logo

HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU

Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut .
Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi’nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi’de toprağı ile ödeşmede ilk örnekti. Daha sonra köylerden, Develi Lise’ne gelen öğrencilerin sığınağı olduğu “Cemal Ercis Öğrenci Yurdu”’nu Develi Eğitimine hediye etti. Kimler orada okumadı ki?.Hepsinin dilinde : Allah, Cemal Ercis Amca’dan razı olsun!. Kaç kişi bundan nasipdardır, acaba?
Develi manevi yönü ağırlıklı bir şehirdir. Veliler yeridir. Ona yakın veli türbeleriyle bulundukları yerin ışıklarıdır. Dev Ali’den tutunuz, Satı Baba’ya;Nebi Baba’dan Ağaçerili Şeyh İbrahim’e, Kabak Şeryh’e kadar velilerimiz yıllar boyunca bulundukları yerin manevi lideri olmuşlardır. Bir yaşanmış olay anlatayım, Develi toprağının manevi iklimini siz anlayın! Bir genç tarih araştırmacımız Nuran Gülşen “Kayseri İlinin Develi İlçesindeki Türk Mimari Eserleri,İstanbul 2011 adlı eserini hazırlarken ,bir sohbetimizde şunları söylemişti: Hocam ! Annem ile beraber cami, mescit ve sair tarihi binaların ölçülerini alıyoruz. İniler Mescidi’nin ölçülerini alırken bir ara zorlandım. Bir ara birden ak sakallı biri bana yaklaştı. Çok korkmuştum. Gülerek, korkma evladım dedi. Sonra elimdeki 50 metrelik metrenin ucunu tutarak, bana mescidin ölçülerini almamda yardım etti. Sonra birden kayboldu. İnanır mısınız, diğer tarihi eserlerde de çalışırken aynı olayları yaşadık. Bu bölge boş bir yer değil hocam !” demişti.


Şuurlu, şuursuz imar çalışmaları yüzünden bir çok hayır sahibi insanımızın toprağı ile ödeşme uğruna yaptırdıkları çeşme, mescit, medrese ve camilerin bugün çoğu yıkılmıştır. Faskat tarih unutmuyor. İsimleri hala arivlerde yaşıyor. Siva Sitti Hatun gibi…Zileli Bay Ali ve eşi gibi…
Yeri gelmişken Erciyes Üniiversitesi ‘ne bağlı Seyrânî Kampüsündeki büyük binaların hepsi de birbirinden değerli Develi’li hayır sahiplerimizin hamiyetlerinin ve hayırseverliklerinin eseridir.Hepsine şükran borçluyuz.Zira bu çalışmalar ilerde kurulacak Seyrânî Üniversitesi’nin temelidir. Bu bir şuur ve idrak meselesidir.
Şimdi Develi’de hayırseverlik yarışında ise Suat Köyluoğlu kardeşimizi görüyoruz. M. Suat Köylüoğlu yazıhanesi ve özellikle “Çardak”’ı gurbet ellerde Develi sevdası ile yanan dostların ilk uğrak yerlerinden biridir.Ben bu özellik yanında şunları da eklemeliyim:Çardak kimine göre bir huzurevi, kimine göre aşhane, kimine göre de dertleşme yeridir. Gerçek bir huzurevidir. Dostlar huzur evi. Bu şüphesiz M. Suat’ın gönül temizliğinin, bonkörlüğünün ve insan sevgisinin, paylaşmanın güzellik sırrına ermesinin ürünüdür.
Orhan Cebeci bir yazısında şöyle diyor: Develi’de herkese sofrası açık bir insan Suat Ağabey. Develi’ye gidip de sofrasına oturmayan eşi dostu ve arkadaşı yoktur. Bu da babası merhum Turan Köylüoğlu’ndan miras. Anlattıkları ara sıra sansürsüz de olsa fıkralarına doyum olmaz. Suat Ağabey bir neslin son temsilcilerinden…”
Gönül Bahçem adlı bir hatırat kitabı yazan ablası Şazimet Erdoğan Hanım da kardeşi Mustafa Suat Köylüoğlu için şunları söylüyor:” Herkes ve kendisiyle daima barışık, içinde kötülük barındırmayan, eli bol, gönlü bol , iyi bir aile reisi, iyi bir kardeş, iyi ve çalışkan bir iş adamı …” Şimdi bu iki kısa alıntında anlatılan bir dosta ne deni: Allah uzun ve hayırlı bir ömür versin !
Bu bir M.Suat Köylüoğlu alkışnamesi değil, hak ediştir. 2011’de merhum babası Turan Köylüoğlu adına İlkokul, 2018’de Seyrânî Kampüsü’ ne asırlık annesi Sevim Köylüoğlu Anaokulu ve Kreşi’nden sonra geçtiğimiz hafta da Havadan Köyü’nde genç yaşta vefat eden ağabeyimiz Şinasi Köylü adına büyük bir vefa göstererek, Şinasi Köylüoğlu İlkokulu yaptırmış okulun anahtarını sayın kaymakamımıza teslim etmişti. Bu güzellikleri yanında onca ihtiyaç sahibi öğrencimize verdiği bursları, Âşık Seyrânî Vakıfı Başkanlığını daha saymıyoruz!?
Bu güzel, hayırlı ve insanımıza yapılan yatırım sahibine başka ne denir: Allah daha çok versin de cebinde akrep dolaşanlara ibret olsun.
Sağol Mustafa Suat arkadaşım. Sağlıklı yaşa…Uzun yaşa…

Çağdaş Develi Gazetesi 12.09.2019

Share
1.159 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...