logo

GÜVENLİ İNTERNET GÜNÜ

İnternet, inter (arasında) ve net (ağ) kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Bu da “Ağlar arasında” anlamına gelmektedir. İnternet tüm kısıtlama ve sınırlardan bağımsız, merkezi kontrol dışında işlev gösteren ve bilgisayarların bir ağ dâhilinde birbiri ile bağlantıda olmasını sağlayan bir iletişim ağı olarak nitelendirilmektedir.
İnternet, günümüzün en büyük bilgi kaynaklarından birisidir. İnternet sayesinde bilgiye erişim dünya çapında yerine getirilebilmektedir. Bu engin boşluktaki bilginin kontrolü, bilgi miktarı arttıkça zorlaşmaktadır. Ayrıca kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlara ve internete bağlanan diğer cihazlara bulaştığı milyonlarca kaynağı belirsiz internet siteleri de mevcuttur. Bu siteler kişisel bilgileri ele geçirmekte, çocukların ve gençlerin gelişiminde olumsuz etkilere neden olacak içeriklerle dolup taşmaktadır.
İnternetin tarihi, 1950’lerde bilgisayarların gelişmesi ile başlamıştır. İnternet dünyasının sonsuzluğunu görünce insanın başı dönüyor. Bazı insanlar bu durumu fırsata çevirmek, bu baş dönmesinden fayda sağlamak istiyorlar. Gerçek yaşamda olduğu gibi insanlarının iyi niyet ve açıklarını kullanıp onları zor duruma sokmak için dolaşıyorlar. İşte tam burada güvenli internet çok büyük önem kazanmaktadır.
İnternetin yüzyılın en büyük keşfi olarak gösterildiği günümüzde, ailenizin güven içerisinde bu hizmeti alması çok önemlidir. İnternetin faydalı kullanım alanları olmasının yanı sıra kontrolsüz kullanımı da zararlı olabilmektedir. Bu kapsamda “güvenli internet” kullanımı kavramı ön plana çıkmaktadır.
“5 Şubat Güvenli İnternet Günü”, Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında kutlanmaktadır. Güvenli İnternet Günü, dijital teknolojilerin özellikle çocuklar ve gençler arasında güvenli ve pozitif kullanımını desteklemek amacıyla Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle INSAFE/INHOPE ortak ağı tarafından her şubat ayında organize edilmektedir. INSAFE, (İnternetin daha güvenli ve daha iyi kullanımını teşvik eden bir Avrupa Farkındalık Merkezleri ağıdır.) Güvenli İnternet Günü’ne katılan milyonlarca insan, olumlu değişime ilham vermek, çevrimiçi güvenlik konularıyla ilgili farkındalığı arttırmak ve dünya genelindeki etkinliklere katılmak için bir araya gelmektedir.
Güvenli internet, kullanıcının isteğine bağlı olan, ücretsiz ve son derece şeffaf olan bir hizmettir. Söz konusu servis sayesinde başta internet kullanan genç ve çocuklar olmak üzere, kullanıcı zararlı içeriklerden korunur. Genç neslin ve toplum değerlerinin korunmasını sağlayan bu hizmet, son derece kullanışlı bir yapı sunar.
2004 yılında AB SafeBorders projesinin girişimi ile başlayan ve 2005 yılında INSAFE ağının en eski eylemlerinden biri olarak kabul edilen Güvenli İnternet Günü, geleneksel coğrafi bölgelerin ötesine geçerek şu anda dünya çapında yaklaşık 150 ülkede kutlanmaktadır. Her yıl düzenli olarak yapılan Güvenli İnternet Günü, güncel endişeleri yansıtan bir konuyu seçmekte ve siber zorbalıktan sosyal ağlara kadar ortaya çıkan çevrimiçi sorunların farkındalığını artırmayı hedeflemektedir.
Ülkemizde de Güvenli İnternet Günü, 2010 yılından itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinesinde düzenlenmektedir. Gelişen teknolojik imkânlar sayesinde kablosuz ağ üzerinden internete bağlantı sağlanmaktadır. Ancak internet hizmeti yer altına döşenen kablo hatları vasıtası ile gerçekleşmektedir.
Güvenli İnternet Günü, daha iyi bir internet yaratmakta herkesi üzerine düşeni yapması konusunda teşvik etmek amacıyla, çocuklara, gençlere, ebeveynlere, bakıcılara, öğretmenlere, eğitimcilere ve sosyal hizmet uzmanlarına, bunların yanı sıra sektöre, karar alıcılara ve politikacılara ulaşmayı hedeflemektedir.
Temiz bir internet dünyası için başkalarını incitici ve rahatsız edici davranışlardan sakınalım. Gerçek hayatta başkalarına karşı söyleyemeyeceğimiz veya söylenmesi uygun olmayan sözleri, internette de söylemeyelim. Çünkü gerçek hayatta suç olan her şey internette de suçtur. Doğruluğuna emin olmadığımız hiçbir bilgiyi internette paylaşmayalım. İnternette kişisel bilgilerimizi koruyalım, çevrimiçi gizliliğe ve güvenliğimize özen gösterelim.
Herkese güvenli ve temiz bir internet dilerim.

Share
184 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...