logo

GENÇ DEVELİLER DERNEĞİMİZİN HAYIRSEVERLERE PLAKET TÖRENİ

Genç Develiler Derneğimiz Avrupa Yakası’nda gözümüz kulağımız. Bu dönem Başkanlığını Mustafa Ötünç kardeşimiz yapmaktadır. Derneğimizin tapusu kısa zaman önce alındı Güngören’de ki mekân tadilat yapılarak hemşehrilerimizin hizmetine sunuldu. Derneğimiz yükseköğrenimde okuyan Develili 70 öğrenciye burs vermektedir.
Her yıl geleneksel piknikler düzenlemektedir. Develi’de Hıdırellez şenliklerine geçen yıl 7 otobüsle üyelerini ve hemşehrilerimizi götürerek çok güzel bir aktivite sergilediler. İstanbul’da Develilerin sesi Develi ve Yöresi Derneği ile birliktelik ve dayanışma her alanda sürmektedir. Yıllar önce birlikte Develi Gecesi düzenlenmişti. O zaman bağışlardan kalan bir meblağ Genç Develiler Derneğimizin mekânının alınmasına ufakta olsa bir katkı sağlamıştı. Bahçelievler Belediyesi ile birlikte sucuk festivali gibi birçok etkinlikte hemşehrilerimizin iyi ve kötü gününde, düğün ve cenazede yalnız bırakmayan bir hemşehri derneği olmak yolunda büyük mesafe kat ettiler.
Ayrıca derneğimiz 16 köy derneği ile birlikte futbol turnuvaları düzenleyerek İstanbul’da Develi örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerini yaşatmak için var gücüyle çalışan her yıl kermesler düzenlemektedirler.
04.02.2017 Günü Laleli Büyük Şahinler Oteli’nde Derneğe bugüne kadar bağış yapan hemşehrilerimiz için bir vefa gecesi düzenlediler. Yaz tatilinde yeni Kaymakamımız Murat Duru beyefendiyi İstanbul’a davet etmiştik. Genç Develiler Derneği Başkanı Mustafa Ötünç’ün böyle bir program yapacağını söylediğinde çok yerinde ve zamanında bir davet olacağını konuştuk.
Cuma günü Belediye Başkanımızla birlikte Atatürk Havaalanı’nda birlikte karşıladık. Akşam yemeği sonrası Genç Develiler Derneği pikniğinin ve Hıdırellez Şenliklerinin tarihleri görüşülerek karara bağlandı. Yemek sonrası misafirlerimiz Kent Otel sahibi Fahri Mor ağabeyin daveti üzerine Kent Otelde konakladılar.
Plaket töreni saat 18.00 de yönetim kurulu üyesi Cengiz Avcılar’ın daveti üzerine Başkan Mustafa Ötünç’ün hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Şahinler Oteli sahibi İsmet Şahin kapılarının her zaman hemşehrilerine açık olduğunu söyledi. Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı hemşerimiz Metin Alıcı böyle bir organizasyon için derneğe teşekkür etti. Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu katılamadığı için Çelenk gönderdi.
Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar böyle bir etkinlik düzenledikleri için başkan ve yönetimini tebrik etti. Daha sonra kürsüye gelen Develi Kaymakamımız Murat Duru ilk kez Develi dışında ki Develilerle buluşturan derneğimize teşekkür etti.
Develilerin Develi dışında Develiye büyük katkılar sağladığının dikkatini çekti. Her ilçede bu dayanışma ve birlikteliği görmediğini söyledi.
Son olarak Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu kürsüye gelerek konuşmasını yaptı. “Seçimlerde Develiye kadar gelip beni desteklediğiniz için teşekkür ederim. Ben oy veren vermeyen herkesin vekiliyim” dedi. “Sizlerin İstanbul’dan bana destek için gelmesi sanayi de bir kardeşimizi çok duygulandırdığını, sizler Sami Bey için geldiğinize göre bizde onu destekleyeceğiz” dediğini anlattı. Develi ile ilgili projelerini açıklayan vekilimizin konuşması ilgiyle dinlendi.
Programın son bölümünde, Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’na, Kaymakamımız Murat Duru’ya, Belediye başkanımız Mehmet Cabbar’a, Şahinler Oteli sahibi İsmet Şahin’e, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Metin Alıcı’ya ve derneğe katkıda bulunan hayırseverlere plaketleri verildi. Derneğin bursiyer öğrencilerinin de katıldığı toplantı Yemek duasının ardından günün anısına birlikte çekilen fotoğraflardan sona erdi.
Büyük Şahinler Oteli 25 yılı aşkın Develi ve Yöresi derneğimizin davetiyle İftarda bizleri buluşturdu. Yine böyle bir buluşma yemeği için hemşehrilerine salonları açtı ve sponsor oldu. İsmet Şahin Bey’e teşekkür ederiz.
Ertesi gün sabah Seyrani Vakfı Başkanı Suat Köylüoğlu, Tekstilci hemşehrimiz Mustafa Sırgüvenç ile birlikte Kent Otel’e geldiğimiz de kaymakamımız ve belediye başkanımız hayırsever hemşehrimiz Fahri Mor ile birlikte kahvaltı yapıyorlardı. Belediye Başkanımız ile vedalaştıktan sonra Kaymakamımız Murat Duru ve Suat Köylüoğlu ile birlikte Avarasya Tüneli’nden Tuzla’ya uzandık.
Yavuz Sultan Köprüsü’nden Bakırköy’e uzanan gezimiz Mustafa Sırgüvenç’in rehberliğinde kaymakamımızı daha sonra Kent Otel’e bıraktık. Pazartesi günü ziyaretler yapan kaymakamımız akşam üzeri Atatürk Havaalanı’ndan Develimize doğru yola çıktı. Akşam 21.00 de beni aradığında İstanbul’da dolu dolu iki gün yaşadığını, çok verimli toplantılar olduğunu, görev yaptığı çok ilçede bu dayanışmanın olmadığını belirterek, Emeği geçen tüm hemşehrilerimize teşekkürlerini iletmemi söyledi.
Bende zaman ayırarak programlara iştirak ettikleri için hemşehrilerim adına teşekkür ederek saygılarımı ilettim. İstanbul’da bir Develi etkinliği daha derin izler bırakarak böyle sona erdi.

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 10 Şubat 2017, Sayfa 5

Share
2.045 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...