logo

Eskiden Şeyhler ve Yeni Şeyhler

Sevgili Okuyucularım!
Bu yazımda siz değerli okurlarıma eskiden şeyhle ile günümüzün bazı şeyhlerini karşılaştırmak istiyorum. Eskiden şeyhler: Hz. Peygamberin (s.a.v) “Fakirliğimle iftihar ediyorum” hadisini bir düstur olarak benimserler ve yaşamlarını buna göre şekillendirirlerdi.
Bugünün şeyhleri ise zenginliği bir düstur olarak benimsiyorlar.
Eskiden şeyhler: “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir “ diyen Hz. Peygambere gönülden uyarken bu günün şeyhleri lüks ve şatafat içinde yaşıyorlar.
Eskiden şeyh olanlar: Üç şeyi sürekli prensip edinirdi: Birincisi açlık ve susuzluk, İkincisi uykusuzluk, üçüncüsü zikr-i hafî yani kalb ile zikir. Bu üçünü beraberce yapanlar hak varlığında yok olacaklarına inanırlardı. Bu günün şeyhleri ise meydanlarda, salonlarda, mescitlerde bağıra çağıra, ayakta zikirlerini yaparak riyaya düşüyorlar.
Eskiden Şeyhler: Her fırsatta ümmetine yardımlaşmayı, infakı tavsiye eden, infak etmekten bazı geceler aç yatan peygamberimizi ve sahabelerini örnek alırlarken bu günün şeyhleri ise bir taraftan tüm bunları ballandıra ballandıra anlatırken bir taraftan da kendileri cimri ve lüks içinde yüzmektedirler.
Eskiden Şeyhler: İslam Peygamberinin bütün yaşamını mütevazı ve yoksul bir şekilde geçirdiği için bizim de o yolda gitmemiz, varlıklı olma bataklığına düşmemiz gerekir, sünnet ehline yakışan da budur derlerlerken, bu günün şeyhleri ise sünnet ehline varlıklı olma, zengin olma yaraşır diyerek servetlerine servet katıyorlar.
Eskiden Şeyhler: Allah’tan başka her şeyden vaz geçip gönüllerini hakikat yolundan ayırmazlarken, “Mahşer günü, ne mal, ne de oğullar fayda etmez. Ancak Allah’a temiz bir kalb (kalb-i selîm) ile gelenler fayda görür.” (Şuarâ, 88-89) ayetinin hükmünce yaşarken bugünün şeyhleri ise hakikat yolundan sapıp gaye ve maksatları bir eli yağda bir eli balda olacak şekilde saraylarda ve köşklerde yaşamaktadırlar.
Eskiden Şeyhler: “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyiniz,” (Zümer, 53). Ayetine gönülden inanıp; bu dünyada nasip olmasa ahirette nasip olur, deyip korku ve ümit içinde itâat ve ibâdetle meşgul olurlarken, bu günün şeyhler ise illede bu dünyada nasip olsun diye ellerini gök kubbeye kaldırıp seslerini de yükselterek ısrarla dualarının kabulünü istemektedirler.
Eskiden şeyhler derlerdi ki: İnsanda, günah işlemeye vasıta olan uzuvlar yedidir: kulak, göz, dil, el, ayak, karın ve tenasül uzvu. Bunlar daha çok maddi kötülüklerin vasıtalarıdır. Manevî hastalıklarımızın kaynağının da nefsi emmarenin meydana çıkışı olan davranışlarımızdır ve onlar da yedidir: kibir, haset, gazap, riya, ucüb, mal, makam sevgisi. Bu günün şeyhleri ise mala, mülke, kibire, gazaba, makama, riyaya saplanmış durumdalar.

Eskiden şeyhler derlerdi ki: Müslüman, daha fazla mal edinmeyi, daha fazla özgür olmayı, daha fazla lüks yaşamayı, daha fazla rahat ermeyi gaye edinirse servetinin, duygularının, arzularının esiri olur. Servetini yaşamının tanrısı olarak görür. Sonuçta düşüş ve çöküş başlar. Mal varlığıyla ilgili endişeler, sorunlar baş gösterir. Böylece hem dünyası hem ukbâsı yıkılır.
( Devam edecek)

Share
1.087 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...