemine aldığı 3.Türk büyüğüdür.1996 yılında zamanın Reisicumhuru Süleyman Demirel’in arzusuyla ilk defa geniş ölçekte anılmıştı.İlk defa Hikmet adı verilen şiirleri Prof.Dr.Kemal Eraslan ile Dr.Hayati Bice tarafından kaliteli bir baskıyla bastırıldı.Sempozyumlar düzenlendi. Dergiler özel sayı yaptılar. Belediyelerimiz Ahmet Yesevi adını parklara,caddelere ve bulvarlara verdiler.Devletimiz bunlarla yetinmedi ve yukarda adını verdiğimiz üniversiteyi de büyük bir özveriyle Kazakistan’da yaptı.Bugün binlerce öğrenci 20’nin üzerinde ülkelerden buraya gelerek öğrenimlerini tamamlamaktadırlar.

Üniversite mezunları aynı zamanda her biri bir Türk elçisidirler.Bilhassa şu veya bu sebeple Türkiye’ye kısa ve uzun sürelerle gelen yabancı öğrenciler!Ayrıca Kazak ilim adamları bir uçağa doldurup Türkiye’ye getiren ve onlara hem Anadolu’nun zengin ve mamur şehirlerini gezdiren,kültür merkezlerini tanıtan ve Türkiye’ye hayran bırakan zamanın Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek’in hayırlı çalışmalarını saygıyla ve minnetle anmamız gerekir.Hele Hoca Ahmet Yesevi Vakfı’nı kurması ve onca dergi,kitap ve öğrencileri yönlendirmesi,üniversiteye durmadan tesis ve derslik kazandırması unutulacak hizmetler değildir!Büyük şahsiyetler gölgeli kişilerdir.Hoca Ahmet Yesevî de tanındıkça,şiirleri,eserleri ve Türk dünyasındaki manevi büyüklüğü hakkı olan kıymet ve değeri buldukça onun değeri belki geç ama önünde sonunda ortaya çıkacakdır.

Anadolu’ya yetiştirip gönderdiği nice alp-erenlerin Anadolu’nun Türkleşmesindeki İslamlaştırılmasındaki rolleri unutulacak hizmetlerden değildir.

İşte bu gibi Türk-İslâm aleminin değerlerini layıkıyla tanımak,bu değerleri ve hizmetlerini yarınlara taşımak ve bu konuda vesile yaratmak o kadar önemlidir ki !Nitekim Develi Kaymakamlığı,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ,Develi Belediyesi ve Epçe Ortaokulu Müdürlüğü’Snün ortaklaşa düzenledikleri Asım’ın Nesli” adlı sohbeti de bu bakımdan önemsiyoruz.Bu çalışmalar milli ruhun diri tutulmasında son derece önemli aydınlatıcı çalışmalardandır!
Bu alemde hoş bir avaz olanlara, geleceğimizi aydınlatanlara ne mutlu.Hepsinin mekanı cennet olsun.

Share
952 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...