logo

HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ İLE TAÇLANDIRILDI

 

06.05.2018 tarihinde Develi’nin Yukarı Develi Mahallesi’nde Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri’nin 10. su düzenlendi. Geçen yıl yağmur bereketiyle gelen Hıdırellez bu yıl rüzgâr ile geldi. Mehterin konseri, halk oyunları Hıdırellez’e renk kattı.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın açılış konuşmasıyla devam eti. Başkan konuşmasında: Hıdırellez günü ile ilgili dinleyicileri bilgilendirdi. Develi Belediyesi’nin dört yılda yaptığı hizmetleri anlattı. Yapılan hizmetler hakkında anekdotlar paylaştı. Bugün temeli atacağımız “Engelsiz Yaşam Merkezi” Develi’nin çehresini değiştirecek çok önemli bir projedir. Bu hizmetlerin bizlere ulaşmasını sağlayan Kayseri Milletvekilimiz Mustafa Elitaş başta olmak üzere ağabeyimiz Sayın Sami Dedeoğlu’na ve tüm Milletvekillerimize şahsım ve tüm Develiler adına teşekkür ederim. Dedi.
Develi ve Yöresi Derneği Başkanı olarak bana konuşma fırsatı veren Başkana, tertip heyetine teşekkür ederim. Develi‘den ve Seyrani’ den okuduğum şiirler ile değerli hemşehrilerime selam verdim. Bir bahar günü Yukarı Develi Hıdırellez tepesinden, kar sularının buz gibi aktığı, Erciyes’ten esen yeli sert ama insanı mert hemşehrilerime ve konuklara Develi STK’ları adına selam ve saygılarımla diyerek konuşmamı bitirdim.
Aile Sosyal İl Politikalar Müdürü, 21.Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Develi’de yapıldığını söyleyerek bilgiler verdi. Kayseri Milletvekillerimiz İsmail Emrah Karayel, Dr. İsmail Tamer birer selamlama konuşması yaptılar.
Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu; söz konusu Develi olunca bütün ayrılıkları bir tarafa bırakarak tek vücut olan hemşerilerimle iftihar ediyorum. Diyerek ülkemizin ve Kayserimizin kazanımlarını anlattı.
Kayseri Milletvekili Eski Ekonomi Bakanı, Grup Başkan Vekili, Mustafa Elitaş hükümetimizin Türkiye’de çığır açtığını, verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirdik ve bu karşılığı milletimizden aldık. Ülkemiz 24 Haziran’dan sonra daha büyük başarı ve hizmetlere kavuşacaktır. Diyerek konuşmasını sonlandırdı. Milletvekillerimiz, Kaymakamımız, Belediye Başkanlarımız ve Dernek Başkanlarımız hazırlanan platformda “Engelsiz Yaşam Merkezi’nin” temelinin atılması için butona bastılar. Belediye Başkanı Mehmet Cabbar tarafından Kayseri Milletvekilimiz Sayın Mustafa Elitaş’a halı bayrak ve el dokuması kilim hediye edildi.
Develi Kaymakamımız Murat Duru rahatsızlığı dolayısıyla etkinlikte konuşma yapamadı. Develide yapılan tüm organizasyonlarda her zaman olduğu gibi emeği var.
Genç Develiler Derneğimiz tarafından Hıdırellez Tepe’sine ve çevresine 5000 ağaç fidanı dikildi. Günün anısına fotoğraf çektirildi. Fidan dikimine katkılarından dolayı Develi MHP ilçe Başkanı Ali Kabak’a ve Develi Ülkücü Ocakları’na teşekkür ederiz.
Develi Belediyesi temel atma töreni sonunda et pilav ikram etti. Yörük çadırının yanında çocuklar için eğlenceli etkinler düzenlendi. Develi Belediyesi’nin 35. Kültür yayını olarak çıkan “Develi’de İz Bırakanlar” kitabımı imzaladım. Develi Diyarı Dergimizin yeni 13. sayısı dağıtıldı.

HIDIRELLEZE VE TEMEL ATMA TÖRENİ’NE KATILANLAR;
Hemşehrimiz Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayder İst. Şb. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Develi ve Yöresi Derneği Başkan Yardımcısı Hatice Ayden, Mustafa Ağca, Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah, Yönetim Kurulu üyeleri Ömer Çokyıldırm, Abdullah Bakmaz, Cengiz Avcılar, İbrahim Çakır, Bekir Şahin, Seyit Kâğıtçı, Nurettin Cer, Ömer Burunsuz, İsmail Kapu, Muammer Çatalkaya, Eski Başkanlar; Şeref Avcılar, Mustafa Ötünç, Develi Çöten Köyü Derneği Başkanı Hamza Başaran, Yavuz Şahan, Uğur Gürsoy, Mustafa Kuş, Şaban Özdamar, Ahmet Şimşek, Zeki ve Furkan Başaran, Eski Başkanlar; Ahmet ve Durmuş Gürsoy, Çaylıca Köyü Derneği Memduh Şahan, Öksüt Köyü Derneği Başkanı Mustafa Kahraman, Sarıkaya Köyü Derneği Başkanı Fahri Yıldırım, Gaziköy Derneği Başkanı, Şahmelik Köyü Derneği Başkanı Recep Dumlu, Çomaklı Köyü Derneği Başkanı Mehmet Tuaç, Sarıca Köyü Yönetimimden Murat Kocaman, Abdulkadir Şereflioğlu katıldılar.9 Otobüs 600’e yakın hemşehrimizin burada adlarını yazamadığım için üzgünüm. Çünkü Onlar gerçek Develi sevdalıları.
HIDIRELLEZ GELENEĞİMİZİ YAŞATAN BAŞKAN MEHMET CABBAR’I KUTLUYORUM
Cumartesi sabah Soysallı Büğleğen’de “Yiğit Et ve Balık Lokantası Tesisleri’nde” İstanbul’dan gelen derneklerimizi organize eden Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah, Mustafa Ağca, Mustafa Şam, Develi Yöresi Der. Bşk. Hatice Ayden, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Temur, Kültür Müdürü Ali Orhan ile birlikte karşıladığımız 9 otobüs, 600 hemşehrimize Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nun talimatıyla iş adamı hemşehrimiz Hidayet Yiğit tarafından kahvaltı ikram edildi. Mekânın sahibi Hidayet Yiğit kardeşimize, Hıdırellez, Engelsiz Yaşam Merkezi temel atma organizasyonunda büyük emeği olan başkanlara, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve katılan tüm Develili hemşehrilerimize teşekkür ederiz.
Tören sonrası Develi Belediyesi tarafından protokole ve Başkanlara Elbiz’de ikram yapıldı. 10. sunu düzenleyerek bu geleneği yaşatan Develi Kaymakamımız Murat Duru’yu Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ı ve etkinliklerde emeği geçenleri kutluyorum.

Share
1.142 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...