logo

GENÇLİK HAFTASI

Gençlik, hayatımızın rüzgâr gibi geçen, en aktif, hareketli ve sonra da özlemle hatırladığımız en kısa ve en güzel dönemidir. İnsan hayatının en verimli çağıdır. İnsanın gençlik yılları, her şeyin tadının en güzel alındığı, her zorluğun üstesinden gelebilme gücünün en üst seviyede olduğu ve hayatın en canlı geldiği bir zaman dilimidir.
Genç insan yeniliğe ve gelişmeye açıktır. Kendini tanımaya ve kimliğini bulmaya çalışır. Geleceğine hazırlanır. Toplumda bir yeri olsun, sözü dinlensin ister. Adam yerine konulsun ister. Eğilimlerine uygun, yetenekli olduğu konularda ve başarılı olabileceğine inandığı bir mesleği seçmek ister. Hepsinden öte, yaşadığı duygusal deneyimler sonucu hayat arkadaşını bulma peşindedir.
İnsanlar bu dönemde kendilerini tanımakta ve hayatlarını yönlendirmektedir. Dahası, en samimi ve köklü arkadaşlıklar, ilk aşk, evlilik, askerlik, eğitimini tamamlama, bir işe girme, para kazanma, aile içinde ve toplumda adam yerine konma bu çağın diğer önemli özelliklerindendir.
Gençlik, bir milletin en dinamik unsuru, en büyük enerjisi ve geleceğinin teminatıdır. Gençliğin başıboş bırakılması, milli ve manevi değerlerden yoksun olarak yetiştirilmesi toplumlar için büyük sıkıntılar doğuracaktır. Bu bakımdan gençliğin yetiştirilmesi, eğitilmesi bir ülkenin en başta gelen meselesi olmalıdır.
Hiç düşündünüz mü gençlik neden önemlidir?
Gençlik, devlet ve toplum açısından önemlidir. Çünkü gençlik, toplumun yükselişi, gelişimi ve geniş hayalleriyle çağın sahipleridir. Ayrıca ekonomik iş gücü, beyin gücü ve potansiyel askeri güçtür. Toplumda kendisine bir yer edinmek için, yer/iş/insan ilişkileri bulmaya adaydır. Bu nedenle de toplum gerçeğinin içinde yer almak ister.
Gençlik, siyasi rejimler ve partiler için önemlidir. Çünkü her siyasi rejim ve parti, kendi gençliklerini yaratmak ister. Gençlik onlar için güvende olmalarını ve gelecekten umutlu olmalarını sağlar.
Gençlik, aileler açısından önemlidir. Çünkü genç insan ana-babalar için işgücüdür. Eğer çalışıyorsa aile bütçesine katkıdır. Toplumda itibar ve güçtür. Yaşlılık döneminde kendilerine bakacak kişi olması nedeniyle de gençlik sigorta demektir. Erkekler için soyunun devamıdır.
Gençlik, eğitim açısından önemlidir. Çünkü düşünme ve öğrenme kabiliyeti bu çağda iyice gelişir ve olgunlaşır. Eğitim ve ahlakın etki bakımından en verimli çağı gençlik çağıdır.
Örnekleri çoğaltabiliriz.
Bu bakımdan gençlik çağı çok önemlidir. Çünkü gençlik, her yönden potansiyel bir güçtür. Gençliğini bilinçli ve güzellikler içinde geçiren insanlar bahtiyar, gençliğini yanlışlıklar içinde geçiren ve gençliğinin kıymetini bilmeyenler ise hep üzüntü içerisine olmuşlardır.
Milli ve manevi değerler ışığında kişilerin kimliğinin, karakterlerinin ve kişiliklerinin oturması yine bu döneme rastlamaktadır. Ayrıca ister iyi alışkanlıklar isterse kötü alışkanlıklar olsun bu gençlik dönemi insanoğlunun hayatının birçoğuna aktaracağı alışkanlıkları kazandığı bir çağdır.
Gençlik, arkadaşlık döneminin geliştiği, insanların belki de uzun yıllar hayatlarını ve fikirlerini paylaşacağı insanlarla dostlukların kurulduğu bir dönemdir. Yine aile yuvasının kurulması neticesinde aile hayatının mutluluk veya sıkıntılar içerisinde devam etmesini sağlayan temeller yine gençlik döneminde atılmaktadır. Gençlik hayatı, asla boş verilecek ve umursanmayacak bir dönem değildir.
Atatürk, 19 Mayıs gününü, kurtuluş günü ve özgürlüğün ateşinin yakıldığı gün olması nedeniyle Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasını istemiş ve tüm Türk Milletine özellikle de gençlere armağan etmiştir.
Türk toplumu ve gençliği için özel ve önemli bir değere sahip günlerden birisi de gençlik haftasıdır. 19 Mayıs, “Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı” nedeniyle, “Gençlik Haftası” 19- 25 Mayıs tarihlerinde kutlanmaktadır. Bu haftanın kutlanmasının amacı gençliğimize yönelik sanatsal, sportif ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesidir.
Bu sebeplerle Gençlik Haftası, her yıl 19 Mayıs günü, büyük bir coşkuyla kutlanmakta ve Atatürk saygıyla anılmaktadır. 19 Mayıs’ın anlam ve önemi ve bizi bu günlere getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milleti için yaptıkları, her 19 Mayıs’ta Türk gençliğine en iyi şekilde anlatılmalıdır.
Türkiye, 29. 7 yaş ortalamasıyla nitelik ve nicelik bakımından genç bir ülkedir. Bu sebeple gözümüzün nuru olan gençlerimizi, ilimle, imanla, güzel ahlakla yetiştirmek için elimizden gelen bütün gayretleri göstermeliyiz. Gençlere değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek kişilikli ve özverili kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler geleceğe güvenle bakabilir.
Unutmayalım ki, zararlı alışkanlıklara müptela olmuş, çirkin ahlakla donatılmış, milli ve manevi değerlerden uzaklaşan gençlerin zararı hem kendisine, hem ailesine, hem de bütün topluma olacaktır. Bu nedenle gençlik geleceğimizdir. Ülkemizin geleceği, bugünkü gençlerimizdir.

Share
943 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...