logo

FAZİLET MÜCADELESİ – 3

1543

Gergin toplumdan medeni, saygılı, sevgi dolu, hoşgörülü topluma geçebilmenin yolu toplumun fazilet/erdem sahibi kişilerden müteşekkil olmasını, bunu temin için de ‘SANATKÂR’ dediğim kişilerin toplum içinde yol gösterici vasıflarını harekete geçirerek eğitici olmalarının ehemmiyetine vurgu yapmıştım geçen hafta. İşte bu sebepten dine sarılan ve dinini yaşıyorum diyenler dâhil bütün Müslümanlar başta olmak üzere aydın-okumuş-okumamış-mektepli-mektepsiz-kadın-erkek herkesin önce faziletli olmanın ne demek olduğunu bilmesi ve nerede yanlışı varsa kendisine çekidüzen vermesi gerekir. Dinimizin ‘kul hakkı’ ile izah ettiği ve imanlı, ‘hakiki Müslüman’ olmanın olmazsa olmazı olan fazilet kavramı, ‘ahlakî doğruluk’ ile bir tutulmalıdır. Alçak gönüllülük, dayanışma, kararlılık, topluma hizmette bulunma olduğu gibi, sır saklamayı – dedikodu etmemeyi gerektiren bir olgudur erdem.
Fazilet kavramında akıl, hissiyattan daha üstün olduğu için faziletli kişi vicdan muhasebesi yapar. Yani erdem içgüdü işi değil, bir akıl işidir. Kişi akla uygun olarak kendini yargılayabilmelidir. Adil olmalı, iyi, doğru ve güzele giden yolda ölçülü ve dengeli olmalıdır. Ortaokul veya lise çağlarında din tarifini yaparken bu son cümleyi, içinde erdem veya fazilet kelimesi geçmeden kullandığımızı hatırlıyorum.
Bu kelime manasını biraz daha açarsam diyebilirim ki erdem, özgürlüğe giden yolda, cesaretle yan yanadır. Bu devirde düşünen insanlar için hürriyete, mutluluğa ve huzura ulaşmak cesur olmayı gerektirdiği için, ‘SANATKÂR’ olabilen kişi erdem savaşı verirken ayrıca kararlı ve cesaret sahibi olmalıdır. Faziletin temelinde insanın kendini bilmesi, tanıması, kibirli olmayı reddetmesi gerçeği yatar. Faziletli kişi kendini tanır, kendini bilir. İslam’ın özü de bu değil midir? ‘Bana öyle bir şey söyle ki İslam’ın özü olsun’ diye soran bir sahabeye ‘Yaradan’a iman et, doğru ve dürüst ol’ demiş Peygamberimiz (SAV). Dinimiz gereği yaptıklarımızın hesabını vermeyecek miyiz? Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya, yarın ölmecekmişiz gibi öbür dünya için hazır ol! İşte üzerinde kitaplar yazılacak bir söz, anlayana!..
İşte erdem konusunda da ayrıca diyeceğim şu ki ‘erdem ‘eylemlerimizin tüm sorumluluğunu üstlenmektir’. 1961 yılında sürgün Kübalılar ABD’nin desteğini arkasına alarak adaya yaptıkları çıkartmada yenilince, Kennedy sorumluluğu üstlenerek ‘Zaferin yüz tane babası vardır, fakat hezimet yetimdir’ diyerek erdem göstermiş ve sorumluluğu başkalarına yıkarak bahanelerin arkasına sığınmamıştır.
Fazilet Mücadelesi kitabının yazarı KENNEDY’nin politik felsefesi: ‘İnsanlığın ortak düşmanı olan ve insanları insanca yaşamaktan mahrum eden diktatörlüğe, komünizme, fakirliğe, hastalığa ve savaşa karşı durmaktır. Ayrıca devletle vatandaş arasındaki ilişkide ise halkını; ‘Kendileri için ülkelerinin ne yaptığını araştırmaya değil, kendilerinin ülkeleri için ne yapacağını düşünmeye’ davet etmiştir.
Bana göre burada DÜŞÜNEN KİŞİLER ve DÜŞÜNEN BİR TOPLUM ile uzun vadede müreffeh ve huzurlu bir millet olma yönünde mesafe kat edilebileceğine vurgu yapılmak istenmektedir. Yani hep başkalarını eleştirmek yerine sorumluluk alarak çalışmak, bencillikten uzak medeni cesaret göstermek. Bir kişi, bir şirket, bir STK veya bir siyasi parti ancak gelişmek sayesinde yaşayabilir. Dar fikirlilik bütün bu saydıklarımızı yeniletmez, geliştirmez hatta köreltir. Bencil insanlar, aslında kendini seven ve beğenen insanlar değildir. İşin aslında bu kimseler, mevki ve şöhretin süsüne, her ne pahasına olursa olsun ihtiyaç duyan insanlardır.
Fazilet sahibi gerçek Müslümanlar, gerçek aydınlar, gerçek vatanperverler gerçekten kendini seven ve değer verenler olarak makam ve şöhret isteyebilir, ancak kişiliğinden yani ‘olması gereken aslından’ asla fedakârlık etmez. Bu tarif ettiğimiz insanlar kendilerinin haklı olduklarına inanıp, bu inançlarını her türlü dünyevi menfaatten üstün tutarlar. Yani ‘fazilet mücadelesi’ verirler.
HAYDİ, HER TÜRLÜ OLUMSUZLUK BASKISINA RAĞMEN ERDEMLİ OLALIM! ‘Canım kudret elinde olan Yaradan’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.(Hadisi şerif Müslim)

Share
3.717 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...