logo

HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut .
Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi’nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi’de toprağı ile ödeşmede ilk örnekti. Daha sonra köylerden, Develi Lise’ne gelen öğrencilerin sığınağı olduğu “Cemal Ercis Öğrenci Yurdu”’nu Develi Eğitimine hediye etti. Kimler orada okumadı ki?.Hepsinin dilinde : Allah, Cemal Ercis Amca’dan razı olsun!. Kaç kişi bundan nasipdardır, acaba?
Develi manevi yönü ağırlıklı bir şehirdir. Veliler yeridir. Ona yakın veli türbeleriyle bulundukları yerin ışıklarıdır. Dev Ali’den tutunuz, Satı Baba’ya;Nebi Baba’dan Ağaçerili Şeyh İbrahim’e, Kabak Şeryh’e kadar velilerimiz yıllar boyunca bulundukları yerin manevi lideri olmuşlardır. Bir yaşanmış olay anlatayım, Develi toprağının manevi iklimini siz anlayın! Bir genç tarih araştırmacımız Nuran Gülşen “Kayseri İlinin Develi İlçesindeki Türk Mimari Eserleri,İstanbul 2011 adlı eserini hazırlarken ,bir sohbetimizde şunları söylemişti: Hocam ! Annem ile beraber cami, mescit ve sair tarihi binaların ölçülerini alıyoruz. İniler Mescidi’nin ölçülerini alırken bir ara zorlandım. Bir ara birden ak sakallı biri bana yaklaştı. Çok korkmuştum. Gülerek, korkma evladım dedi. Sonra elimdeki 50 metrelik metrenin ucunu tutarak, bana mescidin ölçülerini almamda yardım etti. Sonra birden kayboldu. İnanır mısınız, diğer tarihi eserlerde de çalışırken aynı olayları yaşadık. Bu bölge boş bir yer değil hocam !” demişti.


Şuurlu, şuursuz imar çalışmaları yüzünden bir çok hayır sahibi insanımızın toprağı ile ödeşme uğruna yaptırdıkları çeşme, mescit, medrese ve camilerin bugün çoğu yıkılmıştır. Faskat tarih unutmuyor. İsimleri hala arivlerde yaşıyor. Siva Sitti Hatun gibi…Zileli Bay Ali ve eşi gibi…
Yeri gelmişken Erciyes Üniiversitesi ‘ne bağlı Seyrânî Kampüsündeki büyük binaların hepsi de birbirinden değerli Develi’li hayır sahiplerimizin hamiyetlerinin ve hayırseverliklerinin eseridir.Hepsine şükran borçluyuz.Zira bu çalışmalar ilerde kurulacak Seyrânî Üniversitesi’nin temelidir. Bu bir şuur ve idrak meselesidir.
Şimdi Develi’de hayırseverlik yarışında ise Suat Köyluoğlu kardeşimizi görüyoruz. M. Suat Köylüoğlu yazıhanesi ve özellikle “Çardak”’ı gurbet ellerde Develi sevdası ile yanan dostların ilk uğrak yerlerinden biridir.Ben bu özellik yanında şunları da eklemeliyim:Çardak kimine göre bir huzurevi, kimine göre aşhane, kimine göre de dertleşme yeridir. Gerçek bir huzurevidir. Dostlar huzur evi. Bu şüphesiz M. Suat’ın gönül temizliğinin, bonkörlüğünün ve insan sevgisinin, paylaşmanın güzellik sırrına ermesinin ürünüdür.
Orhan Cebeci bir yazısında şöyle diyor: Develi’de herkese sofrası açık bir insan Suat Ağabey. Develi’ye gidip de sofrasına oturmayan eşi dostu ve arkadaşı yoktur. Bu da babası merhum Turan Köylüoğlu’ndan miras. Anlattıkları ara sıra sansürsüz de olsa fıkralarına doyum olmaz. Suat Ağabey bir neslin son temsilcilerinden…”
Gönül Bahçem adlı bir hatırat kitabı yazan ablası Şazimet Erdoğan Hanım da kardeşi Mustafa Suat Köylüoğlu için şunları söylüyor:” Herkes ve kendisiyle daima barışık, içinde kötülük barındırmayan, eli bol, gönlü bol , iyi bir aile reisi, iyi bir kardeş, iyi ve çalışkan bir iş adamı …” Şimdi bu iki kısa alıntında anlatılan bir dosta ne deni: Allah uzun ve hayırlı bir ömür versin !
Bu bir M.Suat Köylüoğlu alkışnamesi değil, hak ediştir. 2011’de merhum babası Turan Köylüoğlu adına İlkokul, 2018’de Seyrânî Kampüsü’ ne asırlık annesi Sevim Köylüoğlu Anaokulu ve Kreşi’nden sonra geçtiğimiz hafta da Havadan Köyü’nde genç yaşta vefat eden ağabeyimiz Şinasi Köylü adına büyük bir vefa göstererek, Şinasi Köylüoğlu İlkokulu yaptırmış okulun anahtarını sayın kaymakamımıza teslim etmişti. Bu güzellikleri yanında onca ihtiyaç sahibi öğrencimize verdiği bursları, Âşık Seyrânî Vakıfı Başkanlığını daha saymıyoruz!?
Bu güzel, hayırlı ve insanımıza yapılan yatırım sahibine başka ne denir: Allah daha çok versin de cebinde akrep dolaşanlara ibret olsun.
Sağol Mustafa Suat arkadaşım. Sağlıklı yaşa…Uzun yaşa…

Çağdaş Develi Gazetesi 12.09.2019

Share
559 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: III DR.RECAİ ÖZDİL

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Son dönem müzik hayatımızda üzerinde durulması gereken kişilerden biri de Dr.Recai Özdil'dir Kendisini bir tesadüf eseri 1967 yılında Ankara'da, Anafartalar Caddesi'ndeki muayehanesinde tanımıştım. Muayenehanesinde, DTCF Türkoloji bölümünde okurken İlhan isminde bir arkadaşım çalışıyordu. Niğdeli .Onunla fakültenin akşam bölümünde okuyor ve aynı zamanda aynı evi paylaşıyorduk. İkimiz de gündüzleri işimize, akşamları da eğitimimize gidiyorduk. İlhan ile beraber de Melek Hanım adında bir hemşire çalışıyordu. Bir vesile onları ziyarete gitti...
 • Aşık Seyrani İle İlgili Övgüler

  04 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'nin hayatı şiirleri üzerine birçok bilgi ve belge mevcuttur. 25'in üzerinde hayatı ve şiirleri ile ilgili kitap ve hayatını anlatan bir biyografik roman yazılmıştır. Seyrani hakkında asılsız mesnetsiz yazıları kaynak göstererek yanlış tanıtılmasına cevap olarak değerli üstatların, tarihçilerin, yazarların Seyrani hakkındaki görüşlerine yer verdim. Yer verdiğim bu övgüler ona değer veren Seyrani dostlarına bir armağanımdır. * Seyrani ekseriyetle sofiyane ve ahlaki mahiyette olan şiirlerinde halk edebiyatı ananaleri, halk ahlak...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma