logo

GELECEĞE UMUTLA BAKMAK

Miladi 2024 yılının şu ilk günlerinde, geleceğe ümitle bakabilmek için, her şeyden önce geçmişimiz ile ilgili ciddi bir muhasebe yapıp hatalarımızdan ders çıkarmamız gerekir. Aynı hata ve yanlışları tekrarlamamak çok önemlidir. Bir de geçmişteki başarısızlıklarımıza takılarak geleceğimizi de, aynı olacak diye ipotek altına almak yanlışların en büyüğü olur. Geleceğe umutla bakmak bizim şiarımız olmalıdır.

Ümit (Reca) kelimesi, daha çok tasavvufta kullanılan ve kulun Allah’ın rahmetine ve mağfiretine güvenerek ümit içinde olması anlamında gelen bir kelimedir. Zıddı ise, ümit kesme (yeis) halidir.

Kur’an’da ümit ile alakalı bir çok ayet vardır. Bunlardan bir tanesi de Bakara ,218 ayettir ve şöyle buyurulmaktadır: “İman edenler, hicret edenler, Allah yolunda cihad edenler; şüphesiz bunlar Allah’ın rahmetini umarlar. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Hz. Peygamber (sav)’in, “Allahım! Rahmetini ümit ediyorum” diye dua ettiği (Ebû Dâvûd, Edeb, 101), can çekişen biri hakkında, “Allah ona umduğunu verir, korktuğundan emin kılar” dediği rivayet edilmektedir (Tirmizî, Cenâʾiz, 11).

Güzel, faydalı ve hayırlı bir iş yaptığımızda Allah’tan sevap umar, hata ve yanlışlarımızdan nedamet duyarak tövbelerimiz sonucu affımızı ümit ederiz. Allah (c.c.) tarafından dualarımızın kabulü ve günahlarımızın affını düşünmemiz ise biz müminlerin hüsnü zannıdır. Bir hadis-i şerifte, “Allah kulunun zannı üzeredir” buyurulmuştur (Buhârî, Tevḥîd, 15). Biz mümin kullar olarak rabbimizi rahmet, merhamet, lütuf, kerem ve af sahibi olarak bilir ve inanırsak, Allah da bu zannımıza göre tecelli eder ve muamelede bulunur. Yine “Rahmetim gazabımı geçmiştir” (Buhârî, Tevḥîd, 55) kutsî hadisi de daha fazla ümitvâr olmamızı gerekli kılar.

Son beş yılda yaşadığımız hadiseleri bir bir düşünecek olursak; uzun süren salgınlar, doğal afetler, savaşlar, ekonomik sıkıntılar ve kaybettiğimiz canlar… bizlere karamsar bir tablo çizer. “Ne yapsak olmuyor” deyip ümitsizlik girdabına kapılmadan, yeniden bismillah deyip aşkla işimize koyulmalıyız. Yoksa ümitsizlik hali, müteşebbis olmamıza engel olur, bizleri tembel yapar.

Geleceğimize ümitle ve güvenle bakabilmek için üzerimizden ataleti atıp, çalışmak ve üretmek zorundayız. Aramızdaki çıkar ve menfaat sıkıntılarını bir tarafa bırakıp, vatan ve millet için hatta ümmet için canhıraş çalışmak mecburiyetindeyiz. O zaman yaşayacağımız güzel günlerin bizleri beklediğinden emin olabiliriz. Bu ruhu hem bizler taşımalıyız ve hem de ümidimiz ve istikbalimiz olan gençlerimize aşılamalıyız. Gayret bizden tevfîk ise Allah’tandır.

Ali Rıza Tahiroğlu

DİB. Başkanlık Müftüsü

Share
447 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...
 • KAPI ÇALMA SESİ 2023 Yılının En İyi Öyküsü

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Hikâye ya da öykü, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düzyazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatım türlerinden ayrılır. 2023 yılının En İyi Yaratıcı Öyküsü : Geçen kış işimden çıkarıldım. Geçimimi sağlamak için gazete dağıtımcısı olarak geçici bir işe girmek zorunda kaldım. Dağıttığım evlerden birinin posta kutusu mühürlenmişti, bu yüzden kapı...
 • DÜNYA BASİT YAŞAMA GÜNÜ

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaşam tarzı terimi, bireylerin değerleri, nerede yaşadıkları, ne yaptıkları, ne yedikleri gibi günlük yaşantılarının hemen hemen her yönünü kapsayan geniş bir içeriğe sahiptir. Hayatlarımız giderek daha modern ve karmaşık hale geldikçe, çoğumuz daha basit ve daha az çılgın bir hayat aramaya çalışıyoruz. Basit bir yaşam, farklı bireyler için farklı şeyler ifade edebilir. Basit yaşam veya sade yaşam, günümüz insanının kaos içinde nefes alacak bir yol arayışı sonucu ortaya çıkmıştır. Sade ve basit yaşam ya da son zamanlarda popüler hale gelen a...