logo

Hayırsever İş Adamı Mehmet Palamut

Kayseri Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsüne bir eğitim kurumu bırakarak adını geleceğe taşıdı ve ahirete göçtü. Hayırsever Mehmet Palamut Ağabey, doğduğu topraklara bir eğitim bloku ile iz bıraktı.
Hayırsever Mehmet Palamut:
25.04.1941 Tarihinde Develi’de doğdu. Babasının adı Yusuf, Annesinin adı Emine’dir. Abdülbaki Mahallesi’nde eski deyimiyle Meteris Semti’nde evleri vardı. Zekiye Yavuz, Mehmet, Mustafa, Ahmet ve Ömer beş kardeştiler.
Mehmet Palamut 1955 yılında İstanbul’a geldi. Beyazıt- Çarşıkapı Medrese Çıkmazı Emek Han’ın girişinde ayakkabı fora gazuma (ayakkabı altını dikme -1956) ve ayakkabı malzemeleri satan iş yeri açtı. Daha sonra kardeşleriyle birlikte deri tüccarlığı yaptı. Gedikpaşa’daki Palamut İşhanı’na yardım için Develi’den gelen tüm hemşehrilerimiz mutlaka uğrar hiçbirini boş çevirmezdi.
1965 Yılında Türkan Mavi ile (Kasapseyitten Mavular’ın Türkan Abla) Fatih’te evlendi. Fatih, Hırkai Şerif Mahallesi’nde ikamet ettiler. Daha sonra Acıbadem Mahallesine taşındılar. Mehmet ve Türkan Palamut’ un Çiğdem Karakebelioğlu (Merhum-1966), Yusuf (1970), İbrahim (1978) adında üç çocukları oldu. Çiğdem Hanım Merhum öğretmen Salih Bey’in oğlu Kürşat Karakebelioğlu ile evlendi. Salih (Merhum), Ahmet ve Sümeye adında üç çocukları oldu. Çiğdem Hanım 2000 yılında amansız hastalıktan vefat etti. Mehmet Palamut ‘un oğlu, Dernek Mali Sekreterimiz Yusuf Palamut, Hayriye Maşlak’la; kardeşi İbrahim de Esra Erkılıç ile evlenip yuva kurdular.
Merhum Mehmet Palamut Ağabey’in eşi Fatma Türkan Mavi-(Palamut): İbrahim Ağa Mahallesinden Kazım ve Penbe Hanım’ın kızlarıydı. Merhumlar (Necati ve Cemal), Naci, Fatma Türkan ve Yavuz adında beş kardeştiler. Bir kapısı maviler sokağına, diğer kapısı Kasapseyit tarafına açılan bahçeli bir evde otururlardı. Evleri çocukluğumuzun geçtiği, Küçükbahçe’ye, Kasapseyit’e bakardı. Penbe Mavi Hanım Develi’de Yeni Mahallede ikamet ediyor. Allah’tan ona sağlıklı bir ömür diliyorum.
Hayırsever Mehmet Palamut; 27.11.2020 tarihinde Göztepe Medicalpark Hastanesi’nde bir aydan beri Covid-19 dan tedavi görüyordu. Sabaha karşı ciğerlerini kaplayan virüse yenilerek ruhunu şahadet getirerek teslim etti. Cenaze namazı Edirnekapı Şehitlik Camii’nde kılınarak ailesi ve hemşehrileri tarafından pandemi kurallarına riayet edilerek Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’ndeki aile kabristanına defnedildi. Hayır eser bırakan insanların amel defteri kapanmaz. Ruhun şad mekânın cennet olsun Mehmet Ağabey.
Palamut Ailesi’nin Develi’ye Yaptırdığı Fakülte Binasının Hikâyesi:
Erciyes Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsü’ne eğitim binalarından 3’üncü bloğunu yapan, Palamut Ailesi’nden baba Mehmet Palamut, eşi Fatma Türkan Palamut ve oğulları Yusuf Palamut; Kayseri Valisi’ni ziyaret ederek, yaptıracakları eğitim yuvası ile ilgili bilgiler verdiler.
Erciyes Üniversitesi’nin gelişimine işaret eden ve bu gelişimde Develi Seyrani Kampüsü’nün önemini vurgulayan Vali, Develi Seyrani Kampüsü’nün de hayırseverlerle birlikte büyük bir gelişim yaşadığına dikkati çekerek “Develili hayırseverlerimiz eğitim bloklarının yapımını üstlenerek kampüs alanının gelişimine katkıda bulunmuşlardır. Hayırsever hemşehrimiz Mehmet Palamut, kıymetli eşi Fatma Türkan Palamut ve oğulları Yusuf Palamut, İbrahim Palamut ile birlikte örnek ve anlamlı bir karara imza atarak 3’üncü Eğitim Bloğunun yarım kalan inşasını üstlendiler. Bu davranışlarından dolayı kendilerini tebrik ediyor, yaptıracakları eğitim yuvasının da hem üniversitemiz, hem şehrimiz hem de memleketimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Mehmet Palamut ise, Vali’ye kendilerine gösterdiği yakın ilgi ve destekten dolayı teşekkür ederek memleketlerine eğitim yuvası kazandıracak olmalarının haklı gururunu yaşadıklarını anlattı. 26 Dönem Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu ise işadamlarının desteğinin ve Develi’ye sahip çıkmasının önemine değinerek “Develi Seyrani Kampüsü’nün fiziki açıdan da adından söz edilecek bir kampüs, daha ileride Seyrani Üniversitesi haline geleceğini” ifade etti.
Develi Kaymakamı Harun Başıbüyük, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Sami Dedeoğlu, Mehmet ve Yusuf Palamut, Develi Seyrani Vakfı Başkanı Suat Köylüoğlu, Develi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Maşlak, Ecz. Şahin Azman, Naci Mavi ile vakıf ve dernek yöneticileri de protokol töreninde hazır bulundular.
Hayırsever hemşehrimiz Hamdi Ayan tarafından kaba inşaatı biten ve tamamlanamayan 3. Blok Mehmet Palamut tarafından 2017 yılında tamamlandı ve doğal gaz sistemleri 2020 yılında Palamut ailesi tarafından yapılarak eğitime hazır hale geldi. 3.Blok’a “Kayseri Üniversitesi M. Ziyaettin Ayan – Mehmet Palamut Develi Meslek Yüksek Okulu B Bloğu” adı verildi.
Her hayır eser, cennete doğru basamaktır. Kayseri Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsü’ne maddi ve manevi katkıları olan toprağı ile ödeşen tüm hayırseverleri minnetle ve saygıyla yâd ediyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 04 Aralık 2020, Sayfa 7

Share
9.170 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESLENMEDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  23 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Beslenme konusunda her geçen gün yepyeni bilgiler ortaya çıkmaktadır. Gerek televizyonlarda, gerek sosyal medyada, gerekse çevremizde yeni bilgiler duyuyoruz. Çoğumuz artık ne yiyip ne içeceğimizi şaşırmış haldeyiz. Günlük beslenmemizde veya diyet yaparken kulaktan dolma bilgiler ile yanlış beslenme davranışlarına yönelebiliriz. Bu yanlış beslenme davranışları bazı besinleri diyetten dışlamak, bazı besinleri masum zannedip fazla tüketmek veya bir takım besinleri yan yana tüketmekten kaçınmak gibi davranışlar olabilmektedir. Sağlığımız ile...
 • BU BERAT KANDİLİ BERATIMIZ OLUR MU?

  21 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Rahmet ayı Ramazan-ı şerife her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Ramazan ayından önceki son kandil olan Berat Kandil’ini, 24 Şubat 2024 Cumartesi günü idrak edeceğiz inşallah. Şaban ayının yarısına denk gelen bu gece; günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelir. Kısaca “Berat” günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade eder. Aslında, Allah (c.c.)’nün yarattığı her zaman dilimi; senenin hangi ayı, hangi günü ve hangi saati olursa olsun kulluk bilinciyle geçirilen her ânı değerlidir. Fakat bazı vakit...
 • Develili Efsane Bilim Adamı

  20 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Develili Efsane Bilim Adamı Prof. Dr. Kirkor Yalçın Hayatını anlattığı belgeselde Develiyi, eğitimini ve buluşlarına yer verdiği bu güzel yazıyı okurken onu daha iyi tanıyacak. Onunla hemşehrisi olarak gurur duyacaksınız. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin toplantılarına, iftarlarına katılırdı. Hayatı ve mücadelesi örnek alınacak bir bilim adamıydı. Ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Allah’tan rahmet eylesin. Hocamızın kendi anlatımıyla hayatından kesitler: Evet, Benim doğum yerim Kayseri’nin Develi ...
 • İSLÂMÎ SORUMLULUK İNSANÎ SORUMLUKTUR

  16 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Hz. Peygamber (sav), bir yandan gelen vahyi ve hidayeti yaşayarak bir yandan da ilâhî mesajları en hikmetli kelimelerle telaffuz ediyorlardı. Bir gün insanlık için hayatî bir önem taşıyan “sorumluluk” anlayışını arkadaşlarına şöyle bir örnekle ifade ettiler: “Allah Teâlâ’nın koymuş olduğu sınırlara uygun yaşayanlar ile bu sınırları ihlâl eden kimselerin durumu, bir gemiye binmiş, gemi içerisindeki yerleri kura ile belirlenmiş iki grup insanın durumuna benzer; Bunlardan bir kısmı geminin alt tarafında, bir kısmı da üst tarafında yolculuk etmeye ...