logo

HACI AHMED İSLAMOĞLU HOCAM

7137

Merhum dedem Kara Müftü (Fevzi Numan Cebeci), Mehmet Bilici, Asker hocam(İbrahim Tuna, Yahyalılı Hacı Hasan Dinç Efendi, Amcam Hacı Eyüp hocaların rahle-i tedrisatından geçip onlardan, Emsile,Bina, Maksud, Tefsir,Hadis,Fıkıh,Kelam dersleri alan baba dostu, hepimizin hocası 80 yaşında bir bahar günü ebediyete intikal ederek Develi’yi hüzne ve yasa boğdu.
Develiye yaz ayında yaptığım son seyahatimde hocam rahatsız olduğu için ziyaretçi kabul edilmiyordu. Yine bir Develi seyahatimde Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar’a hayırlı olsun ziyaretimde yeğeni Develi Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah İslamoğlu’ndan bir ricada bulundum. Ahmed hocamı ziyaret etme dileğimi ilettim. Bir ikindi vakti evine ziyarete giderek elini öpüp hayır duasını almak istedim. Hocam yalnızdı, istirahat ediyordu, beni kabul etti, ikindi namazını arkasında kıldım. Namaz sonrası sohbet ettik. Daha sonra hanımına seslenerek.”Hatun, Baba dostum, talebem gelmiş ona ne ikram edeceksin” diye seslendi.
Ahmed Hocam Kayseri İmam Hatip Lisesinde okuduğum yıllarda yaz aylarında eski Çarşı Camii üst katında “müezzin mahfilinde” imam hatip talebelerine Emsile, Bina, Maksud dersleri verirdi, bu derslere o zamanlar bende katıldım.
Develiye her gelişimde merhum babam ile Yahyalılı Hacı Hasan Dinç Efendi ve Ahmed İslamoğluhocamı mutlaka ziyaret eder, sohbetini dinler hayır duasını alırdık. Develi’de bulunduğun zamanlar ikindi namazından sonra Mehmet Akif Camiinde, ramazan ayında Çarşı Camiinde sabah namazında yaptığı vaiz ve nasihatlerinden Develi Halk’ı ile birlikte bizlerde istifade ettik.
2005 yılında babamın vefatında arayarak başsağlığı dilerken çok üzgündü. Çünkü babam İsmail Cebeci, Hacı Eyüp Amcam, Fıraktınlı Asker hoca, Epçeli Asker hocalar, Ebelerin Mustafa ve Mehmet Köseoğlu amcalar, Çarşı Camiinin imamı Mehmet Arslantürk hocam, müezzin Mehmet Özgen hoca, Hacı Borazan amca Perşembe geceleri her hafta bir evde sohbet toplantıları yaparlardı. Nakşibendî tarikatına mensuptular.
2012 yılı akşamüstü bir zamanlar hocama hizmet eden kardeşim Ömer Kaliber aradı. Annemle hocamı görüştürmek istediğini söyledi. Hal hatır sorduktan sonra, “Lütfiye Bacı çok yemeğini yedik hakkını helal et dedi.”Annemden helallik istedi.
Develide dini bayramlarda vaizlerini Hacı Ahmed İslamoğlu hocam yapardı.
Bir bayram vaizinde “sakın bayramdan bayrama camiye gelenlere yan gözle bakmayın. Bu bayramın feyzinden onlarda istifade edecek.”Derken sözleri herkesi kucaklıyordu. Develinin en ünlü kabadayısı hocam çarşıdan geçerken ayağa kalkıyor, ona saygıda kusur etmiyordu. Türkiye’de son asırda yetişen din âlimlerinden biri olan hocam inançlı, şuurlu, vatansever bir gençlik yetişmesine vesile oldu. Uzak yakın demeden çağrılan her yere giderek bu irşat görevini hep yaptı.
Sohbetlerinden ilminden istifade etmek için çevre il ve ilçelerden ziyarete gelenlere Fenese’deki evinin kapısı açıktı. Gelenler namazı Mehmet Akif Camiinde kılar, musafahadan sonra evinde kabul ederek sohbet ederdi. Cebinde taşıdığı şekerleri çocuklara ikram eder, cebinden şeker eksik olmazdı.
Hocam, ilmi ile amil bir insandı. İbret levhası hadiseleri halkı irşad için etkileyici hitabetiyle birleşerek gönülleri feth etti. Sözü uzatmaz, direk söz girer, boş söz konuşmaz, saatlerce konuşsa dinlenirdi. Bilgi dağarcığı genişti. Günü “mektebim ve medresem” dediği evinde okuyarak, camisinde “ibadet ve vaiz ve nasihatle” geçerdi. Allahın rızasına uygun bir hayat sürdü. Yeri asla doldurulamayacak bir kanaat önderiydi.
“Bir gün ne vücut mülkü, ne dar, ne diyar kalır.
Kalırsa gönüllerde, ol sohbeti yar kalır.”
Rahmeti’nin mısralarında olduğu gibi bu dünyada hoş bir seda bırakarak bu dünyadan göçtü. Şeriat ve tarikat ehli bir âlimdi.” Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir.” Mekânı Cennet olsun, ailesinin ve Develimizin başı sağ olsun.

Share
2.761 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

#

HACI AHMED İSLAMOĞLU HOCAM” için 1 yorum

 1. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  Orhan bey ağzına sağlık hocamızı güzel anlatmışsınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...