logo

“HAYAT NASIL BAŞLIYOR” DR. YUSUF AKÇA

Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 4 Mart Günü düzenlenen “Ayın Konuşmacısı” programının konuğu değerli hemşehrimiz Dr. Yusuf Akça idi. İstanbul Üniversitesi eski Genel Sekreteri, Dünya Göz Hastanesi ve Türkiye Küçük ve Orta ölçekli işletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir.
DR.YUSUF AKÇA’NIN BİYOGRAFİSİ
1955 Yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1972 yılında Ankara Maliye Okulu ve 1978 yılında ise Ankara İTİA’ dan mezun oldu. Aynı yıl Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı.17 yıl İstanbul Üniversitesi’nde Bütçe Dairesi Başkanlığı yapmıştır.
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim görevliliği,2005-2013 yılları arası İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri olarak görev yapmış,23 Ocak 2013 tarihinde kendi isteği üzerine emekli olmuştur. Yüksek Lisansı ve Doktorası olan Akça evli ve iki çocuk babasıdır.
YÖK ve İÖ Mevzuatı, Kamu İhale Mevzuatı, İstanbul Üniversitesi Dünden Bugüne İstatikler, İstanbul Üniversitesi Bilgi Bankası, Yüksek Öğretim Bilgi Bankası ve İstanbul Üniversitesi Yönetmelikler adlı yayınları, Bir Dost Arıyorum, Gül Elması adlı şiir kitapları vardır.
Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, TÖSYÖV Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünya Göz Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünyagöz Yönetim Kurulu Üyesidir. Abdullah Gül Üniversitesi Rektör Danışmanlığı yapmıştır.
KONFERANSTAN NOTLAR
Sayın hemşehrilerim, ben bugün sayın başkanın dediği gibi eğitim, eğitim, eğitim diyorum. Sizlere 41 yıllık bürokrasi ve 5 yıllık özel sektör deneyimimi anlatacağım. Özellikle iş bulma, işe girmede nasıl davranılır konularına değineceğim. Mesela konuşmaya başladığımda pantolonum başka, ceketim başka, kravatım başka renkti. Bu demek oluyor ki iş görüşmelerinde kıyafet çok önemli. Ayrıca bugünkü konuşmamda bir bürokrat, bir üst düzey yönetici olarak, protokol kurallarını anlatmaya çalışacağım.
ESKİ MİLLETVEKİLİ HİLMİ DEVELİNİN MESAJI
Kurumsal olmadan hiçbir şirket başarı sağlayamaz. Şimdi size bana Hilmi Develi Bey’den gelen bir mesajı okuyacağım:
Yansıtmak ve eylem; zengin ve fakir ülkeler arasındaki fark Luther’in yaşı değildir. Hindistan ile Mısır MÖ ta 2000 yıldır eski dünyanın ülkesi olmasına rağmen en fakir geri kalmış ülkeler konumundadır.
Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda isimleri bilinmeyen herhangi bir ülke iken bugün kalkınmış ve zengin ülkelerdir. Ayrıca doğal kaynaklarının var olup olmaması zengin ve fakir ülke arasında bir fark yaratmaz. Japonya ufacık bir adaya sığınmış ve yüzde seksen arazisi tarıma, hayvancılığa uygun olmayan bir ülke iken bugün dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahiptir.
Diğer bir örnek ise kabuğu yetiştiremeyen ancak dünyanın en kaliteli çikolatasını yapan İsviçre’dir.
(Devamı haftaya)

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 10 Mart 2017, Sayfa 7

Share
2.638 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...