logo

Hayırsever Fahri Mor’un Ardından

Hayırsever Fahri Mor; 1931 yılında Kayseri’nin Develi İlçesi’nin Fenese Aşağı Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. Babası Abdullah, Annesi Nazife Hanımdır. İlköğretimini dışarıdan tamamlayan Fahri Mor 1941 yılına kadar Develi’de ikamet etmiştir.
1941 yılından sonra ailesi ile birlikte Ankara’ya taşınmıştır. Belli bir süre seyyar satıcılık yaparak ticarete atılmış, bir müddet sonra büfe açarak ticaretteki hayatına devam etmiştir. Daha sonra Ulus’ta “Ülkü Parfümeri ” mağazasını açmıştır. 1957 yılında Ankara’da Ülker Hanım ile evlenmiştir. 1960 yılında İstanbul’a gelen Fahri Mor, Tahtakale’de Asri İş Hanında toptan saat ticareti yapmıştır.
1964 yılında Laleli semtinde bulunan Kent Otel’in mülkiyetini almış, saat ticaretini kardeşlerine devretmiştir. O zamandan beri Laleli semtinde dört yıldızlı modern bir yapı olan Kent Otel halen hizmet vermeye devam etmektedir.
Dört evladından kızı Ülkü Güvenç: 1957 doğumlu, İngiltere’de Psikoloji eğitimi aldı. Tülin Mor Janes: 1959 doğumlu, İngiltere’de Yüksekokul (Güzel Sanatlar) eğitimi aldı. Tülay Mor Ulubilgen: 1962 doğumlu İngiltere’de (İşletme eğitimi) aldı. Fahrettin Mor: 1964 doğumlu, İngiltere’de yüksekokul (İş İdaresi) eğitimi almıştır.
Evli ve dört çocuk babası olan Fahri Mor eğitime verdiği önemden dolayı yüzlerce öğrenciye yardım etmiş ve burs vermiştir. Derneğimize de her zaman kapılarını açan Fahri Mor amcamız davetler verip ayrıca maddi katkılarda bulunmuş ve derneğimize burs vermiştir.
Memleketi olan Develi’nin Öksüt Köyü’ne; Cami, Kuran Kursu, Sağlık Ocağı ve köyün ihtiyacı olan birçok yapı yaptırmıştır. İnsan fanidir ölür ama yaptırdığı hayır eserler dünya durdukça yaşar.
Hayırsever Fahri Mor 2017 yılında Develi’de 16 derslikli “Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini” yaptırarak hizmete açmıştır.288 öğrenci, 3 idareci, 30 öğretmen ve 1 hizmetli kadrosuyla milli eğitime hizmet vermektedir.
“Sağ elin verdiğini sol el görmemeli” ilkesinden yola çıkarak; Yaptığı hayırların bilinmesini istemezdi. Kapısına yardım için gelen hiç kimseyi boş çevirmezmiş. Sağlığında tespit ettiğim bu bilgiyi vefatından sonra ilk kez paylaşıyorum.
Hayırsever Fahri Mor İstanbul’da birçok caminin ve hayır eserin yapılmasına yardım etmiş ve bağışta bulunmuştur. 21 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da Hakk’a yürümüştür. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Allah’ın rahmeti ve mağfireti üzerine olsun. Onu her zaman hayırla yad edeceğiz.

ŞİİRLERLE HAYIRSEVER FAHRİ MOR AMCAMIZ :
26.Dönem Kayseri Milletvekilimiz Sayın Sami Dedeoğlu;Fahri Mor amcamızı samimi ve içten duygularıyla Kent Otel’de bir toplantıda hemşehrilerimize tanıtırken, kendisine şiirsel ve duygusal dörtlükleri sağlığında armağan etmiştir. Sizleri bu duygusal şiirle baş başa bırakıyorum.
Bana Fahri Mor’u anlat deseler
Emek helal kazanç vefa derim
O bizim ağabeyimiz ve gururumuzdur
Sonsuz selam olsun, hemşehrilerim.

Yıllar boyu gurbet elde didinmiş,
Helal kazanç, helal servet edinmiş,
Tek gayesi, vatanı ve Develi içinmiş,
Hayırsever gönlü zengin Fahri Mor amcamız.

Gönül köprüsüyle görür sılayı,
Zorluklar onunla biter, bulur kolayı,
Mazlum ve garibana olur dayı,
Hayırsever gönlü zengin Fahri Mor amcamız.

Bize düşen iyinin kadrini bilmek,
Dualar nakşetmek, hep ilmek ilmek,
Önünüzde saygı ile eğilmek,
Hayırsever, gönlü zengin Fahri Mor amcamız.

Verdiği burslar ile okuttuğun öğrenciler,
İlme yakın, cehalete uzaklar,
Hepsi de sizlere gönülden dua ederler.
Hayırsever, gönlü zengin Fahri Mor amcamız.

Dedeoğlu derki; hasıl-ı kelam,
Fahri ve Fahrettin Beyler’e selam.
Ülkeme bir çivi çakana, kurban olayım,
Hayırsever, gönlü zengin Fahri Mor amcamız.
Baba ve oğlunu, Develili hemşehrileri gönülden çok seviyorlar.
Sami DEDEOĞLU

Share
162 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SENDE BENDE ÖLECEĞİZ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  “Her nefis ölümü tadacaktır”.(Al-i imran ,185) Bunun istisnası yoktur. Buna rağmen , eskilerin deyimi ile tûl-ü emellerimiz hiç çoktur. Geleceğe dair bitmez tükenmez emellerin peşinde koşarken kimi zaman yaratılış amacımızı unutuyor, ölümü aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. Hepimiz bilir ve iman ederiz ki, ölüm ve yeniden diriliş haktır. İmtihan için geldiğimiz bu dünyadan ahirete ansızın ölüp gideceğiz. İnansak da inanmasak da Rabbinin huzurunda iyi ya da kötü yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Ya sonsuz bir mükâfata ereceğiz ya da elim ...
 • DÜNYA KIRMIZI ELMA YEME GÜNÜ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Elmanın tarihi, çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinin erken dönemlerinden beri elma, çeşitli kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Türkiye (Kuzey Anadolu), İran (Güney Kafkaslar), Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Tür bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Antik Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar da elmayı önemli ...
 • Kayseri’ de Bir Yıldız Daha Kaydı İdris Demirel Ağabey

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Kayseri'nin ünlü iş adamlarından Kayseri'de iz bırakan İdris Demirel ağabeyim son yolculuğuna uğurlandı. Uzun bir süre rahatsızdı ve tedavi oluyordu. Kayseri aşığı İdris Demirel 82 yaşında ahirete göçtü.28.11.2023 Salı günü saat:14.00 da Kayseri Hulusi Akar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Mayıs ayında kitabını imzalayarak bana göndermişti. Okuduktan sonra aradım teşekkür ettim. Mayıs ayında altı ay önce aşağıdaki yazıyı kaleme almışt...
 • DÜNYA ZEYTİN AĞACI GÜNÜ

  24 Kasım 2023 Köşe Yazarları

  Zeytin sofralarımızın ve kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir temel ürünüdür. Geleneksel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan zeytin ağacı, dünyanın en eski ve en iyi bilinen ağaçlarından birisidir. Hatta dini bir öneme sahiptir. Zeytin Ağacının mahsulünden zeytinyağı, zeytin, olarak faydalanmanın yanı sıra yaprak özü ve çay gibi çeşitli bileşenleri de tüketim ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Zeytin yetiştiriciliğinin doğuşu konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaklaşık 6.000 yıl önce Anadolu’da başlamış olduğu söylenebilir....