logo

GÜZEL İNSANDI BENİM BABAM

1649

Babam evimizin direğiydi. Babacandı, cesurdu ve sevecendi. İnsanlara kızdığını, kimseyi incittiğini duymadım görmedim. Yanında gereksiz konuşulunca, boş konuşuyorsunuz diye uyarırdı.
Başkaları hakkında konuşulmasına da asla razı olmazdı.
Elinde dua kitabı, okur dururdu. Uykunun en tatlı zamanında gece kalkar şükür namazı kılardı. Yılda kaç kez hatmederdi Kuran-ı Kerim’i kendisi de bilmezdi sayısını. Herkesin babası gibi benim babam da güzel insandı. “Ölmekten değil ölememekten korkarım” derdi.
İncezade İsmail Efendi Sokağı’nda otururdu. Anneme “hatun” diye seslenirdi. Adını söylediğini hiç duymadım. Edepli insandı benim babam.
Aşağı Everek’deki bahçemize komşunun eşeğini ödünç alarak gider, ahırdaki ineğimize yonca biçerdik. Montofon ineğimizin günlük aşırma sütü bir mahalleye yeterdi. Annem bayramlarda ekmek evindeki büyük mangalın üzerindeki leğene kaymak sererdi. Ben de annemin bıçak arasında hazırladığı koyun etini Maviler Camii’nin karşısındaki Uzun Mustafa’nın fırınında “cıvıklı pide” yaptırırdım. O pidenin eve yaydığı mis gibi koku hala burnumda tüter.
Babam çok cömertti, bahçemizdeki erik ağacına çıkıp erik yiyen çocuklara neden yiyorsunuz diye sormazdı. Pazardan at arabası ile batman batman kavun karpuz getirirdi. Parası çok bereketliydi, ailesine çok düşkündü, örnek insandı babam.
Manidar hikâyeler anlatırdı. Tosgal Mehmet’in babasına aldığı saatin hikâyesi gibi; Mehmet, asker dönüşü babasına aldığı saati öve öve bitiremez. Babası dayanamaz sorar “Oğul çıkar da göreyim şu saati.“ der. Mehmet’in cevabı ilginçtir. “Gelirken param kalmadı yolda saati sattım.”
1995 yılında İstanbul’a taşınınca evlatlarıyla birlikte olduğu için çok mutlu olmuştu. O da aynı Eyüp amcam gibi düşünür ve şöyle derdi: “Her şeyimiz var, çok rahatız şimdi ama ömür bitti.” Ömrünün son on yılını bizimle burada geçirmişti. Son yıllarda camiye gidemedi ama evde gece gündüz ibadet ederek geçirdi. Annem ne yemek pişirirse yerdi, yemek seçmezdi. Salondaki koltuğunda otururdu, dizlerine de battaniyesini mutlaka örterdi. Bayram günleri kırk elli kişi olurduk gözlerinin içi gülerdi.
Benim babam saygıdeğer bir insandı… Herkesin babası gibi özeldi. O gitti evimizin direği yıkıldı.
Annem gitti evimizin kapısı kapandı. Hakkını helal et sevgili babam. Ruhun şad, mekânın cennet olsun.
Tüm babalarımızın babalar günü kutlu olsun.
Baba başta taç imiş
Her derde ilaç imiş
Bir evlat pir olsa da
Babaya muhtaç imiş.

Share
1.453 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...