logo

HACI AHMED İSLAMOĞLU HOCAM


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

7137

Merhum dedem Kara Müftü (Fevzi Numan Cebeci), Mehmet Bilici, Asker hocam(İbrahim Tuna, Yahyalılı Hacı Hasan Dinç Efendi, Amcam Hacı Eyüp hocaların rahle-i tedrisatından geçip onlardan, Emsile,Bina, Maksud, Tefsir,Hadis,Fıkıh,Kelam dersleri alan baba dostu, hepimizin hocası 80 yaşında bir bahar günü ebediyete intikal ederek Develi’yi hüzne ve yasa boğdu.
Develiye yaz ayında yaptığım son seyahatimde hocam rahatsız olduğu için ziyaretçi kabul edilmiyordu. Yine bir Develi seyahatimde Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar’a hayırlı olsun ziyaretimde yeğeni Develi Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah İslamoğlu’ndan bir ricada bulundum. Ahmed hocamı ziyaret etme dileğimi ilettim. Bir ikindi vakti evine ziyarete giderek elini öpüp hayır duasını almak istedim. Hocam yalnızdı, istirahat ediyordu, beni kabul etti, ikindi namazını arkasında kıldım. Namaz sonrası sohbet ettik. Daha sonra hanımına seslenerek.”Hatun, Baba dostum, talebem gelmiş ona ne ikram edeceksin” diye seslendi.
Ahmed Hocam Kayseri İmam Hatip Lisesinde okuduğum yıllarda yaz aylarında eski Çarşı Camii üst katında “müezzin mahfilinde” imam hatip talebelerine Emsile, Bina, Maksud dersleri verirdi, bu derslere o zamanlar bende katıldım.
Develiye her gelişimde merhum babam ile Yahyalılı Hacı Hasan Dinç Efendi ve Ahmed İslamoğluhocamı mutlaka ziyaret eder, sohbetini dinler hayır duasını alırdık. Develi’de bulunduğun zamanlar ikindi namazından sonra Mehmet Akif Camiinde, ramazan ayında Çarşı Camiinde sabah namazında yaptığı vaiz ve nasihatlerinden Develi Halk’ı ile birlikte bizlerde istifade ettik.
2005 yılında babamın vefatında arayarak başsağlığı dilerken çok üzgündü. Çünkü babam İsmail Cebeci, Hacı Eyüp Amcam, Fıraktınlı Asker hoca, Epçeli Asker hocalar, Ebelerin Mustafa ve Mehmet Köseoğlu amcalar, Çarşı Camiinin imamı Mehmet Arslantürk hocam, müezzin Mehmet Özgen hoca, Hacı Borazan amca Perşembe geceleri her hafta bir evde sohbet toplantıları yaparlardı. Nakşibendî tarikatına mensuptular.
2012 yılı akşamüstü bir zamanlar hocama hizmet eden kardeşim Ömer Kaliber aradı. Annemle hocamı görüştürmek istediğini söyledi. Hal hatır sorduktan sonra, “Lütfiye Bacı çok yemeğini yedik hakkını helal et dedi.”Annemden helallik istedi.
Develide dini bayramlarda vaizlerini Hacı Ahmed İslamoğlu hocam yapardı.
Bir bayram vaizinde “sakın bayramdan bayrama camiye gelenlere yan gözle bakmayın. Bu bayramın feyzinden onlarda istifade edecek.”Derken sözleri herkesi kucaklıyordu. Develinin en ünlü kabadayısı hocam çarşıdan geçerken ayağa kalkıyor, ona saygıda kusur etmiyordu. Türkiye’de son asırda yetişen din âlimlerinden biri olan hocam inançlı, şuurlu, vatansever bir gençlik yetişmesine vesile oldu. Uzak yakın demeden çağrılan her yere giderek bu irşat görevini hep yaptı.
Sohbetlerinden ilminden istifade etmek için çevre il ve ilçelerden ziyarete gelenlere Fenese’deki evinin kapısı açıktı. Gelenler namazı Mehmet Akif Camiinde kılar, musafahadan sonra evinde kabul ederek sohbet ederdi. Cebinde taşıdığı şekerleri çocuklara ikram eder, cebinden şeker eksik olmazdı.
Hocam, ilmi ile amil bir insandı. İbret levhası hadiseleri halkı irşad için etkileyici hitabetiyle birleşerek gönülleri feth etti. Sözü uzatmaz, direk söz girer, boş söz konuşmaz, saatlerce konuşsa dinlenirdi. Bilgi dağarcığı genişti. Günü “mektebim ve medresem” dediği evinde okuyarak, camisinde “ibadet ve vaiz ve nasihatle” geçerdi. Allahın rızasına uygun bir hayat sürdü. Yeri asla doldurulamayacak bir kanaat önderiydi.
“Bir gün ne vücut mülkü, ne dar, ne diyar kalır.
Kalırsa gönüllerde, ol sohbeti yar kalır.”
Rahmeti’nin mısralarında olduğu gibi bu dünyada hoş bir seda bırakarak bu dünyadan göçtü. Şeriat ve tarikat ehli bir âlimdi.” Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir.” Mekânı Cennet olsun, ailesinin ve Develimizin başı sağ olsun.

Share
2873 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

#

HACI AHMED İSLAMOĞLU HOCAM” için 1 yorum

 1. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  Orhan bey ağzına sağlık hocamızı güzel anlatmışsınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: III DR.RECAİ ÖZDİL

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Son dönem müzik hayatımızda üzerinde durulması gereken kişilerden biri de Dr.Recai Özdil'dir Kendisini bir tesadüf eseri 1967 yılında Ankara'da, Anafartalar Caddesi'ndeki muayehanesinde tanımıştım. Muayenehanesinde, DTCF Türkoloji bölümünde okurken İlhan isminde bir arkadaşım çalışıyordu. Niğdeli .Onunla fakültenin akşam bölümünde okuyor ve aynı zamanda aynı evi paylaşıyorduk. İkimiz de gündüzleri işimize, akşamları da eğitimimize gidiyorduk. İlhan ile beraber de Melek Hanım adında bir hemşire çalışıyordu. Bir vesile onları ziyarete gitti...
 • Aşık Seyrani İle İlgili Övgüler

  04 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'nin hayatı şiirleri üzerine birçok bilgi ve belge mevcuttur. 25'in üzerinde hayatı ve şiirleri ile ilgili kitap ve hayatını anlatan bir biyografik roman yazılmıştır. Seyrani hakkında asılsız mesnetsiz yazıları kaynak göstererek yanlış tanıtılmasına cevap olarak değerli üstatların, tarihçilerin, yazarların Seyrani hakkındaki görüşlerine yer verdim. Yer verdiğim bu övgüler ona değer veren Seyrani dostlarına bir armağanımdır. * Seyrani ekseriyetle sofiyane ve ahlaki mahiyette olan şiirlerinde halk edebiyatı ananaleri, halk ahlak...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma