logo

HAYATIN BAHARI GENÇLİK

Diyanet İşleri Başkanlığı, birçok bakanlık ve kurumla iş birliği ve protokol yaparak güzel ülkemize ve insanımıza hizmet vermeye gayret etmektedir. Toplumun dini, ahlaki ve manevi değerlerini sürekli canlı tutmak, Kur’an, sünnet, akıl ve vicdanın rehberliğinde, din hizmetlerini ve din eğitimini yurt içinde ve yurt dışında toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir. En başta da ümidimiz ve istikbalimiz olan çocuklarımız ve gençleriz ile ilgili çalışmalar ve faaliyetler yapılmaktadır.

Aslında bu bir tercih değil, zorunluluktur. Çünkü bu coğrafyada ayakta kalabilmek ve varlığımızı devam ettirebilmek için neslimize sahip çıkmamız lazım. Bu topraklarda binlerce yıl hür ve özgür yaşamamız kendiliğinden olmadı. Amansız mücadeleler sonucunda bu günlere gelindi. Bu mücadeleler bitmemeli ve hatta artarak devam etmelidir. Bu da gençlerle ve genç beyinlerle yapılır.

Hz. Muhammed (sav) in peygamber olarak gönderilmesiyle insanlığın yeniden doğduğuna ve aydınlık geleceğine tarih şahitlik etmiştir. Hz. Muhammed (sav) bunu, o günün gençleriyle yapmıştır. Öyle ise yol ve yöntem aynı, değişen sadece zamandır. Çağın gerekleriyle çocuklarımızı ve gençlerimizi hayata hazırlayıp yola koymamız lazımdır. Yoksa farkında olmadan geri kalır, en kıymetli değerlerimiz elimizden gider.

Dinimizin gençliğe ve gençlerin eğitimine ne kadar önem verdiği malumdur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) gençleri vahyin en taze muhatapları olarak görmüş, idari, askeri, ticari ve içtimai hayatta onlara sorumluluk vermiştir. O’nun rahle-i tedrisinden geçen ve İslam’ın rahmet ve hikmet yüklü mesajlarını ilk olarak kabul eden gençler, insanlığı aydınlatan birer yıldız olmuşlardır.

Cehaletin, zulmün hâkim olduğu, güçlünün zayıfı ezdiği bir anlayıştan; hikmet ve ilmin, adalet ve dürüstlüğün, şefkat ve merhametin ikliminde asr-ı saadete dönüştüğünü görüyoruz.

Kısaca Peygamberimizin gelişiyle, bireysel, toplumsal ve evrensel düzeyde, zihin, fikir ve ahlak planında tarihin en büyük inkişafı ve inkılabı yaşanmıştır. Bu da Hz. Ali, Mus’ab b.Umeyr Abdullah b. Ömer, Abdullah b. Mes’ud, Abdullah b. Abbas, Muaz b. Cebel ve Enes b. Malik…gibi genç sahabelerle olmuştur.

Gençlerimiz milletimizin geleceği, en büyük imkânımız ve zenginliğimizdir. Eğer gençliğimizi ihmal eder isek geleceğimizi de ihmal ve imha etmiş oluruz. Çünkü gençliğimiz; bu milletin hem geçmişi hem de geleceğidir. Biz, savaşları ve zaferleri gençlerimizle yaptık ve kazandık. (Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşında Olduğu gibi). Aynı zamanda gençlerimiz bu milletlerin hem ümidi ve hem de geleceği olmuştur.

Bu kadar önemli olan çocuklarımız ve gençlerimizi milli ve manevi değerlerimizle, insani haslet ve faziletlerle nesilden nesile aktarak yetiştirmeliyiz. Toplumumuzun geleceğe umutla bakabilmesi için insani ve İslami erdemlerle donatılmış, iyi yetişmiş, ruhen ve bedenen sağlıklı bir gençliğe sahip olmak, her dönemde olduğu gibi günümüzde de hayati önemi haizdir. Yoksa, kutsalı olmayan toplumların günümüzde ne kadar canavarlaştığı, yoldan çıktığını söylemeye gerek bile yoktur.

Kısaca; İslam’ın ölmez hakikatleri ile gençliğin tükenmez dinamizmi buluşursa hem ülkemiz ve hem de dünyamız çok daha güzel olacaktır.

Ali Rıza TAHİROĞLU

DİB. Başkanlık Müftüsü

Share
344 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...