logo

“HAYAT NASIL BAŞLIYOR” DR. YUSUF AKÇA

Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 4 Mart Günü düzenlenen “Ayın Konuşmacısı” programının konuğu değerli hemşehrimiz Dr. Yusuf Akça idi. İstanbul Üniversitesi eski Genel Sekreteri, Dünya Göz Hastanesi ve Türkiye Küçük ve Orta ölçekli işletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir.
DR.YUSUF AKÇA’NIN BİYOGRAFİSİ
1955 Yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1972 yılında Ankara Maliye Okulu ve 1978 yılında ise Ankara İTİA’ dan mezun oldu. Aynı yıl Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı.17 yıl İstanbul Üniversitesi’nde Bütçe Dairesi Başkanlığı yapmıştır.
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim görevliliği,2005-2013 yılları arası İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri olarak görev yapmış,23 Ocak 2013 tarihinde kendi isteği üzerine emekli olmuştur. Yüksek Lisansı ve Doktorası olan Akça evli ve iki çocuk babasıdır.
YÖK ve İÖ Mevzuatı, Kamu İhale Mevzuatı, İstanbul Üniversitesi Dünden Bugüne İstatikler, İstanbul Üniversitesi Bilgi Bankası, Yüksek Öğretim Bilgi Bankası ve İstanbul Üniversitesi Yönetmelikler adlı yayınları, Bir Dost Arıyorum, Gül Elması adlı şiir kitapları vardır.
Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, TÖSYÖV Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünya Göz Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünyagöz Yönetim Kurulu Üyesidir. Abdullah Gül Üniversitesi Rektör Danışmanlığı yapmıştır.
KONFERANSTAN NOTLAR
Sayın hemşehrilerim, ben bugün sayın başkanın dediği gibi eğitim, eğitim, eğitim diyorum. Sizlere 41 yıllık bürokrasi ve 5 yıllık özel sektör deneyimimi anlatacağım. Özellikle iş bulma, işe girmede nasıl davranılır konularına değineceğim. Mesela konuşmaya başladığımda pantolonum başka, ceketim başka, kravatım başka renkti. Bu demek oluyor ki iş görüşmelerinde kıyafet çok önemli. Ayrıca bugünkü konuşmamda bir bürokrat, bir üst düzey yönetici olarak, protokol kurallarını anlatmaya çalışacağım.
ESKİ MİLLETVEKİLİ HİLMİ DEVELİNİN MESAJI
Kurumsal olmadan hiçbir şirket başarı sağlayamaz. Şimdi size bana Hilmi Develi Bey’den gelen bir mesajı okuyacağım:
Yansıtmak ve eylem; zengin ve fakir ülkeler arasındaki fark Luther’in yaşı değildir. Hindistan ile Mısır MÖ ta 2000 yıldır eski dünyanın ülkesi olmasına rağmen en fakir geri kalmış ülkeler konumundadır.
Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda isimleri bilinmeyen herhangi bir ülke iken bugün kalkınmış ve zengin ülkelerdir. Ayrıca doğal kaynaklarının var olup olmaması zengin ve fakir ülke arasında bir fark yaratmaz. Japonya ufacık bir adaya sığınmış ve yüzde seksen arazisi tarıma, hayvancılığa uygun olmayan bir ülke iken bugün dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahiptir.
Diğer bir örnek ise kabuğu yetiştiremeyen ancak dünyanın en kaliteli çikolatasını yapan İsviçre’dir.
(Devamı haftaya)

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 10 Mart 2017, Sayfa 7

Share
2.436 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...