logo

Hayırsever İş Adamı Mehmet Palamut

Kayseri Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsüne bir eğitim kurumu bırakarak adını geleceğe taşıdı ve ahirete göçtü. Hayırsever Mehmet Palamut Ağabey, doğduğu topraklara bir eğitim bloku ile iz bıraktı.
Hayırsever Mehmet Palamut:
25.04.1941 Tarihinde Develi’de doğdu. Babasının adı Yusuf, Annesinin adı Emine’dir. Abdülbaki Mahallesi’nde eski deyimiyle Meteris Semti’nde evleri vardı. Zekiye Yavuz, Mehmet, Mustafa, Ahmet ve Ömer beş kardeştiler.
Mehmet Palamut 1955 yılında İstanbul’a geldi. Beyazıt- Çarşıkapı Medrese Çıkmazı Emek Han’ın girişinde ayakkabı fora gazuma (ayakkabı altını dikme -1956) ve ayakkabı malzemeleri satan iş yeri açtı. Daha sonra kardeşleriyle birlikte deri tüccarlığı yaptı. Gedikpaşa’daki Palamut İşhanı’na yardım için Develi’den gelen tüm hemşehrilerimiz mutlaka uğrar hiçbirini boş çevirmezdi.
1965 Yılında Türkan Mavi ile (Kasapseyitten Mavular’ın Türkan Abla) Fatih’te evlendi. Fatih, Hırkai Şerif Mahallesi’nde ikamet ettiler. Daha sonra Acıbadem Mahallesine taşındılar. Mehmet ve Türkan Palamut’ un Çiğdem Karakebelioğlu (Merhum-1966), Yusuf (1970), İbrahim (1978) adında üç çocukları oldu. Çiğdem Hanım Merhum öğretmen Salih Bey’in oğlu Kürşat Karakebelioğlu ile evlendi. Salih (Merhum), Ahmet ve Sümeye adında üç çocukları oldu. Çiğdem Hanım 2000 yılında amansız hastalıktan vefat etti. Mehmet Palamut ‘un oğlu, Dernek Mali Sekreterimiz Yusuf Palamut, Hayriye Maşlak’la; kardeşi İbrahim de Esra Erkılıç ile evlenip yuva kurdular.
Merhum Mehmet Palamut Ağabey’in eşi Fatma Türkan Mavi-(Palamut): İbrahim Ağa Mahallesinden Kazım ve Penbe Hanım’ın kızlarıydı. Merhumlar (Necati ve Cemal), Naci, Fatma Türkan ve Yavuz adında beş kardeştiler. Bir kapısı maviler sokağına, diğer kapısı Kasapseyit tarafına açılan bahçeli bir evde otururlardı. Evleri çocukluğumuzun geçtiği, Küçükbahçe’ye, Kasapseyit’e bakardı. Penbe Mavi Hanım Develi’de Yeni Mahallede ikamet ediyor. Allah’tan ona sağlıklı bir ömür diliyorum.
Hayırsever Mehmet Palamut; 27.11.2020 tarihinde Göztepe Medicalpark Hastanesi’nde bir aydan beri Covid-19 dan tedavi görüyordu. Sabaha karşı ciğerlerini kaplayan virüse yenilerek ruhunu şahadet getirerek teslim etti. Cenaze namazı Edirnekapı Şehitlik Camii’nde kılınarak ailesi ve hemşehrileri tarafından pandemi kurallarına riayet edilerek Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’ndeki aile kabristanına defnedildi. Hayır eser bırakan insanların amel defteri kapanmaz. Ruhun şad mekânın cennet olsun Mehmet Ağabey.
Palamut Ailesi’nin Develi’ye Yaptırdığı Fakülte Binasının Hikâyesi:
Erciyes Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsü’ne eğitim binalarından 3’üncü bloğunu yapan, Palamut Ailesi’nden baba Mehmet Palamut, eşi Fatma Türkan Palamut ve oğulları Yusuf Palamut; Kayseri Valisi’ni ziyaret ederek, yaptıracakları eğitim yuvası ile ilgili bilgiler verdiler.
Erciyes Üniversitesi’nin gelişimine işaret eden ve bu gelişimde Develi Seyrani Kampüsü’nün önemini vurgulayan Vali, Develi Seyrani Kampüsü’nün de hayırseverlerle birlikte büyük bir gelişim yaşadığına dikkati çekerek “Develili hayırseverlerimiz eğitim bloklarının yapımını üstlenerek kampüs alanının gelişimine katkıda bulunmuşlardır. Hayırsever hemşehrimiz Mehmet Palamut, kıymetli eşi Fatma Türkan Palamut ve oğulları Yusuf Palamut, İbrahim Palamut ile birlikte örnek ve anlamlı bir karara imza atarak 3’üncü Eğitim Bloğunun yarım kalan inşasını üstlendiler. Bu davranışlarından dolayı kendilerini tebrik ediyor, yaptıracakları eğitim yuvasının da hem üniversitemiz, hem şehrimiz hem de memleketimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Mehmet Palamut ise, Vali’ye kendilerine gösterdiği yakın ilgi ve destekten dolayı teşekkür ederek memleketlerine eğitim yuvası kazandıracak olmalarının haklı gururunu yaşadıklarını anlattı. 26 Dönem Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu ise işadamlarının desteğinin ve Develi’ye sahip çıkmasının önemine değinerek “Develi Seyrani Kampüsü’nün fiziki açıdan da adından söz edilecek bir kampüs, daha ileride Seyrani Üniversitesi haline geleceğini” ifade etti.
Develi Kaymakamı Harun Başıbüyük, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Sami Dedeoğlu, Mehmet ve Yusuf Palamut, Develi Seyrani Vakfı Başkanı Suat Köylüoğlu, Develi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Maşlak, Ecz. Şahin Azman, Naci Mavi ile vakıf ve dernek yöneticileri de protokol töreninde hazır bulundular.
Hayırsever hemşehrimiz Hamdi Ayan tarafından kaba inşaatı biten ve tamamlanamayan 3. Blok Mehmet Palamut tarafından 2017 yılında tamamlandı ve doğal gaz sistemleri 2020 yılında Palamut ailesi tarafından yapılarak eğitime hazır hale geldi. 3.Blok’a “Kayseri Üniversitesi M. Ziyaettin Ayan – Mehmet Palamut Develi Meslek Yüksek Okulu B Bloğu” adı verildi.
Her hayır eser, cennete doğru basamaktır. Kayseri Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsü’ne maddi ve manevi katkıları olan toprağı ile ödeşen tüm hayırseverleri minnetle ve saygıyla yâd ediyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 04 Aralık 2020, Sayfa 7

Share
7.586 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...