logo

HAYATINIZI DEĞERLENDİRME GÜNÜ

Her mevsimin ayrı bir güzelliği, her yaşın ayrı bir tecrübesi vardır. İnsan hayatının değerleri, hepimiz için bir değeri veya kıymeti olan beşeri keyfiyetleridir.
Her 19 Ekim günü, “Hayatınızı Değerlendirin Günü” olarak tüm dünyada kutlanmaktadır. Hayatınızı Değerlendirin Günü, insanların hayatlarında neler olup bittiğini kontrol etmeleri ve uygun bir rotaya yerleştirmeleri için kutlanmaktadır.
Yaptıklarımıza, kaydettiğimiz ilerlemenin ve devam ettiğimiz yolun değerlendirilmesi zamanı geldiğini görmeliyiz. Bunun için hayatımızı gözden geçirip değerlendirmeye başlamalıyız. Bu değerlendirme sırasında nerede olduğumuzu, neleri sevip sevmediğimizi ve hedeflerimizle ilerleme durumumuzu, değişiklik yapmak isteyip istediğimizi fark edebiliriz.
Sizlerde, eğer belirdiğiniz hedefleriniz var ise bunların neresinde olduğunuza göre kendinizi değerlendirebilirsiniz. Eğer Finansal, Eğitimsel ya da Duygusal olarak bulunmak istediğiniz yer burası değilse önümüzdeki günlerde nerede olmak istediğinizi belirleyerek de bu işi sürdürebilirsiniz.
En iyi hedeflerinizi ve sizin için en önemli olanları belirlemek için hayatınızı bugün olduğu gibi değerlendirebilirsiniz. Yalnız bu arada kendinizi her yönüyle doğru ve kusursuz bir kişi olarak görmeyin. Bu hayatta sizin de hatalarınız olabilir. Karşınızdaki kişilerde kusursuz değildir. Dolayısıyla onlarda sizin gibi hatalar yapabilirler.
Hayatınızı değerlendirirken sahip olduğunuz şeyler için minnettar olmakla ve şükretmekle başlamalısınız. Çünkü birçok kişi sizin sahip olduğunuz değerlere sahip olamayabilir. Birikmiş kıyafetlerinize ve eşyalarınıza, evinize, arabanıza, ailenize, arkadaşlarınıza, işinize, dolabınızdaki yiyeceklere, her şeye iyice bakın ve inceleyin. Belki şu anda bakacağınız pek bir şey olmayabilir ama sahip olduklarınız için şükretmek gerekir. Bugün işleriniz ne kadar kötü olursa olsun hayat gerçekten de devam etmektedir. Hayatınızda neyin eksik olduğunu bulmak için konfor alanızdan çıkmanız gerekebilir. Önceden yaşadığınız kötü deneyimler, olumsuz düşüncelerinizi tetikleyebilir. Kendinizi olumlu düşünmeye alıştırın ve asla vazgeçmeyin.
Bazen üretken ya da başarılı insanlara baktığımda nasıl olup da bu kadar çok işin üstesinden gelebildiklerini merak ediyorum. Bu insanları incelediğimde boş zamanlarını, boşa geçen zaman olarak geçirmemek için ellerinden geleni yaptıklarını görüyorum. İşte bu insanların düzenli hareket etmeleri ve yaklaşımları sonucunda çok daha üretken ve başarılı olabildiklerini anlayabiliyorum.
Bazen hayat seni her yönden vuruyormuş gibi görünebilir. Parasal ve ekonomik endişeler, ilişki endişeleri, iş çatışması vb. hayatınızın kontrolden çıktığını hissetmenize neden olabilecek şeylerden sadece birkaçıdır. Ancak kararlılık ve planla hayatınızı kontrol altına alabilir ve tekrar kontrolden çıkmasını önleyebilirsiniz.
Hem iyi hem de kötü deneyimlerinizin tadını çıkarmak için zaman ayırın. Görsel olarak güzel bir gün batımı veya lezzetli bir yemek gibi hayattaki basit şeylerin tadını çıkarın. Şu ana ne kadar çok odaklanırsanız, o kadar mutlu ve üretken olursunuz. Asla karamsar olmayın. Anı yaşamaya başlayın ve bunun hayatınızı nasıl değiştirdiğini görün.
Elde ettiklerinizi görünce hep daha fazlasını isteyerek gününüzü de zehir etmeyin. İnsanları ve kendinizi maddi şeylerle değerlendirmeyin. Giydiğiniz kıyafetler veya gittiğiniz ortamlar hatta edindiğiniz ilim bile sizin değerli bir insan olduğunuzu göstermez. Sizin değeriniz edindiğiniz insanlarla belli olur. Bu yüzden her insanla konuşmaya çalışın. Para yerine dost biriktirin.
Diğer taraftan boş zaman diye bir şey aslın yok, Ne var biliyor musunuz? Boşa geçen zaman var. Sonuçta siz her anınızı değerlendirmek için elinizden geleni yaptığınızda zaten zaman yönetimi konusunda büyük ölçüde yol kat etmişsiniz demektir. Boşa geçen zamanın kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biri olduğunu da açıkça görebilirsiniz. Zamanın bizi kullanmasına izin vermek yerine biz zamanı kullanmaya çalışalım. Bu nedenle zamanı iyi değerlendirelim.

Share
132 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SENDE BENDE ÖLECEĞİZ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  “Her nefis ölümü tadacaktır”.(Al-i imran ,185) Bunun istisnası yoktur. Buna rağmen , eskilerin deyimi ile tûl-ü emellerimiz hiç çoktur. Geleceğe dair bitmez tükenmez emellerin peşinde koşarken kimi zaman yaratılış amacımızı unutuyor, ölümü aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. Hepimiz bilir ve iman ederiz ki, ölüm ve yeniden diriliş haktır. İmtihan için geldiğimiz bu dünyadan ahirete ansızın ölüp gideceğiz. İnansak da inanmasak da Rabbinin huzurunda iyi ya da kötü yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Ya sonsuz bir mükâfata ereceğiz ya da elim ...
 • DÜNYA KIRMIZI ELMA YEME GÜNÜ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Elmanın tarihi, çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinin erken dönemlerinden beri elma, çeşitli kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Türkiye (Kuzey Anadolu), İran (Güney Kafkaslar), Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Tür bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Antik Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar da elmayı önemli ...
 • Kayseri’ de Bir Yıldız Daha Kaydı İdris Demirel Ağabey

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Kayseri'nin ünlü iş adamlarından Kayseri'de iz bırakan İdris Demirel ağabeyim son yolculuğuna uğurlandı. Uzun bir süre rahatsızdı ve tedavi oluyordu. Kayseri aşığı İdris Demirel 82 yaşında ahirete göçtü.28.11.2023 Salı günü saat:14.00 da Kayseri Hulusi Akar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Mayıs ayında kitabını imzalayarak bana göndermişti. Okuduktan sonra aradım teşekkür ettim. Mayıs ayında altı ay önce aşağıdaki yazıyı kaleme almışt...
 • DÜNYA ZEYTİN AĞACI GÜNÜ

  24 Kasım 2023 Köşe Yazarları

  Zeytin sofralarımızın ve kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir temel ürünüdür. Geleneksel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan zeytin ağacı, dünyanın en eski ve en iyi bilinen ağaçlarından birisidir. Hatta dini bir öneme sahiptir. Zeytin Ağacının mahsulünden zeytinyağı, zeytin, olarak faydalanmanın yanı sıra yaprak özü ve çay gibi çeşitli bileşenleri de tüketim ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Zeytin yetiştiriciliğinin doğuşu konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaklaşık 6.000 yıl önce Anadolu’da başlamış olduğu söylenebilir....