logo

HIRSIZ DOKTORUN YAŞANMIŞ BİR HİKÂYESİ

Bu ibretlik olayı yaşayan Fatma Aşan Eyüp’te doğdu. Eşi de Kayserili bir savcıydı. Fatma Hanım, İstanbul hanımefendisi, bir öğretmendi. Beşiktaş’ta Yoksullar Derneği başkanlığı yaptı. Vatan ve bayrak sevdalısı bir insandı. Çantasında bir kese içinde vatan toprağını yanından hiç eksik etmezdi.
Yeni tayin olduğu ilkokulda öğretmenler odasında bir olaya şahit olur. Okuldaki demirleri çalıp sattığı tespit edilen hırsız bir öğrencinin okuldan atılmasına oy birliği ile karar alınır. Fatma Hanım olaya müdahale eder:
– Bu çocuğu atmayın benim sınıfıma verin ben ilgileneyim, der.
Çocuk sınıfta kaldığı için akranlarından büyüktür. Derslerinden geri kalmıştır. Öğrencisi ile yakında ilgilenir. Onu diğer öğrencilerin seviyesine getirmek için fırsat buldukça ders anlatır. Ailesi ile tanışmak için çocuğa ısrar eder. Ama çocuk çekinir, utanır buna yanaşmaz. Sonunda öğretmeninin ısrarına dayanamaz okul çıkışı birlikte bir gün evine giderler. Dere içinde derme çatma, harabe bir kulübeden içeri girerler. Sedirin üstünde hasta yatan yaşlı bir kadın vardır. Fatma Hanım çok duygulanır, uzun süre konuşamaz. Çocuk başlar anlatmaya:
– Öğretmenim ben hırsız değilim, okuldaki o demirleri satıp babaannemin ilaçlarını aldım, der.
Fatma Hanım mahalle bakkalına gider o ay aldığı tüm maaşını bakkala verir.
-Bu çocuk her gün senden gazete alıp satacak, der. Çocuğa da:
– Birinci derse gelme, sen ikinci derse yetiş der. Çocuk ortaokula gidene kadar Fatma Hanım onunla ilgilenir. Fatma öğretmenin tayini çıkar, Gemliğe gider.
Aradan yıllar geçer. Fatma Hanım Kayserili bir Savcı ile evlenir, iki çocuğu olur ve ikisi de yaşamaz ölür.3.Çocuğu doğunca ailesinin yanına çocuğu tedavi ettirmek için Eyüp’e gelir. Bakkal amcaya uğrar geliş nedenini anlatır. Bakkal da:
-İyi olacak hastanın doktor ayağına gelir der. Orada tesadüfen bulunan delikanlı konuştuklarını duymuştur. Bakkal amca hasta çocukla ilgilenmesini ister. Doktor Fatma Hanımı tanımıştır. Birlikte eve çıkarlar. Doktor muayene eder. Bir reçete yazar, bırakır. Fatma Hanım:
– Borcum ne kadar diye sorar? Doktor:
– Öğretmenim sen beni tanımadın herhalde. Ben senin yıllar önce yardım ettiğin hırsız öğrencinizim, bunun karşılığı yıllar önce ödenmişti, der ve oradan ayrılır.
Aradan biraz zaman geçer, doktor öğretmeni Fatma Hanımı ziyarete gider.
– Öğretmenim Ben hala Hırsız Doktor………. um. Ben bu lekeden kurtulamadım, benim Amerika’ya gitmeme yardımcı olur musun? der. Fatma Hanım gitme dediyse de engel olamaz. Kocası Savcı Beyin tanıdığı saygın kişiler aracılığı ile Amerika’ya gitmesine yardımcı olur. Öğretmeninin elini öper. Allahaısmarladık, der. Fatma Hanım çantasındaki kesenin içinde bulunan vatan toprağını çıkarır ona verir.
– Bu toprak seni tekrar çekip vatanına getirir, der.
Aradan yıllar geçer. Doktor uçakla Amerika’dan dönerken yanındaki Türk’ün elindeki gazeteyi ister. Gazetede bir makalede Fatma Hanım yaşadıklarını ve doktorun hayatını anlatmaktadır. Uçaktan inince gazeteyi arar makaleyi yazan öğretmeni Fatma Aşan’ın adresini bulur ve ziyaretine gider.
Hocam sen bana sahip çıkmasaydın hırsız……….. olarak kalacaktım deyip eline sarılır. Profesör Türkiye’nin sayılı doktorlarındandır. Fakat Fatma Hanım doktorun adını asla söylemez, bu bir sır olarak kalır.
30.08.2017 Günü Bodrum-Gündoğan’da Süleyman Sırrı Develioğlu dayımın kızı Fevziye Sipahioğlu ablam anlattı ben de bu ibretlik yaşanmış hikâyeyi kaleme aldım.
Bu yaşanmış ibretlik anıyı, bana okumayı, adam olmayı öğreten ilkokul öğretmenlerim; başöğretmenim merhum Mehmet Çatbaş’a, sınıf öğretmenlerim Necati Tarhan’a, Mustafa Tüysüz’e, Enver Yolaç’a, amcam merhum M.Taki Cebeci’ye, ortaokul hocalarım, İsmail Bakır’a, Salih Karakebelioğlu’na, Ahmet Yalçın’a, Develi Lisesi müdürlerim; Salim Akgül’e, S. Gürkan Tekin’e, lise hocalarım; Mahir Hocaoğlu’na, Öner Güney’e Şamil Bayram’a, Mustafa Yücel’e, merhum Mediha Gökçen’e, öğretmen merhum Ahmet Yılmaz’a, ablam emekli öğretmen A. Zeliha Aslan’a, eniştem Veysel Aslan’a ve tüm öğretmenlerimizin hatırasına paylaşıyorum. Bu dünyadan göçenlere Allahtan rahmet, kalanlara sağlıklı bir ömür dileyerek, onları saygı ve hürmetle anıyorum.

Share
1.454 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...
 • Merhum Mehmet Özdemir ve Milli Mücadele’de Develi

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Milli Mücadele'de Develi konusunu araştırırken merhum Develi Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in "Milli Mücadele'de Develi" isimli kitabını görmüş lakin kitabı edinememiştim... Kurban Bayramında M. Orhan Cebeci Amcayı babam, (Emekli Öğretmen Hakkı Kalkan) arayarak konuyu iletti... Sağ olsun kendi kütüphanesinden okumam için kitabı Orhan Amca kitabı bana gönderdi. 1973'te Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları münasebeti ile Mehmet Özdemir'den kitabın yazılması talep edilmiş ve kitap 50. Yıl kutlamalarına yetişmiş... Okuduğum nüsha muhtemelen ilk ...
 • DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır. Kaplanlar su t...