logo

Gurbette Yıllar 2

Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer)

İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim.
Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, Aşık Ali Çatak, ozan halkasının devamı niteliğinde halk şiiri geleneğine bağlı kalarak bizlere bir eser daha kazandıran kıymetli kardeşimiz Ömer Develioğlu Ağabeyimizin bu kitabını Belediyemizin kültür yayınlarından çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
1994 yılında 158 şiirin yer aldığı ilk kitabı “Gurbette Yılları” yayın hayatına kazandıran şairimiz, birinci kitabın devamı niteliğinde olan “Gurbette Yıllar 2” kitabında da 177 şiiri bulunmaktadır. Şiirlerini içten, sevecen, yalın bir dille yazan Tornacı Ömer’in doğa tasviri, hicivleri ve çileli bir ömrün serzenişleri, onun apayrı bir yönünü ortaya koymaktadır.
Bu eserin yayına hazırlanmasında emeği geçen herkese. Özellikle “Aşık Bir fâni” mahlasıyla şiir yazan “Tornacı Ömer Develioğlu” Ağabeyimize teşekkür ediyor, sağlıklı ve hayırlı bir ömür diliyorum. (Mehmet Cabbar Develi Belediye Başkanı)
Giriş: Edebiyatımızın en köklü ve en geniş sahası şüphesiz şiir alanıdır. Kayseri ve civarında dünden bu güne birçok şair yetişmiştir. Şairlerin bu güzel şiirlerini zevkle okuyor ve haz alıyoruz.
Şiirlerimde her okuyucu mutlaka kendinde bir şey bulacaktır. Gülüp geçenlerde olacaktır. Her iki tavrı da Saygıyla karşılarız. Zira bir iddia olarak karşınıza çıkmıyoruz. Ancak bu mısralarda bir çilenin sese gelişidir. Yankı bulursa elbette sevineceğiz. Bir kitap kolay ortaya çıkmıyor. Bizi bu konuda yüreklendiren yön veren tüm dostlara, hassaten Dr. Kadir Özdamarlar hocama ve televizyoncu Saadettin Usta’ya teşekkür ederim.
(Birfâni Tornacı ÖMER)

Övgüler: Birfâni Tornacı Ömer; şiirlerini içten, sevecen, yalın bir dille yazıyor. Onun için ülkemizde ki her iyi ya da her kötü gidiş, her aksama, her bozukluk, çevresindeki her sıkıntı onda fırtınalar koparır ve ona esin kaynağı olur… İçten içe çağlayan, içten içe ağlayan, içten içe inleyen, derinlerden akıp giden bir su gibidir. Tornacı Ömer, tornası dönerken, matkabı delerken, eğesi törpülerken şiirlerinin düşünü kurar. Çevrenin tozu, denizin kiri, politikacının yalan sözü, yoksulun iniltisi, Tornacının gözünde şiirdir. Her derde, her duguya, her konuya değinen “Gurbette Yıllar” ın ilk sayfasını açtıktan sonra sonuna dek bırakamazsınız onu. Bu duyguyla kutluyorum Tornacı’yı. (İbrahim ADİLOĞLU)
Takriz:Şair aslen Develi doğumlu olmakla beraber, çeşitli sebeplerle Develi’nin mahallesi olan Bakırdağı (Taşçı) da ikamet ediyor. Hayatı zaten çeşitli yerlerde geçmiş. Dehşetli bir gözlemi var. Bu gözlem neticesidir ki bazen hiciv yönünü de ön plana çıkararak bize çok canlı insan manzaraları çiziyor. Ayrıca yörenin problemlerini çok iyi biliyor. Bu konuları da bir dilekçe edasının dışında, estetik değerlere bağlı kalarak dile getiriyor…
Şiirlerinde konu çeşitliliği , canlı insan tasvirleri yanında mahalliliğe kaçmayan bir anlatımda hemen dikkat çekiyor. Görülen o dur ki şairimiz rahat yazıyor ve çok yazıyor. Şiirler arasında keyifle dolaşacak, kendinizden mutlaka bir şeyler bulacaksınız. Şairi kutluyorum. (Dr. Kadir Özdamarlar)
Sılaya Mektup
Beş yıl oldu Develiden çıkalı
Kara bahtım İstanbul’a tıkalı
Görmek için ufuklara bakalı
Bağlandı yollarım gelemiyorum.
Hasret kar eyledi canıma yetti
Beş yılım hasretle gurbette bitti
Sanmayın ayrılık hoşuma gitti
Daha kaç yıl sürer bilemiyorum.
Anadan öksüzüm, babadan yetim
Öderim öderim bitmez diyetim
Ömer kaderin bu, ahirin ketim
Alın yazısını silemiyorum.
30.03.1955
İlki Sonu Toprak
Her nesneyi zaman yiyor
Yıllar beni eskitiyor
Sonun yakın anla, diyor
Aynaya bak göreceksin..
Böyle miydi, saçın başın?
Mağlubiyet her savaşın.
Seksen beşe erdi yaşın
Hangi yaşa ereceksin?
Haddini bil hızlı gitme
Kul hakkına hile etme
Haşin olma boş diretme
Mutlak hesap vereceksin.
Bak Birfâni bu toprağa
Hazırlan girip yatmağa
Özünden nüve katmağa
Vaktin gelip gireceksin.
Biyografisi: 28 Mayıs 1993’te Develi’de doğdu. On bir çocuklu ailenin en küçüğüdür. Altı aylık bebekken annesini, ilkokul beşinci sınıftayken de babasını kaybetti. Bir yıl ortaokula devam ettiyse de o günün koşulları okula devamına imkân vermedi.
27 Mart 1950’de İstanbul’a geldi. Tornacı yanına çırak olarak girdi ve sonrasında tornacı ustası oldu. Şiirlerinde “Tornacı Ömer” mahlası kullanmaktayken, yıllar geçip yaşı ilerleyince, her şeyin boş ve geçici olduğunu görerek mahlasına “Birfâni” yi ekledi.” Develioğlu Tornacı Ömer Bir fâni” olarak mahlasını düzeltti. Tornacı Ömer Develioğlu Develi’nin Bakırdağ Mahallesi’nde ikamet etmektedir.
Allah’ımın ben gariban kuluyum
Gurbette yıllardır özlem doluyum
Bu ahvalde nasıl mutlu oluyum
Develi öz anam, ben de oğluyum.
Âşık Birfâni, Ömer Develioğlu ağabeyimin duygulu şiirlerinin okuyucuyla buluştuğuna çok sevimdim. Yıllar önce yayınlanan “Develi’de İz Bırakanlar” kitabımda ona da yer vermiştim. Bana tüm şiirlerini kapsayan CD yi göndermişti. Ömer ağabeyime Allah’tan sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.

 

Share
242 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...