logo

HEKİMOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ’NDE KAHVALTI

 

Tomarzalılar Vakfı’na ait Hekimoğlu Kültür Merkezi’nde Tomarzalılar Vakfı tarafından bir kahvaltı programı düzenlendi. Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesini aslına uygun olarak ihya eden Tomarzalılar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı 23.24.25. Dönem Milletvekilimiz Yaşar Karayel’e, Vakıf Başkanı Ramazan Sarı’ya, Yönetim Kurulu’na ve emeği geçenlere teşekkür ederim.
Toplantıya Kur’an-ı Kerim ardından dua ile açıldı. Kahvaltı sonrası Vakıf Başkanı Ramazan Sarı bir konuşma yaparak katılan İlçe ve Köy Dernek Başkanlarına teşekkür etti. Hekimoğlu Kültür Merkezi’nin sadece Tomarzalılar Vakfı’nın değil tüm Kayseri Derneklerinin hizmetinde olacağını söyledi. Vakfın 20 Mayıs Pazar günü yapacağı olan iftarın davetiyeleri dağıtıldı.
Son olarak Milletvekilimiz Yaşar Karayel’e söz verildi. “80 dönümlük külliyeden sadece cami ve burası kaldı. 110 yıl sonra burada ilk kez Kuran okundu. Vakfiyenin şartlarını yerine getirdik. Vakfın bu hale gelmesi için üç bin beş yüz TL harcandığını” ifade eden Karayel, her gün 250 muhtaç aileye sıcak yemek verildiğini anlattı.
“Burada dini ve milli vazifemizi yapacağız. Geleneklerimizin inançlarımızın gereğini yerine getireceğiz. Şehir kültürümüzü insanımızla yoğuracağız. Güç birliği, el birliği ile hizmet olur, siyaset olur. Bunun için bir arada olmamız, tek yumruk olmamız gerekir.
Burası hepimize ait bir mekândır. Halep’ten Şam’a birçok yerde valilik üç kez sadrazamlık yapmış Hekim Ali Paşa’yı ve tüm geçmişlerimizi rahmetle anıyorum.” Dedi.
Kahvaltıya katılanlar; Kayder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Tümkayder Başkanı Muhammed Ali Temel, Eski Başkan Fatih Doğan, İlhan Şen, Aslan Erciyes, Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ömer Çokyıldırım, Ahmet Bayırsokak, Ahmet Bakmaz, İbrahim Çakır, Develi ve Yöresi Derneği Başkanı olarak ben, Mali Sekreter Yusuf Palamut, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ağca, Bünyan Derneği Başkanı Altan Cıngıl, Kızılörenliler Derneği Başkanı Mustafa Göçen ve Köy Derneklerimizin Başkanları kahvaltıya iştirak ettiler.
İş adamlarımız Şaban Tosun, Davut Ayrı, Develi Çöten Köyü Derneği Başkanı Hamza Başaran, Çaylıca Köyü Memduh Şahan, Epçe Köyü Osman Atmaca, Gaziköy Sinan Tekiner, Yeşilyurt Köyü İsmail Yıldız, Çataloluk Köyü Atalay Yeniçeri, Çomaklı Köyü Mehmet Tokaç, Sarıkaya Köyü Fahri Yıldırım başkanlar, Tomarza Akdere Köyü Seyit Okutucu, Yeşilbağ Köyü Cuma Helvacı, Şu İmam Hatipler kitabının yazarı Yusuf Güney katıldılar.
Milletvekilimiz Yaşar Karayel’e, Vakıf Başkanı Ramazan Sarı’ya, Gazeteci Fatih Doğan’a, Yusuf Güney’e Develi’de İz Bırakanlar kitabımı armağan ettim.
Konuşmaların ardından masalarda mikrofon gezdirilerek kahvaltıya katılan başkanların duygu ve düşünceleri alındı. Vakfın bahçesinde günün anısına birlikte fotoğraf çektirilerek kahvaltı sona erdi.
Hekimoğlu Kültür Merkezi İstanbul’daki Kayseri derneklerimize hayırlı olsun.
Hekimoğlu Ali Paşa’nın Hayatından Bir Kıssa:
Sultan III. Osman’ın padişahlığı döneminde İstanbul’da bir tüccar iflas eder; bütün mal ve servetini kaybettiği gibi bir de borca girer.
Bu sıkıntılı durumda iken müracaat ettiği bütün eş dost kapıları yüzüne kapanır Adamcağız bu çaresiz haldeyken bir gece rüyasında Peygamberimizi görür ve O’ndan yardım ve destek ister.
Peygamberimiz ona:
– “Git Allah’ın makbul kulu Ali Paşa’ya benden selâm söyle, sana 100 altın versin” der.
Adam: – “Ya Rasûlullah ben Ali Paşa’ya selâmınızı iletir, bana 100 altın vermesini emrettiğinizi söylerim ama bana inanmaz” der.
Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle buyurur:
– “Sana inanması için belge vereceğim. Ali Paşa bana her akşam 100 salâvatı şerife okurdu, ama geçen Perşembe akşamı okumadı, bunu kendisine söylersen inanır.” Sabah olunca adam hemen Ali Paşa’ya koşar. Rüyasını anlatır, ancak Ali Paşa:
– “Peygamberimiz niye bana söylemiyor da sana söylüyor?” diye inanmak istemez.
Adam, Hz. Peygamber’in (S.A.V.) belirttiği belgeyi öne sürer.
– Efendim sizin bana inanmayacağınızı Hz. Peygamber’e (S.A.V.) söyledim. O da bana bir belge verdi.
Siz her gece Efendimize 100 salâvatı şerife okuyormuşsunuz, ancak geçtiğimiz Perşembe akşamı okumamışsınız” der.
Ali Paşa düşünür ve hakikaten o gece okumadığını fark eder. Bunun üzerine adama şöyle der:
– “Peki, Hz. Peygamber sana ne söyledi ise aynen tekrarla.” Adam tekrarlar:
– “Git! Allah’ın makbul kulu Ali Paşa’ya benim selâmımı söyle sana 100 altın versin.” Ali Paşa:
– “Bir daha söyle.” diye tam yedi defa tekrarlatır. Adam, Ali Paşa’yı kendisiyle alay ediyor sanır ve paradan da ümidini keser ki, Ali Paşa
– Sana Peygamber’in (S.A.V.) her selâmı için 100 altın vereceğim. Yedi defa tekrarlattım 700 altın eder” der ve gerçekten 700 altını verir.

Çağdaş Develi Gazetesi, 20 Nisan 2018, Sayfa 7

Share
2.045 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...