logo

ERDOĞDU GRUP TASEV BAŞKANI TAN ERDOĞDU’NUN “ÖZ GEÇMİŞİ”

 

Tan Erdoğdu, TASEV Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı

Kayseri, Develi, Zile Mahallesi’nden İbrahim ve Şerife Erdoğdu’nun 3. Çocukları olarak 1971 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tan Erdoğdu, İlkokulu Bakırköy Merkez İlkokulu, orta ve lise öğrenimini ise Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi’nde İstanbul’da tamamladı. Yabancı dil eğitiminin henüz önem kazanmadığı 80’li yıllarda Lisan Öğretim Merkezi ve İngiliz Kültür Derneği’nde İngilizce eğitimi aldı. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Fakültesi İngiliz Dilbilimi Bölümü’nden “Dilbilimci” ünvanı ile mezun oldu. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyonu da tamamlayarak Öğretmenlik Sertifikası’na hak kazanan Erdoğdu, İngilizce Öğretmenliği stajını Ankara Arı Koleji’nde gerçekleştirdi.
Ankara Polatlı Topçu ve Füze Okulu’nda Asteğmen eğitimi alarak başladığı vatani görevini, yabancı dil kurası ile atandığı Adana, İncirlik Üssü’nde, “Kuzey Irak Huzur Sağlama Operasyonu” görevini sürdüren Türkiye, ABD, Birleşik Krallık ve Fransa koalisyonundan oluşan “Çekiç Güç” karargâhında Tercüman ve İstihbarat Subayı olarak tamamladı.
1996 yılında aile şirketi Erdoğdu Ayakkabı Malzemeleri ‘ne katılarak zaman içerisinde şirketin Genel Müdürlüğü görevini ağabeyinden devraldı.1999 yılında şirketin dışa açılmasını sağlayarak başta İtalya olmak üzere, Almanya, İspanya, Portekiz, ABD ve Hindistan’dan konusunda küresel lider yaklaşık 15 firmanın münhasır distribütörlüğünü firmasına kazandırdı. 2008 yılında yine bir aile işletmesi olan Erbil Ortopedik Taban şirketinin kuruluşunu yaparak bu şirkette de aktif görev aldı. 2014 yılında Erteks Suni Deri işletmesinin de kurucu ortağı olan Erdoğdu bugün 3 şirkette faaliyetlerine devam ediyor.
1968 yılından bu yana sektörde varlığını sürdüren aile şirketlerinden elde ettiği deneyimi ve sektörel çevresi, Tan Erdoğdu’nun sektörün sivil toplum örgütlerine aday gösterilmesinin önünü açtı. 2007 yılında AYSAD Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu’na seçildi. Aynı dönemde TASEV Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu’na da seçilen Erdoğdu, 2009 yılında İstanbul Ticaret Odası Ayakkabı ve Ayakkabı Yan Sanayi Meslek Komitesi’ne seçilerek Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.
2012 yılına kadar sırasıyla AYSAD’da Genel Sekreter, TASEV’de Muhasip Üye, Genel Sekreter, TASEV’in iki şirketinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası’nda Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı görevlerini eş zamanlı sürdüren Erdoğdu; 2012 yılında TASEV Vakfı’nın yeni yönetiminde Başkan Yardımcısı olurken, AYSAD’a da Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. 2013 yılında İstanbul Ticaret Odası Meslek Komite Başkanlığı’na seçilerek faaliyetlerine devam eden Tan Erdoğdu, 2014 yılında TASEV Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday gösterilerek Vakıf Başkanı oldu.
Tan Erdoğdu, halen 3 şirketteki faaliyetlerine, TASEV Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı, AYSAD’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul Ticaret Odası’nda Meslek Komite Başkanlığı görevlerine devam ediyor.
Lise döneminde Darüşşafaka Spor Kulübü’nde Basketbol oyuncusu olan Erdoğdu, boş zamanlarında amatör olarak elektro ve klasik gitar çalıyor, 2.dünya savaşını resmeden diorama (maket) çalışmaları yapıyor, motor sporlarına ilgi duyuyor, kayak yapıyor. Ailesi ile birlikte dünya kentlerine seyahat etmek, yeni kültürler ve insanlarla tanışmak son zamanlardaki en büyük tutkusu.
Okumayı ve sürekli öğrenmeyi tüm hobilerinin üzerinde tutan Tan Erdoğdu, eşi Özlem Erdoğdu, çocukları Yağız ve Naz Erdoğdu ile birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Share
3.326 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...