logo

Eskiden Şeyhler ve Yeni Şeyhler (2)

Sevgili Okuyucularım!
Geçen haftaki yazımda siz değerli okurlarıma eski şeyhler ile günümüzün bazı şeyhlerini karşılaştırmıştım. Bu konunun da devam edeceğini yazmıştım. İşte o yazımın devamı:
Bilindiği üzere eskiden şeyhler derin bir manevi inanış, yüksek bir ruh terbiyesi, olgunluk, aşk ve coşkunluk içinde yaşar iken, günümüzün bazı şeyhleri ise donmuş, kalıplaşmış, yanlışlıklara, fenalıklara saplanmış kalmışlardır.
Eskiden şeyhler, çoklukla bilgin kişilerdi. Arapça, Farsça bilir ve çağlarının hemen bütün bilimleri ile uğraşırlardı. Nice derin felsefi konuları, okumamış kitleye bile rahat dille anlatırlardı.
Günümüzün bazı şeyhleri ise bırak bilgin olmayı, bilgi şeytanda da var diyerek bilgiye düşman olmakta, cehalete sahip çıkmaktadırlar. Tabi şeyh cahil olunca müritleri de cahil olur. Cehalet ise aydınlığın zıddıdır. Karanlığın kardeşidir. Karanlıkta yaşayan insan bayağı, basit, tembel, kirli, çirkin ve pasaklı olarak yaşar; bir Müslümana yakışmayacak vasıfta ömrü geçer gider.
Eskiden şeyhler, riyadan, gösterişten uzak iken, hal ehli, irfan ehli olduklarını gizlerken, günümüzdeki bazı şeyhler ise gösteriş ve keramet taslayıcılığıyla halkın gözünü boyayarak kâr peşine düşmüşler, konumlarını şöhret vasıtası haline getirmişlerdir.
Eskiden şeyhler fedakârdı, kanaatkârdı, cömertti, günümüzün bazı şeyhleri ise bulunduğu mevkii kazanç yolu, geçim yolu, makam ve mevki yolu olarak görmektedirler.
Eskiden şeyhler gönülleri onarırdı, gururu, kibri okşayıcı söz ve davranışlardan şiddetle kaçınırlardı, günümüzün bazı şeyhleri ise gururu okşandıkça kemale ereceğini sanmakta, sefalete duçar olmaktadırlar.
Eskiden şeyhler Allah’ın cemal ve şefkat sıfatlarına göre aşk ve sevgi ile insanları ıslah etmenin daha güzel olacağı görüşünde iken günümüzün bazı şeyhleri cehennem azabının korkunç ve azgın halini ve cehennemliklerin çektikleri işkenceleri anlatarak, insanlara korkular salmaktadırlar.
Adeta Cehennem Korkusunun Yarattığı gerilim içinde insanları yaşamaya mahkûm etmektedirler.
Eskiden şeyhler “insanın iyi tarafı da tüm günahlardan arınmış değildir” derlerdi. Bu günün bazı şeyhleri ise din adına anlattıkları kavramların yarattığı gerilim ile insanlar adeta cehenneme tutsak hale getirilmekte, cehennem korkusunun sağladığı ürpertiler toplumda daha baskın gelmekte, daha küçük yaştaki çocukların kafasına sokulan cehennem korkusu ve azap telkinleri ise onların ruhlarını germekte, onların yüzündeki tebessümü bertaraf etmektedir.
Hal bu ki cennet ödülü ya da cehennem cezası mı insanları olgunlaştıracak yoksa Yaratana karşı, aileye karşı, insanlığa karşı, doğaya karşı sorumluyuz duygusu mu?
(Devam edecek)

Share
1.016 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...