logo

GAZİLER GÜNÜ

Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk halkı, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarih boyunca bu uğurda yaptığı birçok savaşta insanını şehit vermiş ve gazi yapmıştır. Gaziler vatanın selameti, bizlerin rahatı için canlarını ortaya koyan ve gözlerini kırpmadan ölüme koşan insanlardır. Muharip Gazi, harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır.
Tarihimiz şehitlik ve gazilik destanları ile doludur. Her Türk evladı bu onura sahip olabilmek için, vatanı, milleti, bayrağı, milli ve dini değerleri için savaşmayı kendisinin ulaşabileceği en büyük değer olarak görmektedir. Kurtuluş Savaşı bunun en büyük örneğidir.
Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM ‘since Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” unvanı verilmiştir. Cumhuri­yetimizin kuruluşundan günümüze kadar uzanan bu kutsal çizgi­de şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek amacıyla 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül tarihinin Gaziler Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir.
Canlarını verememiş olsalar da tüm gazilerimiz, aslında vatan uğruna ölmeyi dahi göze alarak çatışmış ve bu mücadele sonucunda da yaralanmışlardır. Bu sebeple canları pahasına bu vatanı koruyan gazilerimize armağan edilmiş gaziler günü onlar için çok değerlidir.
Ülkemiz bulunduğu coğrafya nedeniyle her zaman hedef durumunda kalmıştır. Bu nedenle ülkemizde mücadele tarih boyunca devam etmiştir. Bu topraklar adına birçok şehit ve gazi veren milletimiz, bütün gazi ve şehitlerine, şükran ve minnet duyguları ile sahip çıkarak Gaziler Günü’nü, her yıl büyük bir gurur ile 19 Eylül’de bütün yurtta törenlerle kutlamaktadır. Milletimiz her daim onların yanında olduğunu göstermektedir. Kan akıtılarak, can verilerek sahip çıkılan bu topraklarda huzur içinde yaşıyorsak, elbette ki şehit ve gazilerimizin sayesindedir. Onlar için her şeyin en güzelini ve en iyisini yapmak bizler için en büyük görevdir ve görev olmalıdır.
1. Dünya Savaşında, Kurtuluş Savaşında, Kore Savaşında ve Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında birçok askerimiz şehit olurken bir kısmı da gazi olmuştur. Ülkemde yıllarca süren ve halen devam eden terör örgütleri ile yapılan mücadelede birçok vatan evladı şehit olurken, mayına basıp bir veya iki ayağını veyahut uzuvlarını kaybeden daha onlarca değişik sebeplerle bu vatanın evlatları gazi olmuştur. Birde bunlar yetmiyormuş gibi 15 Temmuz kalkışmasını yaşayarak şehit ve gazi sayısı artmak zorunda kalmıştır.
Halen ülke bütünlüğümüze ve milli beraberliğimize saldırıda bulunanlara karşı mücadelesini her zaman ve her yerde durmadan veren milletimiz, askeri ve sivil birçok şehit ve gazi vermiş ve halen vermeye de maalesef devam etmektedir.
Dinimiz, “Vatan sevgisi, imandandır.” diye belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, savaştan sağ veya yaralı dö­nenler ise gazi unvanı ile onurlandırılmıştır. Türk ulusu için bu iki kavram çok önemli olup, manevi rütbelerin en yükseğidir. Türk ulusu için, “Şehitler nurlanmış” ve “Gaziler onurlanmış” şahıslar demektir.
Vatan için canlarını seve seve feda eden Mehmetçiklerin ve sivillerin arkada bıraktığı yakınlarının maddi sıkıntıya düşmemeleri için devletimizde büyük bir görev bilinci ile hareket ederek, şehit ve gazilerimize övünç madalyası vermekte, maaş bağlamakta, gazilerimize sağlık ve ulaşım ile ilgili ücretsiz hizmet imkânı sağlamaktadır. Milletimiz de gazilerimize yaşamın her anında kolaylıklar sağlayarak, onlara olan şükran ve sevgisini her yerde göstermektedir. Ancak, Türkiye’de gazi ve şehit ailelerinin, devlet tarafından kanunlarla belirlenen ve uygulanan haklar konusunda tam olarak bilgi sahibi olmaması, maalesef onların bu haklardan tam olarak yararlanamamasına neden olmaktadır.
Gaziler Günü diğer bir deyimle “Kahramanlık Günü” olarak da kutlanmaktadır. Türkiye gazileri, 19 Eylül 1983 tarihinde Türkiye Muharip Gazileri Derneği altında bütünleşmişlerdir. Yerel kurtuluş günleri, gazilerimiz ve kahramanlarımız için birer anma günüdür. Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve millet­çe namusumuzla, şerefimizle yaşamamızı gazi ve şehitlerimize borçlu olduğumuzu unutmayalım.
Gazilerimiz ve şehitlerimiz, ülkemizin en önemli değerleridir. Onlar, bizler için en güç şartlarda bütün güçleri ve duygularıyla mücadele etmiş, canlarını bile vermekten asla çekinmemiş büyük şahsiyetlerdir. Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimize hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız. Bu anlamlı günde, bizlere bu günleri miras bırakanlara minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Share
1.177 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...