logo

FAZİLET MÜCADELESİ – 3

1543

Gergin toplumdan medeni, saygılı, sevgi dolu, hoşgörülü topluma geçebilmenin yolu toplumun fazilet/erdem sahibi kişilerden müteşekkil olmasını, bunu temin için de ‘SANATKÂR’ dediğim kişilerin toplum içinde yol gösterici vasıflarını harekete geçirerek eğitici olmalarının ehemmiyetine vurgu yapmıştım geçen hafta. İşte bu sebepten dine sarılan ve dinini yaşıyorum diyenler dâhil bütün Müslümanlar başta olmak üzere aydın-okumuş-okumamış-mektepli-mektepsiz-kadın-erkek herkesin önce faziletli olmanın ne demek olduğunu bilmesi ve nerede yanlışı varsa kendisine çekidüzen vermesi gerekir. Dinimizin ‘kul hakkı’ ile izah ettiği ve imanlı, ‘hakiki Müslüman’ olmanın olmazsa olmazı olan fazilet kavramı, ‘ahlakî doğruluk’ ile bir tutulmalıdır. Alçak gönüllülük, dayanışma, kararlılık, topluma hizmette bulunma olduğu gibi, sır saklamayı – dedikodu etmemeyi gerektiren bir olgudur erdem.
Fazilet kavramında akıl, hissiyattan daha üstün olduğu için faziletli kişi vicdan muhasebesi yapar. Yani erdem içgüdü işi değil, bir akıl işidir. Kişi akla uygun olarak kendini yargılayabilmelidir. Adil olmalı, iyi, doğru ve güzele giden yolda ölçülü ve dengeli olmalıdır. Ortaokul veya lise çağlarında din tarifini yaparken bu son cümleyi, içinde erdem veya fazilet kelimesi geçmeden kullandığımızı hatırlıyorum.
Bu kelime manasını biraz daha açarsam diyebilirim ki erdem, özgürlüğe giden yolda, cesaretle yan yanadır. Bu devirde düşünen insanlar için hürriyete, mutluluğa ve huzura ulaşmak cesur olmayı gerektirdiği için, ‘SANATKÂR’ olabilen kişi erdem savaşı verirken ayrıca kararlı ve cesaret sahibi olmalıdır. Faziletin temelinde insanın kendini bilmesi, tanıması, kibirli olmayı reddetmesi gerçeği yatar. Faziletli kişi kendini tanır, kendini bilir. İslam’ın özü de bu değil midir? ‘Bana öyle bir şey söyle ki İslam’ın özü olsun’ diye soran bir sahabeye ‘Yaradan’a iman et, doğru ve dürüst ol’ demiş Peygamberimiz (SAV). Dinimiz gereği yaptıklarımızın hesabını vermeyecek miyiz? Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya, yarın ölmecekmişiz gibi öbür dünya için hazır ol! İşte üzerinde kitaplar yazılacak bir söz, anlayana!..
İşte erdem konusunda da ayrıca diyeceğim şu ki ‘erdem ‘eylemlerimizin tüm sorumluluğunu üstlenmektir’. 1961 yılında sürgün Kübalılar ABD’nin desteğini arkasına alarak adaya yaptıkları çıkartmada yenilince, Kennedy sorumluluğu üstlenerek ‘Zaferin yüz tane babası vardır, fakat hezimet yetimdir’ diyerek erdem göstermiş ve sorumluluğu başkalarına yıkarak bahanelerin arkasına sığınmamıştır.
Fazilet Mücadelesi kitabının yazarı KENNEDY’nin politik felsefesi: ‘İnsanlığın ortak düşmanı olan ve insanları insanca yaşamaktan mahrum eden diktatörlüğe, komünizme, fakirliğe, hastalığa ve savaşa karşı durmaktır. Ayrıca devletle vatandaş arasındaki ilişkide ise halkını; ‘Kendileri için ülkelerinin ne yaptığını araştırmaya değil, kendilerinin ülkeleri için ne yapacağını düşünmeye’ davet etmiştir.
Bana göre burada DÜŞÜNEN KİŞİLER ve DÜŞÜNEN BİR TOPLUM ile uzun vadede müreffeh ve huzurlu bir millet olma yönünde mesafe kat edilebileceğine vurgu yapılmak istenmektedir. Yani hep başkalarını eleştirmek yerine sorumluluk alarak çalışmak, bencillikten uzak medeni cesaret göstermek. Bir kişi, bir şirket, bir STK veya bir siyasi parti ancak gelişmek sayesinde yaşayabilir. Dar fikirlilik bütün bu saydıklarımızı yeniletmez, geliştirmez hatta köreltir. Bencil insanlar, aslında kendini seven ve beğenen insanlar değildir. İşin aslında bu kimseler, mevki ve şöhretin süsüne, her ne pahasına olursa olsun ihtiyaç duyan insanlardır.
Fazilet sahibi gerçek Müslümanlar, gerçek aydınlar, gerçek vatanperverler gerçekten kendini seven ve değer verenler olarak makam ve şöhret isteyebilir, ancak kişiliğinden yani ‘olması gereken aslından’ asla fedakârlık etmez. Bu tarif ettiğimiz insanlar kendilerinin haklı olduklarına inanıp, bu inançlarını her türlü dünyevi menfaatten üstün tutarlar. Yani ‘fazilet mücadelesi’ verirler.
HAYDİ, HER TÜRLÜ OLUMSUZLUK BASKISINA RAĞMEN ERDEMLİ OLALIM! ‘Canım kudret elinde olan Yaradan’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.(Hadisi şerif Müslim)

Share
3.163 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...