logo

EVEREKLİ ÂŞIK SEYRANİ TÜRKÜLERİ “UĞUR IŞILAK KONSERİ”

 

Kayseri Kültür ve Tanıtım Platformu öncülüğünde 18 Kasım 2018 Pazar günü akşam saat:19:00’da “İstanbul Kayserililer Buluşması-Everekli Aşık Seyrani Türküleri Uğur Işılak konseri” Esenler Dr. Adem Baştürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenler Belediyesi, Develi Belediyesi ile İstanbul Develi ve Yöresi Derneği, Genç Develiler Derneği, Develi ve mahalle derneklerinin ev sahipliğinde geniş katılımlı bir gece düzelendi. Anadolu’nun gür sesi sanatçımız Uğur Işılak, Seyrani’nin şiirlerini ve birbirinden özel kendi bestelerini seslendirdi.
Kokteyl ikramı ile başlayan etkinlikte Develi Belediyesi tarafından Sanatçı Uğur IŞILAK’ın seslendirdiği “Seyrani Türküleri ” müzik albümü hediye edildi. Kokteyli ikram eden sponsorumuz Tosunpen Firması sahibi değerli hemşehrimiz Şaban Tosun’a teşekkür ederiz.
PROGRAM PLATFORM BAŞKANI KEKLİK’İN AÇILIŞ KONUŞMASI İLE BAŞLADI
Program Fikret Şahin tarafından sunuldu. Sunucu, açılış konuşması yapmak üzere Kayseri Kültür ve Tanıtım Platformu Kurucu Başkanı Ahmet Keklik’i açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti. Başkan Keklik konuşmasında “İstanbul Kayserililer Buluşması etkinliğimize teşrif ederek salonu dolduran siz değerli misafirlere çok teşekkür ediyorum” dedi.
Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah, Develi ve Yöresi Derneği Başkanı olarak birer selamlama konuşması yaptık. Seyrani’ye uyarladığım “Beni sizden sorarlarsa dostlarım/Bir Seyrani geldi gitti söyleyin/Hayatı çileli, muradı yarım/Keder etti, ah tüketti söyleyin” dizeleriyle başlayan şiiri ilk kez bu etkinlikte okudum.
Protokol Konuşmaları
Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Develi Kaymakamı Murat Duru, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Metin Alıcı, Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya birer selamlama konuşması yaptılar. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler. Kayserili Hacı Kısır “15 Temmuz – Gördüm” şiirini okudu ve seyircilerden büyük alkış aldı.
Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya’ya hediye olarak (Halı Türk Bayrağı) takdim etti. Başkan Çetinkaya’da Fuzuli’ye ait Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil tarafından hazırlanan, ebru çalışmalarından oluşan,(AB-RU’larda Su Kasidesi) albümünü Cabbar Başkan’a armağan etti. Günün anısına Protokol ile birlikte hatıra fotoğrafları çekildi.

UĞUR IŞILAK’IN GÖZÜYLE EVEREKLİ ÂŞIK SEYRANİ
Alkışlar arasında müzik eşliğinde Uğur Işılak sahne aldı. Programına başlamadan anlamlı bir konuşma yaptı.”Çok kıymetli Kayserililer cümleten hoş geldiniz. Everekli Âşık Seyrani’yi çocukluğumdan beri çok seven, çok okuyan, şiirlerini besteleyen ve repertuarlarımda yer veren bir sanatçıyım.
Halk ozanı dediğimizde yüzlerce, binlerce âşık vardır. Âşık Everekli Seyrani, yaşadığı devirdeki halk ozanları arasında ayrıcalıklı bir şairdir. Âşık Seyrani, söyleyişi, deyişi, eğitimi, ilmi ile amil hususiyetleri olan bir halk ozanıdır.7 yıl İstanbul’da kalmıştır. Halk yoksulluk içindedir diye Dolmabahçe Sarayı’nın yapılmasına karşı çıkmıştır. Zaman zaman sivri dillidir. Padişahı bile hicvetmekten kaçınmamıştır Doğrunun, hakkın, hakikatin yanındadır. Farklı pencerelerden Dünya’ya bakan, medrese eğitimi almış bir halk şairidir. Âşık Seyrani bir başkadır…

Uğur Işılak’ın Seyrani türküleri konseri; (Hak Yoluna Gidenlerin, İstanbul Türküsü, Ali Dünya’ya Bir Geldi) ile başladı. Sanatçının repertuarından türkülerle devam etti. Dombra türküsü ile sona erdi. Program sonunda protokol ile birlikte günün anısına fotoğraf çektirildi.

Gecenin Onur Konukları
Gecemizi onurlandıran konuğumuz Develi Kaymakamı Sayın; Murat DURU’ya, Develi Belediye Başkanı Sayın Mehmet CABBAR’a, değerli Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, protokolümüze, Dernek Başkanlarımıza, ayrıca konser etkinliğimizi yapmamıza vesile olan değerli Kayserili hemşehrilerimize ve Esenler halkına Kayseri Kültür Tanıtım Platformu ve düzenleyen derneklerimiz ve belediyelerimiz adına teşekkür ederiz.

KAYSERLİLER BULUŞMASINA KATILAN PROTOKOL
Develi Kaymakamı; Murat DURU, Küçükçekmece Kaymakamı; Harun KAYA, Bağcılar Kaymakamı; Mustafa ELDİVAN, Develi Belediye Başkanı; Mehmet CABBAR, Bahçelievler Belediyesi Başkan Yardımcısı; Metin ALICI, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı; Ömer ÇETİNKAYA, Develi ve Yöresi Derneği Başkanı; M.Orhan CEBECİ, Genç Develiler Derneği Başkanı; Mehmet SABAH, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi; Abdullah KÜÇÜKOĞLU, Develi ve Yöresi Derneği Onursal Başkanı Osman DEVECİ, Kayder Yönetim Kurulu Üyesi; Mustafa ŞAM, Develi ve Yöresi Eski Başkanı Mehmet PAPAK, Genç Develiler Derneği kurucu Başkanı Şeref Avcılar, eski başkan Mustafa ÖTÜNÇ, İşadamları; Şaban TOSUN, Davut AYRI, İncesu-Kızılörenliler Derneği Başkanı Sayın; Mustafa GÖÇEN ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Giyimkent Yönetim Kurulu Başkanı; Muzaffer CEVİZLİ, Esenler Dernekler Federasyonu Başkanı; Cuma HELVACI, KAYFED Yönetim Kurulu Üyeleri; İlhan ŞEN, Uğur ERCİYES ve derneklerimizin Yönetim Kurulu Üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Mahalle Dernek Başkanlarımız Katıldılar

Çöten Mahallesi Derneği Başkanı; Hamza BAŞARAN, Gazi Mahallesi Derneği Başkanı; Sinan TEKİNER, Kabaklı Mahallesi Derneği Başkanı; Alaeddin CANDEMİR,Epçe Mahallesi Derneği Başkanı; Osman ATMACA,Öksüt Mahallesi Derneği Başkanı; Mustafa KAHRAMAN,Çaylıca Mahallesi Derneği Başkanı; Menduh ŞAHAN, Şahmelik Mahallesi Derneği Başkanı; Orhan GÖNEN, Sarıkaya Mahallesi Derneği Başkanı; Fahri YILDIRIM,Çomaklı Mahallesi Derneği Başkanı; Mehmet TUAÇ ve Yönetim Kurulu Üyeleri iştirak ettiler.
Kayseri Platformu Tekirdağ-Çorlu Temsilcileri; İşadamları; Yavuz ÇETİN ve Abdullah KILIÇKAYA, İstanbul’da yaşayan Kayserili ve Develili hemşehrilerimiz aynı zamanda çok sayıda sanatçı Uğur IŞILAK’ın hayranları katıldılar.

29 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Esenler-Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde Develimizin âlimlerinden “Asım Köksal Hocamızı Anma” programımızda buluşmak dileğiyle.

Çağdaş Develi Gazetesi, 23 Kasım 2018, Sayfa 7

Share
2.911 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...