logo

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

Hayvanlar bizim en yakın dostlarımızdır. Onlardan faydalanır, yardım görürüz. Sırtımızda onların yünü, ayağımızda onların derisi, soframızda onların eti ve sütü vardır. Yumurtayı tavuktan, balı arıdan, yağ ile sütü inek, keçi ve koyundan vs. alıp, beslenmede, giyinmede, korunmada, eğlencede, avlanmada, haberleşmede özetle hayatımızda hayvanlardan faydalanırız.
Hayvanlar aynı insanlar gibi duyu ve hareket kabiliyetine sahip canlılardır. Dünyanın varoluşundan beri var olan bu canlılar, insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. İlk insanlar zorunlu ihtiyaçlarını hayvanlardan sağlamış, onların yardımıyla insan yaşamını bugüne kadar taşımışlardır.
Hayvanlar pek çok durumda kendilerinden beklenmeyen bazı tavırlar sergileyebiliyorlar. İnsanlarla gerçekten vefalı dostluklar kuranlardan, insanların hayatını kurtaranlara, pek çok hayvan, insanın insana yapmadığını yapacak kadar merhametli davranabiliyorlar. Ama insanlardan farklı olarak mecbur kalmadıkça ve ihtiyaç duymadıkça insana zarar vermeyi düşünmüyorlar. Bu dünyada bizim kadar yaşama hakkına sahip olan hayvanlar maalesef doğayı ve insanı sevmeyen kişiler tarafından hunharca, barbarca katledilmeye devam ediliyorlar.
Yapılan araştırmalar hayvan sevgisinin çocuk gelişimine olumlu yönde etkiler sağlayacak unsurların başında olduğunu göstermektedir. Günlük yaşamın stresini azaltmaktan bağışıklık sisteminin güçlenmesine, iletişim becerilerini arttırmaktan sorumluluk alma eğilimini geliştirmeye kadar pek çok alanda çocuklara destek olduğu ifade edilmektedir.
Dünyada insan nüfusu artarken insan dışındaki canlı türleri için durum bunun tam tersi. Hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret, yaban hayatının dengesini bozmakta ve yaban hayatındaki canlıları bir yok oluşa doğru sürüklemektedir. Özetle, insanlar çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalmaktadır.
Hayvanların Korunması için Neler Yapılmalı? Hayvanların her şeyden önce doğal hayatın bir parçası olduğu, onların da bir canlı olarak bu doğada yaşama haklarının olduğunu unutmayalım. Şehirlerde hayvanların barınması ve yaşaması çok zordur. Buna rağmen bizlerin de hayvanların yaşamaları, barınmaları ve sağlıklı olmaları konusunda yapabileceklerimiz vardır.
Bu nedenle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemli.
Hayvan sevenler ilk kez 1822 yılında İngiltere’de bir araya gelerek, hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenmelerini sağlamak amacıyla “Hayvanları Koruma Birliği’”ni kurmuşlardır. Bu hareket daha sonra tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır.
Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneğinin 1908 yılında kurulmasıyla, sistemli ve düzenli olarak hayvan sorunlarıyla ilgilenilmiş ve konuyla ilgili dernekler kurulmuştur. Kurulan derneklerin amacı; Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını sağlamak, hayvanların daha iyi şartlar içinde bakılmalarını ve beslenmelerini gerçekleştirmektir.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde kurulan Hayvanları Koruma Dernekleri birleşerek Hollanda Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturmuşlardır. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim gününü “Hayvanları Koruma Günü” olarak ilan edip, bütün dünya ülkelerine bildirmişlerdir.
Hayvan sevgisi, insanları birbirine daha çok yaklaştırmakta, yardımlaşma duygusunu geliştirmektedir. Tabiatı sevmeyi ve korumayı öğretirken, mutluluğumuzu da artırmaktadır. Evcilleştirilen hayvanlar, insanlara yardımcı olmakta, insanlarla hayvanlar ara­sındaki ilişki giderek sevgiye dönüşmektedir. Bu nedenle birçok kimse evinde ve işyerinde kedi, köpek, akvaryumda balık ve kafeslerde kuş besleyerek sevgisini göstermektedir.
Bizim merhametimize muhtaç sokak hayvanlarından kurtulmak için çözüm onları ormanlara, açlığa ve çaresizliğe terk etmek değil, sokak hayvanlarına yönelik örnek projeler üretmek gerekmektedir. Bu konuda belediyelerimize önemli görev düşmektedir. Rehabilitasyon Merkezleri kurarak sokak hayvanlarını koruma altına almalıdır.
Etinden, sütünden, yününden, boynuzundan, derisin­den, yumurtasından, tüyünden yararlandığımız insan dostu hayvanların bakımına özen gösterelim. Bunun için hayvanları sevelim, onları koruyalım, onlara eziyet etmeyelim. Hayvanları sevenlerin, insanları daha içten sevdikleri gerçeğini de unutmayalım.
Onlara su ve yiyecek vererek yardımcı olalım. Bu hayvanların bakımına, beslenmesine, korunmasına ve çoğalmalarına yardım edelim. Onlara daima sevgi ve şefkatle yaklaşarak dostluklar kuralım. Soyları bilinçsizce tüketilen yabani hayvanların da korunmasına büyük önem verelim ve onlardan en iyi şekilde yararlanalım.

Share
989 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...