logo

Erciyes’in Ak Yüzü Develi – 1

Sayın Prof. Dr. Recep Bozdoğan hocamdan Develi Belediyesi Kültür yayınları arasından 52. yayını olarak çıkan bir şaheser “Erciyes’in Ak Yüzü DEVELİ. Doğduğum büyüdüğüm ata topraklarım olan güzel memleketim Develi’yi anlatıyor. Kitapla ilgili haftalarca yazı yazabilirim. Ama siz tükenmeden Develi Belediyesi’nden temin ederseniz, kendinizi çok şanslı sayabilirsiniz. Değerli Sayın Recep Hocamı, Sayın Mehmet Cabbar başkanımı ve tüm emeği geçenleri, kültürümüze kaynak bir eser kazandırdıkları için kutluyorum.
Kitaptan Notlar :
Binlerce yılın birikimini taşıyan askeri ve ticari yolların kavşağında gözlerini açan Develi, Hititlerden Romalılara, Selçuklulardan Osmanlılara uzanan stratejik, bir menzil olarak tarihin tüm zenginliklerini sinesinde taşımaktadır.
Puduhepa’nın (Hitit hükümdarının III. Hattuşili’nin karısı) kudretinin sembolleştiği Fraktin’den, Romalıların zapt edilemez Zengibar Kalesi’ne, Selçuklu’nun mimari şaheserlerinden Osmanlı’nın barış ve huzur iklimine, Milli Mücadele’nin şanlı direnişçilerinden Cumhuriyet’in idealist insanlarına uzanan binlerce yıllık yolculuğun adıdır Develi.
Her karışından bereket saçılan ovasından kara kışın mucizeye dönüştüğü Erciyes’e, zümrüt bir gerdanlığı andıran ormanlardan, Karadeniz’i kıskandıracak yaylalara, Yüce Allah’ın her türlü nimeti verdiği bu müstesna ilçe, sadece Erciyes’in ak yüzü değil, fakat aynı zamanda Anadolu’nun da yüz akıdır.
Develi’nin saymakla bitmeyecek zenginliklerden küçük bir seçki sunan bu kitap, sizleri Anadolu’nun bağrından sürprizlerle dolu bir yolculuğa çağırmakta.
Bu yolculuğa Sayın Prof. Dr. Recep Bozdoğan hocamın özet biyografisi ile başlıyorum:
Kayseri’nin Develi ilçesinde doğan Recep Bozdoğan 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.1997 yılında Marmara Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları Bilim Dalı yüksek lisans programını birincilikle,2001 yılında aynı bilim dalının doktora programını enstitü birinciliği ile bitirdi. 2022 yılında yardımcı doçent,2006 yılında doçent ve 2011 yılında profesör unvanını aldı.
Akademik görevleri dışında özel sektörde, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık, İstanbul İl Özel İdaresi genel sekreter yardımcılığı, Marmara Belediyeciler Birliği genel sekreterliğini yaptı.
2008 yılında Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalını kuran Bozdoğan, 2012-2017 yılları arasında Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin kurucu dekanı olarak, 2015-2018 yılları arasında ise rektör yardımcısı olarak görev yaptı. Bozdoğan halen İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesidir.
Önsöz
Develi’ye dair hatırladığım en erken hatıram, henüz üç dört yaşında iken rahmetli anneciğimden istediğim bazı şeyler için söylediği “Everek’e gidince alalım” sözüdür.
Çocukluğumda Develi ve Everek kelimelerinin ortak kullanıldığını hatırlıyorum.
Okumak için Kayseri’ye taşındıktan iki yıl sonra başladığım ilkokul sıralarında Develi’nin Kayseri’nin en büyük ilçesi olduğunu öğrendiğimde doğrusu hem sevindim hem de çocuk yaşta gururlandım.
Ortaokul ve lise yıllarında özellikle yaz tatillerinde gittiğim Develi’yi yakından tanıma fırsatı elde etmişsem de Develi’nin tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliklerini asıl müşahede ettiğim yıllar akademik çalışmalarını yaptığım dönem oldu.
Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimine alındığımda memleketime olan ilgim daha da arttı. Develi’yi anlatma çabası, Develi için neler yapılabilir arayışına döndü.
Bir yandan fakültelerin kuruluşuna katkı sağlama, diğer yandan yeni bölümlerin açılması için gayret sarf etme, kampüsün güçlendirilmesi için fikir üretme, Erciyes’in potansiyellerinden daha fazla yararlanmanın yollarını arama. Develi’nin tarihi zenginliklerinin ve doğal güzelliklerinin tanıtım için çaba harcama gibi geniş sayılabilecek bir yelpaze içinde dernek faaliyetlerine destek vermeye çalıştım.
Develi Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Cabbar’ın aktif desteği ve ilgisini bu süreçte daima hissettim. Fırsat buldukça görüş alışverişinde bulunup projeleri hakkında fikrimizi sormayı ihmal etmedi.
Bu kitabın hazırlanması sürecinde en büyük katkıyı kendisi yaptığı için öncelikle Develi Belediye Başkanı Sayın Mehmet Cabbar’a şükranlarımı sunarım.
Bozdoğan Hocam Bizim gururumuz :
Kitabın hazırlanmasında birçok kişi materyal desteği sağlayarak yardımcı oldu. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Sayın M. Orhan Cebeci, Develi hakkındaki onlarca kitap temin ederek olağanüstü katkı yaptı. Bu nedenle kendisine müteşekkir olduğumu ifade etmek isterim.
Ben de Derneğimizde üç dönem yönetim kurulu üyeliği yapan, etkinliklerimize katılan, bursiyerlerimize konferanslar veren, öğrencilerimizi Yüksek Lisans ve Doktora gibi üniversite ile ilgili akademik konularında destek ve yardımcı olan, derneğimizin yüksek istişare kurulu üyesi Sayın Recep Bozdoğan hocama teşekkür ederim. İyi ki varsın değerli hocam.
Tedarik etmekte zorlandığım birçok değerli eseri temin ederek bana ulaştıran Marmara Üniversitesi öğretim üyesi ve rektör danışmanı Sayın Doç. Dr. Güssun Güneş’e teşekkür ederim.
Develi ile ilgili görsel malzemelerin temin edilmesine büyük katkı sağlayan Develi âşıkları Sayın Nezir Ötegen ve Sayın İsmail Develioğlu’na müteşekkirim.
Develi Belediyesi Personeline Teşekkür :
Resmi verilerin temin edilmesini sağlayan Develi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Ali Orhan’a, saha çekimlerini geçekleştiren ve çalışmalara lojistik destek sağlayan Develi Belediyesi personellerinden; Sayın Okan Caner’e, Sayın Alican Yücel’e, Sayın Hakan Bayraktar’a, Sayın Faruk Yumuşak’a, Sayın Bahadır Toker’e ve Sayın Mustafa Özkara’ya çok teşekkür ederim.
Kayseri ve Develi ile ilgili yaptığım bütün çalışmalara katkı sağlayan Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü personeli ve değerli Orman Yüksek Mühendisi Sayın Hilmi Yörükoğlu’na müteşekkirim.
Akademik hayatım boyunca kendilerini çok ihmal etmeme rağmen bana daima anlayışla yaklaşan sevgili eşim Habibe’ye ve Yüce Allah’ın bize engin lütufları olan kızlarım Pınar, Neşe ve Canan’a en kalbi şükranlarımı sunarım.
Eserin, Develi’nin tanıtımına katkı sağlaması dileğiyle.
Prof. Dr. Recep BOZDOĞAN
İstanbul/Maltepe, 2023

Share
184 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAHMET İKLİMİNDEKİ KAZANIMLARIMIZ VE DEVAMI

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  İnsanda ibadet ihtiyacı fıtri ve doğaldır. İnsanlık tarihi boyunca ilahi dinlerin tamamı, insanların bu fıtrî ihtiyaçlarını karşılamak üzere formel ve informel olmak üzere ibadet kurallarını getirmişlerdir. Bu noktadan hareketle diyebiliriz ki, İbadetler dinin bir emri olmasından önce fıtratın bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Yani ibadetler, Allah’ın değil, insanların ihtiyacı olduğu için vardır. Fıtrat ve yaratılışın amacı, Allah’ı tanımak ve O’na kulluk etmektir. Kur’an’ın temel hakikatlerinden biri olan İbadet, Allah’ın emirlerini...
 • DEVELİLİ SEYRANİ ÂŞIĞI ALİ ÇATAK DR. AHMET ŞÜKRÜ SOMUNCU

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Develili Âşık Ali Çatak'ın hayatı sosyokültürel çevresi, âşık edebiyatında yeri ve şiir sanatı konulu doktora tezinden dolayı Dr. Ahmet Şükrü Somuncu kardeşimi kutluyorum. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalında doktorasını tamamlayarak Develi kültürüne sağladığı büyük katkı bizler için çok önemli ve değerlidir. Ayrıca Seyrani âşığı ve Seyrani şenliklerinin mimarı Âşık Ali Çatak'ın şiirini ve sanatını konu alması biz hemşehrileri için övünç kaynağı olmuştur. Bu tür çalışmalarını...
 • DÜNYA SARIMSAK GÜNÜ

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Bizim sofralarımızın vazgeçilmezi olan sarımsağın da özel bir günü olduğunu ve her yıl 19 Nisan’da tüm dünyada Sarımsak Günü olarak kutlandığını biliyor muydunuz? Sarımsakların çok yönlü doğasının kutlanması için Sarımsak Günü oluşturulmuştur. Sarımsak, kökleri toprak altında, yüzeyi yeşil soğan yapraklarını andıran bir sebzedir. Toprak altında beyaz renginde, genellikle 10-15 dişten oluşan bir başı bulunmaktadır. Sarımsak, bir bitkidir ve muhtemelen keskin bir aromasıyla bilinen bir sebzedir. Dünya Sarımsak Günü, her yıl 19 Nisan’da kutl...
 • DÜNYA KIZARMIŞ PEYNİR GÜNÜ

  09 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Peynir, dünyanın hemen hemen her yerinde, değişik tür sütlerden yapılan bir süt ürünüdür. Peynir, genel olarak, sütün pıhtılaşması, pıhtıdan peynir altı suyunun ayrılması, daha sonra da pıhtının değişik şekillerde işlenmesiyle elde edilmektedir. Peynir yapımında esas olarak, inek, koyun, keçi ve manda sütü kullanılmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum içeren peynir, vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Dünya Kızarmış Peynir Günü, her yıl 12 Nisan'da kutlanmaktadır. Bu özel gün, lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık olan...