logo

ERDOĞDU GRUP TASEV BAŞKANI TAN ERDOĞDU’NUN “ÖZ GEÇMİŞİ”

 

Tan Erdoğdu, TASEV Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı

Kayseri, Develi, Zile Mahallesi’nden İbrahim ve Şerife Erdoğdu’nun 3. Çocukları olarak 1971 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tan Erdoğdu, İlkokulu Bakırköy Merkez İlkokulu, orta ve lise öğrenimini ise Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi’nde İstanbul’da tamamladı. Yabancı dil eğitiminin henüz önem kazanmadığı 80’li yıllarda Lisan Öğretim Merkezi ve İngiliz Kültür Derneği’nde İngilizce eğitimi aldı. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Fakültesi İngiliz Dilbilimi Bölümü’nden “Dilbilimci” ünvanı ile mezun oldu. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyonu da tamamlayarak Öğretmenlik Sertifikası’na hak kazanan Erdoğdu, İngilizce Öğretmenliği stajını Ankara Arı Koleji’nde gerçekleştirdi.
Ankara Polatlı Topçu ve Füze Okulu’nda Asteğmen eğitimi alarak başladığı vatani görevini, yabancı dil kurası ile atandığı Adana, İncirlik Üssü’nde, “Kuzey Irak Huzur Sağlama Operasyonu” görevini sürdüren Türkiye, ABD, Birleşik Krallık ve Fransa koalisyonundan oluşan “Çekiç Güç” karargâhında Tercüman ve İstihbarat Subayı olarak tamamladı.
1996 yılında aile şirketi Erdoğdu Ayakkabı Malzemeleri ‘ne katılarak zaman içerisinde şirketin Genel Müdürlüğü görevini ağabeyinden devraldı.1999 yılında şirketin dışa açılmasını sağlayarak başta İtalya olmak üzere, Almanya, İspanya, Portekiz, ABD ve Hindistan’dan konusunda küresel lider yaklaşık 15 firmanın münhasır distribütörlüğünü firmasına kazandırdı. 2008 yılında yine bir aile işletmesi olan Erbil Ortopedik Taban şirketinin kuruluşunu yaparak bu şirkette de aktif görev aldı. 2014 yılında Erteks Suni Deri işletmesinin de kurucu ortağı olan Erdoğdu bugün 3 şirkette faaliyetlerine devam ediyor.
1968 yılından bu yana sektörde varlığını sürdüren aile şirketlerinden elde ettiği deneyimi ve sektörel çevresi, Tan Erdoğdu’nun sektörün sivil toplum örgütlerine aday gösterilmesinin önünü açtı. 2007 yılında AYSAD Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu’na seçildi. Aynı dönemde TASEV Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu’na da seçilen Erdoğdu, 2009 yılında İstanbul Ticaret Odası Ayakkabı ve Ayakkabı Yan Sanayi Meslek Komitesi’ne seçilerek Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.
2012 yılına kadar sırasıyla AYSAD’da Genel Sekreter, TASEV’de Muhasip Üye, Genel Sekreter, TASEV’in iki şirketinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası’nda Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı görevlerini eş zamanlı sürdüren Erdoğdu; 2012 yılında TASEV Vakfı’nın yeni yönetiminde Başkan Yardımcısı olurken, AYSAD’a da Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. 2013 yılında İstanbul Ticaret Odası Meslek Komite Başkanlığı’na seçilerek faaliyetlerine devam eden Tan Erdoğdu, 2014 yılında TASEV Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday gösterilerek Vakıf Başkanı oldu.
Tan Erdoğdu, halen 3 şirketteki faaliyetlerine, TASEV Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı, AYSAD’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul Ticaret Odası’nda Meslek Komite Başkanlığı görevlerine devam ediyor.
Lise döneminde Darüşşafaka Spor Kulübü’nde Basketbol oyuncusu olan Erdoğdu, boş zamanlarında amatör olarak elektro ve klasik gitar çalıyor, 2.dünya savaşını resmeden diorama (maket) çalışmaları yapıyor, motor sporlarına ilgi duyuyor, kayak yapıyor. Ailesi ile birlikte dünya kentlerine seyahat etmek, yeni kültürler ve insanlarla tanışmak son zamanlardaki en büyük tutkusu.
Okumayı ve sürekli öğrenmeyi tüm hobilerinin üzerinde tutan Tan Erdoğdu, eşi Özlem Erdoğdu, çocukları Yağız ve Naz Erdoğdu ile birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Share
3.054 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...