logo

“HAYAT NASIL BAŞLIYOR” DR. YUSUF AKÇA (2)

Zengin ve fakir ülkelerin yöneticilerini birbirleriyle karşılaştırdığımızda da aralarında önemli fark bulamazsınız. Irk ve deri rengi de önemli değildir. Kendi ülkelerinde tembel olarak tanınan işçiler aslında zengin Avrupa ülkeleri arkasındaki ana üretici güçtür.1960’lı yıllarda Türk insanın Almanya’ya, Fransa’ya gittiği gibi. O zaman aradaki fark nereden geliyor? Uzun yıllardır kültürle eğitimle işlenen bakış açısından ileri geliyor.
Zengin ve kalkınmış ülke insanlarının davranışlarında büyük çoğunluk şu prensiplere kalben inanıyor.
Temel ahlaki kurallar, dürüstlük, sorumluluk, kanun ve kurallara saygı çalışkanlık, tasarruf ve dakiklik.
Peki biz? Kaynaklarımız olmadığı için, bize karşı zalim davranıldığı için mi fakiriz? Cevap hayır. Biz doğrunun bakış açısına sahip olmadığımız için fakiriz veya ortalarda yürüyoruz. Zengin ve geri kalmış ülkeleri bu noktaya getiren işlevlere ve prensiplere uymak ve bunları çocuklarımıza öğretmek azmimiz olmadığı için fakiriz. Sizde vatanınızı seviyorsanız, bu mesajı başkalarına anlatmalısınız.
BİR DEĞİL İKİ DİL BİMENİZ ŞART
Arkadaşlar şoförüm işten çıktı, şoför alacağım. Bir arkadaş geldi saçlı sakallı giyimi özensiz. Sordum, sen niye kravat takmadın dedim. Beş dakika sonra bir başkası geldi. Düzgün giyimli, kravatlı beni etkiledi. Onu işe aldım. Giyim çok önemli unutmayalım.
Arkadaşlar, birde mutlaka iki dil bilmeniz şart; İngilizce, Fransızca, Arapça, Çince, Rusça gibi. Artık Boğaziçi, ODTÜ mezunu olmanız yetmiyor. Çünkü mezun öğrenci bolluğu var. Aranan vasıflar; iki dili var mı? Giyim ve kuşamı nasıl? Yurt dışı görmüş mü? Bilgisayar kullanabiliyor mu? O yüzden yurt dışındaki ülkeleri görmeniz, yüksek lisans yapmanız ve hatta yetmiyorsa doktora mezunu olmanız lazım. Bunun yanında belki spor belki müzikle de ilgilenmelisiniz. Yani herhangi bir hobiniz olmalı.
DÖRT SIFIR NE DEMEK?
Bu soruyu sorduğumda bir öğrencimiz bildi, sanayi devrimi demek hocam dedi. Dört sıfır sanayi devrimi demek, yani 1.2.3. devrim olmuş, 4.devrimi ise Almanya yaptı. Atık insan gücü gidecek, makinalar birbiriyle konuşacak. Hata ve arızaya meydan vermeden bu işler böyle yürütülecek.
1.Devrim; 18. ve 19.yıllarda buhar gücüyle,
2.Devrim; 1.Dünya Savaşı sırasında demir yollarıyla,
3.Devrim; bilgisayarlar çıkınca oldu.
4.Devrimi ise Almanya yakalamış. Endüstri ve sanayi devrimini başlatmış.
Sanayi devriminin avantajları nedir?
Sistemin gizlenmesi, arıza teşhisinin kolaylaştırılması ve bileşenlerinin farkındalık kazanması,
sistemin çevre dostu ve kaynak tasarrufu davranışıyla sürdürülebilir olması,
daha yüksek verimli olması, üretime destekliği artırılması, maliyetin azaltılması, yeni hizmet ve iş makinalarının gelişmesi. Diye özetleyebiliriz.
Türkiye Cumhuriyeti hükümeti şimdi bu devrimlere dört elle sarılmaya başladı. İşte bu yüzden Türk gençliğinin son teknolojileri yakalaması, çok çalışması lazım.
Haftaya: Konferansın Devamı, Bilgi Eşittir Güç

 

 

Share
1.870 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...