logo

HACI AHMED İSLAMOĞLU HOCAM

7137

Merhum dedem Kara Müftü (Fevzi Numan Cebeci), Mehmet Bilici, Asker hocam(İbrahim Tuna, Yahyalılı Hacı Hasan Dinç Efendi, Amcam Hacı Eyüp hocaların rahle-i tedrisatından geçip onlardan, Emsile,Bina, Maksud, Tefsir,Hadis,Fıkıh,Kelam dersleri alan baba dostu, hepimizin hocası 80 yaşında bir bahar günü ebediyete intikal ederek Develi’yi hüzne ve yasa boğdu.
Develiye yaz ayında yaptığım son seyahatimde hocam rahatsız olduğu için ziyaretçi kabul edilmiyordu. Yine bir Develi seyahatimde Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar’a hayırlı olsun ziyaretimde yeğeni Develi Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah İslamoğlu’ndan bir ricada bulundum. Ahmed hocamı ziyaret etme dileğimi ilettim. Bir ikindi vakti evine ziyarete giderek elini öpüp hayır duasını almak istedim. Hocam yalnızdı, istirahat ediyordu, beni kabul etti, ikindi namazını arkasında kıldım. Namaz sonrası sohbet ettik. Daha sonra hanımına seslenerek.”Hatun, Baba dostum, talebem gelmiş ona ne ikram edeceksin” diye seslendi.
Ahmed Hocam Kayseri İmam Hatip Lisesinde okuduğum yıllarda yaz aylarında eski Çarşı Camii üst katında “müezzin mahfilinde” imam hatip talebelerine Emsile, Bina, Maksud dersleri verirdi, bu derslere o zamanlar bende katıldım.
Develiye her gelişimde merhum babam ile Yahyalılı Hacı Hasan Dinç Efendi ve Ahmed İslamoğluhocamı mutlaka ziyaret eder, sohbetini dinler hayır duasını alırdık. Develi’de bulunduğun zamanlar ikindi namazından sonra Mehmet Akif Camiinde, ramazan ayında Çarşı Camiinde sabah namazında yaptığı vaiz ve nasihatlerinden Develi Halk’ı ile birlikte bizlerde istifade ettik.
2005 yılında babamın vefatında arayarak başsağlığı dilerken çok üzgündü. Çünkü babam İsmail Cebeci, Hacı Eyüp Amcam, Fıraktınlı Asker hoca, Epçeli Asker hocalar, Ebelerin Mustafa ve Mehmet Köseoğlu amcalar, Çarşı Camiinin imamı Mehmet Arslantürk hocam, müezzin Mehmet Özgen hoca, Hacı Borazan amca Perşembe geceleri her hafta bir evde sohbet toplantıları yaparlardı. Nakşibendî tarikatına mensuptular.
2012 yılı akşamüstü bir zamanlar hocama hizmet eden kardeşim Ömer Kaliber aradı. Annemle hocamı görüştürmek istediğini söyledi. Hal hatır sorduktan sonra, “Lütfiye Bacı çok yemeğini yedik hakkını helal et dedi.”Annemden helallik istedi.
Develide dini bayramlarda vaizlerini Hacı Ahmed İslamoğlu hocam yapardı.
Bir bayram vaizinde “sakın bayramdan bayrama camiye gelenlere yan gözle bakmayın. Bu bayramın feyzinden onlarda istifade edecek.”Derken sözleri herkesi kucaklıyordu. Develinin en ünlü kabadayısı hocam çarşıdan geçerken ayağa kalkıyor, ona saygıda kusur etmiyordu. Türkiye’de son asırda yetişen din âlimlerinden biri olan hocam inançlı, şuurlu, vatansever bir gençlik yetişmesine vesile oldu. Uzak yakın demeden çağrılan her yere giderek bu irşat görevini hep yaptı.
Sohbetlerinden ilminden istifade etmek için çevre il ve ilçelerden ziyarete gelenlere Fenese’deki evinin kapısı açıktı. Gelenler namazı Mehmet Akif Camiinde kılar, musafahadan sonra evinde kabul ederek sohbet ederdi. Cebinde taşıdığı şekerleri çocuklara ikram eder, cebinden şeker eksik olmazdı.
Hocam, ilmi ile amil bir insandı. İbret levhası hadiseleri halkı irşad için etkileyici hitabetiyle birleşerek gönülleri feth etti. Sözü uzatmaz, direk söz girer, boş söz konuşmaz, saatlerce konuşsa dinlenirdi. Bilgi dağarcığı genişti. Günü “mektebim ve medresem” dediği evinde okuyarak, camisinde “ibadet ve vaiz ve nasihatle” geçerdi. Allahın rızasına uygun bir hayat sürdü. Yeri asla doldurulamayacak bir kanaat önderiydi.
“Bir gün ne vücut mülkü, ne dar, ne diyar kalır.
Kalırsa gönüllerde, ol sohbeti yar kalır.”
Rahmeti’nin mısralarında olduğu gibi bu dünyada hoş bir seda bırakarak bu dünyadan göçtü. Şeriat ve tarikat ehli bir âlimdi.” Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir.” Mekânı Cennet olsun, ailesinin ve Develimizin başı sağ olsun.

Share
3.844 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

#

HACI AHMED İSLAMOĞLU HOCAM” için 1 yorum

 1. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  Orhan bey ağzına sağlık hocamızı güzel anlatmışsınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...
 • NEDEN PAYLAŞMALIYIZ?

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İnsanların günlük hayatlarında maddi ve manevi açıdan paylaşabilecekleri pek çok değerleri vardır. Paylaşmak, insan olmanın gereğidir. İnsanlar hayatın akışı içerisinde birbirlerine sürekli ihtiyaç duyarlar. Paylaşmak, bir insanın herhangi bir sorununu veya mutluluğunu başka insanlara açması ve söylemesidir. Paylaşma, vereni yücelten, verileni değerli hissettiren kıymeti tartışılmaz bir değerdir. Paylaşmak denince akla ilk gelen şey, bizde olanı başkasına vermek onu bölüşmektedir. Bu sebeple paylaşma aynı zamanda yardımlaşmanın önemli bir parç...
 • BODRUM HÂKİMİ TÜRKÜSÜ ve Dr. Halil Atılgan

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Tanpınar'ın deyimiyle “Türküler Türk'ün romanıdır.” Bu bakımdan TRT repertuarında 7500, Alman müzelerinde ise 60.000 türkü, oyun havası ve kaval nağmeleri vardır. Geniş dünya coğrafyasında at koşturan Türkler, feth ettikleri yerlerin coğrafyasında, oraların kültürü ve yaşama biçimlerinden hem etkilenmişler, hem de etkilemişlerdir. Bu sayede de sosyal yapılarına göre zengin nağmelerle türkü üretmişlerdir. Özellikle 19. Asırından başlarından beri çözülmeye başlayan Osmanlı Devleti'nde kaybedilen her vatan toprağı ve evlâd-ı fatihanın ıstırap...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Yücel Suyolcu Dönemi (07.01.1992-12.12.1993)

  01 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimizin bu konuma gelmesinde büyük emeği olan Başkanlarımızı hayırla yâd ediyorum. O günün şartlarına göre hizmet eden değerli Başkanlarımız başımızın tacıdır. Derneğimizin bu günlere gelmesinde onların payı büyüktür. Yücel Suyolcu ağabey, Başkanlık nöbetini Hüseyin Setenci ağabeyden devir alarak bayrağı daha yükseklere taşımıştır. Bu dönemde dernek merkezimiz ilk kez kendine ait bir mülke sahip oldu. Bu da başkanımıza nasip olmuştur. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Genel Kurul Toplantısı: Genel Kurul; en yaşlı üye Mehmet Kağıtçı'nın Div...