logo

FIRAKTIN / GÜMÜŞÖREN

1573

Köylerimizi tanıtma amacıyla bir süredir yazdığımız denemeler serisinden, geçen hafta eski adıyla Fıraktın şimdiki adıyla Gümüşören’i ele almıştık.Bu yazımızda özellikle köyün kuruluş aşamasından Türklere gelinceye kadar geçirdiği aşamaları elden geldiğince,nice eksikliklere rağmen değerlendirmeye çalışmıştık.
Gümüşören Develi köyleri içerisinde yetişmiş insan unsuru, nüfusunun çokluğu ve arazi yapısının verimi vb. sebeplerle her zaman önemini korumuştur.
Haçın Harbi sırasında Zamantı ırmağı üzerinde bulunan köprü, Fransız-Ermeni işgalindeki işgal bölgeleri ile sınır olarak kabul edilmiş, ve Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı’na karşı köy temsilcisi Hasan Ağa’nın evinde Fransız subaylarından Teğmen Sulbi, Urfalı Binbaşı Ali Saib ile Develi milis komutanları Kamberli Osman ile Osman Coşkun’un hayırlı görüşmelerinde önemli rol oynamıştır.Köy içerisinde Nuri Öztürk gibi İstiklal Madalyası sahibi şahsiyetler vardır.
Gümüşören o yıllarda Develi’ye bağlı bir köy olan Pusatlı köyü ile Develi merkez köylerinden , Şahmelik,Gazi, Sindelhöyük,Zile köyleri okulları 1911 yılında Kayseri Mutasarrıfı Muammer Bey tarafından yaptırılmıştı.Bu okulların bazıları stratejikti.Zira Çomaklı ve İncesu köylerinde donanımlı Rum ve Ermeni okulları vardı.Gençlerimizi aydınlatmak için bu okullar büyük bir itina ile yapılmıştır.
Bu köyümüz okulunda 1991-1994 yıllarında müdürlük yapan değerli dost, yazar Mustafa Kıyak’tan ricam üzerine o yıllarda köyün eğitim durumu hakkında bir rapor istemiş ve iki sayfa bir rapor hemen gelmişti.Bu rapordan özlü bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz:
Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber,söylentilere göre,Yanalak denilen mevkide oturan Toybıyıklardan birisi, kaybettiği hayvanlarını aramak için köyün şimdiki yerleşim yerine gelir ve burasının sulak bir arazi olduğunu görerek buraya yerleşirler.Köyde zaten geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.O yıllarda köyde 5 bakkaliye,3 kahvehane,1 fenni değirmenci,1 manav, bulunmaktadır.Motorlo vasıta olarak 29 traktör,1 minübüs,19 taksi,,2 kamyon bulunmaktadır.
Köyün eğitim tarihinden ise şöyle bahsetmektedir: Köyün ilkj eğitim kurumu Rıfat Toybıyık’ın evinin yerinde Bozoklu Hacı’nın tek odasında açılmıştır.İlk öğretmen ise Sade Osman’dır.Daha sonra Sadettin isminde bir öğretmen görev yapmıştır. 1928 yılından itibaren maaşlı öğretmenler görev yapmaya başlamıştır.İlk öğretmen ise Emin Efendi’dir.Köylünün de desteğini unutmamak lazımdır.15-20 öğrencisi olduğu bilinmektedir.Bir ara da köyden Ali Değirmenci de ücreti köylü tarafından karşılanarak görev yapmıştır.
Bu hazırlık döneminden sonra ilk resmi eğitim-öğretim 1944 yılında başlamıştır.Okulun ilk eğitmeni Şamil Yurtseven’dir.18 Tl. maaşla göreve başlamıştır.Pazarören Köy Enstitüsü mezunudur. 1951 yılına kadar görev yapmıştır.
Okul tek dersliklidir.3.Sınıfa kadardır.3.sınıfı bitirene icazetname / Şehadet-name verilmektedir.İlk mezunlarını da 1947 yılında vermiştir.Okul daha modern bir halde 1947 yılında başka yere yapılmış,4. Ve 5.sınıflar ilave edilmiştir.Bu okulun ilk müdürü ise İsmail Taş delen’dir.Okul değişik ilavelerle genişletilmiştir.
1969 yılından sonra kimliklerini yakinen bildiğimiz Havva İbiş,Zihni Gençaslan (En uzun süre görev yapmiştir.),Ali Güçlü,Yüksel Erkoç ve Mustafa Kıyak 1994 yılına kadar müdürlük yapmışlardır.Okulun en çok öğrencisi 1972-73 öğretim yılında 275 öğrencidir.
Köyden göç özellikle 1980 yılında başlamıştır.Herhalde göçte en çok başı çeken eğitimli insanlar olmalıdır.Bir de nisan ayından itibaren başka şehirlerde çalışmaya giden “gurbetçi işçiler” olmuştur.Köyün bugün ana geçim kaynağı küçükbaş hayvancılığı ile tarımdır.
Ancak daha önce de dediğimiz gibi yapılan barajla birlikte Fraktın/ Gümüşören Köyü yakın gelecekte yıldızı parlayan bir bölgemiz olacaktır.
Çağdaş,14.05.2015

Share
1.831 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...