logo

GERÇEK DOST KİMDİR?

Dost, zor zamanımızda elimizden tutup bizi kaldırabilecek kişidir. Dostluk, bu hayattaki en güzel değerlerden biridir. Sadece insanlar için değil tüm canlılar için dostluk çok önemlidir. Dostluk arkadaşlık, sevgi, paylaşmak, sadakat ve mutluluk demektir.
Her insanın hayatında mutlaka gerçek bir dosta ihtiyacı vardır. Hem güzel günlerde mutluluğumuzu paylaşan hem de zor günlerimizde sıkıntımızı hafifletmemize yardımcı olan kişiler gerçek dostlarımızdır.
Dost, dert ortağımız, sırdaşımız, bir fincan kahveyi birlikte yudumladığımız, kimi zaman kahrımızı çeken, borç alıp verdiğimiz, sesini duymaktan mutlu olduğumuz yol arkadaşımızdır. Gerçek dostluklarda hesap kitap yapılmaz. Kolay kolay birbirlerinin haklarını yemezler ve paylaştıkları yıllar parayla ölçülmez. Ortak bir geçmişleri de vardır.
İnsanın hayatında birçok arkadaşı, çevresinde pek çok yakını bulunur. Ömrü boyunca yaşadıklarını, mutluluklarını, üzüntülerini, kahkahalarını, gözyaşlarını paylaşabileceği birini arar. Ama ne yazık ki bu dostu bulmak çoğu insan için kolay değildir.
İnsanların hepsi dost değildir. Dost dediğin bizi karşılıksız sever. Dost yanımızda olmasa da varlığını bildiğimiz, yanımızda hissettiğimiz kişidir. Dostluk kolay elde edilen bir şey değildir. Uzun zamanda karşılıklı ve çıkarsız bir arkadaşlığa ihtiyaç duyar dostluk. Gerçek dostluk çok zor elde edilir. İki kişi fedakârlık çerçevesinde zor günlerden geçtiğinde ve birbirlerine destek olduklarında bu arkadaşlık ilişkisi zamanla dostluğa dönüşür. Dost olmak, sadece birlikte vakit geçirmek; gün içinde saatlerce konuşmak değildir. Dostluk iyi ve kötü günde birlikte olmaktır. Gerçek dostlar, hem iyi hem kötü günde yanımızda olur. Gerçek dostlar hastalıkta, sağlıkta, sevinçte, üzüntüde, zor günde dostlarının yanında olmaktadır.
Yanımızda olan, değerli olduğumuzu, önemli olduğumuzu, ne yaparsak yapalım bu durumun değişmeyeceğini bana asla unutturmayan dostlara ihtiyacımız var. Eğer bir gün bir dostunuzla aranız bozulursa, bilin ki bu dostluğunuzun biteceği anlamına gelmez. Dostluğunuzun sağlamlığı sınanıyordur belki. Gerçek dostluklar bu sınavları başarıyla atlatır.
Arkadaşlık ile dostluğu karıştırmayalım. Arkadaş her zaman bulunur ama dostu bulmak zordur. Zaman İster. Bu nedenle dostlarınızın kıymetini bilin. Bilin ki hiçbir zaman sizi yalnız bırakmasınlar. Gerçek dostluğun en güzel niteliklerinden biri anlamak ve anlaşılmaktır. Gerçek dost sağlık gibidir. Kaybettikten sonra değeri anlaşılır. Gerçek bir dost bulan kişiler bu dünyadaki şanslı insanlardır. Eğer sizin de gerçek anlamda bir dostunuz varsa ona sımsıkı sarılın ve hiç bırakmayın.
Dostluk en başta doğruluğa, açık sözlülüğe, güvene dayanır. Dostumuzun doğru söylediğine, açık konuştuğuna, bizim iyiliğimizi istediğine güvenebilmeliyiz. Araya bir kuşku, bir güvensizlik girdi mi dostluk bozulur. Dost verdiği sözü tutar. Tutulmayan söz dostluğu derinden sarsar.
Dostlarımız önemlidir. “Dost” sözcüğünün dile getirilmesi bile içimizi ısıtmaya yeter. Bazen kederi bazen sevinci paylaşırız onlarla. Ailemizden sonra, kendimizi yakın hissettiğimiz kişilerdir. Dostluk hem hayvanlar hem de insanlar için çok önemlidir. Gerçek dost, hatalardan dolayı dostluğu bitiren değil, dostluğun hatırına hataları bitirendir. Dost kolay kazanılmaz. İlgi ister, sevgi ister ve zaman ister.
Gerçek dostlar, karşısındaki kişinin hatasını ve kusurunu arayan değil, dostunun iyiliğini düşünen insandır. Gerçek dost arkadan konuşan değil, iyiyi de kötüyü de yüzüne açık yüreklilikle söyleyen kişidir.
Unutmayın! Hepimizin bir dost selamına, bir dost sesine ve bir dost eline ihtiyacı vardır. Birbirinizin değerini bilin, iyi bir dost her zaman bulunmaz. Dostluk iyi ve güzel bir duygudur. Yürekleri sevgi dolu, güvenilen iyi arkadaş ve gerçek dostlar edinerek mutlu yaşayın.

Share
298 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...