logo

GİRİŞİMCİLİK HAFTASI

Bir ülkenin ekonomik açıdan büyümesinde, girişimciliğin önemi çok büyüktür. Girişimci, mal ve hizmet üretimi yapmak amacıyla üretim unsurlarını en kazançlı koşullar altında bir araya getiren, yeni fikirler üretebilen, bu fikirlerini bilim ve araştır­malarla destekleyen, iş birliğine önem veren bir insandır. Girişimci bir ruha sahip olan insanlar, en zor ve meşakkatli işleri bile başarabilecek durumdadır.
Girişimci, risk alıp projesini hayata geçirir. Girişimci olan kişi hem para kazanır, hem de ekonomik bir değer üretir. Başka kişilere istihdam sağlar. Yetenek, birikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi girişimciyi meydana getirir.
Her yıl Mart ayının ilk haftasında Girişimcilik Haftası kutlanmaktadır. Girişimcilik haftasının amacı, iş dünyası ve işadamlarını topluma daha yakından tanıtmak ve özellikle gençleri girişimciliğe özendirmek ve girişimciliğin önemi hakkında vatandaşları bilgilendirmektir. Hafta boyunca, girişimciliğin ne olduğu, çağdaş ve başarılı bir girişimcinin nasıl olması gerektiği konuları işlenmektedir. ”Gelişimin temeli girişimdir” sloganı ile girişimciliğin önemi vurgulanmaya çalışılmaktadır.
Ülkemizin ekonomik yönden kalkınması, insanlarının kazançlarının yüksek olması, işsizliğin sona ermesi için girişimci ve yenilikçi in­sanlara ihtiyacı vardır. Girişimcilik ülke ekonomisine doğrudan etki etmekte ve büyümesini sağlamaktadır.
Girişimci bir insan nasıl olur? Girişimciler, hızlı düşünen, kararlı ve azimli olan, güçlü bir sezgiye sahip iyi bir gözlemcidirler. Hayal güçleri yüksek olup, kaynakları iyi yöneten onlara ulaşacak kapasiteye sahiptirler. Onlar bağımsız düşünen, objektif davranan, ikna etme kabiliyeti yüksek olan kişilerdir.
Başarılı bir girişimci gerek nitelikler, gerekse davranışlar ve gerekse de olaylara bakış açısından diğer insanlardan farklıdır. Bu niteliklerden bazıları risk alabilme, yaratıcılık, bağımsızlık, sorunları hızlı bir şekilde çözebilme, hayal gücü, liderlik ve çalışkanlık olarak sıralanabilir.
Girişimci, yeni düşüncelerin yaratılmasını, yayılmasını ve uygulamasını hızlandırmaktadır. Ayrıca yeni endüstrilerin doğmasına yol açmakta, teknolojileri kullanan sektörlerde verimliliği artırmakta ve hızla büyüyen sektörler yarattığı için ekonomik büyümeyi hızlandırmaktadır.
Girişimci sadece yeni ürünler yapan, yeni fikirler geliştiren kişi değildir. Var olan bir işletmeyi de ürünü de günümüz koşullarına uyarlayıp her zaman müşteri hizmetine sunan kişidir. Girişimciler parasal desteğe ve özelliklede büyük projelere çoğu zaman ihtiyaç duymaktadır. Bu durumdaki girişimciler desteklendiği sürece yeni pazarlar oluşur ve daha ekonomik ürünler ortaya çıkar. Ülkemiz halen destek bekleyen girişimcilerle doludur.
Ülkemizi her yönden kalkındırmak istiyorsak öncelikle girişimci ve risk almayı seven bir nesil yetiştirmeliyiz. Bunu sağlamak için özellikle ortaokul ve liselerde girişimcilik ile ilgili derslerin okutulması çok önemlidir. O yaşlarda girişimci bir kişilik kazanamayan bir öğrenci, büyüdüğünde de risk almaktan korkacak ve önemli işlere adım atamayacaktır. Unutulmamalı ki bu hayattaki en başarılı insanlar, girişimci bir ruha sahip ve risk almaktan korkmayan insanlardır. Girişimcilik, artık, çağımızın yükselen bir değeri durumundadır. İyi bir girişimci olmak için yaptığımız işi sevmeliyiz ve o işten keyif almalıyız.

Share
867 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...