logo

Hayırsever Merhum Nuh Naci Yazgan

“Allah şahidim hilenin kırıntısı katıp karıştırmadım, bilerek isteyerek hiçbir işime. Ama yine de bir nefis muhasebesine varınca, göğsümün bir yerinde kıl çekintisine benzer inceden inceye bir sızı duymuşumdur her zaman. İşte hayır hasenat namına ne yaptımsa bu sızıyı dindirmek için yaptım. Olanın kese açması da bir hak vergisidir.”
Borçlu Olduğum Büyük İnsan Merhum Nuh Naci Yazgan:
1949 Yılının son çeyreğinde Kayseri Lisesi’nde eğitim gördüm ve bu süre içinde Kayseri Lisesi’nin yurt binasında kaldım. 1950 Yılında Adana Erkek Lisesi’ne naklimi yaptırdım, 1953 yılında Adana Erkek Lisesi’ni bitirerek İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Makine Fakültesi’ne girmeyi başardım. O sırada Kayseri Belediye Başkanı olan Merhum Osman Kavuncu’nun tavsiye mektubu üzerine İstanbul Lalelideki Nuh Naci Yazgan yurduna alındım, 1958 yılında İTÜ’den mezun oluncaya kadar tam beş yıl Nuh Naci Yazgan’ın yurdunda parasız yatılı olarak kaldım. Eğer Osman Kavuncu’nun tavsiye mektubu olmasaydı Nuh Naci Yazgan talebe yurduna giremezdim. Barınacak yerim olmasaydı okumaya imkânım olamaz ve İTÜ’den mezun olamazdım.Her ikisi de nur içinde yatsınlar.
1950’li yıllarda İstanbul’da Nuh Naci Yazgan’ın kurup tüm masraflarını üstlendiği parasız yatılı “Nuh Naci Yazgan” yurdu vardı. O dönemde Türkiye’nin üç üniversitesinden ikisi İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul’da idi. İstanbul da bu üniversitelerde öğrenim gören bütün Kayserili öğrenciler Nuh Naci Yazgan yurdunda kalırlardı. O dönemde İstanbul’da hiçbir ilin öğrenci yurdu yoktu. Yalnız Konya’nın yemek vermeyen yatıp kalkılan bir yurdu vardı. Ayrıca İstanbul’daki hali vakti yerinde olan hayırsever Kayserili iş adamlarının kurduğu dernekte düzenlen gecelerde açık artırma ile gelirler elde edilir, öğrencilerin burs fonuna para toplanır, yurtta kalanların iaşesi temin edilirdi. Yurt daha sonra Fındıkzade de kendi mülküne taşındı, yıllarca “Kayseri Talebe Yurdu” olarak Kayserili öğrencilerin barınma mekânı oldu.
Kayseri Eğitim ve Öğrenime En Büyük Desteği Veren İlimizdir.
Kayserilinin en önemli yanı eğitim ve öğrenime verdiği desteklerdir. Yurt Yapar, okul yapar; üniversite kurar; burs vererek yoksulun öğrenim ve eğitim görmesini; okumuş bir insan olarak hayata atılmasını sağlar.
Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde Demirel bütün illerin yardım severlerini Çankaya Köşkü’ne davet edip plaketler vererek ağırladı. Biz Kayserili olarak 21 kişi ile en fazla katılan il olduk ve İstanbul 17 kişi ile ikinci il oldu. Şahısların adına kurulan en çok üniversite binaları Kayserililerin adlarını taşımaktadır. Ayrıca bir devlet Üniversitesi olan Erciyes Üniversitesi’nin yapılarının çoğu Kayserili hayırsever kimseler tarafından yapılmıştır.
Kayseri Halkı Kurtuluş Savaşı’na varıyla yoğuyla katılarak birçok şehit verdiler. Kayseri Lisesi okul yıllığında “Lise son sınıf talebeleri Sakarya Savaşı için cepheye gidip hepsi cephede şehit düştüğü için bu öğrenim yılında okulumuz mezun verememiştir” ibaresi yazılmıştır. Kayseri Lisesi iki yıl mezun vermemiştir. Tüm şehitlerimizi saygıyla ve hürmetle anıyorum.
Hasan Hüseyin ARIKAN İTÜ Mak. Yüksek Müh. H. Hüseyin Arıkan Bilim Eğitim ve Tekno Vakfı.
HABETEV Kurucu Başkanı
Nuh Naci Yazgan kimdir?
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nde Kurucu ve Yönetim Üyesi, TBMM II. dönem Kayseri Milletvekili Kâtipzâde Nuh Naci Yazgan’ın hayatı.
Nuh Naci Yazgan, 1885 senesinde Kayseri’de dünyaya geldi. Ticaret İdadisini (Lise) bitiren Naci Yazgan, iş hayatına ilk olarak Kayseri’deki Baruthane ‘de kâtiplik yaparak başladı. Bu işinden dolayı “Katipzade” olarak anılmaktadır.
İlerleyen dönemlerde bir sene kadar Kayseri İdadisinde (Lisesi’nde) Güzel yazı ve örnek yazı dersleri veren Yazgan, ticaret hayatına ise halı satarak atıldı.
Milli Mücadele Dönemi’nde memleketinde Erciyes Gazetesi’ni çıkaran Yazgan, Sivas Kongresi’nde Kayseri delegesi olarak görev aldı.
Sivas’tan döndükten sonra Kayseri’de Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurulmasında aktif rol üstlendi.
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nde Kurucu ve Yönetim Üyesi olan Yazgan, Türkiye Büyük Millet Meclisi II. dönem Kayseri Milletvekili olarak görev aldı.
22 Aralık 1924 tarihinde milletvekilliği vazifesinden istifa edip, Adana’daki sahipsiz fabrikaları yeniden aktif hale getirmek için çalışmalara başladı. Adana’daki ünlü dokuma fabrikası Milli Mensucat’ın ve pamuk üreticilerine finansman sağlamak için Adana’da yaşayan Kayseri iş adamları tarafından kurulan Akbank’ın kurucularındandır. Nuh Naci Yazgan, 7 Ekim 1947 tarihinde hayatını kaybetti. Karaca Ahmet Mezarlığı’nda metfundur.
Hayırsever Nuh Naci Yazgan’ı rahmetle anıyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 11 Aralık 2020, Sayfa 7

Share
8.814 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...