logo

HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ İLE TAÇLANDIRILDI

 

06.05.2018 tarihinde Develi’nin Yukarı Develi Mahallesi’nde Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri’nin 10. su düzenlendi. Geçen yıl yağmur bereketiyle gelen Hıdırellez bu yıl rüzgâr ile geldi. Mehterin konseri, halk oyunları Hıdırellez’e renk kattı.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın açılış konuşmasıyla devam eti. Başkan konuşmasında: Hıdırellez günü ile ilgili dinleyicileri bilgilendirdi. Develi Belediyesi’nin dört yılda yaptığı hizmetleri anlattı. Yapılan hizmetler hakkında anekdotlar paylaştı. Bugün temeli atacağımız “Engelsiz Yaşam Merkezi” Develi’nin çehresini değiştirecek çok önemli bir projedir. Bu hizmetlerin bizlere ulaşmasını sağlayan Kayseri Milletvekilimiz Mustafa Elitaş başta olmak üzere ağabeyimiz Sayın Sami Dedeoğlu’na ve tüm Milletvekillerimize şahsım ve tüm Develiler adına teşekkür ederim. Dedi.
Develi ve Yöresi Derneği Başkanı olarak bana konuşma fırsatı veren Başkana, tertip heyetine teşekkür ederim. Develi‘den ve Seyrani’ den okuduğum şiirler ile değerli hemşehrilerime selam verdim. Bir bahar günü Yukarı Develi Hıdırellez tepesinden, kar sularının buz gibi aktığı, Erciyes’ten esen yeli sert ama insanı mert hemşehrilerime ve konuklara Develi STK’ları adına selam ve saygılarımla diyerek konuşmamı bitirdim.
Aile Sosyal İl Politikalar Müdürü, 21.Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Develi’de yapıldığını söyleyerek bilgiler verdi. Kayseri Milletvekillerimiz İsmail Emrah Karayel, Dr. İsmail Tamer birer selamlama konuşması yaptılar.
Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu; söz konusu Develi olunca bütün ayrılıkları bir tarafa bırakarak tek vücut olan hemşerilerimle iftihar ediyorum. Diyerek ülkemizin ve Kayserimizin kazanımlarını anlattı.
Kayseri Milletvekili Eski Ekonomi Bakanı, Grup Başkan Vekili, Mustafa Elitaş hükümetimizin Türkiye’de çığır açtığını, verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirdik ve bu karşılığı milletimizden aldık. Ülkemiz 24 Haziran’dan sonra daha büyük başarı ve hizmetlere kavuşacaktır. Diyerek konuşmasını sonlandırdı. Milletvekillerimiz, Kaymakamımız, Belediye Başkanlarımız ve Dernek Başkanlarımız hazırlanan platformda “Engelsiz Yaşam Merkezi’nin” temelinin atılması için butona bastılar. Belediye Başkanı Mehmet Cabbar tarafından Kayseri Milletvekilimiz Sayın Mustafa Elitaş’a halı bayrak ve el dokuması kilim hediye edildi.
Develi Kaymakamımız Murat Duru rahatsızlığı dolayısıyla etkinlikte konuşma yapamadı. Develide yapılan tüm organizasyonlarda her zaman olduğu gibi emeği var.
Genç Develiler Derneğimiz tarafından Hıdırellez Tepe’sine ve çevresine 5000 ağaç fidanı dikildi. Günün anısına fotoğraf çektirildi. Fidan dikimine katkılarından dolayı Develi MHP ilçe Başkanı Ali Kabak’a ve Develi Ülkücü Ocakları’na teşekkür ederiz.
Develi Belediyesi temel atma töreni sonunda et pilav ikram etti. Yörük çadırının yanında çocuklar için eğlenceli etkinler düzenlendi. Develi Belediyesi’nin 35. Kültür yayını olarak çıkan “Develi’de İz Bırakanlar” kitabımı imzaladım. Develi Diyarı Dergimizin yeni 13. sayısı dağıtıldı.

HIDIRELLEZE VE TEMEL ATMA TÖRENİ’NE KATILANLAR;
Hemşehrimiz Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayder İst. Şb. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Develi ve Yöresi Derneği Başkan Yardımcısı Hatice Ayden, Mustafa Ağca, Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah, Yönetim Kurulu üyeleri Ömer Çokyıldırm, Abdullah Bakmaz, Cengiz Avcılar, İbrahim Çakır, Bekir Şahin, Seyit Kâğıtçı, Nurettin Cer, Ömer Burunsuz, İsmail Kapu, Muammer Çatalkaya, Eski Başkanlar; Şeref Avcılar, Mustafa Ötünç, Develi Çöten Köyü Derneği Başkanı Hamza Başaran, Yavuz Şahan, Uğur Gürsoy, Mustafa Kuş, Şaban Özdamar, Ahmet Şimşek, Zeki ve Furkan Başaran, Eski Başkanlar; Ahmet ve Durmuş Gürsoy, Çaylıca Köyü Derneği Memduh Şahan, Öksüt Köyü Derneği Başkanı Mustafa Kahraman, Sarıkaya Köyü Derneği Başkanı Fahri Yıldırım, Gaziköy Derneği Başkanı, Şahmelik Köyü Derneği Başkanı Recep Dumlu, Çomaklı Köyü Derneği Başkanı Mehmet Tuaç, Sarıca Köyü Yönetimimden Murat Kocaman, Abdulkadir Şereflioğlu katıldılar.9 Otobüs 600’e yakın hemşehrimizin burada adlarını yazamadığım için üzgünüm. Çünkü Onlar gerçek Develi sevdalıları.
HIDIRELLEZ GELENEĞİMİZİ YAŞATAN BAŞKAN MEHMET CABBAR’I KUTLUYORUM
Cumartesi sabah Soysallı Büğleğen’de “Yiğit Et ve Balık Lokantası Tesisleri’nde” İstanbul’dan gelen derneklerimizi organize eden Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah, Mustafa Ağca, Mustafa Şam, Develi Yöresi Der. Bşk. Hatice Ayden, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Temur, Kültür Müdürü Ali Orhan ile birlikte karşıladığımız 9 otobüs, 600 hemşehrimize Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nun talimatıyla iş adamı hemşehrimiz Hidayet Yiğit tarafından kahvaltı ikram edildi. Mekânın sahibi Hidayet Yiğit kardeşimize, Hıdırellez, Engelsiz Yaşam Merkezi temel atma organizasyonunda büyük emeği olan başkanlara, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve katılan tüm Develili hemşehrilerimize teşekkür ederiz.
Tören sonrası Develi Belediyesi tarafından protokole ve Başkanlara Elbiz’de ikram yapıldı. 10. sunu düzenleyerek bu geleneği yaşatan Develi Kaymakamımız Murat Duru’yu Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ı ve etkinliklerde emeği geçenleri kutluyorum.

Share
1.204 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...