logo

HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU

Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut .
Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi’nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi’de toprağı ile ödeşmede ilk örnekti. Daha sonra köylerden, Develi Lise’ne gelen öğrencilerin sığınağı olduğu “Cemal Ercis Öğrenci Yurdu”’nu Develi Eğitimine hediye etti. Kimler orada okumadı ki?.Hepsinin dilinde : Allah, Cemal Ercis Amca’dan razı olsun!. Kaç kişi bundan nasipdardır, acaba?
Develi manevi yönü ağırlıklı bir şehirdir. Veliler yeridir. Ona yakın veli türbeleriyle bulundukları yerin ışıklarıdır. Dev Ali’den tutunuz, Satı Baba’ya;Nebi Baba’dan Ağaçerili Şeyh İbrahim’e, Kabak Şeryh’e kadar velilerimiz yıllar boyunca bulundukları yerin manevi lideri olmuşlardır. Bir yaşanmış olay anlatayım, Develi toprağının manevi iklimini siz anlayın! Bir genç tarih araştırmacımız Nuran Gülşen “Kayseri İlinin Develi İlçesindeki Türk Mimari Eserleri,İstanbul 2011 adlı eserini hazırlarken ,bir sohbetimizde şunları söylemişti: Hocam ! Annem ile beraber cami, mescit ve sair tarihi binaların ölçülerini alıyoruz. İniler Mescidi’nin ölçülerini alırken bir ara zorlandım. Bir ara birden ak sakallı biri bana yaklaştı. Çok korkmuştum. Gülerek, korkma evladım dedi. Sonra elimdeki 50 metrelik metrenin ucunu tutarak, bana mescidin ölçülerini almamda yardım etti. Sonra birden kayboldu. İnanır mısınız, diğer tarihi eserlerde de çalışırken aynı olayları yaşadık. Bu bölge boş bir yer değil hocam !” demişti.


Şuurlu, şuursuz imar çalışmaları yüzünden bir çok hayır sahibi insanımızın toprağı ile ödeşme uğruna yaptırdıkları çeşme, mescit, medrese ve camilerin bugün çoğu yıkılmıştır. Faskat tarih unutmuyor. İsimleri hala arivlerde yaşıyor. Siva Sitti Hatun gibi…Zileli Bay Ali ve eşi gibi…
Yeri gelmişken Erciyes Üniiversitesi ‘ne bağlı Seyrânî Kampüsündeki büyük binaların hepsi de birbirinden değerli Develi’li hayır sahiplerimizin hamiyetlerinin ve hayırseverliklerinin eseridir.Hepsine şükran borçluyuz.Zira bu çalışmalar ilerde kurulacak Seyrânî Üniversitesi’nin temelidir. Bu bir şuur ve idrak meselesidir.
Şimdi Develi’de hayırseverlik yarışında ise Suat Köyluoğlu kardeşimizi görüyoruz. M. Suat Köylüoğlu yazıhanesi ve özellikle “Çardak”’ı gurbet ellerde Develi sevdası ile yanan dostların ilk uğrak yerlerinden biridir.Ben bu özellik yanında şunları da eklemeliyim:Çardak kimine göre bir huzurevi, kimine göre aşhane, kimine göre de dertleşme yeridir. Gerçek bir huzurevidir. Dostlar huzur evi. Bu şüphesiz M. Suat’ın gönül temizliğinin, bonkörlüğünün ve insan sevgisinin, paylaşmanın güzellik sırrına ermesinin ürünüdür.
Orhan Cebeci bir yazısında şöyle diyor: Develi’de herkese sofrası açık bir insan Suat Ağabey. Develi’ye gidip de sofrasına oturmayan eşi dostu ve arkadaşı yoktur. Bu da babası merhum Turan Köylüoğlu’ndan miras. Anlattıkları ara sıra sansürsüz de olsa fıkralarına doyum olmaz. Suat Ağabey bir neslin son temsilcilerinden…”
Gönül Bahçem adlı bir hatırat kitabı yazan ablası Şazimet Erdoğan Hanım da kardeşi Mustafa Suat Köylüoğlu için şunları söylüyor:” Herkes ve kendisiyle daima barışık, içinde kötülük barındırmayan, eli bol, gönlü bol , iyi bir aile reisi, iyi bir kardeş, iyi ve çalışkan bir iş adamı …” Şimdi bu iki kısa alıntında anlatılan bir dosta ne deni: Allah uzun ve hayırlı bir ömür versin !
Bu bir M.Suat Köylüoğlu alkışnamesi değil, hak ediştir. 2011’de merhum babası Turan Köylüoğlu adına İlkokul, 2018’de Seyrânî Kampüsü’ ne asırlık annesi Sevim Köylüoğlu Anaokulu ve Kreşi’nden sonra geçtiğimiz hafta da Havadan Köyü’nde genç yaşta vefat eden ağabeyimiz Şinasi Köylü adına büyük bir vefa göstererek, Şinasi Köylüoğlu İlkokulu yaptırmış okulun anahtarını sayın kaymakamımıza teslim etmişti. Bu güzellikleri yanında onca ihtiyaç sahibi öğrencimize verdiği bursları, Âşık Seyrânî Vakıfı Başkanlığını daha saymıyoruz!?
Bu güzel, hayırlı ve insanımıza yapılan yatırım sahibine başka ne denir: Allah daha çok versin de cebinde akrep dolaşanlara ibret olsun.
Sağol Mustafa Suat arkadaşım. Sağlıklı yaşa…Uzun yaşa…

Çağdaş Develi Gazetesi 12.09.2019

Share
1.749 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...