logo

GÜN, ÜMMETÇE KENETLENME GÜNÜDÜR

Ümmet, bir peygamberin tebliğ ettiği dine inanan veya o dine muhatap olanların meydana getirdiği topluluk anlamında bir terimdir. Kelimenin yaygın kullanılışı ise. “Hz. Muhammed (sav)’e iman edip tâbi olan kitleler”’e (ümmet-i Muhammed) denir. Bu manada Kur’an’da yer alan “mutedil ümmet” (el-Bakara 2/143) ve “en hayırlı ümmet” (Âl-i İmrân 3/110) ifadeleri geçmektedir.(TDV.İslamm Ansiloedisi)

Arapçada “ümm” kelimesi anne anlamına gelir. İmam ve ümmet kelimeleri de aynı köktendir. İmam, önder ve lider gibi anlamlara gelirken, ümmet-i Muhammed ise aslında insanlığın anası demektir. Ümmü-l kurâ (Mekke) köylerin- şehirlerin anası ve ümmü-l Kitap ise kitapların anası Kur’an-ı Kerim için kullanılır.

Görüldüğü gibi kelimelerin ve kavramların anlamları ve yüklediği görevler çok büyük ve derin olsa da, bugün maalesef bir çok kavramın içi boşaltılmış durumda…

İslam Ümmeti veya ümmet-i Muhammed, Filistin ve Gazze için ne ifade ediyor? Ama; dinleri mezhepleri ve ırkları ayrı ayrı olsalar da “küfür” tek millet olabiliyor. Hepsi terör devleti İsrail’in arkasında durarak ve destekleyerek İslam’a karşı tek olduklarını gösterebiliyorlar. İşte bu tam bir Haçlı zihniyetidir. Ümmet-i Muhammed unutsa da, millet-i küfür hiç unutmuyor. Bu böyle biline!

Yine de hem ümmet olarak hem de millet olarak hepimizin ciğerini dağlayan çok büyük acılar yaşıyoruz. Ateş sadece düştüğü yeri değil hepimizin yüreğini yakıyor. Dillerimizde dua, meydanlarda ise haykırışlarımızla Filistin’e ve Gazze’ye destek vermeye çalışıyoruz.

Hz. Muhammed (s.a.s) biz müminleri şöyle tarif ediyor: “Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da bu acıyı paylaşan bir beden gibidir.”( Müslim, Birr, 66)

O halde gün, kenetlenme, birlik ve beraberlik günüdür. Gün, yardımlaşma ve dayanışma günüdür. Öyleyse geçmişte olduğu gibi bugün de imanımızın gereği olarak birlik, beraberlik ve kardeşlik şuuruyla hareket etme günüdür. Maddi ve manevi bütün imkânlarımızla Filistinli ve Gazzeli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edelim. Böylesi zamanlarda sağduyumuzu ve sükûnetimizi daha bir özenle muhafaza edelim. Birlik ve kardeşliğimize zarar verebilecek her türlü söz ve davranıştan uzak duralım.

Alemlerin Rabbi olan Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Muhakkak her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır”(İnşirâh, 94/5-6.) Evet, Rabbimizin gönüllerimize aşıladığı bu umutla, inanıyoruz ve sabırla bekliyoruz ki, bu zulümlerin ve sıkıntıların ardından bir ferahlık gelecektir.

Bu vesileyle geçmişten günümüze vatan- millet, din– diyanet, namus, bayrak için mücadele vermiş ve feda-i cân eylmiş bütün şehitlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

Ali Rıza TAHİROĞLU

DİB. Başkanlık Müftüsü

Share
395 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SENDE BENDE ÖLECEĞİZ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  “Her nefis ölümü tadacaktır”.(Al-i imran ,185) Bunun istisnası yoktur. Buna rağmen , eskilerin deyimi ile tûl-ü emellerimiz hiç çoktur. Geleceğe dair bitmez tükenmez emellerin peşinde koşarken kimi zaman yaratılış amacımızı unutuyor, ölümü aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. Hepimiz bilir ve iman ederiz ki, ölüm ve yeniden diriliş haktır. İmtihan için geldiğimiz bu dünyadan ahirete ansızın ölüp gideceğiz. İnansak da inanmasak da Rabbinin huzurunda iyi ya da kötü yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Ya sonsuz bir mükâfata ereceğiz ya da elim ...
 • DÜNYA KIRMIZI ELMA YEME GÜNÜ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Elmanın tarihi, çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinin erken dönemlerinden beri elma, çeşitli kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Türkiye (Kuzey Anadolu), İran (Güney Kafkaslar), Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Tür bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Antik Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar da elmayı önemli ...
 • Kayseri’ de Bir Yıldız Daha Kaydı İdris Demirel Ağabey

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Kayseri'nin ünlü iş adamlarından Kayseri'de iz bırakan İdris Demirel ağabeyim son yolculuğuna uğurlandı. Uzun bir süre rahatsızdı ve tedavi oluyordu. Kayseri aşığı İdris Demirel 82 yaşında ahirete göçtü.28.11.2023 Salı günü saat:14.00 da Kayseri Hulusi Akar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Mayıs ayında kitabını imzalayarak bana göndermişti. Okuduktan sonra aradım teşekkür ettim. Mayıs ayında altı ay önce aşağıdaki yazıyı kaleme almışt...
 • DÜNYA ZEYTİN AĞACI GÜNÜ

  24 Kasım 2023 Köşe Yazarları

  Zeytin sofralarımızın ve kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir temel ürünüdür. Geleneksel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan zeytin ağacı, dünyanın en eski ve en iyi bilinen ağaçlarından birisidir. Hatta dini bir öneme sahiptir. Zeytin Ağacının mahsulünden zeytinyağı, zeytin, olarak faydalanmanın yanı sıra yaprak özü ve çay gibi çeşitli bileşenleri de tüketim ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Zeytin yetiştiriciliğinin doğuşu konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaklaşık 6.000 yıl önce Anadolu’da başlamış olduğu söylenebilir....