logo

ERDOĞDU GRUP TASEV BAŞKANI TAN ERDOĞDU’NUN “DIŞ İLİŞKİLER VE EĞİTİM” KONULU SUNUMU

 

Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Mart ayı “ayın konuşmacısı programının konuğu Erdoğdu grup TASEV Başkanı hemşehrimiz Tan Erdoğdu’ydu. Toplantımıza Onursal Başkanımız Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu katılarak bir konuşma yaptı.
Konferans sunucumuz Merve Yürek’in katılımcıları tek tek anons ederek hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Yönetim Kurulu üyelerimiz, üyelerimiz ve bursiyerlerimizin katılımıyla, Seyit Subay’ın ikramlarıyla güzel bir gün yaşandı.
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103.yıldönümünde, Zeytin Dalı Operasyonunun Afrin Zaferi’nde Çanakkale ruhu yeniden dirildi. Şehitlerle ilgili şiirimi okuduktan sonra Dernek Başkanı olarak açılış konuşmamı yaptım. Onursal Başkanımız, Kayserinin gururu, Develi’nin onuru Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nu kürsüye davet ettim. Milletvekilimiz gençlere derneğimize ilgi göstermelerini zamanında gelmelerini istedi. Derneğimize burs veren hayırseverlerimize teşekkür etti. Derneğin ve buradaki arkadaşlığın kıymetini biliniz. İstanbul’da olmanın imkânlarından faydalanın. Kendinizi iyi yetiştirin donanımlı bir insan olarak üniversiteyi bitirin. Bizler sizin her zaman yanınızdayız, dedi.
Öğrencimiz Elif Şahaner tarafından konuşmacı Tan Erdoğdu’nun başarılarla dolu biyografisi okundu. Sunucumuz Merve Yürek Erdoğdu Grup TASEV Başkanı Tan Erdoğdu Bey’i konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti. Konuşma konferanstan ziyade sohbet havasında geçti. Zaman zaman katılımcıları ve bursiyerlerimizi de sunumunun içine katarak, çok akıcı ve bilgilendirici, gençlerin ufkunu açan bir konuşma yaptı. Konuşmacının herhangi bir nota bakmadan bu doğaçlama konuşması dinleyicilerin dikkatini çekti ve ilgi ile izlendi. Konu her ne kadar “Dış İlişkiler ve eğitim” olmasına rağmen başarının sırrından, mesleki eğitimden, zaman yönetimine kadar birçok konuyu örneklerle anlattı. Öğrencilerimiz başarılı bir işadamı hemşehrimizin bir başarı hikâyesini ilgi ile dinledi. STK’larda 11 yıldır görev aldığını, biraz daha hızlı koşmamız gerektiğini vurguladı. Bu sunumun dinleyen herkese çok şeyler kattığına inanıyorum.
Sunumun ardından Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu söz alarak Tan Erdoğdu’ya bu güzel doyurucu konuşmasından dolayı teşekkür etti. Katılımcılar ve bursiyer öğrencilerimize Yönetim Kurulu üyemiz Seyit Subay tarafından yemek ikram edildi. Bende Dernek Başkanı olarak davetimize zaman ayırarak katıldığı için hemşehrimiz Tan Bey’e teşekkür ettim. Hafız Haşim Koçali Hoca’nın ilahi ve kaside ile başladığı program yaptığı dua ile sonar erdi. Bursiyer öğrencilerimizin burslarının dağıtıldığı bir ayın konuşmacısı programı böyle geçti.
Konferastan Notlar:
Tasev Vakfı Sektörün bağışlarıyla bir okul kurdu ve devlete teslim etti.590 öğrencimiz var. Biz 3.kuşak bu sektörün temsilcileriyiz. Maalesef usta çırak ilişkisi devam etmiyor. Bu zanaatın kaybolmaması için zanaattan endüstriye giden yolculuğu artık ekonomik bir platforma oturtmak gerekiyor.
Bir Afrika atasözü var. ”Hızlı gitmek istiyorsan yalnız git. Uzağa gitmek istiyorsan birlikte git.” Hep beraber hareket etme kültürünü mutlaka biz elde etmek benimsemek zorundayız. Türkiye’de mesleki eğitim yüzde kırklarda, bunu yüzde altmışlara çıkarmalıyız.
Türkiye’de üniversite eğitimini bitirir bitirmez master yapma hayali var. Batıda master için iş tecrübesi aranmaktadır. Git bir şeyler öğren işi pratikten teoriye taşı. Orda elde ettiğin tecrübelerden master yap. Ama en doğrusu ikisini birlikte yapmaktır.
Mesleki eğitim insan hayatında salt eğitim, salt çalışma yoktur. Birçok şeyi yapmak yeteneğimiz var. Sosyal alanda kendinizi donatın. Spor, müzik gibi hobileriniz olsun. Deşarj olun güne sağlıklı başlayın.
160 milyar dolar ihracatımız var. Müteşebbis ruhumuz var. Bunun altını doldurmamız gerekir. Para yaptığınız işin aracı. Sonuç olarak ortaya çıkar. Kesinlikle kendinize paranın üzerine hayat kurmayın. Doğru adım atarsanız arkasından para gelecektir.
Farklı kültürleri tanıyın. İnsanlar kültürlerini muhafaza ettiği müddetçe başarılı olur. Yurtdışına gittiğinizde insanlar arasındaki frekansı tutturun, başaracaksınız. Bir duvar yazısı vardı gençliğimizde. “Vazgeçme, erteleme, üşenme.” Bugün işini yarına bırakmayınız.
Zaman yönetimi satın alamadığınız, üretemediğiniz bir şeydir. Dinlemezsek, karşımızdakine kendimizi ifade edemeyiz. İyi bir okuyucu olmalıyız. Özgüven hissi eksikliğimiz var, bunu aşmalıyız. Başarı evden, aileden, eşinizden destek almakla olur.
İnsan yeteneklerini keşfetmeli. İkili ilişkileriniz güçlüyse, diyalog ve telkin gücünüz varsa satış pazarlama tarafında yer alınız. Analitik düşünüyorsanız, neden sebep ilişkisi kurabiliyorsanız üretim tarafını seçiniz. Yapacağınız iş ne olursa olsun yapacağınız işle ilgili segmentlerle bilgi sahibi olmanız sizi taçlandırır.
İngiliz Filolojisi mezunuyum. Finans, muhasebe, işletme biliyorum. Bu konuda birçok kitap okudum. Bunları bilirseniz iyi bir yönetici, iyi bir takım lideri olursunuz. Emirle lider olunmaz, sultan olunur, diktatör olunur. Dünya hızla gelişiyor. Hard diski bir tırda taşıyorlardı, şimdi bir cep telefonuna sığdı. Gereken bilgiyi elde etmek zorundasınız.
Kültürel mekanizmanızı, kültürel muhafazakârlıkları kültürünüze yansıtın. Elinizdeki kültürü işleyip ürüne yansıtın.
Kendi kültürünüze yansıtın katma değer üretin. Özgüveninizi muhafaza ediniz. Yanlış yapmaktan çekinmeyiniz.
Ayakkabı sektöründe yılda beş yüz milyon çift ayakkabı üretiyoruz.
Üretimde dünyada 7.sıradayız. İhracatta 30 sıralardayız. Katma değer üreterek daha yukarılara çıkabiliriz.
Gençler için birbirinden ilginç konular birbiri ardına geldi. Soru ve cevap bölümünde konuşmacımız soruları cevaplandırdı.
Bilgi ve birikimlerini üyelerimize ve bursiyerlerimize aktaran değerli hemşehrimiz Tan Erdoğdu Bey’e ve yemek ikramını karşılayan Yönetim Kurulu üyemiz Seyit Subay’a şahsım ve Dernek Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim.

Tan Erdoğdu, Kimdir?
TASEV Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı,

Kayseri, Develi, Zile Mahallesi’nden İbrahim ve Şerife Erdoğdu’nun 3. Çocukları olarak 1971 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tan Erdoğdu, İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Fakültesi İngiliz Dilbilimi Bölümü’nden “Dilbilimci” unvanı ile mezun oldu. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyonu da tamamlayarak Öğretmenlik Sertifikasına hak kazanan Erdoğdu, İngilizce Öğretmenliği stajını Ankara Arı Koleji’nde gerçekleştirdi.
1996 yılında aile şirketi Erdoğdu Ayakkabı Malzemeleri ‘ne katılarak zaman içerisinde şirketin Genel Müdürlüğü görevini ağabeyinden devraldı, 2012 yılına kadar sırasıyla AYSA,’da Genel Sekreter, TASEV’de Muhasip Üye, Genel Sekreter, TASEV’in iki şirketinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası’nda Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı görevlerini eş zamanlı sürdüren Erdoğdu; 2012 yılında TASEV Vakfı’nın yeni yönetiminde Başkan Yardımcısı olurken, AYSAD’a da Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.
2013 yılında İstanbul Ticaret Odası Meslek Komite Başkanlığı’na seçilerek faaliyetlerine devam eden Tan Erdoğdu, 2014 yılında TASEV Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday gösterilerek Vakıf Başkanı oldu.
Tan Erdoğdu, halen 3 şirketteki faaliyetlerine, TASEV Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı, AYSAD’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul Ticaret Odası’nda Meslek Komite Başkanlığı görevlerine devam ediyor. Okumayı ve sürekli öğrenmeyi tüm hobilerinin üzerinde tutan Tan Erdoğdu, İstanbul’da yaşıyor.

Share
1.202 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...