logo

Hayırsever İş Adamı Mehmet Palamut

Kayseri Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsüne bir eğitim kurumu bırakarak adını geleceğe taşıdı ve ahirete göçtü. Hayırsever Mehmet Palamut Ağabey, doğduğu topraklara bir eğitim bloku ile iz bıraktı.
Hayırsever Mehmet Palamut:
25.04.1941 Tarihinde Develi’de doğdu. Babasının adı Yusuf, Annesinin adı Emine’dir. Abdülbaki Mahallesi’nde eski deyimiyle Meteris Semti’nde evleri vardı. Zekiye Yavuz, Mehmet, Mustafa, Ahmet ve Ömer beş kardeştiler.
Mehmet Palamut 1955 yılında İstanbul’a geldi. Beyazıt- Çarşıkapı Medrese Çıkmazı Emek Han’ın girişinde ayakkabı fora gazuma (ayakkabı altını dikme -1956) ve ayakkabı malzemeleri satan iş yeri açtı. Daha sonra kardeşleriyle birlikte deri tüccarlığı yaptı. Gedikpaşa’daki Palamut İşhanı’na yardım için Develi’den gelen tüm hemşehrilerimiz mutlaka uğrar hiçbirini boş çevirmezdi.
1965 Yılında Türkan Mavi ile (Kasapseyitten Mavular’ın Türkan Abla) Fatih’te evlendi. Fatih, Hırkai Şerif Mahallesi’nde ikamet ettiler. Daha sonra Acıbadem Mahallesine taşındılar. Mehmet ve Türkan Palamut’ un Çiğdem Karakebelioğlu (Merhum-1966), Yusuf (1970), İbrahim (1978) adında üç çocukları oldu. Çiğdem Hanım Merhum öğretmen Salih Bey’in oğlu Kürşat Karakebelioğlu ile evlendi. Salih (Merhum), Ahmet ve Sümeye adında üç çocukları oldu. Çiğdem Hanım 2000 yılında amansız hastalıktan vefat etti. Mehmet Palamut ‘un oğlu, Dernek Mali Sekreterimiz Yusuf Palamut, Hayriye Maşlak’la; kardeşi İbrahim de Esra Erkılıç ile evlenip yuva kurdular.
Merhum Mehmet Palamut Ağabey’in eşi Fatma Türkan Mavi-(Palamut): İbrahim Ağa Mahallesinden Kazım ve Penbe Hanım’ın kızlarıydı. Merhumlar (Necati ve Cemal), Naci, Fatma Türkan ve Yavuz adında beş kardeştiler. Bir kapısı maviler sokağına, diğer kapısı Kasapseyit tarafına açılan bahçeli bir evde otururlardı. Evleri çocukluğumuzun geçtiği, Küçükbahçe’ye, Kasapseyit’e bakardı. Penbe Mavi Hanım Develi’de Yeni Mahallede ikamet ediyor. Allah’tan ona sağlıklı bir ömür diliyorum.
Hayırsever Mehmet Palamut; 27.11.2020 tarihinde Göztepe Medicalpark Hastanesi’nde bir aydan beri Covid-19 dan tedavi görüyordu. Sabaha karşı ciğerlerini kaplayan virüse yenilerek ruhunu şahadet getirerek teslim etti. Cenaze namazı Edirnekapı Şehitlik Camii’nde kılınarak ailesi ve hemşehrileri tarafından pandemi kurallarına riayet edilerek Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’ndeki aile kabristanına defnedildi. Hayır eser bırakan insanların amel defteri kapanmaz. Ruhun şad mekânın cennet olsun Mehmet Ağabey.
Palamut Ailesi’nin Develi’ye Yaptırdığı Fakülte Binasının Hikâyesi:
Erciyes Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsü’ne eğitim binalarından 3’üncü bloğunu yapan, Palamut Ailesi’nden baba Mehmet Palamut, eşi Fatma Türkan Palamut ve oğulları Yusuf Palamut; Kayseri Valisi’ni ziyaret ederek, yaptıracakları eğitim yuvası ile ilgili bilgiler verdiler.
Erciyes Üniversitesi’nin gelişimine işaret eden ve bu gelişimde Develi Seyrani Kampüsü’nün önemini vurgulayan Vali, Develi Seyrani Kampüsü’nün de hayırseverlerle birlikte büyük bir gelişim yaşadığına dikkati çekerek “Develili hayırseverlerimiz eğitim bloklarının yapımını üstlenerek kampüs alanının gelişimine katkıda bulunmuşlardır. Hayırsever hemşehrimiz Mehmet Palamut, kıymetli eşi Fatma Türkan Palamut ve oğulları Yusuf Palamut, İbrahim Palamut ile birlikte örnek ve anlamlı bir karara imza atarak 3’üncü Eğitim Bloğunun yarım kalan inşasını üstlendiler. Bu davranışlarından dolayı kendilerini tebrik ediyor, yaptıracakları eğitim yuvasının da hem üniversitemiz, hem şehrimiz hem de memleketimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Mehmet Palamut ise, Vali’ye kendilerine gösterdiği yakın ilgi ve destekten dolayı teşekkür ederek memleketlerine eğitim yuvası kazandıracak olmalarının haklı gururunu yaşadıklarını anlattı. 26 Dönem Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu ise işadamlarının desteğinin ve Develi’ye sahip çıkmasının önemine değinerek “Develi Seyrani Kampüsü’nün fiziki açıdan da adından söz edilecek bir kampüs, daha ileride Seyrani Üniversitesi haline geleceğini” ifade etti.
Develi Kaymakamı Harun Başıbüyük, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Sami Dedeoğlu, Mehmet ve Yusuf Palamut, Develi Seyrani Vakfı Başkanı Suat Köylüoğlu, Develi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Maşlak, Ecz. Şahin Azman, Naci Mavi ile vakıf ve dernek yöneticileri de protokol töreninde hazır bulundular.
Hayırsever hemşehrimiz Hamdi Ayan tarafından kaba inşaatı biten ve tamamlanamayan 3. Blok Mehmet Palamut tarafından 2017 yılında tamamlandı ve doğal gaz sistemleri 2020 yılında Palamut ailesi tarafından yapılarak eğitime hazır hale geldi. 3.Blok’a “Kayseri Üniversitesi M. Ziyaettin Ayan – Mehmet Palamut Develi Meslek Yüksek Okulu B Bloğu” adı verildi.
Her hayır eser, cennete doğru basamaktır. Kayseri Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsü’ne maddi ve manevi katkıları olan toprağı ile ödeşen tüm hayırseverleri minnetle ve saygıyla yâd ediyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 04 Aralık 2020, Sayfa 7

Share
7.992 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...