logo

“HAYAT NASIL BAŞLIYOR” DR. YUSUF AKÇA

Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 4 Mart Günü düzenlenen “Ayın Konuşmacısı” programının konuğu değerli hemşehrimiz Dr. Yusuf Akça idi. İstanbul Üniversitesi eski Genel Sekreteri, Dünya Göz Hastanesi ve Türkiye Küçük ve Orta ölçekli işletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir.
DR.YUSUF AKÇA’NIN BİYOGRAFİSİ
1955 Yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1972 yılında Ankara Maliye Okulu ve 1978 yılında ise Ankara İTİA’ dan mezun oldu. Aynı yıl Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı.17 yıl İstanbul Üniversitesi’nde Bütçe Dairesi Başkanlığı yapmıştır.
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim görevliliği,2005-2013 yılları arası İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri olarak görev yapmış,23 Ocak 2013 tarihinde kendi isteği üzerine emekli olmuştur. Yüksek Lisansı ve Doktorası olan Akça evli ve iki çocuk babasıdır.
YÖK ve İÖ Mevzuatı, Kamu İhale Mevzuatı, İstanbul Üniversitesi Dünden Bugüne İstatikler, İstanbul Üniversitesi Bilgi Bankası, Yüksek Öğretim Bilgi Bankası ve İstanbul Üniversitesi Yönetmelikler adlı yayınları, Bir Dost Arıyorum, Gül Elması adlı şiir kitapları vardır.
Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, TÖSYÖV Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünya Göz Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünyagöz Yönetim Kurulu Üyesidir. Abdullah Gül Üniversitesi Rektör Danışmanlığı yapmıştır.
KONFERANSTAN NOTLAR
Sayın hemşehrilerim, ben bugün sayın başkanın dediği gibi eğitim, eğitim, eğitim diyorum. Sizlere 41 yıllık bürokrasi ve 5 yıllık özel sektör deneyimimi anlatacağım. Özellikle iş bulma, işe girmede nasıl davranılır konularına değineceğim. Mesela konuşmaya başladığımda pantolonum başka, ceketim başka, kravatım başka renkti. Bu demek oluyor ki iş görüşmelerinde kıyafet çok önemli. Ayrıca bugünkü konuşmamda bir bürokrat, bir üst düzey yönetici olarak, protokol kurallarını anlatmaya çalışacağım.
ESKİ MİLLETVEKİLİ HİLMİ DEVELİNİN MESAJI
Kurumsal olmadan hiçbir şirket başarı sağlayamaz. Şimdi size bana Hilmi Develi Bey’den gelen bir mesajı okuyacağım:
Yansıtmak ve eylem; zengin ve fakir ülkeler arasındaki fark Luther’in yaşı değildir. Hindistan ile Mısır MÖ ta 2000 yıldır eski dünyanın ülkesi olmasına rağmen en fakir geri kalmış ülkeler konumundadır.
Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda isimleri bilinmeyen herhangi bir ülke iken bugün kalkınmış ve zengin ülkelerdir. Ayrıca doğal kaynaklarının var olup olmaması zengin ve fakir ülke arasında bir fark yaratmaz. Japonya ufacık bir adaya sığınmış ve yüzde seksen arazisi tarıma, hayvancılığa uygun olmayan bir ülke iken bugün dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahiptir.
Diğer bir örnek ise kabuğu yetiştiremeyen ancak dünyanın en kaliteli çikolatasını yapan İsviçre’dir.
(Devamı haftaya)

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 10 Mart 2017, Sayfa 7

Share
1.744 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...