logo

GIDA ETİKETLERİNİN ANLAMI

Tarım uygulamalarının gelişmesi ve dünya genelinde meyve ve sebzelerin ticaretinin yapılması sonucunda, üreticiler ve marketler, meyve etiketi icat ettiler.
Peki, ama nedir bu meyve etiketi? Meyve ve sebzelerin üzerindeki bu etiketlerin (çıkartmaların) ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Meyve etiketi, meyvelerin üzerine yapıştırılan, ürünün hangi ülkede üretildiği, firmanın ismi ve logosunun ve diğer bilgilerin yer aldığı yapışkan kâğıtlardır. Aslında meyve sebze etiketi olarak da adlandırılır. Çünkü sebzeler üzerine de bu etiketlerden yapıştırılmaktadır.

Meyve etiketleri, ağırlıklı olarak baskılı olarak hazırlanır. Genelde kuşe kâğıda baskısı yapılır ve baskı yapılan kâğıtlar yapışkanlıdır. Meyve etiketi, bir meyve ya da sebzenin hangi koşullarda üretildiğini, hangi ülkeden geldiğini, ilaç kullanıp kullanılmadığını, gramajını bizlere bilgi olarak sunarlar.

Uluslararası Ürün Standartları Federasyonu (IFPS), bu çeşitli etiketlerin yerleştirilmesinden sorumludur. Bu etiketler 1990’lı yıllardan beri kullanılmaktadır. Böylece satışa sunulacak meyve ve sebzelerin döküm (envanter) kontrolünü de kolaylaştırmaktadır.

Gıda etiketleri tamamen tüketiciyi bilgilendirme amacıyla kullanılmaktadır. Bir de sebze ve meyveleri satın alan marketlere ve toptancılara detaylı bilgi verilmektedir. Süpermarketlerde, manavlarda, pazarlarda zaman zaman rastladığımız ama anlamını bilmediğimiz bu etiketler aslında bize bir şeyler anlatmaya çalışmaktadır.

Bu küçük yapışkan “gıda etiketleri” üzerinde barkodları bulunmaktadır. Genellikle 4 ya da 5 rakamdan oluşan PLU (fiyat arama) adı verilen kodlar yer almaktadır. Aslında bu kodlar, meyve ve sebzelerin nasıl üretildiği hakkında önemli bilgileri bize söylemektedir. Etiketin üzerinde üretici firmanın ismi, fiyatının kodlandığı barkod ve hangi ürün olduğunu belirten PLU kodu yer almaktadır. En önemlisi de bu kodda, aldığınız ürünün nasıl yetiştirildiği bilgisi de bulunmaktadır.

PLU adlı sayı sistemi, genellikle muz, kivi, ananas, portakal, elma, armut gibi meyvelerin üzerinde bulunmaktadır. Bunlar mağazaların kendisi tarafından yerleştirilmektedir. Ancak Uluslararası Ürün Standartları Federasyonu (IFPS) tarafından üretilirler.

Meyve etiketi üzerinde yer alan PLU kodu 4 haneliyse, yediğiniz sebze ve meyveler böcek ilacı kullanılarak yetiştirilmiş demektir. 4 haneli rakam ise, meyve sebzelerin ne olduğunu anlatmaktadır. (Örneğin Kod 4011)

Eğer PLU kodları 5 rakamdan oluşuyorsa ve 8 ile başlıyorsa, (Ör. Kod 84011 gibi) meyve ve sebzeler GDO’lu demektir. GDO’lu gıdalarla ilgili internet üzerinde detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Çünkü bu konuda epey bir bilgi kirliliği var.

PLU kodları 5 rakamlı ise ve 9 ile başlıyorsa, (Kod 94011 gibi.) sebze ve meyveler organik demektir. Yani organik tarım teknikleriyle yetiştirilmiş demektir. Yani PLU kodları aslında ne yediğiniz hakkında sizlere detaylı bilgi vermiş oluyor.

Meyve etiketi kullanmanın avantajları ise; Temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan gıdalarda kullanılan etiketler, ne yediğimizi bize söylemeleri açısından oldukça önemlidir. Tüketiciye seçim hakkı sunarlar. Mesela bir kısım insan, yurtiçi menşeli ürünleri satın almak isteyebilir. Bazıları ise yurtdışından gelen meyve ve sebzeleri tüketmek isteyebilir.

Bazı insanlar GDO’lu gıdaları satın almak istemeyebilirler. Bu durumda etiket üzerinde yazan bilgileri okuyarak, bu ürünü değil de organik olanları satın alma imkânına sahip olmuş olurlar. Yani gıda etiketleri, üzerinde bulundukları gıdalar hakkında bizlere detaylı bilgi verirler ve seçim şansımızı artırırlar.
Benim için sağlığınız paha biçilemez.
Onun için kendinize iyi bakın!

Share
500 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...