logo

FIRAKTIN / GÜMÜŞÖREN

1573

Köylerimizi tanıtma amacıyla bir süredir yazdığımız denemeler serisinden, geçen hafta eski adıyla Fıraktın şimdiki adıyla Gümüşören’i ele almıştık.Bu yazımızda özellikle köyün kuruluş aşamasından Türklere gelinceye kadar geçirdiği aşamaları elden geldiğince,nice eksikliklere rağmen değerlendirmeye çalışmıştık.
Gümüşören Develi köyleri içerisinde yetişmiş insan unsuru, nüfusunun çokluğu ve arazi yapısının verimi vb. sebeplerle her zaman önemini korumuştur.
Haçın Harbi sırasında Zamantı ırmağı üzerinde bulunan köprü, Fransız-Ermeni işgalindeki işgal bölgeleri ile sınır olarak kabul edilmiş, ve Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı’na karşı köy temsilcisi Hasan Ağa’nın evinde Fransız subaylarından Teğmen Sulbi, Urfalı Binbaşı Ali Saib ile Develi milis komutanları Kamberli Osman ile Osman Coşkun’un hayırlı görüşmelerinde önemli rol oynamıştır.Köy içerisinde Nuri Öztürk gibi İstiklal Madalyası sahibi şahsiyetler vardır.
Gümüşören o yıllarda Develi’ye bağlı bir köy olan Pusatlı köyü ile Develi merkez köylerinden , Şahmelik,Gazi, Sindelhöyük,Zile köyleri okulları 1911 yılında Kayseri Mutasarrıfı Muammer Bey tarafından yaptırılmıştı.Bu okulların bazıları stratejikti.Zira Çomaklı ve İncesu köylerinde donanımlı Rum ve Ermeni okulları vardı.Gençlerimizi aydınlatmak için bu okullar büyük bir itina ile yapılmıştır.
Bu köyümüz okulunda 1991-1994 yıllarında müdürlük yapan değerli dost, yazar Mustafa Kıyak’tan ricam üzerine o yıllarda köyün eğitim durumu hakkında bir rapor istemiş ve iki sayfa bir rapor hemen gelmişti.Bu rapordan özlü bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz:
Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber,söylentilere göre,Yanalak denilen mevkide oturan Toybıyıklardan birisi, kaybettiği hayvanlarını aramak için köyün şimdiki yerleşim yerine gelir ve burasının sulak bir arazi olduğunu görerek buraya yerleşirler.Köyde zaten geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.O yıllarda köyde 5 bakkaliye,3 kahvehane,1 fenni değirmenci,1 manav, bulunmaktadır.Motorlo vasıta olarak 29 traktör,1 minübüs,19 taksi,,2 kamyon bulunmaktadır.
Köyün eğitim tarihinden ise şöyle bahsetmektedir: Köyün ilkj eğitim kurumu Rıfat Toybıyık’ın evinin yerinde Bozoklu Hacı’nın tek odasında açılmıştır.İlk öğretmen ise Sade Osman’dır.Daha sonra Sadettin isminde bir öğretmen görev yapmıştır. 1928 yılından itibaren maaşlı öğretmenler görev yapmaya başlamıştır.İlk öğretmen ise Emin Efendi’dir.Köylünün de desteğini unutmamak lazımdır.15-20 öğrencisi olduğu bilinmektedir.Bir ara da köyden Ali Değirmenci de ücreti köylü tarafından karşılanarak görev yapmıştır.
Bu hazırlık döneminden sonra ilk resmi eğitim-öğretim 1944 yılında başlamıştır.Okulun ilk eğitmeni Şamil Yurtseven’dir.18 Tl. maaşla göreve başlamıştır.Pazarören Köy Enstitüsü mezunudur. 1951 yılına kadar görev yapmıştır.
Okul tek dersliklidir.3.Sınıfa kadardır.3.sınıfı bitirene icazetname / Şehadet-name verilmektedir.İlk mezunlarını da 1947 yılında vermiştir.Okul daha modern bir halde 1947 yılında başka yere yapılmış,4. Ve 5.sınıflar ilave edilmiştir.Bu okulun ilk müdürü ise İsmail Taş delen’dir.Okul değişik ilavelerle genişletilmiştir.
1969 yılından sonra kimliklerini yakinen bildiğimiz Havva İbiş,Zihni Gençaslan (En uzun süre görev yapmiştir.),Ali Güçlü,Yüksel Erkoç ve Mustafa Kıyak 1994 yılına kadar müdürlük yapmışlardır.Okulun en çok öğrencisi 1972-73 öğretim yılında 275 öğrencidir.
Köyden göç özellikle 1980 yılında başlamıştır.Herhalde göçte en çok başı çeken eğitimli insanlar olmalıdır.Bir de nisan ayından itibaren başka şehirlerde çalışmaya giden “gurbetçi işçiler” olmuştur.Köyün bugün ana geçim kaynağı küçükbaş hayvancılığı ile tarımdır.
Ancak daha önce de dediğimiz gibi yapılan barajla birlikte Fraktın/ Gümüşören Köyü yakın gelecekte yıldızı parlayan bir bölgemiz olacaktır.
Çağdaş,14.05.2015

Share
2.279 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...