logo

GENÇLİK HAFTASI

Gençlik, hayatımızın rüzgâr gibi geçen, en aktif, hareketli ve sonra da özlemle hatırladığımız en kısa ve en güzel dönemidir. İnsan hayatının en verimli çağıdır. İnsanın gençlik yılları, her şeyin tadının en güzel alındığı, her zorluğun üstesinden gelebilme gücünün en üst seviyede olduğu ve hayatın en canlı geldiği bir zaman dilimidir.
Genç insan yeniliğe ve gelişmeye açıktır. Kendini tanımaya ve kimliğini bulmaya çalışır. Geleceğine hazırlanır. Toplumda bir yeri olsun, sözü dinlensin ister. Adam yerine konulsun ister. Eğilimlerine uygun, yetenekli olduğu konularda ve başarılı olabileceğine inandığı bir mesleği seçmek ister. Hepsinden öte, yaşadığı duygusal deneyimler sonucu hayat arkadaşını bulma peşindedir.
İnsanlar bu dönemde kendilerini tanımakta ve hayatlarını yönlendirmektedir. Dahası, en samimi ve köklü arkadaşlıklar, ilk aşk, evlilik, askerlik, eğitimini tamamlama, bir işe girme, para kazanma, aile içinde ve toplumda adam yerine konma bu çağın diğer önemli özelliklerindendir.
Gençlik, bir milletin en dinamik unsuru, en büyük enerjisi ve geleceğinin teminatıdır. Gençliğin başıboş bırakılması, milli ve manevi değerlerden yoksun olarak yetiştirilmesi toplumlar için büyük sıkıntılar doğuracaktır. Bu bakımdan gençliğin yetiştirilmesi, eğitilmesi bir ülkenin en başta gelen meselesi olmalıdır.
Hiç düşündünüz mü gençlik neden önemlidir?
Gençlik, devlet ve toplum açısından önemlidir. Çünkü gençlik, toplumun yükselişi, gelişimi ve geniş hayalleriyle çağın sahipleridir. Ayrıca ekonomik iş gücü, beyin gücü ve potansiyel askeri güçtür. Toplumda kendisine bir yer edinmek için, yer/iş/insan ilişkileri bulmaya adaydır. Bu nedenle de toplum gerçeğinin içinde yer almak ister.
Gençlik, siyasi rejimler ve partiler için önemlidir. Çünkü her siyasi rejim ve parti, kendi gençliklerini yaratmak ister. Gençlik onlar için güvende olmalarını ve gelecekten umutlu olmalarını sağlar.
Gençlik, aileler açısından önemlidir. Çünkü genç insan ana-babalar için işgücüdür. Eğer çalışıyorsa aile bütçesine katkıdır. Toplumda itibar ve güçtür. Yaşlılık döneminde kendilerine bakacak kişi olması nedeniyle de gençlik sigorta demektir. Erkekler için soyunun devamıdır.
Gençlik, eğitim açısından önemlidir. Çünkü düşünme ve öğrenme kabiliyeti bu çağda iyice gelişir ve olgunlaşır. Eğitim ve ahlakın etki bakımından en verimli çağı gençlik çağıdır.
Örnekleri çoğaltabiliriz.
Bu bakımdan gençlik çağı çok önemlidir. Çünkü gençlik, her yönden potansiyel bir güçtür. Gençliğini bilinçli ve güzellikler içinde geçiren insanlar bahtiyar, gençliğini yanlışlıklar içinde geçiren ve gençliğinin kıymetini bilmeyenler ise hep üzüntü içerisine olmuşlardır.
Milli ve manevi değerler ışığında kişilerin kimliğinin, karakterlerinin ve kişiliklerinin oturması yine bu döneme rastlamaktadır. Ayrıca ister iyi alışkanlıklar isterse kötü alışkanlıklar olsun bu gençlik dönemi insanoğlunun hayatının birçoğuna aktaracağı alışkanlıkları kazandığı bir çağdır.
Gençlik, arkadaşlık döneminin geliştiği, insanların belki de uzun yıllar hayatlarını ve fikirlerini paylaşacağı insanlarla dostlukların kurulduğu bir dönemdir. Yine aile yuvasının kurulması neticesinde aile hayatının mutluluk veya sıkıntılar içerisinde devam etmesini sağlayan temeller yine gençlik döneminde atılmaktadır. Gençlik hayatı, asla boş verilecek ve umursanmayacak bir dönem değildir.
Atatürk, 19 Mayıs gününü, kurtuluş günü ve özgürlüğün ateşinin yakıldığı gün olması nedeniyle Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasını istemiş ve tüm Türk Milletine özellikle de gençlere armağan etmiştir.
Türk toplumu ve gençliği için özel ve önemli bir değere sahip günlerden birisi de gençlik haftasıdır. 19 Mayıs, “Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı” nedeniyle, “Gençlik Haftası” 19- 25 Mayıs tarihlerinde kutlanmaktadır. Bu haftanın kutlanmasının amacı gençliğimize yönelik sanatsal, sportif ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesidir.
Bu sebeplerle Gençlik Haftası, her yıl 19 Mayıs günü, büyük bir coşkuyla kutlanmakta ve Atatürk saygıyla anılmaktadır. 19 Mayıs’ın anlam ve önemi ve bizi bu günlere getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milleti için yaptıkları, her 19 Mayıs’ta Türk gençliğine en iyi şekilde anlatılmalıdır.
Türkiye, 29. 7 yaş ortalamasıyla nitelik ve nicelik bakımından genç bir ülkedir. Bu sebeple gözümüzün nuru olan gençlerimizi, ilimle, imanla, güzel ahlakla yetiştirmek için elimizden gelen bütün gayretleri göstermeliyiz. Gençlere değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek kişilikli ve özverili kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler geleceğe güvenle bakabilir.
Unutmayalım ki, zararlı alışkanlıklara müptela olmuş, çirkin ahlakla donatılmış, milli ve manevi değerlerden uzaklaşan gençlerin zararı hem kendisine, hem ailesine, hem de bütün topluma olacaktır. Bu nedenle gençlik geleceğimizdir. Ülkemizin geleceği, bugünkü gençlerimizdir.

Share
715 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...