logo

Halep Ağlıyor, İnsanlık Ölüyor

Halep tüm dünyanın gözü önünde yok ediliyor. Halep’te insanlar ölürken dünya seyrediyor. Beş buçuk milyon olan Halep’in nüfusu bugün üç yüz elli binin altına düştü. Yerlerinden yurtlarından oldular. Durumları içler acısı. Beş günde bir öğün yemek yiyebiliyorlar, bir yudum su için beş kilometre yol yürümeleri gerekiyor. Bombalardan ve iç savaştan kurtulan yaralılar Türkiye’ye getiriliyor. Yaralıların yüzde doksan beşi on sekiz yaşın altında olduğu söyleniyor.
Dünyada sıcak savaş dönemi bitti, soğuk savaş dönemi başladı, onu ekonomik ve siber savaşlar izliyor. Halep’e duyarsız kalanları tarih affetmez. Nerede insan haklarına barışa ve özgürlüğe değer veren dünya ülkeleri? Neredesin Birleşmiş Milletler. İşte şimdi sınıfta kaldınız. Vietnam’da, Bosna’da, Filistin’de, Irak ‘da ve Afganistan’da, Suriye’de de insanlar katledilirken de sınıfta kalmıştınız. Fakat ilahi adalet tecelli edecek, akıttığınız kanda bir gün mutlaka boğulacaksınız, bunun hesabı size er geç sorulacak.
Çanakkale Savaşı’nda altı bin Haleplinin dedelerimizle birlikte düşmanla savaştığını unutmayalım. Osmanlının terk ettiği toprakların insanları Suriye ve Filistin Çanakkale’de en çok şehit veren yerlerin başında geliyordu. Gelibolu’ya şehitliğe ziyaret için gidenler şehitlikteki sembolik şapkalarda Halep, Filistin, Lübnan yazılarına rastlarlar. Suriye’de bizim ne işimiz var diye düşünmeyelim. Onların Çanakkale’de ne işi vardı? Asıl soru; Amerika’nın Rusya’nın, Irak’ın ve koalisyon güçlerinin ne işi var Suriye’de? Ortadoğu’da sınırları değiştirme çabaları, mezhepsel farklılıklarla halk körüklenmektedir. Zengin doğal kaynakları ve insanları sömürülmek isteniyor. Amaç silah sanayilerinin ayakta kalmasıdır. Kendileri efendi, insanları köle yapmak, korku imparatorluğu kurarak insanları kamplara ayırarak dünyayı yönetmektir.
Dünyanın en büyük en eski çarşısı, her dinin her mezhebin kardeşçe dostça yaşadığı Halep’in tarihi, kültürü ve insanı yok artık. Hastane yok, doktor yok, ilaç yok, ekmek yok, su yok. Kalan nüfusun yarısı on sekiz yaşın altında olan Suriye’nin kalbi Halep şehri artık yok.
Develi STK’ları daha önce Bayırbucak Türkmenlerinin feryadını içlerinde hissedip bir tır dolusu yardım göndermişlerdi. Şimdide Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Müftülük, Kızılay öncülüğünde “Halep’te insanlık ölmesin” yardım kampanyası başlatıldı. Önümüzdeki günlerde Halep’e üç, dört tır yardım planlanması ilçemiz halkının duyarlılığının göstergesidir.
Bu yardım kampanyasını düzenleyen STK’ları Develi Halkı’nı ve yöneticileri kutlarım
Türkiye’den 15 Ocak’a kadar üç bin tır yardım ulaşacak. “Halep’e Yol Açın” kampanyası; Sivil Toplum Kuruluşları, Diyanet Vakfı, İHH Yardım Vakfı, Kızılay, Belediyeler, kişi ve kurumların öncülüğünde devam ediyor. Halep’te çocuklar açlıktan ölmesin, herkes elinden geldiğince yardım elini uzatsın. İmkânı olan Halep’e yardımı, imkânı olmayan Halep Halkı’na duasını esirgemesin.
Halep’te insanlık ölmesin, Çünkü “Bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir.” Bir dilim ekmeğini onlarla paylaşanlara selam olsun.

Share
1.135 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...