logo

HOCA AHMET YESEVİ ADINA KONFERANSLAR

Türk dünyasının çok önemli şahsiyetlerinden,manevî liderlerinden biri Hoca Ahmet Yesevî’dir.Bu sebeple ikinci defa “UNESKO 2016 Hoca Ahmet Yesevî Yılı” dolayısıyla ülkemizde bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir. Kayseri’de de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde ve Kayseri Türk Ocağı Şubesi desteğinde hazırlanan bir çalışma programı hazırlanmıştır.Bu çalışmalardan ilki Pîr-i Türkistan,Müslüman Türk dünyasının manevî lideri,Hak ârifi için O’nun hayatı, Türk dünyasındaki önemi,öğretici şiirleri olan Hikmetleri,eserleri hakkında konferanslar düzenlenmiştir.

11-18 Ekim 2016 tarihlerinde Kayseri merkezindeki liselerde öğrencilere bu konferanslar verilmeye başlanmıştır.Bizim de görev aldığımız bu konferanslar dizisinde şu değerli ilim adamları görev almışlardır:Abdulkadir Yuvalı ,İlhami Vural, Kadir Özdamarlar, Kudret Altun, M.Kemal Atik, Mustafa Argunşah, Mustafa Ünal, Nevzat Özkan, Süleyman Aydın, Şerafettin Severcan…Bir kaç kişi hariç biz de dahil çoğu Kazakistan’ın Türkistan şehrinde Türkiye’nin büyük desteğiyle açılmış olan Hoca Ahmet Yesevî Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nde görev yapmış,Hoca Ahmet Yesevî’den feyzlenmiş,o tarihi mekanlardan nasiplenmiş değerli ilim adamlarımızdır.İnanıyorum ki dolu dolu bilgilerle öğrencilerimize ve okul öğretmenlerimize layıkıyla Ahmet Yesevi hakkında şanına layık bilgiler aktarmaktadırlar.

UNESKO’nun bildiğimiz kadarıyla Mevlâna ve Yunus Emre’den sonra Hoca Ahmet Yesevi gündemine aldığı 3.Türk büyüğüdür.1996 yılında zamanın Reisicumhuru Süleyman Demirel’in arzusuyla ilk defa geniş ölçekte anılmıştı.İlk defa Hikmet adı verilen şiirleri Prof.Dr.Kemal Eraslan ile Dr.Hayati Bice tarafından kaliteli bir baskıyla bastırıldı.Sempozyumlar düzenlendi. Dergiler özel sayı yaptılar. Belediyelerimiz Ahmet Yesevi adını parklara,caddelere ve bulvarlara verdiler.Devletimiz bunlarla yetinmedi ve yukarda adını verdiğimiz üniversiteyi de büyük bir özveriyle Kazakistan’da yaptı.Bugün binlerce öğrenci 20’nin üzerinde ülkelerden buraya gelerek öğrenimlerini tamamlamaktadırlar.

Üniversite mezunları aynı zamanda her biri bir Türk elçisidirler.Bilhassa şu veya bu sebeple Türkiye’ye kısa ve uzun sürelerle gelen yabancı öğrenciler!Ayrıca Kazak ilim adamları bir uçağa doldurup Türkiye’ye getiren ve onlara hem Anadolu’nun zengin ve mamur şehirlerini gezdiren,kültür merkezlerini tanıtan ve Türkiye’ye hayran bırakan zamanın Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek’in hayırlı çalışmalarını saygıyla ve minnetle anmamız gerekir.Hele Hoca Ahmet Yesevi Vakfı’nı kurması ve onca dergi,kitap ve öğrencileri yönlendirmesi,üniversiteye durmadan tesis ve derslik kazandırması unutulacak hizmetler değildir!Büyük şahsiyetler gölgeli kişilerdir.Hoca Ahmet Yesevî de tanındıkça,şiirleri,eserleri ve Türk dünyasındaki manevi büyüklüğü hakkı olan kıymet ve değeri buldukça onun değeri belki geç ama önünde sonunda ortaya çıkacakdır.

Anadolu’ya yetiştirip gönderdiği nice alp-erenlerin Anadolu’nun Türkleşmesindeki İslamlaştırılmasındaki rolleri unutulacak hizmetlerden değildir.

İşte bu gibi Türk-İslâm aleminin değerlerini layıkıyla tanımak,bu değerleri ve hizmetlerini yarınlara taşımak ve bu konuda vesile yaratmak o kadar önemlidir ki !Nitekim Develi Kaymakamlığı,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ,Develi Belediyesi ve Epçe Ortaokulu Müdürlüğü’Snün ortaklaşa düzenledikleri Asım’ın Nesli” adlı sohbeti de bu bakımdan önemsiyoruz.Bu çalışmalar milli ruhun diri tutulmasında son derece önemli aydınlatıcı çalışmalardandır!
Bu alemde hoş bir avaz olanlara, geleceğimizi aydınlatanlara ne mutlu.Hepsinin mekanı cennet olsun.

Share
842 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...