logo

Halep Ağlıyor, İnsanlık Ölüyor

Halep tüm dünyanın gözü önünde yok ediliyor. Halep’te insanlar ölürken dünya seyrediyor. Beş buçuk milyon olan Halep’in nüfusu bugün üç yüz elli binin altına düştü. Yerlerinden yurtlarından oldular. Durumları içler acısı. Beş günde bir öğün yemek yiyebiliyorlar, bir yudum su için beş kilometre yol yürümeleri gerekiyor. Bombalardan ve iç savaştan kurtulan yaralılar Türkiye’ye getiriliyor. Yaralıların yüzde doksan beşi on sekiz yaşın altında olduğu söyleniyor.
Dünyada sıcak savaş dönemi bitti, soğuk savaş dönemi başladı, onu ekonomik ve siber savaşlar izliyor. Halep’e duyarsız kalanları tarih affetmez. Nerede insan haklarına barışa ve özgürlüğe değer veren dünya ülkeleri? Neredesin Birleşmiş Milletler. İşte şimdi sınıfta kaldınız. Vietnam’da, Bosna’da, Filistin’de, Irak ‘da ve Afganistan’da, Suriye’de de insanlar katledilirken de sınıfta kalmıştınız. Fakat ilahi adalet tecelli edecek, akıttığınız kanda bir gün mutlaka boğulacaksınız, bunun hesabı size er geç sorulacak.
Çanakkale Savaşı’nda altı bin Haleplinin dedelerimizle birlikte düşmanla savaştığını unutmayalım. Osmanlının terk ettiği toprakların insanları Suriye ve Filistin Çanakkale’de en çok şehit veren yerlerin başında geliyordu. Gelibolu’ya şehitliğe ziyaret için gidenler şehitlikteki sembolik şapkalarda Halep, Filistin, Lübnan yazılarına rastlarlar. Suriye’de bizim ne işimiz var diye düşünmeyelim. Onların Çanakkale’de ne işi vardı? Asıl soru; Amerika’nın Rusya’nın, Irak’ın ve koalisyon güçlerinin ne işi var Suriye’de? Ortadoğu’da sınırları değiştirme çabaları, mezhepsel farklılıklarla halk körüklenmektedir. Zengin doğal kaynakları ve insanları sömürülmek isteniyor. Amaç silah sanayilerinin ayakta kalmasıdır. Kendileri efendi, insanları köle yapmak, korku imparatorluğu kurarak insanları kamplara ayırarak dünyayı yönetmektir.
Dünyanın en büyük en eski çarşısı, her dinin her mezhebin kardeşçe dostça yaşadığı Halep’in tarihi, kültürü ve insanı yok artık. Hastane yok, doktor yok, ilaç yok, ekmek yok, su yok. Kalan nüfusun yarısı on sekiz yaşın altında olan Suriye’nin kalbi Halep şehri artık yok.
Develi STK’ları daha önce Bayırbucak Türkmenlerinin feryadını içlerinde hissedip bir tır dolusu yardım göndermişlerdi. Şimdide Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Müftülük, Kızılay öncülüğünde “Halep’te insanlık ölmesin” yardım kampanyası başlatıldı. Önümüzdeki günlerde Halep’e üç, dört tır yardım planlanması ilçemiz halkının duyarlılığının göstergesidir.
Bu yardım kampanyasını düzenleyen STK’ları Develi Halkı’nı ve yöneticileri kutlarım
Türkiye’den 15 Ocak’a kadar üç bin tır yardım ulaşacak. “Halep’e Yol Açın” kampanyası; Sivil Toplum Kuruluşları, Diyanet Vakfı, İHH Yardım Vakfı, Kızılay, Belediyeler, kişi ve kurumların öncülüğünde devam ediyor. Halep’te çocuklar açlıktan ölmesin, herkes elinden geldiğince yardım elini uzatsın. İmkânı olan Halep’e yardımı, imkânı olmayan Halep Halkı’na duasını esirgemesin.
Halep’te insanlık ölmesin, Çünkü “Bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir.” Bir dilim ekmeğini onlarla paylaşanlara selam olsun.

Share
1.049 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...