logo

HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU

Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut .
Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi’nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi’de toprağı ile ödeşmede ilk örnekti. Daha sonra köylerden, Develi Lise’ne gelen öğrencilerin sığınağı olduğu “Cemal Ercis Öğrenci Yurdu”’nu Develi Eğitimine hediye etti. Kimler orada okumadı ki?.Hepsinin dilinde : Allah, Cemal Ercis Amca’dan razı olsun!. Kaç kişi bundan nasipdardır, acaba?
Develi manevi yönü ağırlıklı bir şehirdir. Veliler yeridir. Ona yakın veli türbeleriyle bulundukları yerin ışıklarıdır. Dev Ali’den tutunuz, Satı Baba’ya;Nebi Baba’dan Ağaçerili Şeyh İbrahim’e, Kabak Şeryh’e kadar velilerimiz yıllar boyunca bulundukları yerin manevi lideri olmuşlardır. Bir yaşanmış olay anlatayım, Develi toprağının manevi iklimini siz anlayın! Bir genç tarih araştırmacımız Nuran Gülşen “Kayseri İlinin Develi İlçesindeki Türk Mimari Eserleri,İstanbul 2011 adlı eserini hazırlarken ,bir sohbetimizde şunları söylemişti: Hocam ! Annem ile beraber cami, mescit ve sair tarihi binaların ölçülerini alıyoruz. İniler Mescidi’nin ölçülerini alırken bir ara zorlandım. Bir ara birden ak sakallı biri bana yaklaştı. Çok korkmuştum. Gülerek, korkma evladım dedi. Sonra elimdeki 50 metrelik metrenin ucunu tutarak, bana mescidin ölçülerini almamda yardım etti. Sonra birden kayboldu. İnanır mısınız, diğer tarihi eserlerde de çalışırken aynı olayları yaşadık. Bu bölge boş bir yer değil hocam !” demişti.


Şuurlu, şuursuz imar çalışmaları yüzünden bir çok hayır sahibi insanımızın toprağı ile ödeşme uğruna yaptırdıkları çeşme, mescit, medrese ve camilerin bugün çoğu yıkılmıştır. Faskat tarih unutmuyor. İsimleri hala arivlerde yaşıyor. Siva Sitti Hatun gibi…Zileli Bay Ali ve eşi gibi…
Yeri gelmişken Erciyes Üniiversitesi ‘ne bağlı Seyrânî Kampüsündeki büyük binaların hepsi de birbirinden değerli Develi’li hayır sahiplerimizin hamiyetlerinin ve hayırseverliklerinin eseridir.Hepsine şükran borçluyuz.Zira bu çalışmalar ilerde kurulacak Seyrânî Üniversitesi’nin temelidir. Bu bir şuur ve idrak meselesidir.
Şimdi Develi’de hayırseverlik yarışında ise Suat Köyluoğlu kardeşimizi görüyoruz. M. Suat Köylüoğlu yazıhanesi ve özellikle “Çardak”’ı gurbet ellerde Develi sevdası ile yanan dostların ilk uğrak yerlerinden biridir.Ben bu özellik yanında şunları da eklemeliyim:Çardak kimine göre bir huzurevi, kimine göre aşhane, kimine göre de dertleşme yeridir. Gerçek bir huzurevidir. Dostlar huzur evi. Bu şüphesiz M. Suat’ın gönül temizliğinin, bonkörlüğünün ve insan sevgisinin, paylaşmanın güzellik sırrına ermesinin ürünüdür.
Orhan Cebeci bir yazısında şöyle diyor: Develi’de herkese sofrası açık bir insan Suat Ağabey. Develi’ye gidip de sofrasına oturmayan eşi dostu ve arkadaşı yoktur. Bu da babası merhum Turan Köylüoğlu’ndan miras. Anlattıkları ara sıra sansürsüz de olsa fıkralarına doyum olmaz. Suat Ağabey bir neslin son temsilcilerinden…”
Gönül Bahçem adlı bir hatırat kitabı yazan ablası Şazimet Erdoğan Hanım da kardeşi Mustafa Suat Köylüoğlu için şunları söylüyor:” Herkes ve kendisiyle daima barışık, içinde kötülük barındırmayan, eli bol, gönlü bol , iyi bir aile reisi, iyi bir kardeş, iyi ve çalışkan bir iş adamı …” Şimdi bu iki kısa alıntında anlatılan bir dosta ne deni: Allah uzun ve hayırlı bir ömür versin !
Bu bir M.Suat Köylüoğlu alkışnamesi değil, hak ediştir. 2011’de merhum babası Turan Köylüoğlu adına İlkokul, 2018’de Seyrânî Kampüsü’ ne asırlık annesi Sevim Köylüoğlu Anaokulu ve Kreşi’nden sonra geçtiğimiz hafta da Havadan Köyü’nde genç yaşta vefat eden ağabeyimiz Şinasi Köylü adına büyük bir vefa göstererek, Şinasi Köylüoğlu İlkokulu yaptırmış okulun anahtarını sayın kaymakamımıza teslim etmişti. Bu güzellikleri yanında onca ihtiyaç sahibi öğrencimize verdiği bursları, Âşık Seyrânî Vakıfı Başkanlığını daha saymıyoruz!?
Bu güzel, hayırlı ve insanımıza yapılan yatırım sahibine başka ne denir: Allah daha çok versin de cebinde akrep dolaşanlara ibret olsun.
Sağol Mustafa Suat arkadaşım. Sağlıklı yaşa…Uzun yaşa…

Çağdaş Develi Gazetesi 12.09.2019

Share
763 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ Dr. MUSTAFA ÇALIŞKAN

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan'ı Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru ile makamında ziyaret ettik. Emniyet Müdürümüz Kaymakamımız birlikte görev yaptığı Sakarya'dan yakın dostu ve arkadaşı. Ziyaretimizde “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Milli Vuruş” kitabını imzalayarak armağan etti. Türkiye sevdalısı Emniyet Müdürümüze Mevla'dan sağlıklı bir ömür dileyerek teşekkür ediyorum. Kitabı adeta o günleri yaşayarak okudum. Herkesin okumasını öneririm. Kitabın sadece ön sözünü Çağdaş Develi Gazetesi okuyucuları ile paylaşıyorum. “Vatan ...
 • DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Sosyal adalet, milletlerin barış ve refah içinde bir arada yaşamaları için temel bir ilkedir. Sosyal adalet, ancak insanların cinsiyet, yaş, ırk, etnik köken, din, kültür veya maluliyet nedeniyle karşılaştığı engeller ortadan kaldırıldığında mümkündür. Bir başka deyişle, toplumda herkesin her konuda hakça paylaşım olduğu konusunda genel bir kanaatin bulunmasıdır. Birleşmiş Milletler (BM), dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek için 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat’ı “Dünya Sosyal ...
 • İLTİFAT GÖRMEK

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir. Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm. Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şun...
 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...