logo

HIRSIZ DOKTORUN YAŞANMIŞ BİR HİKÂYESİ

Bu ibretlik olayı yaşayan Fatma Aşan Eyüp’te doğdu. Eşi de Kayserili bir savcıydı. Fatma Hanım, İstanbul hanımefendisi, bir öğretmendi. Beşiktaş’ta Yoksullar Derneği başkanlığı yaptı. Vatan ve bayrak sevdalısı bir insandı. Çantasında bir kese içinde vatan toprağını yanından hiç eksik etmezdi.
Yeni tayin olduğu ilkokulda öğretmenler odasında bir olaya şahit olur. Okuldaki demirleri çalıp sattığı tespit edilen hırsız bir öğrencinin okuldan atılmasına oy birliği ile karar alınır. Fatma Hanım olaya müdahale eder:
– Bu çocuğu atmayın benim sınıfıma verin ben ilgileneyim, der.
Çocuk sınıfta kaldığı için akranlarından büyüktür. Derslerinden geri kalmıştır. Öğrencisi ile yakında ilgilenir. Onu diğer öğrencilerin seviyesine getirmek için fırsat buldukça ders anlatır. Ailesi ile tanışmak için çocuğa ısrar eder. Ama çocuk çekinir, utanır buna yanaşmaz. Sonunda öğretmeninin ısrarına dayanamaz okul çıkışı birlikte bir gün evine giderler. Dere içinde derme çatma, harabe bir kulübeden içeri girerler. Sedirin üstünde hasta yatan yaşlı bir kadın vardır. Fatma Hanım çok duygulanır, uzun süre konuşamaz. Çocuk başlar anlatmaya:
– Öğretmenim ben hırsız değilim, okuldaki o demirleri satıp babaannemin ilaçlarını aldım, der.
Fatma Hanım mahalle bakkalına gider o ay aldığı tüm maaşını bakkala verir.
-Bu çocuk her gün senden gazete alıp satacak, der. Çocuğa da:
– Birinci derse gelme, sen ikinci derse yetiş der. Çocuk ortaokula gidene kadar Fatma Hanım onunla ilgilenir. Fatma öğretmenin tayini çıkar, Gemliğe gider.
Aradan yıllar geçer. Fatma Hanım Kayserili bir Savcı ile evlenir, iki çocuğu olur ve ikisi de yaşamaz ölür.3.Çocuğu doğunca ailesinin yanına çocuğu tedavi ettirmek için Eyüp’e gelir. Bakkal amcaya uğrar geliş nedenini anlatır. Bakkal da:
-İyi olacak hastanın doktor ayağına gelir der. Orada tesadüfen bulunan delikanlı konuştuklarını duymuştur. Bakkal amca hasta çocukla ilgilenmesini ister. Doktor Fatma Hanımı tanımıştır. Birlikte eve çıkarlar. Doktor muayene eder. Bir reçete yazar, bırakır. Fatma Hanım:
– Borcum ne kadar diye sorar? Doktor:
– Öğretmenim sen beni tanımadın herhalde. Ben senin yıllar önce yardım ettiğin hırsız öğrencinizim, bunun karşılığı yıllar önce ödenmişti, der ve oradan ayrılır.
Aradan biraz zaman geçer, doktor öğretmeni Fatma Hanımı ziyarete gider.
– Öğretmenim Ben hala Hırsız Doktor………. um. Ben bu lekeden kurtulamadım, benim Amerika’ya gitmeme yardımcı olur musun? der. Fatma Hanım gitme dediyse de engel olamaz. Kocası Savcı Beyin tanıdığı saygın kişiler aracılığı ile Amerika’ya gitmesine yardımcı olur. Öğretmeninin elini öper. Allahaısmarladık, der. Fatma Hanım çantasındaki kesenin içinde bulunan vatan toprağını çıkarır ona verir.
– Bu toprak seni tekrar çekip vatanına getirir, der.
Aradan yıllar geçer. Doktor uçakla Amerika’dan dönerken yanındaki Türk’ün elindeki gazeteyi ister. Gazetede bir makalede Fatma Hanım yaşadıklarını ve doktorun hayatını anlatmaktadır. Uçaktan inince gazeteyi arar makaleyi yazan öğretmeni Fatma Aşan’ın adresini bulur ve ziyaretine gider.
Hocam sen bana sahip çıkmasaydın hırsız……….. olarak kalacaktım deyip eline sarılır. Profesör Türkiye’nin sayılı doktorlarındandır. Fakat Fatma Hanım doktorun adını asla söylemez, bu bir sır olarak kalır.
30.08.2017 Günü Bodrum-Gündoğan’da Süleyman Sırrı Develioğlu dayımın kızı Fevziye Sipahioğlu ablam anlattı ben de bu ibretlik yaşanmış hikâyeyi kaleme aldım.
Bu yaşanmış ibretlik anıyı, bana okumayı, adam olmayı öğreten ilkokul öğretmenlerim; başöğretmenim merhum Mehmet Çatbaş’a, sınıf öğretmenlerim Necati Tarhan’a, Mustafa Tüysüz’e, Enver Yolaç’a, amcam merhum M.Taki Cebeci’ye, ortaokul hocalarım, İsmail Bakır’a, Salih Karakebelioğlu’na, Ahmet Yalçın’a, Develi Lisesi müdürlerim; Salim Akgül’e, S. Gürkan Tekin’e, lise hocalarım; Mahir Hocaoğlu’na, Öner Güney’e Şamil Bayram’a, Mustafa Yücel’e, merhum Mediha Gökçen’e, öğretmen merhum Ahmet Yılmaz’a, ablam emekli öğretmen A. Zeliha Aslan’a, eniştem Veysel Aslan’a ve tüm öğretmenlerimizin hatırasına paylaşıyorum. Bu dünyadan göçenlere Allahtan rahmet, kalanlara sağlıklı bir ömür dileyerek, onları saygı ve hürmetle anıyorum.

Share
1.010 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...