logo

ERDOĞDU GRUP TASEV BAŞKANI TAN ERDOĞDU’NUN “ÖZ GEÇMİŞİ”

 

Tan Erdoğdu, TASEV Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı

Kayseri, Develi, Zile Mahallesi’nden İbrahim ve Şerife Erdoğdu’nun 3. Çocukları olarak 1971 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tan Erdoğdu, İlkokulu Bakırköy Merkez İlkokulu, orta ve lise öğrenimini ise Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi’nde İstanbul’da tamamladı. Yabancı dil eğitiminin henüz önem kazanmadığı 80’li yıllarda Lisan Öğretim Merkezi ve İngiliz Kültür Derneği’nde İngilizce eğitimi aldı. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Fakültesi İngiliz Dilbilimi Bölümü’nden “Dilbilimci” ünvanı ile mezun oldu. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyonu da tamamlayarak Öğretmenlik Sertifikası’na hak kazanan Erdoğdu, İngilizce Öğretmenliği stajını Ankara Arı Koleji’nde gerçekleştirdi.
Ankara Polatlı Topçu ve Füze Okulu’nda Asteğmen eğitimi alarak başladığı vatani görevini, yabancı dil kurası ile atandığı Adana, İncirlik Üssü’nde, “Kuzey Irak Huzur Sağlama Operasyonu” görevini sürdüren Türkiye, ABD, Birleşik Krallık ve Fransa koalisyonundan oluşan “Çekiç Güç” karargâhında Tercüman ve İstihbarat Subayı olarak tamamladı.
1996 yılında aile şirketi Erdoğdu Ayakkabı Malzemeleri ‘ne katılarak zaman içerisinde şirketin Genel Müdürlüğü görevini ağabeyinden devraldı.1999 yılında şirketin dışa açılmasını sağlayarak başta İtalya olmak üzere, Almanya, İspanya, Portekiz, ABD ve Hindistan’dan konusunda küresel lider yaklaşık 15 firmanın münhasır distribütörlüğünü firmasına kazandırdı. 2008 yılında yine bir aile işletmesi olan Erbil Ortopedik Taban şirketinin kuruluşunu yaparak bu şirkette de aktif görev aldı. 2014 yılında Erteks Suni Deri işletmesinin de kurucu ortağı olan Erdoğdu bugün 3 şirkette faaliyetlerine devam ediyor.
1968 yılından bu yana sektörde varlığını sürdüren aile şirketlerinden elde ettiği deneyimi ve sektörel çevresi, Tan Erdoğdu’nun sektörün sivil toplum örgütlerine aday gösterilmesinin önünü açtı. 2007 yılında AYSAD Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu’na seçildi. Aynı dönemde TASEV Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu’na da seçilen Erdoğdu, 2009 yılında İstanbul Ticaret Odası Ayakkabı ve Ayakkabı Yan Sanayi Meslek Komitesi’ne seçilerek Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.
2012 yılına kadar sırasıyla AYSAD’da Genel Sekreter, TASEV’de Muhasip Üye, Genel Sekreter, TASEV’in iki şirketinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası’nda Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı görevlerini eş zamanlı sürdüren Erdoğdu; 2012 yılında TASEV Vakfı’nın yeni yönetiminde Başkan Yardımcısı olurken, AYSAD’a da Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. 2013 yılında İstanbul Ticaret Odası Meslek Komite Başkanlığı’na seçilerek faaliyetlerine devam eden Tan Erdoğdu, 2014 yılında TASEV Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday gösterilerek Vakıf Başkanı oldu.
Tan Erdoğdu, halen 3 şirketteki faaliyetlerine, TASEV Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı, AYSAD’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul Ticaret Odası’nda Meslek Komite Başkanlığı görevlerine devam ediyor.
Lise döneminde Darüşşafaka Spor Kulübü’nde Basketbol oyuncusu olan Erdoğdu, boş zamanlarında amatör olarak elektro ve klasik gitar çalıyor, 2.dünya savaşını resmeden diorama (maket) çalışmaları yapıyor, motor sporlarına ilgi duyuyor, kayak yapıyor. Ailesi ile birlikte dünya kentlerine seyahat etmek, yeni kültürler ve insanlarla tanışmak son zamanlardaki en büyük tutkusu.
Okumayı ve sürekli öğrenmeyi tüm hobilerinin üzerinde tutan Tan Erdoğdu, eşi Özlem Erdoğdu, çocukları Yağız ve Naz Erdoğdu ile birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Share
1.970 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...