logo

HEKİMOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ’NDE KAHVALTI

 

Tomarzalılar Vakfı’na ait Hekimoğlu Kültür Merkezi’nde Tomarzalılar Vakfı tarafından bir kahvaltı programı düzenlendi. Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesini aslına uygun olarak ihya eden Tomarzalılar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı 23.24.25. Dönem Milletvekilimiz Yaşar Karayel’e, Vakıf Başkanı Ramazan Sarı’ya, Yönetim Kurulu’na ve emeği geçenlere teşekkür ederim.
Toplantıya Kur’an-ı Kerim ardından dua ile açıldı. Kahvaltı sonrası Vakıf Başkanı Ramazan Sarı bir konuşma yaparak katılan İlçe ve Köy Dernek Başkanlarına teşekkür etti. Hekimoğlu Kültür Merkezi’nin sadece Tomarzalılar Vakfı’nın değil tüm Kayseri Derneklerinin hizmetinde olacağını söyledi. Vakfın 20 Mayıs Pazar günü yapacağı olan iftarın davetiyeleri dağıtıldı.
Son olarak Milletvekilimiz Yaşar Karayel’e söz verildi. “80 dönümlük külliyeden sadece cami ve burası kaldı. 110 yıl sonra burada ilk kez Kuran okundu. Vakfiyenin şartlarını yerine getirdik. Vakfın bu hale gelmesi için üç bin beş yüz TL harcandığını” ifade eden Karayel, her gün 250 muhtaç aileye sıcak yemek verildiğini anlattı.
“Burada dini ve milli vazifemizi yapacağız. Geleneklerimizin inançlarımızın gereğini yerine getireceğiz. Şehir kültürümüzü insanımızla yoğuracağız. Güç birliği, el birliği ile hizmet olur, siyaset olur. Bunun için bir arada olmamız, tek yumruk olmamız gerekir.
Burası hepimize ait bir mekândır. Halep’ten Şam’a birçok yerde valilik üç kez sadrazamlık yapmış Hekim Ali Paşa’yı ve tüm geçmişlerimizi rahmetle anıyorum.” Dedi.
Kahvaltıya katılanlar; Kayder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Tümkayder Başkanı Muhammed Ali Temel, Eski Başkan Fatih Doğan, İlhan Şen, Aslan Erciyes, Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ömer Çokyıldırım, Ahmet Bayırsokak, Ahmet Bakmaz, İbrahim Çakır, Develi ve Yöresi Derneği Başkanı olarak ben, Mali Sekreter Yusuf Palamut, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ağca, Bünyan Derneği Başkanı Altan Cıngıl, Kızılörenliler Derneği Başkanı Mustafa Göçen ve Köy Derneklerimizin Başkanları kahvaltıya iştirak ettiler.
İş adamlarımız Şaban Tosun, Davut Ayrı, Develi Çöten Köyü Derneği Başkanı Hamza Başaran, Çaylıca Köyü Memduh Şahan, Epçe Köyü Osman Atmaca, Gaziköy Sinan Tekiner, Yeşilyurt Köyü İsmail Yıldız, Çataloluk Köyü Atalay Yeniçeri, Çomaklı Köyü Mehmet Tokaç, Sarıkaya Köyü Fahri Yıldırım başkanlar, Tomarza Akdere Köyü Seyit Okutucu, Yeşilbağ Köyü Cuma Helvacı, Şu İmam Hatipler kitabının yazarı Yusuf Güney katıldılar.
Milletvekilimiz Yaşar Karayel’e, Vakıf Başkanı Ramazan Sarı’ya, Gazeteci Fatih Doğan’a, Yusuf Güney’e Develi’de İz Bırakanlar kitabımı armağan ettim.
Konuşmaların ardından masalarda mikrofon gezdirilerek kahvaltıya katılan başkanların duygu ve düşünceleri alındı. Vakfın bahçesinde günün anısına birlikte fotoğraf çektirilerek kahvaltı sona erdi.
Hekimoğlu Kültür Merkezi İstanbul’daki Kayseri derneklerimize hayırlı olsun.
Hekimoğlu Ali Paşa’nın Hayatından Bir Kıssa:
Sultan III. Osman’ın padişahlığı döneminde İstanbul’da bir tüccar iflas eder; bütün mal ve servetini kaybettiği gibi bir de borca girer.
Bu sıkıntılı durumda iken müracaat ettiği bütün eş dost kapıları yüzüne kapanır Adamcağız bu çaresiz haldeyken bir gece rüyasında Peygamberimizi görür ve O’ndan yardım ve destek ister.
Peygamberimiz ona:
– “Git Allah’ın makbul kulu Ali Paşa’ya benden selâm söyle, sana 100 altın versin” der.
Adam: – “Ya Rasûlullah ben Ali Paşa’ya selâmınızı iletir, bana 100 altın vermesini emrettiğinizi söylerim ama bana inanmaz” der.
Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle buyurur:
– “Sana inanması için belge vereceğim. Ali Paşa bana her akşam 100 salâvatı şerife okurdu, ama geçen Perşembe akşamı okumadı, bunu kendisine söylersen inanır.” Sabah olunca adam hemen Ali Paşa’ya koşar. Rüyasını anlatır, ancak Ali Paşa:
– “Peygamberimiz niye bana söylemiyor da sana söylüyor?” diye inanmak istemez.
Adam, Hz. Peygamber’in (S.A.V.) belirttiği belgeyi öne sürer.
– Efendim sizin bana inanmayacağınızı Hz. Peygamber’e (S.A.V.) söyledim. O da bana bir belge verdi.
Siz her gece Efendimize 100 salâvatı şerife okuyormuşsunuz, ancak geçtiğimiz Perşembe akşamı okumamışsınız” der.
Ali Paşa düşünür ve hakikaten o gece okumadığını fark eder. Bunun üzerine adama şöyle der:
– “Peki, Hz. Peygamber sana ne söyledi ise aynen tekrarla.” Adam tekrarlar:
– “Git! Allah’ın makbul kulu Ali Paşa’ya benim selâmımı söyle sana 100 altın versin.” Ali Paşa:
– “Bir daha söyle.” diye tam yedi defa tekrarlatır. Adam, Ali Paşa’yı kendisiyle alay ediyor sanır ve paradan da ümidini keser ki, Ali Paşa
– Sana Peygamber’in (S.A.V.) her selâmı için 100 altın vereceğim. Yedi defa tekrarlattım 700 altın eder” der ve gerçekten 700 altını verir.

Çağdaş Develi Gazetesi, 20 Nisan 2018, Sayfa 7

Share
1.975 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...